Sari la conținut

Accident usor.


mixpix
 Share

Postări Recomandate

Buna seara.In seara asta stationam in spatele unei masini care vroia sa parcheze cand deodata se aprind lampile de marsalier claxonez , nimic... trec 2 secunde masina se indreapta se spre mine, apuc sa sar de pe motor care se infige in bara spate a masinii si cade pe partea dreapta.Incep sa vorbesc cu doamna soferita care o tinea pe a ei ca eu n-am pastrat distanta (eu fiind oprit).Mergem la politie , politistul ii explica ce si cum ,300 lei amenda si 3 puncte pentru ea bineinteles urmand ca maine sa ma intalnesc cu ea sa imi dea asigurarea sa fac copie si sa ma duc la asigurator.Daune: aripa fata julita si stramba, carena fata sparta , levier frana rupt , scarite ciobite, toba ciobita, oglinda dreapta rupta.

Acum in cazul in care maine nu raspunde la telefon sau nu vrea sa imi dea asigurarea ce este de facut? Politistul de la constatari mi-a scris seria asigurarii ei.

Daca imi da asigurarea care sunt pasii care trebuie urmati pana la despagubire?Mentionez ca este primul accident si sper eu si ultimul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu iti raspunde la telefon sau nu vrea sa iti dea asigurarea, mergi la nenea politist din nou sa o parasti :)) . Dupa ce se conformeaza, veti merge la centrul de daune, unde are ea asigurarea, cu masina implicata in accident, respectiv motocicleta, asteptati la un rand, domnul asigurator va face o constatare(fotografiaza masina/motocicleta) si iti va spune cu exactitate ce pasi vor trebui urmati... Good luck!

aaa...si tare bine ar fi sa nu aiba asigurare la Carpatica, caci va fi o sansa destul de mare sa ramai cu motoreta nereparata...

Editat de petrilacocuz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun sfat, petrilacocuz.

@ mixpix: daca rezolvi cu asigurarea, mergi apoi la un service autorizat care lucreaza cu asiguratorii, si o faci cu piese originale.

Daca esti din Bucuresti, iti recomand Kawa Motors, sau United de pe Pipera, langa pod.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista situatii in care soferul vinovat refuza sa dea RCA-ul. In acest caz, pagubitul poate apela la Fondul de Protectie a Victimelor Strazii (FPVS), care va acorda despagubirile, banii fiind ulterior recuperati de la persoana vinovata sau de la alte entitati responsabile, fie si prin executare silita, daca situatia o cere.

Cu paratul la "nenea politistu`" ... nu prea tine, decat daca "nenea politistu`" iti este prieten, prieten de-al unui prieten etc. si vrea sa te ajute.

O seara placuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca suna aiurea dar ... Mare grija la fraza:"masina dadea cu spatele" cand te duci la constatatorul asiguratorului.

Cand m-a lovit pe mine nea soferu si am fost la asigurator sa imi repar motorisca primele cuvinte ale agentului constatator au fost: "masina dadea cu spatele"... "nu bro, relax, m-a luat din mers". Si s-a calmat...Maia apoi am aflat de ce a intrebat asta. In lumea lor de asiguratori asta cica ar fi o speta de frauda in cazul motocicletelor.

Iti spun asta ca sa stii la ce sa te astepti de la astia. Magarii se agata de orice chitibus ca sa intarzie plata despagubirii sau sa nu o plateasca deloc.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca suna aiurea dar ... Mare grija la fraza:"masina dadea cu spatele" cand te duci la constatatorul asiguratorului.

Cand m-a lovit pe mine nea soferu si am fost la asigurator sa imi repar motorisca primele cuvinte ale agentului constatator au fost: "masina dadea cu spatele"... "nu bro, relax, m-a luat din mers". Si s-a calmat...Maia apoi am aflat de ce a intrebat asta. In lumea lor de asiguratori asta cica ar fi o speta de frauda in cazul motocicletelor.

Iti spun asta ca sa stii la ce sa te astepti de la astia. Magarii se agata de orice chitibus ca sa intarzie plata despagubirii sau sa nu o plateasca deloc.

Bafta.

In zona sunt camere unde sa ma duc sa iau imaginile poate ma pot ajuta cu ceva ?La primarie?Sunt din Braila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imaginile de pe acele camere le poate obtine politistul cu care ati vorbit voi.Trebuie sa faca o cerere si sa duca un cd la cei care supravegheaza acele camere,apoi cand obtine imaginile o sa va cheme pe amandoi ca sa le vedeti.Eu vorbesc aici din experienta mea cu un mos care nu recunostea ca a intrat in mine,asa ca s-a lasat cu asteptari 2 saptamani pana cand a sosit cd-ul si apoi tataie ma ruga sa fac amiabila.Mult noroc cu asigurarea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi da asigurarea care sunt pasii care trebuie urmati pana la despagubire?Mentionez ca este primul accident si sper eu si ultimul.

Te duci la asiguratorul ei, iti deschide dosar de daune, face poze la motocicleta si masina ei, apoi iti enumera service-urile cu care au ei contract, cum s-a precizat mai sus ar fi bine sa nu aiba la Euroins sau Carpatica, pt ca multe din service-uri nu mai lucreaza cu ei , sunt foarte rai la plata, daca nu iti convin variantele lor mai ai 2 solutii : fie o faci pe banii tai si apoi ii recuperezi de la ei, fie iti evalueaza ei dauna si iti dau banii sa ti-o repari.

Eu am patit acum 1 an cu masina, pers care m-a lovit avea asigurare la Euroins, bineinteles ca nu mi-au convenit service-urile cu care mai colaborau ei si am ales sa o fac din banii mei si apoi sa recuperez de la ei, termenul maxin in care sunt obligati sa iti returneze banii e de 10 zile lucratoare, la ei a durat 1 luna jumate, pana am facut o scrisoare catre CSA si a doua zi aveam banii in cont :peace:

Editat de joao
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si de Euroins acelasi lucru .

Am patit-o cu ei . Au si acum sa-mi dea 2.100 ron , banii pe oglinda masinii mele .

Dosarul este aprobat , semnat , parafat , dar nu platesc . Accident produs acum 2 ani :)

Decat sa-i dau in judecata ( eu si alte cateva sute ) mai bine ma las pagubas , e mai mare daraua decat ocaua .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o cu ei . Au si acum sa-mi dea 2.100 ron , banii pe oglinda masinii mele .

Dosarul este aprobat , semnat , parafat , dar nu platesc . Accident produs acum 2 ani :)

Decat sa-i dau in judecata ( eu si alte cateva sute ) mai bine ma las pagubas , e mai mare daraua decat ocaua .

 

 

CSA ai fost?

 

Buna seara.In seara asta stationam in spatele unei masini care vroia sa parcheze cand deodata se aprind lampile de marsalier claxonez , nimic... trec 2 secunde masina se indreapta se spre mine, apuc sa sar de pe motor care se infige in bara spate a masinii si cade pe partea dreapta.Incep sa vorbesc cu doamna soferita care o tinea pe a ei ca eu n-am pastrat distanta (eu fiind oprit).Mergem la politie , politistul ii explica ce si cum ,300 lei amenda si 3 puncte pentru ea bineinteles urmand ca maine sa ma intalnesc cu ea sa imi dea asigurarea sa fac copie si sa ma duc la asigurator.Daune: aripa fata julita si stramba, carena fata sparta , levier frana rupt , scarite ciobite, toba ciobita, oglinda dreapta rupta.

Acum in cazul in care maine nu raspunde la telefon sau nu vrea sa imi dea asigurarea ce este de facut? Politistul de la constatari mi-a scris seria asigurarii ei.

Daca imi da asigurarea care sunt pasii care trebuie urmati pana la despagubire?Mentionez ca este primul accident si sper eu si ultimul.

 

de ce n-ai facut copie dupa asigurare cat ai fost la politie?

 

oricum nu vad de ce-ai mai avea nevoie de ea, daca ai numarul asigurarii ei si PV-ul de la politie.

 

eu te sfautiesc sa mergi intai la asigurare sa vezi shops-urile cu care isi fac treaba, apoi mergi si faci o constatare la shop-ul respectiv, apoi mergi la asigurare si le dai hartia de la politie si constatarea de la servicr-ul agreat de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CSA ai fost?

 

 

de ce n-ai facut copie dupa asigurare cat ai fost la politie?

 

oricum nu vad de ce-ai mai avea nevoie de ea, daca ai numarul asigurarii ei si PV-ul de la politie.

 

eu te sfautiesc sa mergi intai la asigurare sa vezi shops-urile cu care isi fac treaba, apoi mergi si faci o constatare la shop-ul respectiv, apoi mergi la asigurare si le dai hartia de la politie si constatarea de la servicr-ul agreat de ei.

Fiind ora 20 numai era nicaieri deschis, iar la poltie simplu: nu avem xerox

Editat de mixpix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aparat foto ai?

camera la tel ai?

dar oricum numarul e suficient, banuiesc ca e trecut si pe constatarea de la politie.

n-ai nevoie de mai mult

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu draga, ma refer la numarul asigurarii ei. e tot ce ai nevoie.

raportul de la politie si numarul asigurarii ei. cu alea trebuie sa mergi la asigurare.

ea e identificata in raportul politiei, asigurarea verifica daca ea are asigurarea cu numarul respectiv, e suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu draga, ma refer la numarul asigurarii ei. e tot ce ai nevoie.

raportul de la politie si numarul asigurarii ei. cu alea trebuie sa mergi la asigurare.

ea e identificata in raportul politiei, asigurarea verifica daca ea are asigurarea cu numarul respectiv, e suficient.

Da, numarul este maine ma duc la asigurator sa vad ce fac.va tin la curent mai ales pe cei care o sa fie in aceeasi faza ca si mine.Mersi frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar macar ai scuipat-o? Cred ca era usor s-o faci sa zbiere si atunci ii plasai niste miere-n gura. E clar ca ea se astepta ca tu sa-i acorzi prioritate din motiv ce TU ai lovit-o DIN spate, nu? Uimitor ce poate produce un creier neted :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@joao: la mine a durat juma de an si ala avea asig la Omiasig(sau cum s-o scrie, aia pe Grivita)...cum am facut scrisoare la CSA, jbam, telefon a 2a zi sa-mi iau banii.Acum, sincer eu cred ca astia sunt mana-n mana. Cum faci putin scandal, cum iti vin banii. Cat despre Carpatica, daca ai doar o zgarietura si tu vrei sa-ti schimbe toata usa, plm.,romanii au numai combinatii cu dauna totala si reparat moka. D.aia sunt reticienti. stati sa vedeti preturi la asigurari din toamna.

 

 

@joao: la mine a durat juma de an si ala avea asig la Omiasig(sau cum s-o scrie, aia pe Grivita)...cum am facut scrisoare la CSA, jbam, telefon a 2a zi sa-mi iau banii.Acum, sincer eu cred ca astia sunt mana-n mana. Cum faci putin scandal, cum iti vin banii. Cat despre Carpatica, daca ai doar o zgarietura si tu vrei sa-ti schimbe toata usa, plm.,romanii au numai combinatii cu dauna totala si reparat moka. D.aia sunt reticienti astia de la asig. Stati sa vedeti preturi la asigurari din toamna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar macar ai scuipat-o? Cred ca era usor s-o faci sa zbiere si atunci ii plasai niste miere-n gura. E clar ca ea se astepta ca tu sa-i acorzi prioritate din motiv ce TU ai lovit-o DIN spate, nu? Uimitor ce poate produce un creier neted :(

Ii spunea politistului ceva ca n-am pastrat distanta regulamentara de 2 metri. WTF!?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...