Sari la conținut

Bucuresti - Vama Veche pe 1 mai - via Calarasi-Ostrov (cu bacul)


MotoRocker
 Share

Postări Recomandate

Tura ajunge la a-6-a editie :D

Se pleaca in grup din Bucuresti spre Vama Veche, pe drumul vechi vechi, DN3-OSTROV-Dobrogea SUD

Este invitat oricine, cu orice tip de mobra, atat timp cat ii convin conditiile si regulile de mai jos.

 

Data plecarii: 1 mai (miercuri) Ora: 9:00

Locul: Ultima benzinarie Petrom de pe Sos. Pantelimon (chiar inainte de Lebada - iesirea din oras)

Traseul: Bucuresti - Branesti - Fundulea - Lehliu - Calarasi - TRECERE CU BAC - Ostrov - Baneasa - Adamclisi - Topraisar - 23 August - Vama Veche (SAU Baneasa - Dobromir - Negru Voda - Limanu - Vama Veche)

Opriri: 1. Petrom Calarasi (km 108) dupa oprirea asta o sa oprim din nou dupa 13 km, de data asta pt ca trecem Dunarea pe bac. 2. Adamclisi (km 190) sau Sipotele daca o luam pe DJ 3. 23 August (km 265) la asta e posibil sa renuntam doar si numai la punctele enumerate si nu mai mult de 15, maxim 20 minute

Stil de mers: Viteza: 90-110 km/h inafara localitatii 50-80 km/h in localitati (depinde de aglomeratie/pulitie)

Siguranta: Nu se tolereaza basinile de shlapari...fara wheelie, fara roti in gura, fara trucuri si gimbuslucuri, fara intreceri.

Mergem sa ne distram, sa ne relaxam....n-am chef sa adun pe careva de pe asfalt dintr-o prostie. In rest, puteti sa turati motoarele sau sa claxonati cat vreti, daca vrei sa iesiti in evidenta.

Daca aveti tobe zgomotoase rau (da' rau! adica deranjant) veti sta in partea din spate a grupului. Se merge constant, in grup de tip zig-zag cu regula celor 2 secunde.

Nu se depaseste in coloana aiurea si intr-una, cel mai bine va gasiti un loc si ramaneti acolo, daca vreti sa parasiti grupul ramaneti din ce in ce mai spate, facand semn celor din spate sa va depaseasca.

Grupul cel mai probabil o sa-l conduc eu, si vom mai avea pe cineva cu experienta in spate si depinzand de marimea grupului, unul sau doi la mijloc.

Daca e grup mare (peste 20 mobre) impartim grupul in doua grupulete, cu 50-100 metri intre ele, ca sa aiba conservarii idioti loc de repliere in caz ca depasesc, ca nu vrem sa forteze intrarea in noi.

Se opreste doar in caz de accident, defectiune tehnica sau bagaje desfacute/desprinse.

Daca vreti sa opriti pt pisu/tigari/buci amortite... nu va putem astepta, ca deh e aiurea sa opreasca peste 20 mobre ca te trece pe tine. Daca ne ajungeti din urma bine, daca nu...ne vedem la destinatie sau cand opreste tot grupul. Daca nu poti mentine vitezele descrise mai sus, sau nu poate mobra, in niciun caz nu te/o fortezi, mai bine ramai in urma si ajungi mai tarziu, sau, nu mai pleci deloc cu grupul asta pt ca NU vrem sa mergem cu 60-70 km/h pe un DN pustiu in stare f buna inafara localitatii.

Dupa ce ajungem in Vama, propun cei care stau la cort sa ne strangem toti inspre bulgari, unde am fost si anii trecuti. Asa suntem mai multi, doar ai nostri + ca majoritatea motociclistilor ce vin in vama din alte parti ale tarii tot p-acolo campeaza. Atasez si harti/schite

 

Cine vrea sa vina se adauga la lista

Sa fim multi...sa lasam La Pirati fara bere rece cand ajungem! :cheers:

 

1. Motorocker

2. Zeppelina

3.

post-9738-0-14860900-1365758734_thumb.jpg

post-9738-0-17358700-1365758735_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vezi ca acu doua saptamani bacul de la calarasi mergea ca o plua. Adica era unu singur, fomeia de la bilete mi-a zis ca dureaza cam o ora, desi bacul era deja pe celalalt mal. Un nene care astepta si el, localnic, mi-a zis ca daca nu se umple nu merge. Ca poate sa dureze si doua trei ore.

Noi am plecat, doar n-o sa stau dupa Navrom...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca topicul s-ar fi numit ”Bucuresti - Vadu, de 1 Mai” era perfect. Ma bag si eu pt ca stiu ca se merge frumos si sunt oameni de gasca. Dar probabil raman in Constanta. Vama aia nu mai e Vama, e Costinesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu.Ai dreptate filosofule,ma bagam si eu la Vadu dar din pacate nu ma ajuta mobra din DN pana la plaja Vadu.

 

Eu am fost cu ciompericu meu de cel putin 10 ori si am trecut fara probleme, cu tot cu pasager. Deci e ok si pt mobra ta. Nu stiu cum e pe acolo cand ploua, dar in grup ne descurcam, poate mergem altadata, mai stiu cativa interesati.

 

Si eu sunt prezent. Filosofulle nu vii sa bem o bere in Vama?

 

Pai ziceai ca esti in Bulgaria. Sau am inteles gresit? Prin Vama trec, dar nu cred ca mai campez acolo. Desi daca vin si beau, cum mai plec? Iar daca vin si nu beau, de ce mai vin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai ziceai ca esti in Bulgaria. Sau am inteles gresit? Prin Vama trec, dar nu cred ca mai campez acolo. Desi daca vin si beau, cum mai plec? Iar daca vin si nu beau, de ce mai vin?

 

Pe 3 plec la bulgari. In functie de vreme stau in Vama pana pe 2. Daca nu se poate plec seara inapoi la Bucuresti. Bem bere fara alcool.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt din calarasi! in cursul zilei de azi ma duc si ma interesez cum circula de 1 mai.. revin mai tarziu cu informatii ! :hug:

scuze de intarziere! m-am interesat la cei care lucreaza la bac si au spus ca suplimenteaza cu inca doua bacuri in perioada respectiva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum...

 

1. MotoRocker

2. Zeppelina

3. Filosoful

4. NePlace

5. stilalec

6. c.dan

7. THC

...

 

8-10(11) Zven si inca 2-3 oameni. Nu stiu inca daca plecam odata cu voi sau mai devreme sau mai tarziu sau cati suntem exact. o sa anunt mai aproape de data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, vad ca mai e un topic pe tema asta, cu plecare la ora 6 din bucuresti. Aici nu e inca f clar daca se sta peste noapte la cort (organizat) sau exista si anumiti care se intorc in aceiasi seara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca citesti prima postare o sa vezi ca sa vb si despre cort. nici eu nu sunt inca hotarat de ora de plecare si alte detalii de genu. cred ca sapt viitoare o sa se miste treburile mai bine si mai exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, vad ca mai e un topic pe tema asta, cu plecare la ora 6 din bucuresti. Aici nu e inca f clar daca se sta peste noapte la cort (organizat) sau exista si anumiti care se intorc in aceiasi seara?

 

organizat...nu e (la modul ca nu exista garduri si oameni care sa stea de paza sau ceva de genu), dar suntem gramada, cei care stam la cort + motoristi din alte parti ale tarii + motoristi care pleaca la alte ore => sanse mai mici sa ti se fure din cort...deoarece aproape mereu va fi cineva din grup pe la corturi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca topicul s-ar fi numit ”Bucuresti - Vadu, de 1 Mai” era perfect. Ma bag si eu pt ca stiu ca se merge frumos si sunt oameni de gasca. Dar probabil raman in Constanta. Vama aia nu mai e Vama, e Costinesti.

Ma bag eu la un Vadu dar mai spre inceput de iunie, la o plimbare easy riders prin Dobrogea, de la Vadu pana la Krapets, asa cum am mai povestit noi.

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...