Sari la conținut

Cum rezolv problema ruginii dintr-un rezervor


Vizitator AparTe
 Share

Postări Recomandate

Vizitator AparTe

Am si eu nevoie de o mana de ajutor referitor la o problema :

Am un rezervor din tabla care este pe interior plin de rugina , in cateva zile urmeaza sa dau rezervorul la vopsit pe exterior dar cum fac sa scap de toata rugina nenorocita din interior ptr o perioada de 2 ,3 ani ptr ca degeaba o curat cu anumite solutii care au rolul de a o curata , ptr ca un prieten a facut aceasi operatiune cu solutiile si intr-un an ia aparut iar rugina in rezervor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceiasi problema am intampinat si eu la o motoreta de 125. Totul ok , dar avea rugina la greu in rezervor. Am incercat diferite modalitati de a elimina rugina (cu lant , cu suruburi , cu solutii etc) si toate au cam fost in zadar . Parerea mea , asa cum ti-a scris si cineva mai sus este sa iti cumperi alt rezervor sau o chestie mai neortodoxa , sa tai rezervorul in 2 bucati , te pui cu peria de sarma pe el si il cureti , dupa care sudat inapoi (daca tot zici ca va urma vopsirea lui) . Acum tu stii ce variante iti este mai plauzibila. Numai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie de o mana de ajutor referitor la o problema :

Am un rezervor din tabla care este pe interior plin de rugina , in cateva zile urmeaza sa dau rezervorul la vopsit pe exterior dar cum fac sa scap de toata rugina nenorocita din interior ptr o perioada de 2 ,3 ani ptr ca degeaba o curat cu anumite solutii care au rolul de a o curata , ptr ca un prieten a facut aceasi operatiune cu solutiile si intr-un an ia aparut iar rugina in rezervor

Acidul fosforic ar fi singurul cid care nu oxideaza si nu ataca cromul sau alte parti de acest gen. Se pun cativ litri de acid fosforic in rezervor, se agita si lasa sa actioneze o jumatate de ora. Se repeta operatiunea de cateva ori dupa care se scoate solutia afara si se spala cu o alta solutie de apa calda si soda calcinata de doua trei ori. Reteta este luata de la cineva care a spalat de curand un rezervor. Succes!

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Acid_fosforic

Editat de baby_blues
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se gaseste acid fosforic? Stiam ca nu... poate doar daca ai "pile" pe la vreo intreprindere.

Eu am facut electroliza acasa, folosind o sursa de pc... a iesit binisor. Dupa electroliza am aruncat apa din rezervor, a iesit neagra la propriu, cu bucatele de rugina dizlocate... dupa ce am scurs apa am bagat Detartrant, agitat bine, lasat cateva minute, iar agitat, intors rezervorul pe toate partile sa stea Detartrantul in diverse pozitii ale rezervorului... bagat jet de apa in interior, clatit bine (iar apa neagra), iar Detartrant... iar clatit... uscat si, la final, bagat Feruginol (21 lei sticla de 1l) in interior, agitat pe toate partile, lasat sa se usuce si gata.

Nu iese ca nou, dar iese destul de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pui un cancioc de mozaic sau pietre mai mici niste benzina si diluant ceva.Il pui intr-o betoniera cu protectii,carpe ,cauciuc,sau altceva sa nu se sparga.Ii dai drumul la betoniera 5-10 minute si iti iese beccc.Nu mai dai bani pe alt rezorvor.Parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pui un cancioc de mozaic sau pietre mai mici niste benzina si diluant ceva.Il pui intr-o betoniera cu protectii,carpe ,cauciuc,sau altceva sa nu se sparga.Ii dai drumul la betoniera 5-10 minute si iti iese beccc.Nu mai dai bani pe alt rezorvor.Parerea mea

daca nu ai curent la betoniera incerci asa

 

sau asa : http://www.youtube.com/watch?v=YcNWpXiFN48

 

 

 

 

 

auzi la el: betoniera :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu uiti sa scoti betonul din betoniera inainte.....

da

 

daca nu ai curent la betoniera incerci asa

 

sau asa : http://www.youtube.com/watch?v=YcNWpXiFN48

 

 

 

 

 

auzi la el: betoniera :)

si asa e bine :)).Eu am zis parerea mea.Acuma fiecare face cum vrea.Asa poti tu sa faci la toata motocicleta ta ,nu e treaba noastra dar macar sa filmezi sa vedem si noi :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AparTe
:))) multumesc frumos ptr sugestii, cred ca voi folosii betoniera pana la urma , ramane cea mai viabila soluti :))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

:))) multumesc frumos ptr sugestii, cred ca voi folosii betoniera pana la urma , ramane cea mai viabila soluti :))

Eu ti-am dat o.solutie care a fost pusa in practica si cu rezultate pe deasupra. Acum tu poti sa faci ce vrei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

care Anton ? ala cu cimentu' ?

 

 

 

... oricum, apa-i sfanta :)

Ihi, Anton ala cu cimentu'. a prins oferta la ceva supermarket si a cumparat 2 betoniere. Una o foloseste la ...ciment, alalta o inchiriaza pentru curatat rezervoare :P

 

 

 

 

corect Apa e sfanta, dar tre sa fie minerala in combinatie cu vinul alb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...