Sari la conținut

NUMAR DE INMATRICULARE PIERDUT


-GeorGe-
 Share

Postări Recomandate

. DOCUMENTE NECESARE IN VEDEREA SOLICITARII UNEI PLACUTE PIERDUTE/FURATE

a. cerere completata de titular, insotita de declaratia de pierdere placuta – se gasesc la ghiseul de eliberari documente ;

b. act identitate detinator vehicul, original si copie

c. copie certificat de inmatriculare

d. copie carte identitate vehicul (CIV)

e. contravaloarea de confectionare a placutei cu numarul de inmatriculare pierdut / furat- se achita la ghiseele de evidenta a vehiculelor

http://www.prefecturabrasov.ro/pDuplicate,-preschimbari-certificate-inmatriculare,-pierderi-furt-placute-de-inmatriculare_135.php

Daca vrei sa circuli du-te la cea mai apropiata sectie scoatet-i o dovada si pune un carton ceva cu numarul de inmatriculare

Editat de Hyena986
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ghiseul politiei rutiere ( unde se elibereaza talon , numar ) este un formular tipizat in care declari ce s-a intmplat cu el ( furt , pierdere , deteriorare ) .

Cu cartea , talonul si buletinul dovedesti ca este al tau , platesti 17 ron si in 2 ore ai o placuta noua .

P.S. : am scris in acelasi timp .

Oricum , am fost pe-aproape .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci acolo unde se elibereaza numarul trebuie sa platesc ( DRPCIV ) sau la circa financiara ?

 

 

e. contravaloarea de confectionare a placutei cu numarul de inmatriculare pierdut / furat- se achita la ghiseele de evidenta a vehiculelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma scuzati ca ma bag si eu in seama... intrebare - daca vreau sa imi schimb numaru de inmatriculare in alt numar... trebuie sa mai trec la RAR sa fac inca odata autentificarea, avand in vedere ca deja e pe numele meu, vreau doar sa imi schimb numaru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma scuzati ca ma bag si eu in seama... intrebare - daca vreau sa imi schimb numaru de inmatriculare in alt numar... trebuie sa mai trec la RAR sa fac inca odata autentificarea, avand in vedere ca deja e pe numele meu, vreau doar sa imi schimb numaru...

RAR-ur nu are treaba cu numarul de inmatriculare, are treaba doar cu seriile de sasiu si motor si starea tehnica generala a motocicletei.

Trebuie sa de duci la DRPCIV, sau poltia care se ocupa de inmatriculari.

Renunti la numarul curent, platesti numerele noi, daca vrei preferentiale(17+45 lei), si taxa de schimbare a talonului(parca 65 de lei), preturile sunt aproximative, dar e in jur de 120 de lei daca vrei numere preferentiale.

Nu stiu ce se intampla cu asigurarea.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea , daca este facuta "pe numarul" de inmatriculare , isi pierde valabilitatea .

Daca este facuta dupa serie sasiu , marca , model este valabila in continuare .

Se respecta legea de la inmatriculari .

De aceea cand vrei sa inmatriculezi un motor , asiguratorul iti trece toate datele enumerate mai sus , dar nu trece numarul actual ptr ca-l vei schimba si vei pierde valabilitatea politei de asigurare .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat !!

 

Declaratie (o luati de acolo)

Copie talon + original

Copie carte + original

Copie buletin + original

 

17 lei chitanta Nr. pierdut.

 

2 ore de asteptat pentru ridicare numar.

 

Multumesc Hyena986 si ctrad !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

@Danimalu': Daca ai doar buletinul fara stapan in original si daca acesta este ingropat in spatele casei, nu prea ai sanse. Daca acesta este doar legat si poate sa scrie, pune-l sa-ti faca o imputernicire. Daca traieste liber la el acasa,roaga-l sa mearga el sa-ti ridice placutele dupa ce-i dai buletinul inapoi! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

@Danimalu': Daca ai doar buletinul fara stapan in original si daca acesta este ingropat in spatele casei, nu prea ai sanse. Daca acesta este doar legat si poate sa scrie, pune-l sa-ti faca o imputernicire. Daca traieste liber la el acasa,roaga-l sa mearga el sa-ti ridice placutele dupa ce-i dai buletinul inapoi! :)

:lol: :lol:

 

Motor cumparat, luat in evidenta la fisc, dar neinmatriculat inca pe numele noului proprietar, are placuta de inmatriculare pierduta.

 

Pentru a face inmatricularea, e nevoie de autentificare RAR, care nu poate fi facuta fara placute de inmatriculare.

 

Se poate lua doar dovada pentru numarul de inmatriculare pierdut, pt a merge la RAR fara numar, sa se faca autentificarea, sau trebuie mers la politie pentru a cere placute de inmatriculare noi, pentru a putea merge la RAR, dupa care inapoi la politie, pentru a face inmatricularea pe noul proprietar si schimbarea de numere de inmatriculare?

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai ieftin (si sa scapi si intreg la minte) e sa faci un numar din ala la 40 de lei, dupa care rezolvi RAR-ul si dupa vezi la politie. Eu am vazut numere din astea predate si doar le taiau, nu se uitau la ele... Acum, legal si corect nu stiu cum se procedeaza, dar din sa cred ca fiind in romania, se aplica ce ai spus dupa dupa "sau" din ultimul alineat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil că nu are certificatul de autenticitate și nici nu-l poate scoate dacă n-are număr la mobră. Sau poate, dacă o duce pe platformă.

Editat de zĂŽmbesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am fost sa o inmatriculez dupa ce i-am pierdut numarul si dupa ce am stat o ora la coada am aflat ca trebuie si certificat de autenticitate.

 

Acum am zis sa intreb daca pot obtine autentificarea fara numar de inmatriculare, si se pare ca nu...nici daca o duc pe platforma.

 

Unde pot sa fac un numar "la negru", ca sa nu mai merg la politie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Poti sa scoti numarul cu fiscalul pe care il ai de la el si cel care atesta ca e luata la tine in evidenta.Eu am pătit la politie ceva asemănător,mi-au luat plăcută dr înmatriculare pentru lipsa rca si pana nu am trecut monta la fiscalul meu nu mi-au dat plăcută.Se pare ca esti recunoscut ca si proprietar daca ai c-v si fiscal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Din cate am vazut pe site-ul oficial DRPCIV specifica urmatoarele. Numarul pierdut se declara de catre proprietarul inscris in talon si-n cartea vehiculului sau de catre un reprezentant al acestuia cu procura special autentificata. Intrebarea mea este: ce pot face in cazul in care persoana din carte si talon nu mai poate fi gasita? Nu ma obliga nimeni sa fac o procura in momentul incheierii contractului de v-c. Dar totusi nu esti recunoscut ca si proprietar...poate confirma cineva ca sigur sigur poti obtine o placuta de inmatriculare fara procura? Sunt din Satu Mare...si nu prea pot pleca la Bucuresti si sa nu fiu sigur ca o rezolv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...