Sari la conținut

Mortal , tg frumos bifurcatie cu Pascani...?!


a_sorien
 Share

Postări Recomandate

Trist ca s-a ajuns sa se discute despre asta (si sa ne certam) in topicul asta. In fond, fiecare e responsabil pentru greselile lor. Nu cred c-ar trebui sa asteptam sa ne zica politia ce sa facem si ce nu, mai degraba subconstientul. Si cand acel subconstient lipseste... atunci e vai de noi.

 

Si in fond, a fost careva dintre voi la fata locului? Stie careva viteza cu care rula? Poate mergea omu' cu 50 km/h (credeti ca 50 nu e de ajuns sa ajungi in stalp?). Dupa cum spuneam in alt topic... haideti sa nu mai fim ipocriti si sa nu mai judecam pe altii. Sa ne vedem lungul nasului si propriile greseli si sa invatam eventual din greselile altora, dar nu sa-i judecam.

 

OK, nu am experienta pe motor deloc, sunt incepator.. insa am experienta ca om. Si vorbesc ca om, nu ca motociclist.

Editat de Scarto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Trist ca s-a ajuns sa se discute despre asta (si sa ne certam) in topicul asta. In fond, fiecare e responsabil pentru greselile lor. Nu cred c-ar trebui sa asteptam sa ne zica politia ce sa facem si ce nu, mai degraba subconstientul. Si cand acel subconstient lipseste... atunci e vai de noi.

 

Si in fond, a fost careva dintre voi la fata locului? Stie careva viteza cu care rula? Poate mergea omu' cu 50 km/h (credeti ca 50 nu e de ajuns sa ajungi in stalp?). Dupa cum spuneam in alt topic... haideti sa nu mai fim ipocriti si sa nu mai judecam pe altii. Sa ne vedem lungul nasului si propriile greseli si sa invatam eventual din greselile altora, dar nu sa-i judecam.

 

OK, nu am experienta pe motor deloc, sunt incepator.. insa am experienta ca om. Si vorbesc ca om, nu ca motociclist.

Trist ca s-a ajuns sa se discute despre asta (si sa ne certam) in topicul asta. In fond, fiecare e responsabil pentru greselile lor. Nu cred c-ar trebui sa asteptam sa ne zica politia ce sa facem si ce nu, mai degraba subconstientul. Si cand acel subconstient lipseste... atunci e vai de noi.

 

Si in fond, a fost careva dintre voi la fata locului? Stie careva viteza cu care rula? Poate mergea omu' cu 50 km/h (credeti ca 50 nu e de ajuns sa ajungi in stalp?). Dupa cum spuneam in alt topic... haideti sa nu mai fim ipocriti si sa nu mai judecam pe altii. Sa ne vedem lungul nasului si propriile greseli si sa invatam eventual din greselile altora, dar nu sa-i judecam.

 

OK, nu am experienta pe motor deloc, sunt incepator.. insa am experienta ca om. Si vorbesc ca om, nu ca motociclist.

 

daca citeai prima pagina nu mai postai degeaba..

on topic..RIP pt pasager..din pacate astfel de accidente au fost si vor mai fi, ingnoranta, teribilism..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta vroiam sa-l intreb eu acum, el a citit-o?! Scrie undeva pe prima pagina informatii mai detaliate despre accident, inafara de ce ne-a spus charliegreen? Poate n-am vazut eu... OK, a spus un coleg ca tipul facea liniute prin oras si alea alea.. dar de aici nu reiese neaparat ca avea viteza in momentul accidentului.

 

Deci revin.. haideti sa nu mai judecam pe altii, sa ne vedem de propria persoana si sa invatam eventual din greselile altora.

 

Motociclist cu Suzuki GSXR 600 K4, impreuna cu pasager fara experienta de nici un fel. Au plecat din Tg. Frumos spre Roman. Cei din targu (cei de pe 2 roti) speculeaza ca pasagerul s-a speriat la inclinarea motocicletei in curba si a reactionat, probabil instinctiv, spre a indrepta motocicleta. In final motociclistul nu a reusit sa mai abordeze curba corect => impact gard de beton si ricosat in stalp.

Editat de Scarto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Player1

Incepator? Check.

Vitezana? Check.

Liniute? Check.

Pasager? Check.

0 skills + curbe + pasager + teribilism + motor puternic = accident grav.

 

Oare unde am mai citit asta inainte? A da, tot pe topicul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare sincer rau ca spun asta, dar din pacate, vina este a pilotului. Pasagerul TREBUIE 'educat' inainte sa se suie pe trotineta. Dumnezeu sa-l odihneasca.
Grija mare si capul intre urechi dragilor, fara topicuri noi la rubrica asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

De cand se imparte vina si cu altii? Cand o sa deschideti ochii si o sa fiti realisti si maturi. Fiecare este raspunzator pentru viata sa.

 

Nu ii obliga nimeni sa urce pasageri fara experienta in sa, nu-i obliga nimeni sa mearga cu viteza.

 

Mi-e greata cand se da tot vina pe anturaj, pe alti motociclisti etc......... Eu zic sa dati vina si pe STALPUL ala ca era acolo.

 

De ce nu-si asuma fiecare greselile si se cauta alte motive/alti tapi ispasitori?

Poate ca nu gandim la fel colega. Daca, sa luam un exemplu la care ma refeream eu, vine o cunostinta, prieten, viitor prieten (am avut cazuri) prima oara cu mobra afara din oras cu tine si cu alti amici de ture mai vechi il lasati de izbeliste? O taiati ca torpilele si il lasati pe bietul incepator sa se descurce cum poate? Daca pateste ceva treci cu vederea, ca deh, nu am nicio vina ca el nu a calculat bine depasirea si intrat pe contrasens in sant. Nu ai nicio vina, nu contest, dar ceva moral nu se pune? Ca nu ati vorbit cu el daca stie cum sa ia o curba, daca are pasager sa-l instruiasca, daca stie sa meraga in grup, daca stie semnele specifice motociclistilor, etc. Eu de asta vorbeam. Mie sincer imi pasa de orice incepator cand vine cu noi in primele ture afara. Si mie mi-a picat la randul meu sa fiu instruit si luat sub aripa celor mai experimentati in ale motociclismului. Sa nu uitam ca suntem oameni si ca aceiasi pasiune ne aduna pe toti pe sosele si nu numai. Ce-ti trebuie mai mult cand un novice vine la tine la sfarsitul plimbarii si-ti multumeste promitandu-ti o bere la prima ocazie. Deja ai un viitor prieten!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

Poate ca nu gandim la fel colega. Daca, sa luam un exemplu la care ma refeream eu, vine o cunostinta, prieten, viitor prieten (am avut cazuri) prima oara cu mobra afara din oras cu tine si cu alti amici de ture mai vechi il lasati de izbeliste? O taiati ca torpilele si il lasati pe bietul incepator sa se descurce cum poate? Daca pateste ceva treci cu vederea, ca deh, nu am nicio vina ca el nu a calculat bine depasirea si intrat pe contrasens in sant. Nu ai nicio vina, nu contest, dar ceva moral nu se pune? Ca nu ati vorbit cu el daca stie cum sa ia o curba, daca are pasager sa-l instruiasca, daca stie sa meraga in grup, daca stie semnele specifice motociclistilor, etc. Eu de asta vorbeam. Mie sincer imi pasa de orice incepator cand vine cu noi in primele ture afara. Si mie mi-a picat la randul meu sa fiu instruit si luat sub aripa celor mai experimentati in ale motociclismului. Sa nu uitam ca suntem oameni si ca aceiasi pasiune ne aduna pe toti pe sosele si nu numai. Ce-ti trebuie mai mult cand un novice vine la tine la sfarsitul plimbarii si-ti multumeste promitandu-ti o bere la prima ocazie. Deja ai un viitor prieten!

 

 

Cine are capu pe umeri oricum nu are nevoie de anturaj 'de treaba' ca sa scape nevatamat din plimbarile in grup.

 

Eu am avut motor de 1000cc din prima,si da, am avut si accidente,dar niciodata cauzate de anturaj .

 

Noi raspundem de deciziile noastre.

 

nu vorbim de pustani de 15 ani care nu stiu sa distinga una de alta. Vorbim de persoane majore,mature. Daca sunt teribilisti isi pot rupe mu1a oricand,si singur.

 

Nu vrei sa angajam pt fiecare incepator/teribilist cate un motociclist cu experienta care sa merga pe langa el,sa-l 'tempereze'?

 

Eu daca as merge intr-un grup si ar fi si 1-2 incepatori,de ce sa fie responsabilitatea/grija mea sa-i temperez sau sa merg in ritm cu ei?

 

Daca sunt la inceput merg singur sau merg cu oameni dupa care ma pot tine in siguranta...

 

E simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai citit prima pagina!?

daca nici din prima pagina nu se intelege cumulul de factori care au dus la accident inseamna ca ai o problema in a intelege limba romana.

 

.. dar de aici nu reiese neaparat ca avea viteza in momentul accidentului.

 

Deci revin.. haideti sa nu mai judecam pe altii, sa ne vedem de propria persoana si sa invatam eventual din greselile altora.

nici vorba..de fapt nici nu cred ca era pe motor..cred ca il impingea..

nu judecam..tragem concluzii

 

Incepator? Check.

Vitezana? Check.

Liniute? Check.

Pasager? Check.

0 skills + curbe + pasager + teribilism + motor puternic = accident grav.

 

Oare unde am mai citit asta inainte? A da, tot pe topicul asta.

exact despre asta era vorba in prima pagina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasagerul... nu-l poti educa la prima cursa ...

 

Acu' cativa ani era s-o patesc identic luand pasager pe cineva care mersese pe scuter cativa ani buni. Chiar avea ani buni de mers pe scuter.

In fiecare seara discutam de moto, de viraje, despre cum este necesar sa te pozitionezi si cum sa te apleci, etc.

 

I se stricase suterul si trebuia sa ajunga urgent acasa.

L-am luat pasager si la iesirea din com. Berceni, curba de dreapta, eu ma las usor pe dreapta el, maciuca drepta'n sha! Dacie solenza pe contrasens... Am ratat-o milimetric.

 

Mi-a zis ca nu stie de ce a reactionat asa.

Sansa a fost ca nu aveam viteza si am putut controla brute force motocicleta.

 

Din nou, pasagerul nu are nici o vina... la fiecare om limita intre "placere" si "groaza" este diferita. Entuziasmul se transforma instant in groaza care impinge pasagerul la actiuni instinctive si imediate.

 

Vina apartine in totalitate pilotului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deh, acum m-am lamurit. Nu mai zis nimic vizavi de cele intamplate. Eu credeam ca accidentul a fost in alte circumstante. Dar nu am gresit cu nimic postand cele de mai sus.Consecintele se vad, pacat de acest final. Ce ma gandesc eu acum ca intamplari din astea vor mai fi inca. Unii oameni nu inteleg ca motocicleta nu e o jucarie facuta pentru inconstienti. Curba aceea m-i se pare banala, o poti lua si cu 200. Ce-o fi fost in capul pilotului numa el stie. care e starea lui, cine stie? Poate ii mai da o sansa Cel de sus.

Eu am ajuns sa zic la 2 min dupa ce s-a intamplat accidentul ,veneam dinspre Roman cu motorul meu si crede-ma ca curba care zici tu ca e banala nu poti sa o iei cu 200 ,ca nu ai vizibilitate tu urci rampa si nu stii ce poate sa fie sus ,daca e unul cu vreo caruta si merge cu 10km/h,nu mai confundati fratilor strada cu pista ..............iar la asa impact cam greu sa supravetuiesti....... ceea ce ma impresionat mult a fost casca pasagerului care a murit ,era deformata tare semn ca a lovit puternic vreun stalp si sigur ia spart craniu ii curgea sange pe gura ............eu am mai vazut casti din accidente dar asa de rau distrusa nu ..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator? Check.

Vitezana? Check.

Liniute? Check.

Pasager? Check.

0 skills + curbe + pasager + teribilism + motor puternic = accident grav.

 

Oare unde am mai citit asta inainte? A da, tot pe topicul asta.

 

Inconstienta si risipa de sanatate...pacat de ei.

Editat de Inspektor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator? Check.

Vitezana? Check.

Liniute? Check.

Pasager? Check.

0 skills + curbe + pasager + teribilism + motor puternic = accident grav.

 

Oare unde am mai citit asta inainte? A da, tot pe topicul asta.

c++;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:agree: cea mai mare graseala este sa te dai cu cei care au ceva experienta,incercand sa te ti dupa ei

mare adevar ai spus,si eu am muscat-o tot asa,incercam sa ma tin dupa cei cu experienta,apoi tura urmatoare mergeti voi,am renuntat ca imi era Frica,iar de atunci in ritmul meu,si incet dar si tare...pe unde pot...

 

Poate ca nu gandim la fel colega. Daca, sa luam un exemplu la care ma refeream eu, vine o cunostinta, prieten, viitor prieten (am avut cazuri) prima oara cu mobra afara din oras cu tine si cu alti amici de ture mai vechi il lasati de izbeliste? O taiati ca torpilele si il lasati pe bietul incepator sa se descurce cum poate? Daca pateste ceva treci cu vederea, ca deh, nu am nicio vina ca el nu a calculat bine depasirea si intrat pe contrasens in sant. Nu ai nicio vina, nu contest, dar ceva moral nu se pune? Ca nu ati vorbit cu el daca stie cum sa ia o curba, daca are pasager sa-l instruiasca, daca stie sa meraga in grup, daca stie semnele specifice motociclistilor, etc. Eu de asta vorbeam. Mie sincer imi pasa de orice incepator cand vine cu noi in primele ture afara. Si mie mi-a picat la randul meu sa fiu instruit si luat sub aripa celor mai experimentati in ale motociclismului. Sa nu uitam ca suntem oameni si ca aceiasi pasiune ne aduna pe toti pe sosele si nu numai. Ce-ti trebuie mai mult cand un novice vine la tine la sfarsitul plimbarii si-ti multumeste promitandu-ti o bere la prima ocazie. Deja ai un viitor prieten!

pertinent post,bravo...

 

 

 

Insanatosire pilotului...tot asa era sa o musc cu pasager,se balansa idiotul in spatele meu,l-am dat jos si pe jos o plecat acasa,eu tremuram de frica/nervi de ce facea idiotul...asa ca poate pilotul nu are nici o vina...

Editat de cata84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nici din prima pagina nu se intelege cumulul de factori care au dus la accident inseamna ca ai o problema in a intelege limba romana.

probleme in a intelege limba romana ai tu! in prima pagina(si restul) se vorbeste despre comportamentul, mai mult sau mai putin, general al pilotului, in niciun caz despre cauzele accidentului in sine. tot ce s-a scris aici sunt numai supozitii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ajuns sa zic la 2 min dupa ce s-a intamplat accidentul ,veneam dinspre Roman cu motorul meu si crede-ma ca curba care zici tu ca e banala nu poti sa o iei cu 200 ,ca nu ai vizibilitate tu urci rampa si nu stii ce poate sa fie sus ,daca e unul cu vreo caruta si merge cu 10km/h,nu mai confundati fratilor strada cu pista ..............iar la asa impact cam greu sa supravetuiesti.

 

kato_arad se referea strict la cat de banala e genul ala de curba si cu cat se poate lua fara sa intri in stalp, in niciun caz nu e recomandat sa faci asa ceva fara vizibilitate full in curba.

 

Se poate lua cu 150 cu pasagera fara riscuri daca ai vizibilitate si nu esti incepator. In cazul ala oricine poate merge cu un 70-80 fara niciun risc daca sta aproape de centrul soselei.

 

 

Poate aflam si noi ce s-a intamplat exact in curba aia..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Părerea mea ,eu cred ca băieții cu moto au prins viteza prea mare in rampa si rampa a devenit un fel de trambulina ce ia proiectat direct in gard ,asa ceva pățeam si eu cand urcam o rampa in viteza, ma lansa in aer dar mai multe poate aflam din ziare sau de la martori......

Editat de rosupetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]Cand cineva incepator se alatura unor motociclisti cu ceva experienta in fata nu-l trageti dupa voi. Unul sa ramana cu el in urma pentru a nu-l forta sa comita greseli din cauza teamai de a ramane in urma sau falsa conceptie sa nu se faca de ras. Virajele, depasirile trebuie luate in siguranta, fara a forta nimic. [...] Colegul incepator ar fi fost bine ca la primele iesiri sa fi iesit solo pe mobra. Dorinta de e epata in fata celorlalti e nestavilita, adrenalina pompata taie instinctul de conservare. [....]

 

@Ped O'Phile - ce ți se pare aiurea în ce a scris Kato aici ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probleme in a intelege limba romana ai tu! in prima pagina(si restul) se vorbeste despre comportamentul, mai mult sau mai putin, general al pilotului, in niciun caz despre cauzele accidentului in sine. tot ce s-a scris aici sunt numai supozitii!

mai exerseaza..

 

O ardeau ca smecherii prin oras, intr-un minut il traversezi daca nu prinzi semafor si a ai viteza, i-am facut semn sa mearga mai incet. Mai era cu inca unu si faceau curse in oras. Le ziceam prietenilor ca astia se joaca cu moartea si la 5 minute trecea smurdul.

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ped O'Phile - ce ți se pare aiurea în ce a scris Kato aici ?

 

... aiurea nu, insa foarte nerealist! Ceva de genul... "a fost odata ca niciodata, ca daca n'ar fi, nici nu s'ar povesti..." Unii pur si simplu nu vor sa asculte, s-au nascut invatati, nu au nimic de aflat si... isi cauta moartea. Cam atat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai exerseaza..

pai si nu stii sa citesti?!

poftim: SUPOZÍȚIE ~i f. 1) Părere bazată pe fapte aparente; prezumție; presupunere; ipoteză. 2) log. Enunț care servește drept premisă ipotetică pentru alte enunțuri. [G.-D. supoziției] /<fr. supposition

 

ps: urmatoarea lectie este maine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Player1

Incep sa inteleg de ce moderatorii de aici sunt paranoici. Unii membri pur si simplu nu pot pastra o discutie pe un topic. It's like you people have ADD or something.

 

Insanatosire mobristului. Mila mi-e de el ca trebuie sa plateasca toata viata pentru tot raul pe care l-a facut intr-un moment de bravada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...