Sari la conținut

accident iuliu maniu 564 langa dep fructe legume


samicaa
 Share

Postări Recomandate

...il cunosc pe rider si are mai multa experienta decat voi toti care va dati cu parerea total neavizati...imi este scarba de aceasta rubrica de accidente...

 

Evident!

 

Pai exista si o lege care postuleaza ca: daca un motociclist ajunge din pacate la rubrica accidente si se intampla sa-l cunoasca cineva care scrie pe forum, automat experienta sa motociclistica este mai mare sau egala cu suma experientelor celor care scriu pe acel topic.

 

E una din legile de baza ale motociclismului de internet, o stim toti.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Player1

Tirurile se misca inceeeet. Mai ales cand manevreaza de pe loc. Prietenul tau ori venea blana ori n-a fost atent. Ambele nu se pupa cu descrierea ta de mai devreme (partea cu experienta nu prea pusca). Nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tirurile se misca inceeeet. Mai ales cand manevreaza de pe loc. Prietenul tau ori venea blana ori n-a fost atent. Ambele nu se pupa cu descrierea ta de mai devreme (partea cu experienta nu prea pusca). Nasol.

 

cand aveam formatia mea si cantam cantece cu cuvinte (in casca), mi se intampla sa nu fiu atent la chiar tot ce misca.

apoi, cu timpul am gtrecut doar la "la, la, la, na, na, na.." si am mai putine surprize...

 

 

se poate si cu experienta si un dram de neatentie.

in capul tau ruleaza scena pe care urmeaza s-o faci. tirul de multe ori nu intra in scenariu

imi pare rau, ce pot sa zic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident!

 

Pai exista si o lege care postuleaza ca: daca un motociclist ajunge din pacate la rubrica accidente si se intampla sa-l cunoasca cineva care scrie pe forum, automat experienta sa motociclistica este mai mare sau egala cu suma experientelor celor care scriu pe acel topic.

 

E una din legile de baza ale motociclismului de internet, o stim toti.

Asta trebuie sticky sau inramata, minim. M-am ras un pic desi colegul e victima propriei atitudini care, cum necum, a fost lasata sa-si spuna cuvantul si a parcat unde nu trebuie. Poate colegul care-l apara acum ar fi putut face o treaba mai buna. Post factum e cam de pomana sa-i mai tii steagul sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai avand in vedere vechimea motocicletei, lipsa carenelor, starea generala optica, aspectul gumelor si tipul lor, putem deduce ca ar avea o vechime de minim 5 ani si ca sunt de mult ebonite. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai avand in vedere vechimea motocicletei, lipsa carenelor, starea generala optica, aspectul gumelor si tipul lor, putem deduce ca ar avea o vechime de minim 5 ani si ca sunt de mult ebonite. :P

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Evident!

 

Pai exista si o lege care postuleaza ca: daca un motociclist ajunge din pacate la rubrica accidente si se intampla sa-l cunoasca cineva care scrie pe forum, automat experienta sa motociclistica este mai mare sau egala cu suma experientelor celor care scriu pe acel topic.

 

E una din legile de baza ale motociclismului de internet, o stim toti.

Nu ai inteles nimic dar nu stiu de ce sunt foarte intelegator..iar vis a vis de neatentie...

 

Mai dragi colegi chiar nu intelegeti ca avem atatea accidente datorita educatiei de cacao pe care o au soferii in trafic.

Toti vor sa ciupeasca un pic in trafic....toti se grabesc...aproape nimeni nu intelege ca prioritatea este prioritate..te opresti si iti astepti momentul in care ai PRIORITATE.

Cu un astfel de comportament de cacao pe care il demonstrati aici ajungem toti in spitale sau mai rau...nu are importanta ca tirul se misca incet sau nu...TIRUL TREBUIA SA CEDEZE TRECEREA.

Inca o data imi este scarba de faptul ca toti PAPITOII isi dau cu parerea iar spiritul de turma...eee..spiritul de turma este a doua caracteristica a noastra.

 

Circulati voi atenti ca mereu se gaseste un tir, auto sau caruta care sa va duca acolo unde nu va doriti.

 

Stupid dar adevarat.

Editat de xvs650
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi era un tir. Cum isi face treaba politia asta rezulta. Tiruri care ciupesc din trafic si meltenei care se suie cu gipanul pe tine. La scoala de politie cred ca se invata doar masuratorile si desenatul cu creta pe asfalt. Cel putin asta e impresia lasata mie. Totusi, era un tir.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cui sa-i cedeze tir-ul daca atunci cand s-a angajat in manevra nu venea nimeni? E imposibil ca un tir "sa se bage" fara sa-ti dai seama ce vrea sa faca. Si motociclistul am inteles ca l-ar fi lovit in spate... probabil nu a estimat distanta/viteza tir-ului bine si asta a fost, poc in el.

Cand virezi stanga peste axul drumului nu ai PRIORITATE indiferent cat ai sta tu acolo... cred ca tu nu intelegi ce inseamna cuvantul asta.

Si daca TREBUIA sa-i cedeze trecerea, motociclistul nu l-a vazut? Da-l naibii, ca e ditamai animalu'...

Am impresia ca nu prea ai circulat (nu ma refer la mobra, pur si simplu cu un ceva motorizat pe sosele) daca ai o parere atat de proasta despre tir-isti, din pct meu de vedere sunt printre cei mai civilizati soferi (evident ca exista exceptii, orice padure are uscaturile ei). Mereu se da vina pe "conservari", desi probabil ca 99% dintre motociclisti sunt si "conservari", dar nu se tine cont si de viteza legala in localitate pe care multe moto nu o respecta... sau de faptul ca un "conservar" care nu s-a urcat in viata lui pe motor nu o sa realizeze ce demaraj are punctul ala de la semafor de la 1 km si ca ajunge langa el in cateva secunde.

 

Daca circula atent, nu cred ca nu vedea tirul. Nu a reusit sa evite un obstacol vizibil de la 3 km, care se misca cu viteza melcului? La ce viteza?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator iulian chirita

Domnilor (si doamnelor),nu cred ca e treaba noastra sa invinovatim pe x sau pe y.daca e vinovat tir-istul,mergem sa-i dam o mama de bataie?dar daca e motoristul,zicem asa-i trebuie da-l dreacu ????

daca stie cineva daca motoristul are nevoie de vreun ajutor sa spuna si sa-l ajutam cum putem,daca vrem.daca are nevoie de operatii, sange sau alceva sa zica cineva o vorba,si cine vrea sa faca ceva.

Am fi mai utili daca am face si altceva decat sa vorbim.eu astept sa zica cineva ce nevoi are omu" si poate-l ajutam. ASFALT USCAT!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cui sa-i cedeze tir-ul daca atunci cand s-a angajat in manevra nu venea nimeni? E imposibil ca un tir "sa se bage" fara sa-ti dai seama ce vrea sa faca. Si motociclistul am inteles ca l-ar fi lovit in spate... probabil nu a estimat distanta/viteza tir-ului bine si asta a fost, poc in el.

Cand virezi stanga peste axul drumului nu ai PRIORITATE indiferent cat ai sta tu acolo... cred ca tu nu intelegi ce inseamna cuvantul asta.

Si daca TREBUIA sa-i cedeze trecerea, motociclistul nu l-a vazut? Da-l naibii, ca e ditamai animalu'...

Am impresia ca nu prea ai circulat (nu ma refer la mobra, pur si simplu cu un ceva motorizat pe sosele) daca ai o parere atat de proasta despre tir-isti, din pct meu de vedere sunt printre cei mai civilizati soferi (evident ca exista exceptii, orice padure are uscaturile ei). Mereu se da vina pe "conservari", desi probabil ca 99% dintre motociclisti sunt si "conservari", dar nu se tine cont si de viteza legala in localitate pe care multe moto nu o respecta... sau de faptul ca un "conservar" care nu s-a urcat in viata lui pe motor nu o sa realizeze ce demaraj are punctul ala de la semafor de la 1 km si ca ajunge langa el in cateva secunde.

 

Daca circula atent, nu cred ca nu vedea tirul. Nu a reusit sa evite un obstacol vizibil de la 3 km, care se misca cu viteza melcului? La ce viteza?!

Din cate inteleg tu ai fost acolo si ai vazut viteza tirului...nici macar nu meriti sa intelegi ce a fost acolo..pana una alta tiristul curului macar si-a cerut scuze pentru ca a accelerat crezand ca poate sa treaca..iar tie iti doresc asfalt uscat...maturizare rapida si drum fara incidente.

 

Domnilor (si doamnelor),nu cred ca e treaba noastra sa invinovatim pe x sau pe y.daca e vinovat tir-istul,mergem sa-i dam o mama de bataie?dar daca e motoristul,zicem asa-i trebuie da-l dreacu ????

daca stie cineva daca motoristul are nevoie de vreun ajutor sa spuna si sa-l ajutam cum putem,daca vrem.daca are nevoie de operatii, sange sau alceva sa zica cineva o vorba,si cine vrea sa faca ceva.

Am fi mai utili daca am face si altceva decat sa vorbim.eu astept sa zica cineva ce nevoi are omu" si poate-l ajutam. ASFALT USCAT!!!!!!

In sfarsit un OM...iti pot spune ca motociclistul este ok si nu are nevoie de nimic...da...cam asta este un comportament normal iar ca idee tiristul a fost scos vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dar tu ai fost acolo? Multumesc, dar sunt destul de matur. Destul incat sa nu "urlu" virtual cu caps lock "spirit de turma", "papitoi" si alte apelative... doar pt ca altii nu sunt de acord. La orice accident moto/altceva, acel altceva e vinovat... daca nu vezi un tir perpendicular cu sensul tau de mers, mai bine stai acasa. Daca nu il poti evita, atunci clar depasisei viteza legala.

Interesanta exprimare "a fost scos vinovat"... cum dracu' zici ca a accelerat tiristul "crezand ca poate sa treaca", daca motociclistul l-a lovit in lateral spate? E cam trasa de par povestea asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dar tu ai fost acolo? Multumesc, dar sunt destul de matur. Destul incat sa nu "urlu" virtual cu caps lock "spirit de turma", "papitoi" si alte apelative... doar pt ca altii nu sunt de acord. La orice accident moto/altceva, acel altceva e vinovat... daca nu vezi un tir perpendicular cu sensul tau de mers, mai bine stai acasa. Daca nu il poti evita, atunci clar depasisei viteza legala.

Interesanta exprimare "a fost scos vinovat"... cum dracu' zici ca a accelerat tiristul "crezand ca poate sa treaca", daca motociclistul l-a lovit in lateral spate? E cam trasa de par povestea asta...

Nu omule nu este trasa de par...tu nu poti sa intelegi..de ce??

 

He he..asta trebuie sa fie tema ta...dar sper sa te maturizezi si sa intelegi...vis a vis de exprimare partea cu scosul vinovat este singura pe care o poti intelege, iar la capitolul exprimare plastica afla ca am fost linistit fata de ce imi venea in minte sa va spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-ai raspuns... ai fost acolo? In opinia ta de "matur", care a fost cauza accidentului, i-a taiat fata tir-ul? Cu demarajul lui fantastic si formele suple pe care le are? :))

Ai o fixatie cu maturizarea... ori ai peste 60 ani si atunci te inteleg cu "tineretul asta", ori ai o problema (probabil nu esti matur, ha!). Nu vad legatura intre discutie si maturizarea pe care mi-o tot urezi. Nu te mai purta ca si cum esti vreun profesor... invata sa accepti si critica.

p.s: nu vreau sa-mi spui varsta ta acum, nu are nici o relevanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu cred ca l-a facut careva nevinovat pe tirist. Adica, eu cel putin, nu am insinuat ca motociclistul era vinovat sau nevinovat si nici tiristul. Mi se pare greu de crezut ca poti intra intr-un tir. Sa zicem ca tirul a fortat traversarea drumului principal poate a presupus ca are timp pana ajung autoturismele la el neluand in calcul o motocicleta. E clar ca e vinovat oricum o dai, traversa un drum principal, cel mai probabil fortat de un semafor scurt s-a bagat si probabil n-a avut loc/timp sa elibereze sensul motociclistului destul de repede.

Eu suspectez ca impactul in spatele tirului a fost cauzat de faptul ca tirul a fost nevoit sa opreasca, probabil nu avea loc sa vireze iar motociclistul a aproximat gresit ca tirul va elibera calea pana ajunge la el. Este exact situatia in care atitudinea te pune in pericol. Vezi obstacolul in fata si ce faci? El a mentinut viteza in loc sa ia mana din gaz si sa se pregateasca pentru o eventuala franare.

Este sau nu este asa? Intreb pentru ca poate ajuta si pe altii sa inteleaga cum poti intra intr-un tir tu plecand de la stop sau in apropierea unei intersectii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are importanta ca tirul se misca incet sau nu...TIRUL TREBUIA SA CEDEZE TRECEREA.

 

Mie imi e mila de bietul tirist, ca din cauzua unui priceput pe doua roti acuma are de tras...

 

Daca te infigi in TIR plecand de la stop, esti de rasul curcilor si iti meriti soarta. Bine ca nu a fost mai rau.

 

P.S: ma amuza atitudinea multora cu x trebuia sa faca y... Maimuticile de 20 de kile stiu sa se fereasca din calea gorilelor de 350. Oare pe cand or sa invete si motociclistii...

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maimuticile de 20 de kile stiu sa se fereasca din calea gorilelor de 350. Oare pe cand or sa invete si motociclistii...

Interesanta comparatia ta dar din fericire noi nu traim in padure si nu cred ca este normal sa fim vanati de "GORILE"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu l-a vanat nimeni... a sarit prea tare din creanga-n creanga si s-a lovit de gorila care trecea incetisor prin fata lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...