Sari la conținut

Huruit roata fata


Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Azi am facut prima iesire oficiala pe anul asta. In iarna asta am schimbat ceva la motor si anume: Am luat de la un baiat de pe forum niste discuri de frana SH, le-am montat si daca tot am schimbat discurile am zis sa pun si placute noi. Am schimbat si lichidul de frana. In mers se aude un huruit la roata din fata si cand trag frana de mana, se aude mai tare. Frana prinde ff bine ! Tot am am dat jos am montat inapoi nu am uitat nimic.

 

E posibil sa fie de la discuri si placute , pana se formeaza ??

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axul de la roata e bagat cum trebuie? Rulmentii-s la locul lor? Vreun disc stramb, care iti atinge de etrier?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie verificate toate elementele asupra carora s-au facut operatii: planeitatea discurilor, placutele de franare, rulmenti. Verificate cuplurile de strangere..ff important?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Revin cu problema. Ce am observat este ca la remontare, nu am pozitionat corect melcul de la vitezometru conform manualului( trebuia pozitionat cu "opritorul" in fata furcii).

 

Am strans toate suruburile cu o cheie dinamometrica si tot asa suna. E posibil sa sune pana se uzeaza un pic placutele pe discuri?? ( spun asta deoarece sunetul se accentueaza cand trag frana sau doar este impresia mea)

 

Rulmentii nu i-am verificat, nici nu stiu cum se pot verifica.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ai pistonasele la etrieri imbacsiti si cum ai pus si placute noi nu mai culiseaza complet... mergi si tu la un service mai bine ... ca sa nu te vedem pe la accidente ca ti-a sarit roata fata sau discurile ... Sper ca ai pus threadlock la suruburile de la discuri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus loctite pe fiecare surub. :) Dupa ce am schimbat lichidul am aerisit si instalatia, exact cum se face si la masina. La motociclete ii alt procedeu ?

Cand ai pus placutele noi, a trebuit sa impingi pistonasele inauntru ... a mers usor la mana? sau te-ai chinuit? Ai incercat cu vre-o scula sa faci parghie ca sa bagi placutele ? Ma gandesc ca poate ai ciobit sau deformat una din placute sau sunt ancrasate pistoanasele ... si nu mai intra usorin etrier de tot ... e doar o parere ...

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai pus placutele cum trebuie?

Adica cu fata de ferodo pe disc...nu cu metalul!

Siguranta elastica a placutei este la locul ei,nu cumva atinge de disc?

Nu ai raspuns la ce te-am intrebat aici..

Mai verifica sa nu atinga discul de etrier.

Suspenda roata si invarte usor vezi unde atinge

 

Apropo...ce placute ai pus? Marca si modelul.

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axul l-ai bagat cum trebuie? Eu ii bagasem invers distantierele si se simtea ca atinge un pic un disc in etrier. Verifica ca toate piesele sa fie montate conform manualului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...