Sari la conținut

compatibilitate roata spate zx6r 1997


Postări Recomandate

salut

am janta de pe spate stramba ( 8 )

se mai potriveste de la alte marci/modele ?

am inteles ca s-ar mai potrivi de la zx4r , dar e mai ingusta ..da' acum parca nu mai sunt atat de sigur ca s-ar potrivi , pentru ca am incercat una de la un zx6r '98 si difera dimensiunea axului si cauciucul ala de la pinion ..

 

caut compatibilitati pentru ca am gasit putine oferte , cu preturi care mi-au parut mari pentru un lucru atat de vechi ..

 

 

http://www.ebay.com/itm/2001-KAWASAKI-ZR-7S-ZR7S-ZR750-REAR-WHEEL-RIM-/200937982500?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item2ec8d64a24&vxp=mtr asta ar parea sa se potriveasca spre ex . stie cineva sigur ?

Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

am janta de pe spate stramba ( 8 )

se mai potriveste de la alte marci/modele ?

am inteles ca s-ar mai potrivi de la zx4r , dar e mai ingusta ..da' acum parca nu mai sunt atat de sigur ca s-ar potrivi , pentru ca am incercat una de la un zx6r '98 si difera dimensiunea axului si cauciucul ala de la pinion ..

 

caut compatibilitati pentru ca am gasit putine oferte , cu preturi care mi-au parut mari pentru un lucru atat de vechi ..

 

am de zzr 600 99' daca te ajuta cu ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

300 lei . dar mi se pare cam multisor si 200 , sincer.

si ca sa previn un viitor raspuns al tau , deja o motocicleta in stare perfecta de functionare , dar cu janta usor stramba spate , si lipsa carenaj + bord , m-a costat 28 mil . Carene + bord + alte maruntisuri , m-a costat vreo 20 , si is si carpite tot de mine ..ca ce am cumparat din tara asta de rahat ,sh , am cumparat la pret de lucru bun , un lucru stricat ..

 

deja parca am trecut de punctul in care mai bine cumparam una ok din start ..dar nu m-am gandit ca ma poate scoate in banii astia 2 plasticuri ..

 

oricum , la indreptat imi ia 100 lei ..dar nu o vreau indreptata ..da' daca n-am incotro , asta o sa fac

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Rear-Rim-Wheel-Tire-OEM-1995-97-Kawasaki-Ninja-ZX6-R-ZX600-F1-F2-F3-ZX6R-ZX-6R-/121128546735?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item1c33d2f1af uite pret real - 50 $ negociabil

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Kawasaki-ZX6R-F-95-97-Rear-Wheel-/130925224431?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item1e7bc061ef uite

http://www.ebay.co.uk/itm/Kawasaki-ZX6R-ZX-6R-ZX-6R-Ninja-95-97-F-Rear-Wheel-Read-Description-/161039576692?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item257eb4ee74 uite

http://www.ebay.co.uk/itm/KAWASAKI-ZX6R-97-REAR-WHEEL-/161052016728?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item257f72c058 uite

 

 

si , ca idee , am luat de la cineva janta fata + Spate , cauciucate (dar cauciucul spate uzat , ce e drept ) , cu discuri de frana si tot - 300 lei . pt ninja '98

cam astea sunt preturile reale

nu preturile la care viseaza 'dezmembracii' astia , pe care tot noi (ca si eu am fost suficient de idiot sa cumpar de la ei ) ii incurajam ..

am de unde lua janta zx4r cu 150 lei , dar e mai ingusta ..si eu vreau sa fie la fel ..

Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci asteapta mocaciuni, asta e, ca mai sunt fomisti sau pur si simplu persoane care chiar nu au ce face cu piesele si le dau pe 2 lei numai sa scape de ele nu inseamna ca defapt ala e pretul pietei. Lasa exemplele de pe ebay mai ales alea din America, cat dai pe roata cat dai pe transport ajungi la pretul din tara. De multe ori am cautat piese, si daca cauti indeajuns de bine gasesti la un pret mai ok, dar s-a intamplat sa caut si sa nu gasesc, atunci sa te tii, chiar si pe ebay am gasit cu greu asa ca zi mersi ca macar gasesti la pretul ala.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marea majoritate cer 300 lei fix + 50 curier

deja ies la 80 euro

cu 80 euro , daca te uiti pe ebay uk sau .de sau .it , sunt cred vreo 20-30 de bucati la vanzare ..si in 80eur te incadrez icu tot cu transport de la mama dracu ..

 

in fine , oricum asta o sa fac , dar am intrebat daca mai este compatibila si cu alt model , poate gasesc de la alt model ..

spre ex din poze , imi pare ca ar fi la fel si la zx6r 2004 ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marea majoritate cer 300 lei fix + 50 curier

deja ies la 80 euro

cu 80 euro , daca te uiti pe ebay uk sau .de sau .it , sunt cred vreo 20-30 de bucati la vanzare ..si in 80eur te incadrez icu tot cu transport de la mama dracu ..

 

in fine , oricum asta o sa fac , dar am intrebat daca mai este compatibila si cu alt model , poate gasesc de la alt model ..

spre ex din poze , imi pare ca ar fi la fel si la zx6r 2004 ..

Nu chiar de la mama dracu, din america spre exemplu gasisem una cu 120 de dolari transport. Exagerezi + ca nu iei in calcul timpul de asteptare, la astia 350 de lei o ai de pe azi pe maine, pe ebay mai jos de 65 de euro nu am vazut niciuna si vine cam in 7-15 zile, daca e in Europa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar din EU macar stii ca o iei in regula

de aici , am scris si mai sus , am cumparat piese de `20 mil , jumatate erau bune de aruncat ..cealalta jumatate era buna de reparat ..

ce iese din europa , da , e f scump transportul ..dar uite , din anglia , din centura londrei si imprejurimi , e undeva la 10-12 lire (sau euro , nu mai stiu) transportul door-to-door , prin eastlines .

asa am cumparat carenele ..

 

PS - ultimele 3linkuri care le-am lasat is din uk . dureaza cam o saptamana transportul .. dar mcar stiu ca sunt ok . si ies la apx jumate din cat vor aici pe ele ..

acum negociam cu ei transportul .. e un pic mai rau ca sunt cam departe de londra :(

Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar din EU macar stii ca o iei in regula

de aici , am scris si mai sus , am cumparat piese de `20 mil , jumatate erau bune de aruncat ..cealalta jumatate era buna de reparat ..

ce iese din europa , da , e f scump transportul ..dar uite , din anglia , din centura londrei si imprejurimi , e undeva la 10-12 lire (sau euro , nu mai stiu) transportul door-to-door , prin eastlines .

asa am cumparat carenele ..

 

PS - ultimele 3linkuri care le-am lasat is din uk . dureaza cam o saptamana transportul .. dar mcar stiu ca sunt ok . si ies la apx jumate din cat vor aici pe ele ..

acum negociam cu ei transportul .. e un pic mai rau ca sunt cam departe de londra :(

Daca negociezi si alte alea pe ebay, ce iti mai bati capul cu piesele de la noi, mai ales ca nu ai o parere buna despre ele? Care e rostul discutiei noastre, care e rostul topicului? Daca s-ar potrivi de zx6r 2004 cum ai scris mai sus crezi ca ai gasi-o mai ieftin, moca nu le da nimeni sa stii.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e mult 200 de lei pentru o janta??atunci pentru ce puscarie ai motor..?cand ii bagi ulei si te costa 4 litrii 200 de lei ce faci?bagi ulei de palmier dinala ARO?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ..ai citit titlul inainte sa dai click pe topic ? scopul discutiei este urmatorul (repet titlul ) - ' compatibilitate roata spate zx6r 1997 '

negociam e impropriu spus , mai degraba stabileam daca imi poate livra prin eastlines sau nu ..

 

sunt convins ca nu mi-o da nimeni moka , ci chiar mai scumpa (sau la pretul corect , care intradevar , pentru o motocicleta din 2004 , probabil o janta dreapta valoreaza 300 lei sau mai mult)

 

aia cu zx6r din 2004 a fost doar un exemplu

si se pare ca nu se potriveste oricum , ca am intrebat pe un nene din uk ..

 

e mult 200 de lei pentru o janta??atunci pentru ce puscarie ai motor..?cand ii bagi ulei si te costa 4 litrii 200 de lei ce faci?bagi ulei de palmier dinala ARO?

comparatia ta e aiurea

ii pun ulei peste specificatiile recomandate , ca sa te impac si sa nu iti raspund pe acelasi ton de mistocareala de prost gust

 

200 lei sa zicem ca ar fi un pret apropiat de realitate ..un 150 lei as da , cu tot cu transport ..

 

nene , e o motocicleta veche , care are atatia ani :) nu stiu de ce iti pare normal sa dai pe o janta 300 lei ..

uita-te oriunde in lumea asta rotunda , unde motocicleta e considerata ceva normal , cam cat costa o janta pt modelul asta .

 

problema la noi e ca , e considerata un hobby scump ..

 

te-ai uitat pe linkurile de pe ebay anglia ? ai vazut cat e una la ei ? si ce salarii au ei ? este ca vorbesti prostii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cauti intradevar compatibilitati, vezi modelul succesor/predecesor dar nu te du prea depaparte cu anii, de obicei de la un an la altul/model la altul nu fac prea multe modificari, mai ales la chestii gen roti(dimensiuni, etc ... poate modelul in sine difera)

M-am uitat acum si la dimensiunile rulmentilor(ax) zice ca merge de zzr-u, stiu pe cineva din braila care are o janta spate de ceva vreme prin balcon, sunt sigur ca o da la pret bun si cu proba sa vezi daca chiar iti vine. Ai PM cu nr de tel.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

150 de lei e un set de placute...100 de lei o pereche de semnalizari....si un motor din 97 nu mi se pare o antichitate...am avut unul din 94...era racheta...si i-am luat o gramada de accesorii pentru ca asta e pasiunea...daca sti ce e aceea...o roata de motor e undeva pe la 400-500 de lei...eu zic sa-ti faci un update la piata pieselor de schimb...si referitor la ebay...e cum spunea omu mai sus...il iei cu 40 de usd si mai dai 30 pe transport si tot acolo e...200 de lei e un pret excelent pt o janta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare ceva in neregula sa dai 250 de lei pe o roata care are 16 ani. De fapt mi se pare gresit sa ceri, de dat probabil ca o sa dai ca nu ai incotro. Piata dezmembrarilor de la noi e uimitoare, eu tocmai am dat 100 de euro pentru un alternator de Fiat punto din 2002...toata masina valorand undeva pe la 1000 de euro. N-ar fi mai rentabil sa ma apuc sa o dezmembrez??? Poate mai gasesc cativa brotaci d-astia ca mine si fac un ban...

Terminati cu treburile astea, preturile nu scad la nesfarsit(ba din contra scad si apoi urca iar ca-s modele vechi, automat mai rare), la urma urmei e o janta nu un set de mansoane. La noi nu sunt foarte multe la dezmembrat si de asta sunt preturile cum sunt, pana una alta nu iti pune nimeni pistolul la tampla. Cei ce vand se uita la pretul pietei si/sau la pretul mediu de pe ebay + transport romania, cam astea sunt preturile. E drept ca se poate si mai ieftin, dar daca nu ai rabdare sa cauti/astepti dai cat ti se cere. Eu am luat bord aftermarket care nou e cam 6 mil cu 1 mil, ce e drept fara accesorii dar la 1 mil ce poti sa mai ceri, l-am montat, mi-am facut rost de ce mai aveam nevoie pt el si merge, in schimb am cautat si asteptat un pic.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot offtopic, am dezmembrat o motocicleta acum vreo 2 ani. Desi am vandut la preturi ok, mai mult sa-mi scot banii bagati in ea decat sa fac profit (roti ~55e bucata cu tot cu cauciuc, 150 lei CDI-ul, motorul ~450 lei, plastice intre 40-80 lei) tot s-au gasit o gramada sa ma bata la cap ca sunt preturile prea mari si sa negocieze la cativa lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

La noi ar trebui instaurate alte reguli in comert si prima care-mi vine in minte este ca cel care vinde sa dea si ceva bani cado pe linga produs, in asa fel incat toti cumparatorii sa fie fericiti..de fapt si atunci s-ar isca probleme, in sensul ca suma ar fi prea mica, indiferent cit este de mare.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa fiu eu cel care te trezeste dar... ai mai cumparat de pe ebay? La preturile alea bune pe care le-ai gasit tu se mai adauga transportul (scrie mai jos, shipping) si la o janta de 50 de dolari sa mai dai 150-200 transportul e daja o mare prostie. Cred ca merita mai mult sa-ti indrepti janta cu 100 de lei sau sa-ti iei alta chiar cu 300 vs una de pe ebay cu 50 usd+ shipping 150usd

Bafta in alegerea ta

300 lei . dar mi se pare cam multisor si 200 , sincer.
si ca sa previn un viitor raspuns al tau , deja o motocicleta in stare perfecta de functionare , dar cu janta usor stramba spate , si lipsa carenaj + bord , m-a costat 28 mil . Carene + bord + alte maruntisuri , m-a costat vreo 20 , si is si carpite tot de mine ..ca ce am cumparat din tara asta de rahat ,sh , am cumparat la pret de lucru bun , un lucru stricat ..

deja parca am trecut de punctul in care mai bine cumparam una ok din start ..dar nu m-am gandit ca ma poate scoate in banii astia 2 plasticuri ..

oricum , la indreptat imi ia 100 lei ..dar nu o vreau indreptata ..da' daca n-am incotro , asta o sa fac

http://www.ebay.co.uk/itm/Rear-Rim-Wheel-Tire-OEM-1995-97-Kawasaki-Ninja-ZX6-R-ZX600-F1-F2-F3-ZX6R-ZX-6R-/121128546735?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item1c33d2f1af uite pret real - 50 $ negociabil

http://www.ebay.co.uk/itm/Kawasaki-ZX6R-F-95-97-Rear-Wheel-/130925224431?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item1e7bc061ef uite
http://www.ebay.co.uk/itm/Kawasaki-ZX6R-ZX-6R-ZX-6R-Ninja-95-97-F-Rear-Wheel-Read-Description-/161039576692?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item257eb4ee74 uite
http://www.ebay.co.uk/itm/KAWASAKI-ZX6R-97-REAR-WHEEL-/161052016728?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item257f72c058 uite


si , ca idee , am luat de la cineva janta fata + Spate , cauciucate (dar cauciucul spate uzat , ce e drept ) , cu discuri de frana si tot - 300 lei . pt ninja '98
cam astea sunt preturile reale
nu preturile la care viseaza 'dezmembracii' astia , pe care tot noi (ca si eu am fost suficient de idiot sa cumpar de la ei ) ii incurajam ..
am de unde lua janta zx4r cu 150 lei , dar e mai ingusta ..si eu vreau sa fie la fel ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot offtopic, am dezmembrat o motocicleta acum vreo 2 ani. Desi am vandut la preturi ok, mai mult sa-mi scot banii bagati in ea decat sa fac profit (roti ~55e bucata cu tot cu cauciuc, 150 lei CDI-ul, motorul ~450 lei, plastice intre 40-80 lei) tot s-au gasit o gramada sa ma bata la cap ca sunt preturile prea mari si sa negocieze la cativa lei.

nesimtiti gasesti mereu ..

Imi pare rau sa fiu eu cel care te trezeste dar... ai mai cumparat de pe ebay? La preturile alea bune pe care le-ai gasit tu se mai adauga transportul (scrie mai jos, shipping) si la o janta de 50 de dolari sa mai dai 150-200 transportul e daja o mare prostie. Cred ca merita mai mult sa-ti indrepti janta cu 100 de lei sau sa-ti iei alta chiar cu 300 vs una de pe ebay cu 50 usd+ shipping 150usd

Bafta in alegerea ta

salut

da , am mai cumparat .

la cea din USA , stiu , transportul costa f mult ..si vine in apx 1.5-2 luni

eu am aratat acele linkuri sa le arat colegilor de forum cam cat valoreaza de fapt o janta d-asta pt o motocicleta atat de veche ..in tari mai avute ca romania ,deci acolo practic ar trebui sa fie preturile si mai mari , pt ca e putere de cumparare mai mare ..

celelalte linkuri sunt din uk . daca nu ma tocmesc la una de pe aici , sincer , decat sa dau 200-250 lei pe una aici , mai degraba dau 20-25 lire + 15 transportul pe una din uk ..chit ca ies la aceasi bani ..

 

dupa cum am zis , mai mult de 150 lei nu imi pare normal sa fie ..

 

 

mc frumos ! :) Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...