Sari la conținut

Accident mortal Zarnesti!


ionutz_bv
 Share

Postări Recomandate

1. barli nu postezi nimic fara acordul FAMILIEI

2. soferul masinii, care era un Clio, era parcat in afara partii carosabile pe contrasens (a se intelege... masina nu numai ca nu era pe sensul de mers al motociclistului dar NU ERA PE DRUM)

3. motorul nu avea nici pe departe vitezele care se vehiculeaza!!!

 

Pentru toti ceilalti si in special pentru administartorii acestui forum va rog sa pastrati discutiile la un nivel decent. Puteti sa va dati cu presupusul cat vreti dar nu va mai dati cu parerea despre un om pe care nu ati avut norocul sa-l cunoasteti. Omul asta a murit nevinovat... a fost OMORAT de un inconstient care a taiat perpendicular drumul, fara sa se asigure, iar in urma lui a ramas o familie si sute de prieteni care atunci cand citesc mizeriile postate de tot felul de pareristi analfabeto-oligofrenici simt ca se rupe pamantul sub ei. Omul asta era iubit si moartea lui a indoliat un oras intreg! Rog adminii sa nu mai permita ca toti anonimii care-si beau cafeau in fata calculatorului sa arunce cu noroi in memoria unui om!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator Sir George Mihail Burghy

1. barli nu postezi nimic fara acordul FAMILIEI

2. soferul masinii, care era un Clio, era parcat in afara partii carosabile pe contrasens (a se intelege... masina nu numai ca nu era pe sensul de mers al motociclistului dar NU ERA PE DRUM)

3. motorul nu avea nici pe departe vitezele care se vehiculeaza!!!

.

 

Pentru toti ceilalti si in special pentru administartorii acestui forum va rog sa pastrati discutiile la un nivel decent. Puteti sa va dati cu presupusul cat vreti dar nu va mai dati cu parerea despre un om pe care nu ati avut norocul sa-l cunoasteti. Omul asta a murit nevinovat... a fost OMORAT de un inconstient care a taiat perpendicular drumul, fara sa se asigure, iar in urma lui a ramas o familie si sute de prieteni care atunci cand citesc mizeriile postate de tot felul de pareristi analfabeto-oligofrenici simt ca se rupe pamantul sub ei. Omul asta era iubit si moartea lui a indoliat un oras intreg! Rog adminii sa nu mai permita ca toti anonimii care-si beau cafeau in fata calculatorului sa arunce cu noroi in memoria unui om!

 

Observatii:

 

1)Nu vad de ce si cum i se poate interzice lui Barli sa posteze pe un formum liber. Corect ar fi sa i se ceara sa posteze numai date reale si verificabile de el. Nu ce a auzit el; doar ce stie sigur si ce a vazut cu ochii lui, nu din informatii de la altii care pot fi gresite. Asa e decent, sa nu spui din ce ai auzit de la altii, ci doar ce ai vazut cu ochii tai.

2)Sa intelegem ca soferul de la Clio era parcat in afara drumului, si in timp ce motociclistul venea din fata pe sensul celalalt de mers, s-a pus brusc in miscare si de pe locul unde era parcat, a taiat banda 1, apoi a taiat axul drumului, si a intrat pe sensul de deplasare al motociclistului unde a avut loc coliziunea?

3)Dar ce viteza cam avea motorul dupa cum arata si dupa rezultatul accidentului? eu zic ca oricum avea peste 50-60 km/h altfel motociclistul ar fi franat in timp util si ar fi oprit, si chiar daca coliziunea ar fi avut loc, s-ar fi rostoglit peste masina si ar fi scapat cu viata. Totusi persista intrebarea:avea sau nu permis moto? Asta sa spui, in loc sa il ameninti pe Method. Daca nu avea permis moto, chiar nu avea ce cauta acolo pe motocicleta, pe drumul public. Bine ca nu s-a intamplat mai rau, sa fi luat si un pasager, vreun copil amator de plimbare cu "nenea", ca drama ar fi fost si mai mare.

4)Este regretabil acest accident cu prietenul tau, dar userul Method ca si altii sute sau mii care citesc si scriu aici, din toata tara nu are nicio vina, ca nu a facut nimic rau de acolo de la Hunedoara, sau altii din alte zone care scriu aici. Ca si mine si multi altii din tara asta, te asigur ca iesim in trafic pe moto, cu inima stransa, de ce fel de idioti periculosi vom intalni in trafic, automobilisti, motociclisti, taximetristi, scuteristi; avem si noi familii, copii, si nu vrem sa ajungem in sicriu acasa la cei dragi, pentru ca un (cuvant urat) fara permis, sau unul care se crede Rossi pe circuitul de curse moto, face slalom printre masini in oras, cu 200 km/h si are noroc de 100 ori; dar a 101 oara nu, si ma loveste pe mine sau imi omoara copilul.Decat sa imi ucida el copilul, mai bine sa se zdrobeasca el de autobuz, nu?

 

Iar aceasta rubrica de "Accidente;sa invatam din greselile altora" nu are legatura cu memoria decedatului, sau condoleantele catre familie. Aceasta rubrica reprezinta un fel de ultim serviciu pe care decedatul il mai poate face comunitatii moto, prin invataturile pe care le putem trage , noi cei ramasi vii, ca sa nu patim la fel. Cam la fel cum ar fi zis "daca patesc vreodata ceva, sa-mi donati organele". (eu asa am spus familiei...).

Nimeni si nimic nu il mai poate aduce pe prietenul vostru inapoi, dar macar cei ramasi, sa invete de ce sa se fereasca, sa nu pateasca la fel.Sa mearga incet si atent la orice posibil pericol.

 

Stiu cum este sa pierzi pe cineva drag; am pierdut in accidentul aviatic de la Balotesti cu Airbusul pe cineva f. apropiat; nu s-a gasit mare lucru, mai mult lucruri, lucrarea dentara, actele; finalul a fost o pala de elice pe un mormant...si asta a fost chiar fara nicio vina. Fiecare avem pe cineva care ne iubeste si sufera pt.noi. Asta e viata, azi esti , maine nu mai esti. Dar trebuie sa ramanem oameni si sa ne ducem viata mai departe. De aia vrem sa stim cum s-a intamplat si de ce; ca sa invatam si drama lui sa nu fi fost degeaba.

 

Condoleante sincere familiei si tuturor celor apropiati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Barli, daca familia nu doreste postarea acelei filmari, poti sau vrei macar sa dai detaliile exact din filmare?

Macar daca nu pui video, macar ai zis realitatea cea ce o stim noi 2 si alti cu care ai mai vorbit, si lasam lumea sa interpetreze cum vrea.

Eu nu o sa dau nici un detaliu despre cea ce am vazut fara acordul tau (impreuna cu familia decedatului), pentru ca daca nu erai tu , nici eu nu aflam adevarul.

Condoleante familiei decedatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Observatii:

 

1)Nu vad de ce si cum i se poate interzice lui Barli sa posteze pe un formum liber. Corect ar fi sa i se ceara sa posteze numai date reale si verificabile de el. Nu ce a auzit el; doar ce stie sigur si ce a vazut cu ochii lui, nu din informatii de la altii care pot fi gresite. Asa e decent, sa nu spui din ce ai auzit de la altii, ci doar ce ai vazut cu ochii tai.

2)Sa intelegem ca soferul de la Clio era parcat in afara drumului, si in timp ce motociclistul venea din fata pe sensul celalalt de mers, s-a pus brusc in miscare si de pe locul unde era parcat, a taiat banda 1, apoi a taiat axul drumului, si a intrat pe sensul de deplasare al motociclistului unde a avut loc coliziunea?

3)Dar ce viteza cam avea motorul dupa cum arata si dupa rezultatul accidentului? eu zic ca oricum avea peste 50-60 km/h altfel motociclistul ar fi franat in timp util si ar fi oprit, si chiar daca coliziunea ar fi avut loc, s-ar fi rostoglit peste masina si ar fi scapat cu viata. Totusi persista intrebarea:avea sau nu permis moto? Asta sa spui, in loc sa il ameninti pe Method. Daca nu avea permis moto, chiar nu avea ce cauta acolo pe motocicleta, pe drumul public. Bine ca nu s-a intamplat mai rau, sa fi luat si un pasager, vreun copil amator de plimbare cu "nenea", ca drama ar fi fost si mai mare.

4)Este regretabil acest accident cu prietenul tau, dar userul Method ca si altii sute sau mii care citesc si scriu aici, din toata tara nu are nicio vina, ca nu a facut nimic rau de acolo de la Hunedoara, sau altii din alte zone care scriu aici. Ca si mine si multi altii din tara asta, te asigur ca iesim in trafic pe moto, cu inima stransa, de ce fel de idioti periculosi vom intalni in trafic, automobilisti, motociclisti, taximetristi, scuteristi; avem si noi familii, copii, si nu vrem sa ajungem in sicriu acasa la cei dragi, pentru ca un (cuvant urat) fara permis, sau unul care se crede Rossi pe circuitul de curse moto, face slalom printre masini in oras, cu 200 km/h si are noroc de 100 ori; dar a 101 oara nu, si ma loveste pe mine sau imi omoara copilul.Decat sa imi ucida el copilul, mai bine sa se zdrobeasca el de autobuz, nu?

 

Iar aceasta rubrica de "Accidente;sa invatam din greselile altora" nu are legatura cu memoria decedatului, sau condoleantele catre familie. Aceasta rubrica reprezinta un fel de ultim serviciu pe care decedatul il mai poate face comunitatii moto, prin invataturile pe care le putem trage , noi cei ramasi vii, ca sa nu patim la fel. Cam la fel cum ar fi zis "daca patesc vreodata ceva, sa-mi donati organele". (eu asa am spus familiei...).

Nimeni si nimic nu il mai poate aduce pe prietenul vostru inapoi, dar macar cei ramasi, sa invete de ce sa se fereasca, sa nu pateasca la fel.Sa mearga incet si atent la orice posibil pericol.

 

Stiu cum este sa pierzi pe cineva drag; am pierdut in accidentul aviatic de la Balotesti cu Airbusul pe cineva f. apropiat; nu s-a gasit mare lucru, mai mult lucruri, lucrarea dentara, actele; finalul a fost o pala de elice pe un mormant...si asta a fost chiar fara nicio vina. Fiecare avem pe cineva care ne iubeste si sufera pt.noi. Asta e viata, azi esti , maine nu mai esti. Dar trebuie sa ramanem oameni si sa ne ducem viata mai departe. De aia vrem sa stim cum s-a intamplat si de ce; ca sa invatam si drama lui sa nu fi fost degeaba.

 

Condoleante sincere familiei si tuturor celor apropiati.

OK... si "mori draq" este o chestiune din care putem sa invatam ceva? Faptul ca Method s-a apucat sa arunce cu noroi fara sa cunoasca ce s-a intamplat este ok? Care este relevanta faptului ca avea sau nu categoria A din moment ce el a fost zburat literalmente de pe drum? Repet... daca avea sau nu CATEGORIA! Pot sa-ti confirm eu ca se dadea foarte bine cu motorul si era un sofer foarte prudent si avea mai multi kilometri cu spatele decat avem noi 2 cu fata adunat daca te ajuta cu ceva! Pot sa-ti spun si faptul ca in urma vizionarii filmuletului respectiv si politia si-a schimbat parerea cu privire la accident. Soferul declarase initial ca era parcat pe carosabil pe partea dreapta desi el era pe stanga pe camp. Cat despre filmulet, sa nu ma intelegi gresit... esti liber sa postezi filmulete cu ultimele clipe din viata apropiatilor tai si pe net si la TV daca vrei! In cazul de fata insa nu ai tu dreptul sa ceri sa se posteze acel filmulet pentru ca nu cred ca se face vre-o ancheta. Filmuletul acela oricum nu o sa fie postat! Daca simti nevoia de senzational net-ul este plin, insa nu poti sa-i ceri familiei acestui om sa posteze o filmare cu moartea lui! Este dreptul lor la discretie care cred eu trebuie respectat. Sincer inteleg impotanta acestor discutii si pot sa garantez ca nu a avut ce sa faca! A fost spulberat efectiv de pe drum si daca eram eu in locul lui rezultatul era acelasi! De avut viteza avea mai mare de 50... Nici eu nu as fi mers cu 50 pe linie dreapta pe un drum GOL! Cu exceptia unei izbituri la piept in urma careia a survenit decesul nu a avut nimic grav. Daca avea peste suta cum se vehicula sau chiar 200 cum spunea method in simpatica lui postare cred ca putem sa tragem concluzia ca se facea terci din moment ce nu avea echipament.

Repet... discutiile sunt libere insa nu denigrati o persoana fara sa cunoasteti detaliile. Drept urmare postarile cu "sa impresineze fustele" sau "sa-i dea capac" si asa mai departe nu-si au locul si nu cred ca au vre-un soi de relevanta sau ca fac cinste in vre-un fel forumului si celor ce-l citesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Inteleg respectul pt. familia victimei, dar mi-e greu sa inteleg lipsa de respect, pt. cei de aici care manca cum zici tu (cuvinte urate). Nu meritam respect si noi si familiile noastre? Nu meritam sa scapam si noi cu viata, cand un betiv fara permis, ia duba sefului beat sa-l duca acasa si se rastoarna peste noi?

 

Macar spune-ne daca avea permis sau nu, ca sa putem zice "Dumnezeu sa-l ierte", sau sa postam ca Method, invers!!!...e doar o chestiune de asumare, oricum nu se mai poate face nimic, s-a dus; mare pacat de tineretea lui.

 

Acum, dupa ce m-am uitat la linkul pus de tine, imi dau seama ca baiatul NU trebuia sa moara, daca ar fi realizat ca o motocicleta, ca si o masina este o arma mortala care ucide, daca nu stii sa o folosesti.

 

Pai la acel drum din localitate, unde probabil viteza e limitata la 50 km/h si dupa cum arata plin de curti, te poti trezi pe carosabil cu tot felul de oratanii, sau caini, sau copii care alearga dupa o minge, mai mult de 70-80 km/h e inconstienta; nu mai vorbesc de starea drumului: fisuri, carpituri, canale...ala nu e drum de dat blana nici daca ar fi fost in camp.

 

Soferul vinovat de neasigurare suficienta, daca a plecat de pe loc, si sa taie drumul ala, oricat de repede ar fi schimbat el vitezele si ar fi apasat acceleratia, in 10 m nu avea cum sa aiba mai mult de 30-40 km/h, mai ales ca un Clio nu e un Ferrari. Ori la viteza asta putea f. bine sa fie observat de motociclist, care ar fi franat, si daca nu ar fi avut viteza ceva mai mare decat cea legala, ar fi putut evita accidentul sau s-ar fi ales numai cu rani compatibile cu viata.

 

Din punctul meu de vedere, soferul e vinovat ca nu s-a asigurat (daca victima avea permis A); practic el trebuia sa se asigure ca nu incurca prin manevra sa pe cel care venea din fata, sa-i cedeze trecerea si APOI sa treaca si el. Ok, poate sa spuna ca motociclistul venea prea repede, cu 300 km/h, ca-i batea soarele in ochi si ca nu l-a vazut; astea sunt circumstante atenuante; tot trebuia sa se asigure bine de tot, si apoi sa faca manevra, fara pericol; coliziunea dovedeste ca asigurarea soferului nu a fost completa.

 

Dar in acelasi timp, daca motociclistul nu avea permis, (deci nu avea pregatirea necesara sa conduca o moto) nu avea ce cauta pe drum si e vinovat indiferent cu ce viteza mare sau mica circula. Dovada drama care s-a intamplat.

 

Asa ca dupa mine, daca respectivul mobrist, nu avea permis, vina este a ambelor parti, dar mie mi se pare mai mare a soferului, dar gradul de periculozitate extraordinar de mare al motociclistiului. Daca motociclistul ar trai si ar fi avut loc un accident usor, ar fi meritat dosar penal si o pedeapsa mult mai mare decat soferul. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Chiar daca Method (nu-i iau apararea, ca nu-l cunosc si e la sute de km distanta de mine de bucuresti) s-a exprimat plastic bazat pe datele preliminare ale accidentului, in esenta el a exprimat frustrarile si ingrijorarile noastre a celor care circulam cu moto pe drumurile publice; noi astia care cu moto circulam pe drumurile publice legal, si nu "pilotam" moto, ca ne consideram niste oameni obisnuiti, care avem alte meserii sau profesiuni....eu de exmplu nu "pilotez" moto, ci doar o folosesc de utiliate si placere; nu ma duc zilnic la servici la docurile unui circuit, unde in hangar se afla motociclete preparate special pt curse si nu "alerg" pe circuit pentru un mare fabricant moto; nu! merg pe drumurile publice si sunt exasperat de tot felul de indivizi (spune tu cum sa-i numesc) care alearga cu tot felul de moto care de care mai puternice(nu asta conteaza, marca si puterea) cu viteze duble sau triple fata de cea legala, croseteaza intr-un trafic infernal, de parca sunt pe circuit, sau cred ca drumul public este numai al lor, fara sa tina seama ca pun in pericol si pe altii. Asta e marea nesimtire care ma deranjeaza. Vrei sa mergi si nu ai permis?..du-te pe coclauri sau in spatele casei; sau urca motorul pe platforma si du-l pe circuit si descarca-ti adrenalina la 300 km/h, pe riscul tau, nu pe al meu.

 

Nu ai permis, nu ai ce cauta pe strada, oricat de bine "pilotezi". Este ilegal!...cum la fel de ilegal este sa intri cu pistolul la mine in casa sa ma jefuiesti; poate urma o lupta in care sa ma omori sau sa te omor, nu?...uite dovada, ca baiatul expert in sporturi, a decedat tocmai pe motocicleta la care nu avea permis. Sa nu crezi ca a fost prinmul sau ultimul...vor mai fi; nu vrei sa stii cat de plin de astfel de "piloti" e plin Bucurestiul; pt. mine sunt niste criminali inconstienti.

Sa nu ma intelegeti gresit; ma uit cu placere la cei care conduc legal vitezane, le iubesc si le ingrijesc, dar le conduc legal pe oriunde. Care nu pun in pericol pe altii, chiar daca-i vad cum le chinuie legal mult sub puterea disponibila. Dar au creier, respecta legea si nu pun in pericol pe altii.

 

Asa ca l-am inteles perfect pe Method, am inteles si de ce s-a exprimat asa de plastic (tocmai ca sa fie sesizat mai bine mesajul) si regret inca odata pierderea vietii tanarului sportiv(am vazut ca era si schior, si pescar, etc...)...

 

Parerea mea personala este ca al doilea MARE PERICOL in trafic pentru motociclisti (in afara de conservarii cocalari si fufele vorbitoare la telefon) sint unele categorii de tineri motociclisti inconstienti, care isi aduc singuri moartea, si uneori, si din pacate, si pe a altora nevinovati.

 

V-am scris toate astea, ca macar voi prietenii lui intristati, sa aveti cateva momente de reculegere si meditatie asupra celor intamplate, sa va schimbati comportamentul actual intr-unul atent si prevenitor, si mai bine sa fiti "fricosi" in sensul bun al cuvantului, si sa ajungeti mereu acasa la cei dragi.

 

Iar ceilalti, sa incercati sa invatati tot ce se poate din aceasta drama de la Rasnov...

Editat de Sir George Mihail Burghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Deci tu presupui ca noi nu suntem atenti si preventivi... ok. Ce nu inteleg eu acum este de ce-mi pierd tipul. Bafta in trafic si asfalt uscat. Topic inchis pentru mine.

Exact!...altfel nu s-ar fi intamplat aceasta drama! Daca voi sau anturajul baiatului ati fi fost preventivi, el n ar fi urcat pe moto si tragedia nu ar fi avut loc.

 

Si iti pierzi timpul, pt. ca (daca victima ti-era prieten sau coleg de pasiuni sportive, mai ales moto)esti socat, debusolat, afectat, cauti repere in jurul tau, sa te ajute sa "intelegi" si sa integrezi in tine aceasta drama, care probabil nu o vei uita toata viata ta; esti si tu om ca noi toti ceilalti chiar daca te dai "dur"...

 

Voi cocalarii fara permis sau voi incepatorii, tinerii motociclisti, etc. N-am inteles ce ai vrut sa transmiti asa ca am rugamintea sa detaliezi.

 

Daca intrebarea imi este adresata:), raspunsul este:

 

Asta e marea nesimtire care ma deranjeaza. Vrei sa mergi si nu ai permis?..du-te pe coclauri sau in spatele casei; sau urca motorul pe platforma si du-l pe circuit si descarca-ti adrenalina la 300 km/h, pe riscul tau, nu pe al meu pe drumurile publice, unde imi poti ucide copilul sau prietenii, sau alti nevinovati!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un forum liber axat pe probleme moto. Iar acesta este topicul de accidente, de unde invatam cu totii, veterani, motociclisti, incepatori viitori motociclisti.

Cata vreme se comenteaza decent fara denigrari si minciuni si "on topic" nimeni nu poate protesta sau impune sa se "coafeze" unele adevaruri, chiar daca sunt foarte triste.

 

In acest caz un NEMOTOCICLIST si-a luat viata in mod nechibzuit pentru ca nu stia si nu avea de unde sa stie ceea ce cu totii invatam din aceste cumplite accidente. Si asta cu complicitatea unui MOTOCICLIST care chiar daca nu i-a incredintat voluntar motorul, a dat dovada de neglijenta lasand cheile in contact.

1. Faptul ca nu toti conducatorii auto au reflexe de motociclist sau timpi de reactie (ochi -creier-pedale) adaptate bolizilor care se misca cu peste 100-150km/h.

2. NU AI CE CAUTA IN TRAFIC FARA CARNET NICI MACAR DE PROBA! Iti lipseste bagajul minim de cunostinte pe care il are chiar si un incepator.

3. Esti raspunzator dpdv. moral cel putin in fata constiintei tale daca incredintezi ( in cunostinta de cauza sau nu) un autovehicol unei persoane care NU ARE DREPT LEGAL sa circule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am editat si ascuns postarile fara relevanta, cit si citeva cuvinte care nu au ce cauta aici.

Este un topic in care cineva si-a pierdut viata, rog sa avem respect pentru acest fapt!

Restul conteaza mai putin.

Dumnezeu sa-l ierte!

PS: Cei care vor sa discute despre aviatie si alte subiecte paralele ii rog sa deschida topic in alta sectiune!

Multumesc de intelegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact!...altfel nu s-ar fi intamplat aceasta drama! Daca voi sau anturajul baiatului ati fi fost preventivi, el n ar fi urcat pe moto si tragedia nu ar fi avut loc.

 

Si iti pierzi timpul, pt. ca (daca victima ti-era prieten sau coleg de pasiuni sportive, mai ales moto)esti socat, debusolat, afectat, cauti repere in jurul tau, sa te ajute sa "intelegi" si sa integrezi in tine aceasta drama, care probabil nu o vei uita toata viata ta; esti si tu om ca noi toti ceilalti chiar daca te dai "dur"...

 

 

Daca intrebarea imi este adresata:), raspunsul este:

 

Asta e marea nesimtire care ma deranjeaza. Vrei sa mergi si nu ai permis?..du-te pe coclauri sau in spatele casei; sau urca motorul pe platforma si du-l pe circuit si descarca-ti adrenalina la 300 km/h, pe riscul tau, nu pe al meu pe drumurile publice, unde imi poti ucide copilul sau prietenii, sau alti nevinovati!

 

Nu, era adresata userului inflamat ce postase inaintea mea :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbiti de parca voi respectati regulile de circulatie, hai sa fim seriosi .... , toti va dati rotunzi la accidente ca ba x sau ba y a fost de vina, nu cred ca tinea de permis ce sa intamplat in acest caz. Orice alt motociclist avea acceasi soarta cu sau fara permis.

Nu i'a fost data nici o sansa din partea automobilului.

Editat de barli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... , , nu cred ca tinea de permis ce sa intamplat in acest caz. Orice alt motociclist avea acceasi soarta cu sau fara permis.

 

Gresit!

Fara permis trebuia sa stea acasa la un film si o samanta Nutline, sau sa mearga cu prietena la cofetarie. Caz in care ar fi avut toate sansele sa scape cu viata. :)

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Vorbiti de parca voi respectati regulile de circulatie, hai sa fim seriosi .... , toti va dati rotunzi la accidente ca ba x sau ba y a fost de vina, nu cred ca tinea de permis ce sa intamplat in acest caz. Orice alt motociclist avea acceasi soarta cu sau fara permis.

Nu i'a fost data nici o sansa din partea automobilului.

Dl.Barli,

 

Gresesti profund si total, si asta dovedeste ca nu ai inteles nimic, din tragedie(ceea ce inseamna ca peste ceva timp e posibil sa o repeti chiar tu...Doamne-Fereste!); te rog frumos sa mai meditezi la urmatoarele:

 

1)Da, noi respectam regulile de circulatie, mai ales cele importante, si chiar daca mergem pana la limita legii uneori, rar o depasim dupa ce ne asiguram ca nu e rost de vreun accident sau amenda. Daca nu am respecta, am aparea toti aici la accidente mortale; tocmai pentru ca legile si limitele lor sunt facute in timp, verificate si adaptate la ce se intampla in realitate.

 

2)Daca tu sintetizezi prin expresia ca "ne dam rotunzi" faptul ca incercam sa aflam cauzele unui accident, si sa invatam ce sa nu facem sau ce si pe cine sa evitam, inseamna ca descosideri in continuare, toate concluziile ce se desprind din din postarile acestui topic. Gandeste-te numai ca, chiar toti nu putem gresi; bun, sa zicem ca eu gresesc, ca nu ma duce capu', altul greseste ca e mistocar, altul ca nu are experienta vitezelor mari, etc,...dar chiar toti de pe un forum nu putem gresi.

 

3)Ba chiar tinea de permis ce s-a intamplat; ce ar fi daca toti cei fara permis , s-ar apuca sa foloseasca motociclete, automobile, autobuze, tiruri, etc, pe drumurile publice? Realizezi ce carnagiu, si cate inmormantari ar fi in tara asta zilnic? Bine ca prietenul tau decedat, nu avea vreun prieten pe la Ghimbav, sa ia un avion usor (si fara a avea minim de cunostinte, cum a spus si Galen mai sus la #62) si sa intre in vrie si sa se prabuseasca tocmai peste casa ta, sa va trimita in ceruri pe toti.

 

4)Ba ce s-a intamplat chiar are legatura cu permisul A, cum a remarcat f. bine si Zappy mai sus. Nu avea permis, nu avea nici instruire minima, nici experienta moto, altfel ca multi altii ar fi evitat accidentul; daca ar fi avut viteza normala, combinat cu o franare normala nu ar fi murit; sau macar ar fi scapat cu o ranire doar.

 

5)Ce sansa sa-i fi dat automobilistul? Crezi ca a vrut sa provoace accidentul? Crezi ca-i convine ca acum are masina varza si o inmormantare provocata? ...Tu stii cati din astia sunt care taie fata in trafic si din stationare, si din stanga si din dreapta, si dinainte si dinapoi? Sansa si-a taiat-o singur, atunci cand s-a urcat pe moto, PE DRUMUL PUBLIC FARA PERMIS. A doua sansa si-a taiat-o tot singur, atunci cand a depasit viteza legala acolo pe acea portiune de drum. A treia sansa de a scapa cu viata, a ratat-o, cand a observat automobilul, ca EXISTA acolo chiar stationat si imobil, si nu a incetinit la limita evitarii pericolului generat de o posibila manevra surprinzatoare a acestuia.

 

Daca iesi in trafic, si nu conduci preventiv, si te bazezi numai pe atentia ta si a celorlalti, esti repede lovit; de cate ori mergi pe langa un sir de masini parcate, fie pe stanga, fie pe dreapta, trebuie sa incerci sa te gandesti ca in fiecare poate fi un neatent, sau nepregatit, care sa-ti iasa surprinzator in fata si sa te loveasca; de aia stai cu atentia incordata, mergi cu viteza mica, si esti gata mereu sa eviti. Nu se merge "la noroc".Te asigur ca in orasele mari mersul pe moto nu mai este o placere, cu tot felul de cocalari in jur. La fel si mersul in afara a devanit periculos; putine mai sunt portiunile de drum in RO pe care mai poti merge cu placere si relaxat; si nu ma refer numai la lipsa de civilizatie a participantilor la trafic, ci si la starea drumurilor si pericolele existente.

 

Mai cred ca victima s-a dus si din cauza a ceea ce se numeste "IDOLATRIA CAPACITATILOR"; adica daca e cum ai scris tu, omul avea ca sofer nenumarati km, multe sporturi practicate si se credea bun si cu talent la toate; si-o fi zis, ca ce-i trebuie permis, ca el prinde repede mersul pe moto, cum a prins repede si innotul si mersul pe schiuri, si pescuitul, probabil si schiul nautic, sunt convins ca s-ar fi bagat si la parasutism, planorism , deltaplanism, acrobatie aeriana, etc....adica se credea mai pregatit si capabil decat era; ori unele "sporturi" daca nu esti cu adevarat pregatit nu iarta...adica nu chiar orice "soferache" poate "pilota" o motocicleta, un zeppelin sau un avion...sau sa faca operatii pe cord deschis, sau trepanatii la creier. Trebuie sa-ti stii si lungul nasului, cine esti, unde esti, ce poti sa faci, nu?

 

Eu as zice sa meditezi, si daca mai sunteti in grupul vostru de prieteni, care mergeti fara permis, cei care aveti, sa nu-i lasati sa riste.E pacat!

Editat de Sir George Mihail Burghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

! Cu exceptia unei izbituri la piept in urma careia a survenit decesul nu a avut nimic grav.

Poate m-am uitat la profilul de FB a unui alt baiat dar din cate am vazut din linkul cu niste poze de la accident facute de un coleg (macabre si sincer nu au ce cauta pe un site de socializare) corpul este deformat cel putin coastele sunt toate rupte cu siguranta organele perforate. Nu sunt doctor, se inteleaga asta dar pozele sunt mai mult decat explicite.

 

Este aiurea sa fac o astfel de remarca dar cum ai zis este la fel cum zic baietii care isi vand mobrele tavalite in ultimu hal. "Mobra a trecut printr-un accident, defecte optice majore, furca stramba, bord lipsa etc dar in rest e tipla"

 

Imi pare rau ca murit un baiat tanar si nu vreau sa stiu ce e in sufletul parintilor, prietenilor apropiati, si tuturor care au tinut cu adevarat la el. Dar acu dupa accident ramaneti voi cei care ieseati cu el si il cosiderati prieten sa aibe o reputatie curata . Nu prea am stat sa citesc doar asa printre randuri, dar din cate am inteles nu avea permis? Nu vreau sa pornesc o discutie, si daca am inteles gresit imi cer scuze!!!

 

Exista un filmulet care demonstreaza ca el nu avea ce sa faca si a murit "nevinovat", eu zic ca acel filmulet trebuie postat pana la un punct (exact inainte impactului) pe toate canalele. E doar parerea mea. Daca s-ar intampla vreodata sa patesc asa ceva si cineva sa filmeze as vrea sa fie pus peste tot sa vada toti inconstientii din trafic ca nu aveam custi care sa ne protejeze si poate asa 1 sofer realizeaza cu adevarat si este mai atent in trafic. Tot e ceva.

 

Sa auzim numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Poate m-am uitat la profilul de FB a unui alt baiat dar din cate am vazut din linkul cu niste poze de la accident facute de un coleg (macabre si sincer nu au ce cauta pe un site de socializare) corpul este deformat cel putin coastele sunt toate rupte cu siguranta organele perforate. Nu sunt doctor, se inteleaga asta dar pozele sunt mai mult decat explicite.

 

Este aiurea sa fac o astfel de remarca dar cum ai zis este la fel cum zic baietii care isi vand mobrele tavalite in ultimu hal. "Mobra a trecut printr-un accident, defecte optice majore, furca stramba, bord lipsa etc dar in rest e tipla"

 

Imi pare rau ca murit un baiat tanar si nu vreau sa stiu ce e in sufletul parintilor, prietenilor apropiati, si tuturor care au tinut cu adevarat la el. Dar acu dupa accident ramaneti voi cei care ieseati cu el si il cosiderati prieten sa aibe o reputatie curata . Nu prea am stat sa citesc doar asa printre randuri, dar din cate am inteles nu avea permis? Nu vreau sa pornesc o discutie, si daca am inteles gresit imi cer scuze!!!

 

Exista un filmulet care demonstreaza ca el nu avea ce sa faca si a murit "nevinovat", eu zic ca acel filmulet trebuie postat pana la un punct (exact inainte impactului) pe toate canalele. E doar parerea mea. Daca s-ar intampla vreodata sa patesc asa ceva si cineva sa filmeze as vrea sa fie pus peste tot sa vada toti inconstientii din trafic ca nu aveam custi care sa ne protejeze si poate asa 1 sofer realizeaza cu adevarat si este mai atent in trafic. Tot e ceva.

 

Sa auzim numai de bine.

-Posibil sa te fi uitat pe alt topic la pozele de pe facebook ale altcuiva de la Accidentul din Pantelimon.

-Daca nu citesti cu atentie tot topicul de la inceput, risti sa gresesti, daca-ti dai cu parerea. Eu l-am citit pt.ca tot ce s-a intamplat imi da f. mult de gandit, in scopul de a evita accidentele.

-Reputatia unui om se formeaza in timp indelungat si nu in momentul unui accident de o fractiune de secunda. Deci in acest caz reputatia nu are nicio legatura. Deci postarea oricarui filmultet existent, nu afecteaza cu nimic, pe nimeni; daca nu se posteaza probabil ca este ceva de ascuns, sau se incearca sa se faca ceva aranjamente, ca sa fie scos din cauza cineva, sau sa capete circumstante atenuante ori soferul, ori motociclistul, ori cel care i-a incredintat motorul. Probabuil ca pe plan local se poate aranja cate ceva. Nu poze dupa accident, cu decedatul, ci filmarea din timpul accidentului ar fi relevanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate m-am uitat la profilul de FB a unui alt baiat dar din cate am vazut din linkul cu niste poze de la accident facute de un coleg (macabre si sincer nu au ce cauta pe un site de socializare) corpul este deformat cel putin coastele sunt toate rupte cu siguranta organele perforate. Nu sunt doctor, se inteleaga asta dar pozele sunt mai mult decat explicite.

 

Este aiurea sa fac o astfel de remarca dar cum ai zis este la fel cum zic baietii care isi vand mobrele tavalite in ultimu hal. "Mobra a trecut printr-un accident, defecte optice majore, furca stramba, bord lipsa etc dar in rest e tipla"

 

Imi pare rau ca murit un baiat tanar si nu vreau sa stiu ce e in sufletul parintilor, prietenilor apropiati, si tuturor care au tinut cu adevarat la el. Dar acu dupa accident ramaneti voi cei care ieseati cu el si il cosiderati prieten sa aibe o reputatie curata . Nu prea am stat sa citesc doar asa printre randuri, dar din cate am inteles nu avea permis? Nu vreau sa pornesc o discutie, si daca am inteles gresit imi cer scuze!!!

 

Exista un filmulet care demonstreaza ca el nu avea ce sa faca si a murit "nevinovat", eu zic ca acel filmulet trebuie postat pana la un punct (exact inainte impactului) pe toate canalele. E doar parerea mea. Daca s-ar intampla vreodata sa patesc asa ceva si cineva sa filmeze as vrea sa fie pus peste tot sa vada toti inconstientii din trafic ca nu aveam custi care sa ne protejeze si poate asa 1 sofer realizeaza cu adevarat si este mai atent in trafic. Tot e ceva.

 

Sa auzim numai de bine.

Daca nu esti doctor dc iti dai cu parerea? Pentru cei care presupun ca nu avea experienta moto de unde stiti voi ce avea si ce nu avea? Eu nu inteleg ce-i cu toate insistentele astea... Omul mergea pe motor o masina a intrat in el... end of story! Nu stiu cum pot sa fiu mai calr... Chiar va impinge disparitia OTV-ului pana aici? Chiar conteaza pozitia soarelui, zodia soferului sau adancimea la care panza freatyica in zona accidentului si asa mai departe? Vrei daca Doamne fereste patesti ceva sa fie postat filmul?! Foarte bine! Aplauze la scena deschisa INSA asta este alegerea ta. Pentru ultima oara!!! Motociclist mergea din x in y. Masina parcata in afara carosabilului, pe contrasens cu spatele ma motociclist. Masina a intrat perpendicular pe carosabil unde a lovit motociclistul. Repet ce am mai spus si am si eu ceva km pe motor si pana acum 0 incidente! NU A AVUT CE SA FACA... timp de reactie 0! Si pentru ca vreau sa ma asigur ca asta chiar esre ultima postare... renunt si la contul dp forum. Multa bafta si sezon linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Mergea pe motor... fara carnet. End of story.

 

Acu e mort. End of story.

 

Vezi legatura?

Da..."End of story"....pt. el...noi ceilalti am scapat pana acum; nu se stie pana cand, daca pe DRUMURILE PUBLICE se intampla asa ceva!...daca participantii la trafic fac manevre fara sa se asigure, sau si mai rau conduc FARA PERMIS.

 

Motociclist mergea din x in y. Masina parcata in afara carosabilului, pe contrasens cu spatele ma motociclist. Masina a intrat perpendicular pe carosabil unde a lovit motociclistul. Repet ce am mai spus si am si eu ceva km pe motor si pana acum 0 incidente! NU A AVUT CE SA FACA... timp de reactie 0! Si pentru ca vreau sa ma asigur ca asta chiar esre ultima postare... renunt si la contul dp forum. Multa bafta si sezon linistit.

 

Nu cred ca masina a lovit motociclistul, ci invers...chiar daca soferul nu a acordat prioritate.

Ce putea sa faca motociclistul?....pai teoretic ori sa accelereze, ca sa nu mai intre masina in el, ori sa franeze ca sa nu intre el in masina.

 

"Repet ce am mai spus si am si eu ceva km pe motor si pana acum 0 incidente! NU A AVUT CE SA FACA... timp de reactie 0!"

 

Tu zici ca ai ceva km pe motor, si 0 incidente...voi acolo in grupul vostru nu folositi franele?...aveti toti permise A?...tu ai permis A? Johny82, cum nu a avut ce sa faca?...trebuia sa franeze!...macar scapa cu un accident, dar viu!...

 

Nu stiu de ce am senzatia, ca victima nu ar fi singura fara permis, in grupul respectiv, in zona, care mai iesea pe motor!

Aveti mare grija baieti, e grav!...mai bine va lasati de mers fara permis si nu de forum, de unde primiti sfaturi si ajutor.

Editat de Sir George Mihail Burghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu esti doctor dc iti dai cu parerea? Pentru cei care presupun ca nu avea experienta moto de unde stiti voi ce avea si ce nu avea? Eu nu inteleg ce-i cu toate insistentele astea... Omul mergea pe motor o masina a intrat in el... end of story! Nu stiu cum pot sa fiu mai calr... Chiar va impinge disparitia OTV-ului pana aici? Chiar conteaza pozitia soarelui, zodia soferului sau adancimea la care panza freatyica in zona accidentului si asa mai departe? Vrei daca Doamne fereste patesti ceva sa fie postat filmul?! Foarte bine! Aplauze la scena deschisa INSA asta este alegerea ta. Pentru ultima oara!!! Motociclist mergea din x in y. Masina parcata in afara carosabilului, pe contrasens cu spatele ma motociclist. Masina a intrat perpendicular pe carosabil unde a lovit motociclistul. Repet ce am mai spus si am si eu ceva km pe motor si pana acum 0 incidente! NU A AVUT CE SA FACA... timp de reactie 0! Si pentru ca vreau sa ma asigur ca asta chiar esre ultima postare... renunt si la contul dp forum. Multa bafta si sezon linistit.

tot repeti de zor,motociclistul....care motociclist daca nu avea carnet de categoria A? Timp de reactie 0,atunci e clar ca avea o viteza care nu i-a permis sa opreasca la timp sau sa evite,a incalcat cel putin 3-4 legi de circulatie si tu tot dai vina pe sofer....oare tu gandesti inainte de a scrie,sau macar de obicei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Ce sa fac dl.Barli? nu toti suntem asa de destepti ca voi acolo la munte, sa mergem pe motociclete din prima ce am vazut-o si sa nu avem nevoie de scoala; eu recunosc ca sunt mai prost si ca sa ma urc pe moto a trebuit sa merg mai intai sa platesc la scoala Adimoto cursurile, apoi sa dau examene cu Politia, sa-mi iau permisul si apoi mi-am luat si moto.

 

Macar circul legal pe drumurile publice, sunt prost cum zici, dar un prost LEGAL. Iar daca vreu sa vad viteza, platesc un bilet de avion pana la Constanta, nu trebuie sa merg pe drumurile publice la o viteza la care sa nu pot evita chiar nimic.

 

Multumesc frumos pt. "complimente". Sincer chiar ma asteptam. Sunt lamurit.



(Dar RCA avea motorul?...ca am inteles ca in zona permis nu trebuia! )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...