Sari la conținut

Grav accident pe DN 4,Frumusani B 92 GXR Suzuki Hayabusa


piticoo
 Share

Postări Recomandate

@Stulewa sa fiu sincer - ar fi ajutat daca il faceam la momentul in care era pe loc. Insa il vedeam ca priveste spre mine insa, eram sigur ca m-a vazut, iar in momentul in care a demarat acolo aveam alte lucruri de facut ca sa mai pot da flash. Am incercat sa imi verific actiunile sa vad unde am gresit. Eu consider, ma pot insela, ca greseala mea a aparut in momentul in care am realizat ca pot sa o ocolesc, am coborat brusc motorul, insa in fractiune respectiva de secunda, nu am reusit sa mai eliberez frana. Drept pentru care motorul m-a punctat si a dat cu mine pe jos, insa reusisem ce era mai important, sa trec de el... acum nu stiu... am mai trecut prin astfel de situatii si a fost nu a fost nimic. Nu si astazi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asta ce vrea sa zica? ca nu pricep..

de o vreme observ o tendinta, in special din partea unor useri care calaresc mobra cu biblia intr-o mana si cu codul de legi in cealalta, de a arunca tot timpul vina pe mort..

Eu nu stiu sa citesc asa ca sunt calare cu mainile pe ghidon. Citeste comentariul lui JAGI de mai sus. Nu cauta adrenalina dar se pare ca l-a prins din urma. Sa intri in coliziune cu tirul este impardonabil, unii mai scapa, altii nu.

 

Vrei sa traiesti, ai grija de pielea ta, in momentul in care ai presupus ca celalalt o sa aibe grija ti-ai pus viata in mainile lui. De cate ori, voluntar, ti-ai pune viata in mainile unui necunoscut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TIR-ul poate intoarce BRUSC in fata daca este in miscare si are 50 km/h.

De cati metri e nevoie ca sa iti intre pe banda un tir (in conditiile accidentului de aicI)? In cat timp crezi ca face cei 1-2 metri cat sa te sperie/ajuna pe mijlocul benzii tale? La 1 metru pe banda ta, mai ai unde sa ocolesti (daca nu te pierzi), desi pun pariu ca intial faci pe tine cand vezi ce iti intra pe banda... Dar daca ti-a intrat pe 3/4 din banda...

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TIR-ul ti-a intors BRUSC in fatza, acel vehicul e imens, are inertie mare, pina se pune in miscare, trec secunde bune, ai timp sa apesi frina si sa opresti.

Serios...!!!

Pai daca acel TIR, fiind un vehicul imens, se pune in miscare, de unde are inertie? Ca trec secunde bune pana trece este adevarat, dar daca se apuca "sa treaca" atunci cand ai 10 - 20 metri pana la el, ai timp sa apesi frina si sa opresti?

 

citind acest forum inveti multe, inconstient reti anumite manevre de eschivare care in acele fractiuni de secunda iti pot salva viata. mai mult, ti se prezinta scenarii pe care le poti anticipa amintindu-ti de cele citite si modificandu-ti atitudinea in trafic poti evita situatii neplacute...

Arthur, ce spuneam mai devreme?

Editat de scania.topline
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu sa citesc asa ca sunt calare cu mainile pe ghidon. Citeste comentariul lui JAGI de mai sus. Nu cauta adrenalina dar se pare ca l-a prins din urma. Sa intri in coliziune cu tirul este impardonabil, unii mai scapa, altii nu.

 

Vrei sa traiesti, ai grija de pielea ta, in momentul in care ai presupus ca celalalt o sa aibe grija ti-ai pus viata in mainile lui. De cate ori, voluntar, ti-ai pune viata in mainile unui necunoscut?

 

de asta se numeste accident, doar crezi ca a facut-o intentionat ? crezi ca sunt putine accidente in care sunt implicate tiruri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adi: un flash crezi ca ar fi ajutat?

 

adica daca tot l-ai vazut pe tzaran, asigura-te ca te-a vazut si el.... zi eu...

 

Flash e interpretat ca invitatie de a trece celui care nu are prioritate, nu atentionare sa acorde prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima noastra discutie despre motoare. Ajung intr-o dimineata la munca si vine la mine.

 

Serban : " Bah... vand motorul " (parca speriat pe fata)

Eu : " Bah da-te dreaq!!! Ca nu faci tu d-astea."

Serban : " Serios il vand. Il dau cu 8000 sa scap repede"

" ASTA, ma omoara pe mine! "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de asta se numeste accident, doar crezi ca a facut-o intentionat ? crezi ca sunt putine accidente in care sunt implicate tiruri ?

N-am zis ca a facut-o intentionat, a presupus. Ca il lasa, ca nu se baga, ca are noroc, ca tirul e din plus. Daca ma iau dupa rubrica accidente, eu stiu despre doua. Asta si cel din Militari de la Metro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Arthur, ce spuneam mai devreme?

 

Am vazut si am incetat sa mai comentez pe acest topic din punctul din care se mai pastra putina decenta fata de ce-l care a murit astazi . Multa putere familiei , in aceste momente .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TIR-ul poate intoarce BRUSC in fata daca este in miscare si are 50 km/h.

presupuneri putem face, poate moto avea 90 sau mai mult sau mai putin.

de pe margine pare totul simplu, ca la fotbal, ca la orice, cum zicea cineva mai sus: "daca eram eu cred ca reuseam sa scap" dar nu e asa !

ce am patit eu : linie continua. eu cu moto doream sa depasesc o masina si m-am inscris in depasirea ei. aveam 80-90 la ora. cand am ajuns in dreptul soferului ce credeti ca face ? da, intra si el in depasire. nu am pastrat o mare distanta intre noi si am incercat sa evit cat pot de mult spre stanga. norocul meu a fost ca (cred) a auzit toba in momentul in care eram la geamul lui. nu am putut face multe, sa claxonez sau altceva, doar m-am lasat putin pe stanga. am avut noroc ca m-a vazut pana la urma.

 

Greseala a fost a mea. a fost o lectie invatata.

 

 

N-am zis ca a facut-o intentionat, a presupus. Ca il lasa, ca nu se baga, ca are noroc, ca tirul e din plus. Daca ma iau dupa rubrica accidente, eu stiu despre doua. Asta si cel din Militari de la Metro.

 

 

 

 

 

 

ce sa mai zic.... poate ca daca "asa iti este scris" asa ti se intampla. am citat intamplarea mea ca sa zic ca atunci m-am blocat putin, m-am vazut deja pe jos ducandu-ma spre bordura.

si mai este o vorba " dracu te ia si din usa biserici" , poti fi tu cel mai cuminte, cel mai calculat, degeaba, da tiganu cu audi peste tine pe trotuar. se intampla lucruri pe care nu le poti controla. cine stie cum s-a intamplat mai exact......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima noastra discutie despre motoare. Ajung intr-o dimineata la munca si vine la mine.

 

Serban : " Bah... vand motorul " (parca speriat pe fata)

Eu : " Bah da-te dreaq!!! Ca nu faci tu d-astea."

Serban : " Serios il vand. Il dau cu 8000 sa scap repede"

" ASTA, ma omoara pe mine! "

 

Consider ca acest post pune punct acestui topic.

 

Ca si paranteza, daca intereseaza pe careva, acesta este motivul pentru care mi-am vandut si eu hayabusa.

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu sa citesc asa ca sunt calare cu mainile pe ghidon. Citeste comentariul lui JAGI de mai sus. Nu cauta adrenalina dar se pare ca l-a prins din urma. Sa intri in coliziune cu tirul este impardonabil, unii mai scapa, altii nu.

 

Vrei sa traiesti, ai grija de pielea ta, in momentul in care ai presupus ca celalalt o sa aibe grija ti-ai pus viata in mainile lui. De cate ori, voluntar, ti-ai pune viata in mainile unui necunoscut?

Nu a cautat andrenalina si alte cacaturi de genul.E un drum drept unde toata lumea merge cu 100+.Soferul tirului probabil a considerat ca are timp sa opreasca cel cu moto.Sincer,nu a avut nici o sansa.In situatia asta,nu ai ce sa faci.Dot anvelope,casca,echipament...nu mai conteaza,pt ca nu a avut timp de reactie.

 

Dimineata cand vin la munca ma trezesc cu tot felul de idioti pe banda mea,pe drumul asta.Fac depasiri aiurea.Se grabesc!Unde se grabesc?NU stiu!Se grabesc sa ajunga la munca,si la munca se grabesc sa plece mai repede acasa.In cazul de fata,soferul s-a grabit sa intre la descarcat.A venit 300 km de la CT,dar nu a mai putut sta 3 secunde sa treaca motociclistul.De ce?Are (cuvant urat) in loc de creier.

Editat de piticoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andi: bine c-ai scapat doar tavalit...

 

treaba cu limbajul flash-ului e discutabila, daca dai unul doua scurte e de atentionare ca poti sa treci DAR, IN PRIMUL RAND TE FACI MAI VIZIBIL. creierasul multor conducatori auto este setat pe acordarea prioritatii altor masini. ei se asigura sa nu vina o masina... motocicletele sunt pe planul doi din pacate. din aceasta cauza apare propozitia "nu te-am vazut"

 

rationamentul lor e cam asa: vine vre-o masina? NU, pot sa trec? DA, vine totusi ceva... ce vine? O MOTORETA pfff, nu mai pot sa trec!!! franaaa!!!..... dar el a plecat deja de la primul "DA" si acum e pe jumatatea benzii motociclistului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista nici un dumnezeu....si nici soarta....treziti-va!!

exista o singura viata ...si multi idioti care incearca sa ti-o curme!!

...

Condoleante!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, daca rulezi peste viteza legala, daca nu reduci viteza in apropierea intersectiilor cu drumuri secundare, statii de autobuz, zone unde de afla animale, zone fara vizibilitate pina la limita evitarii oricarui eveniment, se cheama ca esti inconstient. Daca nu-ti cunosti limitele de conducator, inseamna ca mergi la noroc,Poti foarte bine sa mergi pe o curba unde viteza legala e de 100km/h, daca nu ai vizibilitate si se intimpla sa te trezesti cu o masina pe sensul tau de mers, si nu ai fost in stare sa opresti, cu toate ca aveai doar 90km/h. se cheama ca ti-a furat-o singur.Nu poti sa spui ca mergeai cu 80-90km/h, si TIR-ul ti-a intors BRUSC in fatza, acel vehicul e imens, are inertie mare, pina se pune in miscare, trec secunde bune, ai timp sa apesi frina si sa opresti. Daca ai mult peste 90km/h, ajungi subiect de discutie pe acest forum. Sau, in cazul de fatza, omul o fi considerat ca TIR-ul se va opri, lasindu-l sa treaca si i-a dat inainte, caz in care ar fi chiar .....

 

Nu cred. Un idiot care taie o curba fara vizibilitate te poate matura de pe sosea oricat de preventiv ai merge. Sunt situatii unde oricine ai fi, cu orice skilluri, nu ai cum sa eviti.

RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred. Un idiot care taie o curba fara vizibilitate te poate matura de pe sosea oricat de preventiv ai merge. Sunt situatii unde oricine ai fi, cu orice skilluri, nu ai cum sa eviti.

RIP.

 

good post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...