Sari la conținut

19.11.2006 Morarilor


Co_Blue
 Share

Postări Recomandate

Orice s-ar spune aici pe forum, oricate sfaturi s-ar da, pe unii chiar ii mananca in fund sa se dea pe o roata pe artere aglomerate si sa arate cat de smecheri sunt ei. Daca s-ar da vreun premiu pentru basini d-astea as intelege dar de cele mai multe ori singurul "premiu" este "da, il cunosteam, era baiat bun Dumnezeu sa-l ierte". Cu toate astea copii proaspeti posesori de A ai lu taticu' se echipeaza cu adidasi ultimu model asortati cu o geaca mistoaca si sar pe un motor care e in multe privinte mai inteligent decat ei. Si-a pus careva intrebarea daca vreun conservar mai poate vedea noaptea farul unui motor care merge pe o roata ? Ala sa ma scuzati, chiar nu a fost un accident.

 

DA. CORECT. dar stai sa vezi acu ca sar prietenii lui pustani sa-i ia apararea...sa ne ia la bataie ca ce avem cu ''tovarasu'' lor.....pustanii astia..... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 118
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am citit aproape tot topicul ... si sincer de fiecare data cand am vazut un topic cu un accident nou la rubrica aceasta in special cu un taxi toti copii handicapati si toti idiotii alte cuvinte decat "mu_ie taximetristilor" etc... nu am vazut ... Hai sa va spun un lucru ... tatal meu este taximetrist ... in gloata asta de taximetristi pe care ii injurati voi nu cumva face si el parte?! :lol: pentru ca voi aveti o boala ... sa generalizati si sa ii aruncati pe toti intr-o oala . Daca da atunci hai sa ne intalnim sa va intreb daca va sta bine cu dintii in gura! ;) Nu toti taximetristii sunt la fel ... multi dintre ei sunt taximetristi vechi care daca ii intrebi de o straduta iti spune unde e si ca acolo este o groapa undeva unde sigur gasesti si stii dupa ce sa te iei ... De ex. tatal meu este taximetrist din 1974 cu permis cat.A si cat B de la 18 ani .... Va rog din suflet nu mai generalizati si nu mai adresati injurii tuturor taximetristilor , pentru ca nu toti sunt la fel .. multi dintre ei sunt mai soferi decat voi .. numai ca mai multi decat ei sunt fosti strungari , maturatori la REBU sau io mai stiu ce disponibilizati care s-au vazut peste noapte taximetristi ... si habar nu au cat face 2x2 . Stiti ce plan are un taximetrist pe zii? Tatal meu face 140ron numai planul si benzina + ce aduce acasa . Se trezeste dimineata la 6 si mai vine seara la 8-9 acasa ca sa poata face banii astia. M-am urcat o data intr-un taxi de la copania Taxi 2000 si cand m-am uitat la sofer am crezut ca e drogat . Ulterior am aflat ca era la volan de 2 zile si 1 noapte ... pentru ca avea o restanta la plan si o fata la facultate si nu avea posibilitate sa isi intretina familia. Deci va rog mult .. injurati-l pe ala care e de vina .. nu pe toti. Aici inchei si va doresc o zi buna!

 

ps.papuc e tatic la mersul pe o roata ... eu personal nu am vazut altul care sa o dea atat de bine pe o roata.

 

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers si eu cu taximetristi care STIU la ce ii obliga acest loc d munca. . .Jos palaria . . .Nu se generalizeaza , dar cum sunt f multi care sunt niste dobitoci nepasatori...din pacate d'aia sunt bagati in aceeasi oala...k si motociclisti in ochii unora din cauza unor specimene mai "deosebite"....

 

Io p baiatul ala nu il cunosc , decat p Papuc...care stiu k e tatic

 

Oare chiar nu se vede k strada era LUMINATA si mareeeee?!?....probabil k d'aia i'a dat si p'o roata....Ati auzit vreodata un miar cu tobe racing care merge p'o roata cam cum se aude?!?! Mi s-a intamplat d cateva ori sa ma prinda noaptea prin oras fara faruri si stopuri si crede-ti-ma k masinile toate ma vedeau :lol: ...nu mai cautati voi acu in caru cu fan pt nu are rost !! Putea sa vina tiru k va asigur io k taxiu nu-l vedea... sau nu ati mai vazut astfel d accidente ... io am si trait , si aveam si xenoane si era si luminata strada ...knd nu esti vazut , NU esti vazut si aia e...!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm.. OK, taximetristul e vinovat ce-i drept, dar stiti probabil faza aia cu "aici zace X, mort intr-un accident, desi avea prioritate". Poate daca nu era pe-o roata putea sa mai faca o manevra, sa evite... Nu ma pronunt pentru ca nu am fost acolo si stiu cat de naspa este sa-si dea lumea cu parerea aiurea in tramvai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba va agitati fiindca adevarul e undeva la mijloc. Sa nu uitam ca taximetristii sunt cei care incalca cel mai des legile de circulatie!!! Cand intorc pe unde vor, cand opresc brusc ca asa s-a hotarat clientu`, cand incurca circulatia pt ca terbuie sa opreasca exact unde vrea clientu chiar daca nu e loc nici de o bicicleta, si putem continua! Desigur ca tendinta este sa generalizezi, si nu e buna! Si sunt sigur ca sunt oameni amarati care au planuri si norme si trebuie sa se chinuie pt banii pe care i fac. Dar un pic de altruism la volan e necesar! Spiritul asta de turma ne tampeste si ni se pare ca daca 10 sau 100 fac acelasi lucru, atunci e ok. Si nu intotdeauna e! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat Off-topic.

 

Baieti ce va agitati asa ? Usor cum a zis si Serginio era pe banda lui putea sa faca ce vrea.

@Wildangel pai cand o sa se impuna la noi niste legi si niste aparate ceva gen tahograf sa nu mai mearga unii taximetristi cum ai spus tu 2 zile si o noapte.O sa se schimbe radical problema, ei sunt numai cu ochii dupa clienti. Chiar nu am nimic cu taximetristi incearca si ei sa isi castige painea, dar incalca de cele mai multe ori legea.

 

Acum dati-va fiecare cu parerea.

Este clar Roro a scapat cu bine.....nu este vina lui in primul rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata vreme era p banda lui putea sa mearga si cu spatele ... nu vad ce vina avea?!? :lol: ....aaaa...k nu e bine in general sa faci fel d fel d nebunii p un drum pubilc ca ITI poate cauza ceva rau , sau mai rau sa le cauzeze celor din jur aia DA....dar cu referire STRICTA la accident nu vad ce conta daca era p'o roata sau 2 ?!?

 

 

Bine k a scapat omu teafar si aia e...fieru se face...doare , dar se face....;)

Tu chiar crezi ca avand viteza in limita legala si fiind cu doua roti pe asfalt nu putea evita accidentul? Nu sunt eu usa de biserica, mai bag si eu mana in gaz prin oras fara sa-mi dau seama ca ma fura peisaju, dar cand imi cad ochii pe ceas o las mai moale. Pe drum public pe o roata nu se face. Abia astept noul cod rutier sa mai rareasca plasticele de prin buzunarele unora ca deja e macel pe strazi din vina celor ce nu au ce cauta pe drum fie ei conservari sau motociclisti. In ceea ce priveste accidentul verdictul e clar: culpa comuna. Conform legii motocicleta se conduce cu doua roti pe drum, farul aprins, mainile pe ghidon si privirea inainte. Stiai ca nici la conserva nu ai voie sa iei mainile de pe volan in timpul mersului?

Mai terminati o data cu teribilismele ca astea nu aduc nimic bun. Pe strada se merge LEGAL.

Multa sanatate celor implicati in accident.

Peace

Editat de jumbo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum ziceam si cu ceva posturi in urma.........iar degenereaza o discutie aiurea....cum se obisnuieste pe aici...... la o motoreta care merge pe o roatea se vede farul....ca nu o tine lumanare cu farul direct spre constelatii.....si cum zicea si Sergiu....pe banda lui putea sa mearga si cu spatele si cu cricul pus, cu fundul pe roata din fata si cu calcaiele pe stopul din spate cu degetele in loc de bujii.........e banda lui si trebuie sa i se dea prioritate. Ideea principala este ca a fost o neacordare de prioritate care bine ca nu s-a lasat cu lucruri mai grave, fierul se face.....si acum lasand sarcasmul laoparte.....mai mult ca sigur toti dintre voi cei care sariti de poponeata in sus ca arsii ati calcat cel putin odata pe "bec" si ati bagat mana in gaz mult peste viteza regulamentara in oras, pe stradute sau pe orce alte drumuri asa ca nu mai fiti voi "sfintii" motociclismului in Romania........

Dupa cum ziceam cu cateva posturi in urma si cu parere de rau ca ma repet.........pt lucruri dinatea exista telenovelele pe Acasa TV sau Romantica TV sau lama de ras si venele.

 

M-am saturat de comentarii cretine din partea celor care "respecta" regulile intotdeauna si nu au incalcat limita de viteza..........SFINTILOR.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum ziceam si cu ceva posturi in urma.........iar degenereaza o discutie aiurea....cum se obisnuieste pe aici...... la o motoreta care merge pe o roatea se vede farul....ca nu o tine lumanare cu farul direct spre constelatii.....si cum zicea si Sergiu....pe banda lui putea sa mearga si cu spatele si cu cricul pus, cu fundul pe roata din fata si cu calcaiele pe stopul din spate cu degetele in loc de bujii.........e banda lui si trebuie sa i se dea prioritate. Ideea principala este ca a fost o neacordare de prioritate care bine ca nu s-a lasat cu lucruri mai grave, fierul se face.....si acum lasand sarcasmul laoparte.....mai mult ca sigur toti dintre voi cei care sariti de poponeata in sus ca arsii ati calcat cel putin odata pe "bec" si ati bagat mana in gaz mult peste viteza regulamentara in oras, pe stradute sau pe orce alte drumuri asa ca nu mai fiti voi "sfintii" motociclismului in Romania........

Dupa cum ziceam cu cateva posturi in urma si cu parere de rau ca ma repet.........pt lucruri dinatea exista telenovelele pe Acasa TV sau Romantica TV sau lama de ras si venele.

 

M-am saturat de comentarii cretine din partea celor care "respecta" regulile intotdeauna si nu au incalcat limita de viteza..........SFINTILOR.....

 

Parerea mea: Culpa comuna

Daca politaiul e corect asa va da! Taximetristul are CASCO probabil, dar "tipul de pe moto" SIGUR n-are si asta e o veste buna pentru toti! ;)

Subiectiv vorbind, in cazul de fata ar fi bine sa fie gasit "tipul de pe moto" UNIC vinovat si sa plateasca cash daunele provocate taxiului + 1 buc sanctiune penala de 5 ani cu executare la un penitenciar de maxima securitate unde sa faca macar 2 ani de carcera! :lol:

Daca nici asa nu se linisteste...

 

LE: Din NEFERICIRE "tipul de pe moto" are CASCO... :banana:( :banana:( :crack:(

 

Sper ca nu doar legea ci si bunul simt sa decida vinovatii!!!

Editat de ravenshield
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: Culpa comuna

Daca politaiul e corect asa va da! Taximetristul are CASCO probabil, dar "tipul de pe moto" SIGUR n-are si asta e o veste buna pentru toti!

Subiectiv vorbind, in cazul de fata ar fi bine sa fie gasit "tipul de pe moto" UNIC vinovat si sa plateasca cash daunele provocate taxiului + 1 buc sanctiune penala de 5 ani cu executare la un penitenciar de maxima securitate unde sa faca macar 2 ani de carcera!

Daca nici asa nu se linisteste...

 

nu inteleg de ce ai dat quote la postul meu........ca ai facut exact ce am scris eu mai sus.......... aberezi.........e neacordare de prioritate...culpa legala a taxiului si motoreta avea casco . Iar vorbiti ca sa faceti nr de posturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt cei care cred ca daca era pe banda lui putea sa mearga si cu spatele :

- pt motociclete e obligatoriu sa mearga permanent cu ambele roti pe sol => mersul pe o roata si stoppie sunt interzise.

- mersul cu spatele (ca tot v-ati trezit vorbind) este interzis si el in intersectii .

 

Multa sanatate motociclistului si ma bucur ca a scapat de data asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic (si eu) :Eternul bla bla bla...

 

Ca si cum ar aduce ceva bun.... nimeni nu invata nimic din off-topicuri, toata lumea se lamenteaza.... aproape patetic!

 

Zic "aproape" pentru ca SPER ca mai e un procent care CHIAR INVATA din asemenea patanii!

 

In rest... numai de bine...

 

On-topic: Bravo! Te-ai salvat mergand pe-o roata! Felicitari... pun pariu ca acum o sa mergi muuult mai mult pe-o roata,ca cine stie.... taximetristii astia....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt cei care cred ca daca era pe banda lui putea sa mearga si cu spatele :

- pt motociclete e obligatoriu sa mearga permanent cu ambele roti pe sol => mersul pe o roata si stoppie sunt interzise.

- mersul cu spatele (ca tot v-ati trezit vorbind) este interzis si el in intersectii .

 

Multa sanatate motociclistului si ma bucur ca a scapat de data asta.

:lol: ..bine ca a scapat Roro...si acum sa nu tinem morala..care dintre voi nu a mers macar o singura data p o roata...fiti mai ingaduitori ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea:

1-In principal e vina taximetristului, ca a iesit ca un mhooist pe strada principala, cum fac majoritatea dintre ei, intai intra in intersectie si pe urma se asigura... ;)

2-Pustiul are si el partea lui de vina, cam 40% zic eu, fiindca acolo nu era loc de facut wheelie, si mai ales in trafic cu stradute laterale de unde pot iesi specimene de astea de oameni. Daca l-a mancat in fund, acum vede si el rezultatul bashinilor sale. Sa faca wheelie si alte stunt-uri in zone libere si fara trafic,nu pe strada ca sufera ca-l vede lumea si ii cresc gradele... :lol:

Si el nu e singurul, sunt o gramada de pusti care nu au rabdare sa capete ceva experienta si pe urma sa faca prostii de astea, insa unii dintre ei nu mai apuca o a doua zi... :banana:

A avut noroc ca putea sa se lase cu RIP-uri, din cauza inconstientei sale...

Deci, inca un exemplu clar de : ASA NU !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma. Da' a zis cineva clar ca de data asta facea uili si nu vazui io bine?!?!!

A zis cineva ca il vede in general mergand asa, nu acum. Sau da-ti mi si mie un quote cu numele celui care a zis ca merge in uili inainte de accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit ca era pe o roata si rula la o viteza foarte mare. Din cate am inteles, a avut noroc foarte mare ca a scapat doar zgariat fiindca a lovit taxiul cand era pe o roata si nu frontal si a apucat sa sara de pe moto inainte de impact.

 

Eu nu stiu ce sa mai zic, ma bucur ca nu a patit ceva mai grav dar.... :lol:

el zicea ca a auzit ca era pe-o roata .. adica uili

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

el zicea ca a auzit ca era pe-o roata .. adica uili

:lol: o polemica de (cuvant urat) pe niste lucruri "auzite"......... deci pot spune ca sectiunea ....... hapcidente ;) este cea mai "tare" de pe acest forum de.... de.....cum spunea cineva......domnisoare (cuvant destul de urat) atotstiutoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare pana la urma are vina lui, colegul meu de facultate a vazut tot accidentul ...s-a intamplat chiar in fata lui, cica motoristul prea se dadea zmeu, croseta masinile si mergea pe o roata de parca se filma.Eu ma bucur ca a scapat si este bine, dar sa faca chestiile astea undeva mai sigur sau nu fie asa trafic.Si pe mine era de cateva ori sa ma ia conservarii ptr ca nu se asigurau dar aveam viteza mici si am putut sa evit.Oricum foarte frumos R1, culoare ca a meu :lol: .Succes si noroc in toate la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti ce va agitati asa ? Usor cum a zis si Serginio era pe banda lui putea sa faca ce vrea.

Acum dati-va fiecare cu parerea.

Este clar Roro a scapat cu bine.....nu este vina lui in primul rand.

uite, imi dau eu primul cu parerea. esti extraordinar de prost, stai jos. sunt uimit! m-ati surprins aici! ba tzâca, voi n-aveti teme de facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...