Sari la conținut

Filmulete cu plimbarea de la Veliko ( 6/04 )


Postări Recomandate

nu am cunoscut pana acum vreun model sa reuseasca treaba asta si ma faci sa-mi bata inima mai tare cu ce-mi spui, bigfoot :)

si ma foarte bucura ca pe acest site chiar se fac provocari calumea, nu ca pe plictiseala aia de sbz unde esti invitat una-doua la circuit...vezi useri slabi de inger precum denis :D

 

ce spui de un 500 eur plecare de la centrul grataragiilor motociclisti, victoriei...fuga rapido pana la intrare in brasov si inapoi ?



nu-ti spun cu ce motoretuta vin ca urci miza pariului imediat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

.....

Daca nu ar fi regula aia cu 10min , poate ar fi interesant, macar sa te lase 30min...............

Cum sa te lase 30 de minute, cine rezista pe Amckart 30 de minute?!!!!!! Dupa 10 minute de tras tare ajungi pe margine si te pui pe scaun cu tremur la lonjeroane, nu stiu cum ar fi sa ne lase cate 30 de minute, doar sa faci 2 ture in forta si apoi iar 2 in relaxare, altfel nu cred ca rezista nimeni.

 

Stai flex, mergem la plimbare la munte si gata. O sa vedem pe drum cine si cum merge fara sa fie o intrecere propriu-zisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce spui de un 500 eur plecare de la centrul grataragiilor motociclisti, victoriei...fuga rapido pana la intrare in brasov si inapoi ?

 

Vreau sa va mentionez faptul ca, personal ( ca initiator al acestui topic ), ma delimitez de aceste actiuni pe care le consider imature.

 

Nu ma intereseaza, nu le sprijin si nu le incurajez in nici un fel.

 

 

p.s. propun pedepsirea celor cale le initiaza precum si a celor care le sustin/alimenteaza si/sau dau curs unor asfel de demersuri :banpls:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi dau si eu cu parerea, observ ca Denis are un trecut ca pilot, poza a doua spune multe.

Pe de alta parte, am citit pe forum de-a lungul timpului, ca bigfoot se pricepe pe curbe. Acum depinde cu cine te intreci, faptul ca n-a avut ce alege din trupa BMW din Alpi nu mi se pare suficient ca sa incepi sa pui ramasaguri cu un pilot fost profesionist.

Adica, scuzata fie-mi comparatia, daca am castigat olimpiada de matematica faza pe apartament, nu inseamna ca sunt profesor de algebra.

La fel si cu motocicleta, o fi ea agila comparativ cu elefantii 1200GS, dar chiar sa spunem ca poate lua la intrebari motoare mai puternice, create pentru pista, este chiar amuzant.

Denis are dreptate, a dat un timp de referinta pe o distanta clara, fara trafic si alte perturbatii. Cine se simte voinic, sa puna timpul sau.

Ca idee, sambata am fost depasit de Denis, eu avand in clipa aceea minim 140, iar asfaltul din Bulgaria nu este preferatul meu. Chiar discutam cu Bogdan la destinatie, pai daca noi ne simteam bine in regimul 140-160, cu suspensie touring si la adapostul parbrizului, oare cum ni s-ar parea la 180, cu tot vantul in piept si suspensie sport? Eu zic ca nu ne-ar fi placut, dar un pilot are alta abordare si alte deprinderi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, imi pare rau ca s-a ajuns la asemenea discutii. Nu asta a fost scopul ci acela de a sher-uii cu uni dintre voi momentele noastre din acea plimbare.

 

Nu s-a riscat nimic, nu am incomodat pe nimeni si, nu a fost o cursa ci o plimbare, un joy ride de primavara in compania amicilor/prietenilor.

 

 

p.s. Te salut textex, acum ca si atunci pe drum.

 

Apropo, ( sper sa nu te confund cu un alt motociclist ) se vede vesta aia galbena de la mare distanta, este foarte eficienta.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s. Te salut textex, acum ca si atunci pe drum.

 

Apropo, ( sper sa nu te confund cu un alt motociclist ) se vede vesta aia galbena de la mare distanta, este foarte eficienta.

Ma confunzi cu Bogdan, el era primul in grupul nostru, moto bleumarin, eu eram cel din spate, fara coburi laterali, moto visiniu. Daca nu ma insel, noi am fost vecini in Vatra, stateam pe Folescu si treceam zilnic pe Filipescu cu setter irlandez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer semi - scuze pentru confuzie pentru ca am gresit doar pe jumatate :)

 

Daca nu ma insel, noi am fost vecini in Vatra, stateam pe Folescu si treceam zilnic pe Filipescu cu setter irlandez.

 

:peace:

Editat de Denis_sbz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa te lase 30 de minute, cine rezista pe Amckart 30 de minute?!!!!!! Dupa 10 minute de tras tare ajungi pe margine si te pui pe scaun cu tremur la lonjeroane, nu stiu cum ar fi sa ne lase cate 30 de minute, doar sa faci 2 ture in forta si apoi iar 2 in relaxare, altfel nu cred ca rezista nimeni.

 

Stai flex, mergem la plimbare la munte si gata. O sa vedem pe drum cine si cum merge fara sa fie o intrecere propriu-zisa.

 

Sa vezi cum e sa iti zbarnaie si vibreze sub fund un 450 vreo 25min, cand te dai jos de pe ea zici ca e cutremur. Eu nu merg niciodata in forta , sau la mine forta inseamna maxim 80%, nu mai mult pt ca nu are rost. Nu vad care ar fi problema pe un boxer 30min pe amckart............dar iar discutam aiurea , ca eu nu sunt fan amckart, traseul e frumos dar.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi dau si eu cu parerea, observ ca Denis are un trecut ca pilot, poza a doua spune multe.

Pe de alta parte, am citit pe forum de-a lungul timpului, ca bigfoot se pricepe pe curbe. Acum depinde cu cine te intreci, faptul ca n-a avut ce alege din trupa BMW din Alpi nu mi se pare suficient ca sa incepi sa pui ramasaguri cu un pilot fost profesionist.

Adica, scuzata fie-mi comparatia, daca am castigat olimpiada de matematica faza pe apartament, nu inseamna ca sunt profesor de algebra.

La fel si cu motocicleta, o fi ea agila comparativ cu elefantii 1200GS, dar chiar sa spunem ca poate lua la intrebari motoare mai puternice, create pentru pista, este chiar amuzant.

Denis are dreptate, a dat un timp de referinta pe o distanta clara, fara trafic si alte perturbatii. Cine se simte voinic, sa puna timpul sau.

Ca idee, sambata am fost depasit de Denis, eu avand in clipa aceea minim 140, iar asfaltul din Bulgaria nu este preferatul meu. Chiar discutam cu Bogdan la destinatie, pai daca noi ne simteam bine in regimul 140-160, cu suspensie touring si la adapostul parbrizului, oare cum ni s-ar parea la 180, cu tot vantul in piept si suspensie sport? Eu zic ca nu ne-ar fi placut, dar un pilot are alta abordare si alte deprinderi.

 

Deja 120 km/h e MULT pentru mine. Aria mea de actiune e pe viraje din scurt tip serpentine,

Te agiti degeaba, crezi ca in Alpi " intreceam" daca e sa o luam racing style , numai GS sau GSA? Motocicleta conteaza 49% restul pilotul face diferenta.

Sa te vad eu pe tine sau pe oricine altcineva daca se tine dupa un elefant(sti la cine ma refer) 1200GSA pe dealul negru la 170km/h.......... si atunci mai discutam TEX TEX.

Una e sa te dai in apartament cu 140 pe confort si alta e sa te joci in spatele blocului, in cartier pe sport la maxim 100-120km/h.

 

MULTI de pe MOTOCICLISM.RO au o problema in ceea ce priveste limba materna => eu nu am pus un ramasag cu nimeni. Invatati sa citi cu atentie(defapt aici e problema), inainte sa scrieti.

 

Tex Tex , nu ma cunosti , nu te grabi sa ma judeci, valabil pentru multi altii de aici.

 

Tot respectul pt Denis ca nu s-a grabit sa ma judece, in schimb altii care nu au legatura directa neaparat cu subiectul sau care nu ma cunosc, sar cu predica , foarte tare :D , hai cu sezatoarea si wowbiz cancan tv d-astea.

 

nu am cunoscut pana acum vreun model sa reuseasca treaba asta si ma faci sa-mi bata inima mai tare cu ce-mi spui, bigfoot

si ma foarte bucura ca pe acest site chiar se fac provocari calumea, nu ca pe plictiseala aia de sbz unde esti invitat una-doua la circuit...vezi useri slabi de inger precum denis

 

ce spui de un 500 eur plecare de la centrul grataragiilor motociclisti, victoriei...fuga rapido pana la intrare in brasov si inapoi ?

 

nu-ti spun cu ce motoretuta vin ca urci miza pariului imediat :D

Deja starnesc pasiuni :D telenovele d-astea.

Ms frumos, dar nu am nevoie de bani.

Nu conteaza cu ce vi, conteaza mai mult ce sti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sa te vad eu pe tine sau pe oricine altcineva daca se tine dupa un elefant(sti la cine ma refer) 1200GSA pe dealul negru la 170km/h.......... si atunci mai discutam TEX TEX.

Una e sa te dai in apartament cu 140 pe confort si alta e sa te joci in spatele blocului, in cartier pe sport la maxim 100-120km/h.

 

Tex Tex , nu ma cunosti , nu te grabi sa ma judeci, valabil pentru multi altii de aici.

Eu zic ca te ataci de pomana, nu am facut altceva decat sa analizez textul de fata si alte povesti din trecut. Daca au fost vanatoresti sau nu, e alta treaba. Eu nu am facut nici un fel de supozitii, ci mi-am exprimat indoiala ca tu, cu o motocicleta inferioara si cu niste abilitati pe care consideri ca le ai (iar eu nu ti le contest), poti sa te compari cu o motocicleta mult peste a ta dpdv sportiv, condusa de un fost pilot profesionist. Iar ca sa dovedesti ca eu gresesc, ti s-au dat niste variante pe care observ ca le respingi.

Punctul 2, foarte important, te rog reciteste ce am scris si spune-mi unde anume m-am dat eu mai rotund decat sunt? M-am comparat eu cu cineva, m-am laudat cum ca sunt rapid si virtuos? Ia mai lectureaza o data si ai sa vezi ca n-am spus nimic de genul asta.

Referitor la Dealul Negru, iar iti place sa te urci pe podium. Stiu la cine te referi, dar expresia "pe tine sau pe oricine altcineva" cred se datoreaza orei tarzii la care ai scris. Cred ca se gasesc minim 2 "oricine altcineva" chiar in acest topic care sa va puna in banca voastra pe Dealul Negru. Asta bineinteles daca vorbim de maiestrie, nu de inconstienta. Tocmai de-aia v-a invitat Denis pe circuit: daca va da praf in ochi prin curbe, sa nu recuperati aruncandu-i in santuri pe altii in linie dreapta.

Cat despre mine, consider ca dupa 15 ani de motocicleta merg suficient de bine ca sa ma bucur de ceea ce imi doresc eu de la 2 roti. Nu m-a atras niciodata competitia, pentru ca tin extraordinar de mult la aspectul si functionalitatea motocicletei. Inevitabil, ca sa ajungi la performanta, trebuie sa te dai si pe fund de multe ori. N-am nici timpul, nici motocicleta de sacrificiu, deci raman la categoria in care ma simt bine. Si stai linistit, nu cred ca te-as incurca cu ritmul meu "lent" daca am fi in acelasi grup pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Deja 120 km/h e MULT pentru mine. Aria mea de actiune e pe viraje din scurt tip serpentine,

..............

Pai tot ii dai cu serpentinele alea- viraje din scurt,etc. Eu zic ca e cel mai normal ca ai fost invitat pe Amckart pentru asta. Viraje mai din scurt de atat mai rar.

 

Pentru ca altfel cum facem? Plecam la plimbare pe Cheia, ajungem la partea cu virajele in ac de par, te asteptam, apoi ne demonstrezi tu ce stii pe cele 10 curbe stranse, dupa care ne luam iar la revedere?

 

Sau mergem 200km pana pe Transfagarasan? Sper ca nu vorbesti serios ca tu te dai racing pe Transalpina!

 

Se pune problema in felul urmator. Ai adus din nou in discutie "legenda", comparand-o acum cu Tuono, desi nimeni nu ar trebui nici macar sa se gandeasca sa le compare. Eu le-am condus putin pe amandoua, destul cat sa-mi dau seama ca Tuono e o bestie in orice pozitie fata de bunicutzul BMW.

 

Apoi se pune problema de rider. Zici ca o fi motocicleta cum e,dar riderul face diferenta. Pai tocmai iti spunem ca riderul de pe Tuono se da cu mare placere si e fost cursier. Cat de bun crezi ca poti sa fii ca sa faci tu diferenta aia majora cu skilul tau si pe o motoreta inferioara?

 

Nu de alta dar daca chiar asa va fi pai trebuie sa te indrumam spre niste campionate unde sa-ti poti pune in valoare skill-ul. Si aici nu glumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai voi chiar nu ati inteles nimic. Dar nu e problema mea, e a voastra ( tex tex si niko ) .

Conteaza ca altcineva a inteles ce vroiam eu sa spun si sa fac.

 

Niko, frate pe amckart nu ma duc decat daca sunt sanse de ploaie la munte si fierbe apa in mine grav. Sincer mi se pare ca pierd timpul si banii degeaba acolo, eu unul apreciez mai mult o plimbare pana la munte(tot cam $ aia sunt, hai 50lei in plus poate), unde NU trebuie sa demonstrez nimic nimanui, eu sunt eu, tu esti tu, fiecare e dupa capul lui.

 

Ideea e ca voi va simtiti starniti probabil pt ca umbla vb pe aici ca eu merg tare pe viraje, dar eu nu am zis niciodata UITE BA CUM MERG EU , ca sa sara gura satului, sau poate ca daca aveam o MV Agusta Brutale 1090RR sau un KTM 990 SM, vi se parea normal. Aici e vb de niste aparente care va influenteaza aiurea. Te pomenesti ca o fi alergia la BMW-isti ( care iar in opinia mea e o prostie, datorata aparentelor )

Explicati-mi si mie dc ar trebui eu sa ma dau rotund in fata cuiva? Ce as avea de castigat? Hai sa o luam asa matematic.



@ Niko

Referitor la campionate, abia astept sa-mi iau un hardenduro si sa "uit" de asfalt.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matematic?:D

 

Aici nu e nimic matematic. Pai nu asa umbla vorba, ca te dai tare pe viraje? Am nascocit eu ceva? Ce e rau in asta?Mai cunoastem si noi pe cineva care se da mai tare,mai avem cu cine iesi la plimbare.

 

Pai nu tu cu legenda ta ai starnit reactii d-astea? Toata lumea e curioasa acum sa vada ce "poate" legenda cu tine la ghidon,nu e normal? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa ne vedem odata si sa terminam balacareala, ca nu va musc ma daca ne vedem. E ultima mea replica pe acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai voi chiar nu ati inteles nimic. Dar nu e problema mea, e a voastra ( tex tex si niko ) .

Eu cred ca singurul care a inteles esti doar tu.

 

Pai hai sa ne vedem odata si sa terminam balacareala, ca nu va musc ma daca ne vedem. E ultima mea replica pe acest topic.

Adica hai sa ne vedem, dar eu nu mai raspund...

Stabileste ceva concret cu baietii, ca sa vada si ochiul nostru un profesionist. Dupa aceea, n-ai decat sa te retragi in glorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit sa-i salut pe cei doi protagonisti de baza de aici... Denis si BigBoxer

dar si pe Tex si pe ceilalti participanti la "dialog".

Incerc sa le inteleg obiectiv punctele de vedere... dar:

Inainte de alte discutii... tot pentru obiectivitate...

pentru ca cineva a adus vorba despre "precizia matematica"...

iar Denis a dat timpii lui de referinta intr-un mediu accesibil si controlat...

Cred ca ar fi de mare interes pentru "o masuratoare" relevanta si corecta...

ca si ceilalti pasionati de "sfaturi si mistouri" in viteza moto"...

mai intai sa se exprime personal si concret cu timpii realizati pe amkart.

In continuare imi exprim toata stima

pentru atituditudinea eleganta a majoritatii colegilor de discutie de aici.

 

coolsmileygp1.gif

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din aia care iti intoarce casca in cap :hug:

 

De aici incepe show-ul imaginar si se termina aici

Explicati-mi si mie dc ar trebui eu sa ma dau rotund in fata cuiva?

dupa o pauza de 24 de ore de ipocrizie :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios daca Tuono ( cu tine la ghidon ) tine ritmul R 1200 R -ului meu .

 

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum s-a decis sa facem? Denis si Croitorasul cel Viteaz se intrec pe curbe, asta am inteles. dar care sa mergem cu camera cand in fata, cand in spatele lor, ca sa documentam frumos intrecerea, asta n-am inteles? sau s-a discutat deja?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...