Sari la conținut

Plimbare enduro-touring Bucuresti-Cabana Babele si retur


Phoenix_Harley
 Share

Postări Recomandate

pai daca e plin de gipane care trebuie "sa demonstreze" e inca un motiv in plus sa evit din toate incheieturile.

o strategica e mult mai indicata. si mai ales ca acolo, cum zise kollarul, acolo e semn serios ca circulatia e inchisa, :).

 

ce dracu ma duc unde e aglomeratia mai mare sa ma dau in stamba?

poate voi aveti dreptate, dar decat sa intru in discutii cu politia apoi cu contestatiile, prefer sa evit.

Eu am fost pentru ca eram in zona si vroiam sa duc pasagera la Babele din simplul motiv ca nu fusese niciodata. Si decat cu conserva bara la bara sau cu telecabina la coada 3 ore, mai bine cu mobra printre gipuri.

Strategica ma chinui sa o fac de cativa ani. Anul asta nu ma mai las...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri. Sunt convins insa ca nu este nici o problema.

 

Pana in momntul asta avem asa:

 

1. Eu + pasager

2. @manolo_cbr46 + pasager

3. @Victor Emanuel

4. @jorj 500

5. FBogdan (cu care ne intalnim undeva pe traseu)

6.

7.

8.

 

Lista ramane deschisa... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost pentru ca eram in zona si vroiam sa duc pasagera la Babele din simplul motiv ca nu fusese niciodata. Si decat cu conserva bara la bara sau cu telecabina la coada 3 ore, mai bine cu mobra printre gipuri.

Strategica ma chinui sa o fac de cativa ani. Anul asta nu ma mai las...

 

eu zisei de mine, fiecare e insa dator sa isi indeplineasca telul. si mandra daca mi-ar zice, "bah (cuvant jignitor), eu, daca vrei sa ma mai vezi cu tine pe motor, numai la babe mai merg, dracu sa ma ia de n-as duce-o. si pe-o roata daca vrea.

din pacate mi-o trage dupa cate a indurat ultima cursa (acum 6 ani)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

1. Un drum este deschis atata timp cat nu este semnalizat ca fiind inchis (codul rutier, nu mai stau acum sa caut)

2. Ala nu este semn rutier; e un desen pe o bucata de scandura. Cum trebuie sa arate semnul rutier respectiv este stabilit de lege si ala nu e modelul respectiv

 

"Circa 70 de persoane conducand tot atatea jeepuri, transportand turisti racolati in zona statiei de telecabina Busteni, au creat drumuri cu masinile de teren in zona mentionata. Respectiva arie, zona de conservare speciala, era distrusa in acest mod pentru a se pune mana pe bani, desi accesul motorizat este interzis spre Babele si semnalizat ca atare in teren."

Acum si cu bariera. Si o amenda mai mare: 5000 lei.

post-67793-0-29137900-1372106386_thumb.jpg

amanunte si alte fotografii aici: http://buceginatura2000.wordpress.com/2013/05/23/administratia-parcului-natural-bucegi-ia-masuri-ferme-in-vederea-protejarii-mediului/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Un drum este deschis atata timp cat nu este semnalizat ca fiind inchis (codul rutier, nu mai stau acum sa caut)

2. Ala nu este semn rutier; e un desen pe o bucata de scandura. Cum trebuie sa arate semnul rutier respectiv este stabilit de lege si ala nu e modelul respectiv

3. Simplu, nu?

..

 

 

 

Acum si cu bariera. Si o amenda mai mare: 5000 lei.

attachicon.gif147.jpg

 

oops c-au pus si semnul.

parca ad inca un subiect: "abuz!!! amenda 50,000RON c-am parcat in herastrau unde era interzis!", :lol:

eu astept

 

Bariera aceea este zero. O masina de teren o va ocoli lejer prin dreapta.

attachicon.gif198.jpg

nici nu trebe bariera.

semnul e suficient sa iti ia banu'.

o sa urmeze si o tablita la semn : "cu exceptia vehiculelor autorizate!"

apoi inca un semn, "parcarea interzisa"

si situatia din herastrau se va repeta

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un semn de acces interzis si la Cuibul Dorului, plus bariera, binenteles deschisa. Motivul este ca drumul e inca in lucru. Situatia e aproape similara cu Transalpina, care in teorie ar trebui sa fie inchis, tocmai pentru ca e neterminat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Bariera aceea este zero.

 

Nu chiar... Tot de pe blogul Bucegi Natura (cititi si comentariile articolului, daca articolul in sine nu pare suficient de lamuritor cu privire la faptul ca acel drum este inchis accesului public cu mijloace de transport motorizate, pentru ca zona este protejata) :

 

http://buceginatura2000.wordpress.com/2013/05/23/administratia-parcului-natural-bucegi-ia-masuri-ferme-in-vederea-protejarii-mediului/

 

"Sunt multi care doresc ca turismul sa se desfasoare civilizat. Fiecare merge pe unde poate, cu ce poate, totul este sa fie legal, sa nu deranjezi pe nimeni adica reguli de bun simt.

Prima amenda va fi curand. Vor ocoli acel drum si vor intra probabil prin jnepenii de la Piatra Arsa, insa surprizele nu s-au incheiat ieri.

 

Unii incearca sa protejeze muntele de oameni problematici, altii sa scoata bani cu orice pret, o lupta inutila, altele ar trebui sa fie prioritatile in acest munte.

 

Dimensiunile distrugerilor din Bucegi sunt atat de mari incat au pus pe ganduri pe multi. Ceva trebuia facut. Panourile sunt puse pentru oameni civilizati; bariera trantita in drum este pe masura gandirii unora (...). Deci gata! Este bariera, nu ai voie sa treci. Daca altfel nu se poate…"

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un semn de acces interzis si la Cuibul Dorului, plus bariera, binenteles deschisa. Motivul este ca drumul e inca in lucru. Situatia e aproape similara cu Transalpina, care in teorie ar trebui sa fie inchis, tocmai pentru ca e neterminat.

 

si in practica e inchis. este semn.

ca se dau oamenii p-acolo??? e pe barba lor. amenda, si, ce e si mai grav, accidente care nu sunt acoperite in nici un fel de asigurare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ups! Cu semnul ala pus se schimba datele problemei.



Dar e o poblema, totusi: din cate stiu semnele rutiere se monteaza de administratorul drumului impreuna cu copnsiliul judetean sau local. Nenii aia cine si de unde sunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer si eu doream o iesire pe un drum forestier, dar mai degraba duminica si ma orientam catre ciucas, am facut platoul bucegi de multe ori la picior babele cabana omu , caraiman.

Sunt locuri superbe !

Daca vreti sa urcati este un drum pe jos pe langa telecabina si salvamont ( se continua pe drumul care duce la hotel pestera ) ,pana la salvamont este drum f usor , de acolo inainte poti urca ,( este drum , nu este interzis, dar este drum mai dificil ..drum care urca prin spatele muntelui spre cabana omu )

Am vorbit acum vreo 2 ani jos chiar la jandarmeria montana ( au 'tabara' chiar langa telecabina ) si mi-au zis ca nu sunt probleme de amenda , dar numai sa pot urca pe acel drum ca este foarte abrupt.

Si apropos nu vine nimeni dupa voi, doar va vad cand urcati, se anunta si va asteapta la coborare cu chitanta .

Toata cele bune !

Editat de crazy_mouse_87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da naspa cu bariera asta pusa de curand, eu anu trecut cand am fost nu era nici o bariera, probabil ca si-au dat seama ca se poate face ceva bani din asta, acum este o problema cu urcatul la Babele deoarece vor fi surprize si o facem pe riscul nostru. Oricum de nu putem urca mergem la Piatra Arsa la un mic si o bere fara alcol sau radler si am putea explora zona Bolboci Padina. Acum cum vreti si voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau si ma intreb acum, sa fiu mai al dracu decat popa.., nu am intentia sa sugerez nimic, dar, nefiind drum public, mai e obligatoriu numarul?



Ups! Cu semnul ala pus se schimba datele problemei.



Dar e o poblema, totusi: din cate stiu semnele rutiere se monteaza de administratorul drumului impreuna cu copnsiliul judetean sau local. Nenii aia cine si de unde sunt?

 

 

pai scrie la consiliul judetean de vezi ce ti se raspunde...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau si ma intreb acum, sa fiu mai al dracu decat popa.., nu am intentia sa sugerez nimic, dar, nefiind drum public, mai e obligatoriu numarul?

 

 

 

pai scrie la consiliul judetean de vezi ce ti se raspunde...

Ai si tu dreptate! Dar aia cu numarul functioneaza numai daca, in caz de vor sa te opreasca, esti in stare sa fugi de ei.

Iar partea cu consiliul e , dupa cum bine stim toti, inutila. De-abia raspunde OPC-ul, daramite consiliul nu-stiu-care...

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh...mare fas. cand o sa mai merg pe acolo las motoreta la bariera si ma duc pe jos . asta este.

gasim noi alte forestiere unde sa ne facem de cap. distrugerile din bucegi nu-s facute de aia cu transportul de persoane sau de noi cu motoretele. altii fura si taie ilegal padurea, altii braconeaza...etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi faceti galagie, se sperie ursii si fug la Gura Diham.

 

PS: Cand trece unu cu bicicleta pe forestie e "eco, bio, sanatate curata", cand trece un endurist e un "nenorocit galagios care distruge padurea". Daca n-ar mai fi atat de galagioase drujbele alea cred ca n-ar mai deranja atata lume. Asa vin ele stock sau exista si cocalari enduristi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi faceti galagie, se sperie ursii si fug la Gura Diham.

 

PS: Cand trece unu cu bicicleta pe forestie e "eco, bio, sanatate curata", cand trece un endurist e un "nenorocit galagios care distruge padurea". Daca n-ar mai fi atat de galagioase drujbele alea cred ca n-ar mai deranja atata lume. Asa vin ele stock sau exista si cocalari enduristi?

Aia fac special, vor sa tina la distanta cioparistii si reisarii, sa nu cumva sa dea buzna peste ei pe forestiere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci hai sa reflecta asupra excursiei ,sa nu discutam ce spune consiliu local, nu este interesant, deci suntem pana acum 5 mobre, sar putea sa vina si inca un prieten de al meu, deci in principiu 6 bucati, acum ramane sa vedem pe unde iesim ca ar fi 2 variante , 1. Prin Targoviste si se ajunge direct la bifurcatia unde urcam spre Piatra Arsa , sau spre Ploiesti Sinaia si la intrarea in Sinaia o luam in stanga, deci aveti vreo preferinta, ca am inteles ca unu din motociclisti vine dinspre Targoviste si omu tot intreaba pe unde o luam sa stie pe unde sa ne vedem cu el, deci. ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinspre Targoviste drumul e praf! Bine, pentru endurotouring nu-i o problema, dar v-am spus ca sa stiti la ce sa va asteptati. Daca nu va plac gropile din asfalt ci doar cele de pe coclauri, evitati traseul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci hai sa reflecta asupra excursiei ,sa nu discutam ce spune consiliu local, nu este interesant, deci suntem pana acum 5 mobre, sar putea sa vina si inca un prieten de al meu, deci in principiu 6 bucati, acum ramane sa vedem pe unde iesim ca ar fi 2 variante , 1. Prin Targoviste si se ajunge direct la bifurcatia unde urcam spre Piatra Arsa , sau spre Ploiesti Sinaia si la intrarea in Sinaia o luam in stanga, deci aveti vreo preferinta, ca am inteles ca unu din motociclisti vine dinspre Targoviste si omu tot intreaba pe unde o luam sa stie pe unde sa ne vedem cu el, deci. ?

Daca vorbesti de @FBogdan, da, el vine din Pitesti pe Targoviste si am stabilit cu el luni ca ne intalnim aproape de Sinaia unde se face drumul spre Piatra Arsa.

 

Din punctul meu de vedere nu este nici o problema nici pe Targoviste. Imi este indiferent daca mergem pe Ploiesti sau pe Targoviste. Va las pe voi sa hotarati pe unde mergem si ma supun dorintei majoritatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În primul rând ar trebui să vă gândiţi la RESPECTUL pe care îl arătaţi faţă de persoanele care au ieşit la PLIMBARE prin PARCUL NATURAL. Asta pentru cei care-o ard cu "nu aveţi sânge în instalaţie", "mie nu mi-au dat amendă deşi m-au văzut, dar mă plimbam printre alte 300 jeepuri" şi alte bucureştenisme eroice.

 

Poliţia Rutieră NU are putere în acel parc pentru că drumul public se termină odată cu asfaltul ( în acest caz ), de aceea un semn de interzis autorizat de Poliţia Română nu are putere legislativă. Acolo răspunzi în faţa jandarmilor montani, Salvamontului şi a altor entităţi împuternicite pentru a administra acea regiune.

 

Sunt drumuri către crestele Bucegilor din toate părţile, multe foarte tentante dar cu toate acestea evit să le folosesc, tocmai pentru a le asigura liniştea celor care ies la plimbare, fie ei amatori sau munţomani.

 

Phoenix_Harley : nu voi veni, odată din aspectul parcului natural, dar sunt şi în pregătirea lucrării de diplomă şi nu-mi permit să plec în plimbare.

 

Accesul motorizat este interzis pe întregul Parc National Bucegi, nu numai "către Babe şi Sfinx".

 

 

S-aveţi parte de vreme bună !

Editat de Andry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A daca ai vorbit cu cel din Pitesti e ok ca sa stim o treaba, cel mai bine decidem la locul de intalnire , ca atunci se aduna lumea care merge ,si se da verdictul final, asa ar fi cel mai indicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A daca ai vorbit cu cel din Pitesti e ok ca sa stim o treaba, cel mai bine decidem la locul de intalnire , ca atunci se aduna lumea care merge ,si se da verdictul final, asa ar fi cel mai indicat.

Este bine totusi sa stabilim de vineri si eventual daca mergem pe Targoviste sa schimbam si locul de intalnire din Baneasa undeva prin Bucurestii Noi.

De asemenea, daca mergem pe Targoviste este bine sa il anuntam din timp si pe Bogdan de la Pitesti ca sa ne intalnim cu el in Targoviste si sa mergem de acolo impreuna.

 

@Andry

Apreciez ideile tale si in linii mari sunt de acord cu tine cu toate ca sunt unele aspecte cu care nu sunt de acord dar nu are rost sa discutam acum pentru ca lungim discutia inutil. O sa discutam mai multe fata in fata, la o bere, eventual in august la intalnirea Africa Twin de la Valeni.

Pana atunci iti urez mult succes la examenul de licenta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca trebuie hotarat pana Vineri pe unde o luam ar trebui cei ce mers sa isi spuna parerea, mie spre exemplu mi-ar fi placut pe Targoviste dar votez pentru Ploiesti, deoarece ar fi trebuit inainte de urcare sa mai bagam Benzina in Sinaia pe la intrare este si o benzinarie, ca sa ne ajunga, mie BMW-ul imi consuma putin dar Africa twin cred ca haleste ceva nu, sau ma insel, ok asteptam resul sa vedem ce se aude.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...