Sari la conținut

Grav accident pe DN 4,Frumusani B 92 GXR Suzuki Hayabusa


piticoo
 Share

Postări Recomandate

Nu cred ca mai conteaza cine ce a facut sau ce trebuia sa faca .

pai conteaza, ca pana la urma d-aia se mediatizaeaza accidentele pentru constientizare riscului la care esti expus, pentru "a invata din greselile altora";

EX. Daca vedeti un tir in fata si o parcare in dreapta, este posibil sa vireze; ca atare mergeti la limita evitarii pericolului eventualului!Ma rog asta daca ti la viata ta!

Cand mergi pe drumurile publice gandeste-te ca mai sunt si alti "ametiti" pe/de care trebuie sa-i/te feresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cel cu tirul a facut stanga spre depozitele frigorifice.Nu era nici un soare din fata(eu ma deplasam in aceeasi directie cu tirul).Motociclistul venea din sens opus.A franat 10-15 metri,dar nu a avut nici o sansa.A intrat in rezervorul tirului,casca(Shoei XR 1100,cred) i-a sarit de pe cap(posibil nu era legata).Motorul s-a rupt in doua,se mai tinea doar in fire.

Soferul tirului sustinea ca motociclistul a depasit coloana,si nu l-a vazut.Total neadevarat:urmele de franare erau banda de dus,adica pe banda motociclistului.

A fost cumplit.

Editat de piticoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din toti mortii de pana acum , nu cred sa nu fi fost macar unul care sa fi rasfoit acest topic sinistru sau altele in care " inveti cum sa mergi pe motocicleta " . Se intampla in fractiuni de secunda , in care nimic din ce ai citit sau ai invatat nu ajuta . Esti doar tu in fata momentului . Daca ai zile scapi daca nu . . . . nu . Ajung la concluzia ca ce-ti este scris . . . se va intampla . Poate ca ca pamantul se invarte dupa reguli pe care nu le putem intelege . Mor oameni , zilnic . Pe unii ii cunoastem , pe unii nu . Sunt convins ca baiatul ce s-a stins astazi , avea mai multa experienta ca mine la ghidon dar la ce folos daca un inconstient de sterge din lista celor vii intr-o secunda ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din toti mortii de pana acum , nu cred sa nu fi fost macar unul care sa fi rasfoit acest topic sinistru sau altele in care " inveti cum sa mergi pe motocicleta " .

 

Arthur, aici nu sunt de acord cu tine. Eu zic ca este exact invers, adica foarte multi din cei morti nu au nici o treaba cu acest forum si mai ales cu aceasta rubrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arthur, aici nu sunt de acord cu tine. Eu zic ca este exact invers, adica foarte multi din cei morti nu au nici o treaba cu acest forum si mai ales cu aceasta rubrica.

o fi de bine, o fi de rau!

 

consider ca " ce-ti este scris . . . se va intampla ." este un aspect personal si vina ca o scuza la intamplarile bune sau rele!

Ceea ce vreau sa spun este ca viata ti-o traiesti cum vrei nu cum iti e scris; totul tine de cultura, cunostinte dobandite, experienta acumulata, educatie, etica, morala, ereditate, anturaj si lista poate continua! Toate aste in functie de ponderea lor iti influenteaza deciziile si iti definesc drumul in viata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din toti mortii de pana acum , nu cred sa nu fi fost macar unul care sa fi rasfoit acest topic sinistru sau altele in care " inveti cum sa mergi pe motocicleta " . Se intampla in fractiuni de secunda , in care nimic din ce ai citit sau ai invatat nu ajuta . Esti doar tu in fata momentului . Daca ai zile scapi daca nu . . . . nu .

A fost la un moment dat pe forum o discutie despre acest aspect, eu am sustinut acelasi lucru ca si tine.

Dar au fost cativa cu muuulta experienta care sustineau sus si tare ca nu-i asa, ca in acele secunde (muuuult spus secunde) ai timp sa te "pregatesti" de impact, sa iti umfli muschii (?!), sa te ridici in scarite sau stiu eu ce alte "rezolvari" ale unei astfel de situatii.

Asta este, parerile sunt impartite. Unii sunt de acord, altii sunt in continuare convinsi ca "eu as fi scapat, facand asa si asa".

 

 

Editat de scania.topline
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil fugea de ea.

asta ce vrea sa zica? ca nu pricep..

de o vreme observ o tendinta, in special din partea unor useri care calaresc mobra cu biblia intr-o mana si cu codul de legi in cealalta, de a arunca tot timpul vina pe mort..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa te ridici in scarite sau stiu eu ce alte "rezolvari" ale unei astfel de situatii.

 

Sa-l vad pe ala ce se ridica in scarite cand are in fata un mastodont de 4.00 m inaltime si 16.50 lungime .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt eu... am cazut si eu astazi pe Giurgiu Bucuresti cu un K8 Negru, identic cu cel prezentat mai sus. Si la mine cineva nu a acordat prioritate, s-a oprit la limita intre banda 2 si banda 1 pe sensul meu, am reusit sa franez destul apoi sa virez brusc pe banda 1. Apoi a furat roata fata si m-am dus taras. Eu fara nici o zgarietura, motorul insa... destul de tavalit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, daca rulezi peste viteza legala, daca nu reduci viteza in apropierea intersectiilor cu drumuri secundare, statii de autobuz, zone unde de afla animale, zone fara vizibilitate pina la limita evitarii oricarui eveniment, se cheama ca esti inconstient. Daca nu-ti cunosti limitele de conducator, inseamna ca mergi la noroc,Poti foarte bine sa mergi pe o curba unde viteza legala e de 100km/h, daca nu ai vizibilitate si se intimpla sa te trezesti cu o masina pe sensul tau de mers, si nu ai fost in stare sa opresti, cu toate ca aveai doar 90km/h. se cheama ca ti-a furat-o singur.Nu poti sa spui ca mergeai cu 80-90km/h, si TIR-ul ti-a intors BRUSC in fatza, acel vehicul e imens, are inertie mare, pina se pune in miscare, trec secunde bune, ai timp sa apesi frina si sa opresti. Daca ai mult peste 90km/h, ajungi subiect de discutie pe acest forum. Sau, in cazul de fatza, omul o fi considerat ca TIR-ul se va opri, lasindu-l sa treaca si i-a dat inainte, caz in care ar fi chiar .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost @Jagi in aceasi situatie chiar astazi si cu acelasi motor (pana si culoarea fir ar). Am venit cu 80-90, l-am vazut pe individul din masina ca semnaliza, am redus la 70 (unde pe acolo), cand m-am apropriat de el - a demarat, am intrat in frana brusca, iar cand a ajuns la limita intre banda 2 si banda 1 m-a vazut si a oprit brusc, intepenind acolo intre benzi. Doar ca eu aparent am avut 99.99999 noroc.... ca de rahat, m-am ridicat de jos fara o zgarietura. Nu am avut nici macar bunul simt sa vina sa ma intrebe daca sunt ok. A fugit pur si simplu.

 

Asta este viata... nu vreau sa poluez topicul curent: Condoleante familiei, ma simt ciudat ca in aceasi zi... doua buse negre in conditii absolut similare (ca si manevra ma refer)... eu... am reusit. In fine, stiti voi ce vreau sa spun.

 

Condoleante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ jagi: mi-ai luat vorbele din gura...

 

citind acest forum inveti multe, inconstient reti anumite manevre de eschivare care in acele fractiuni de secunda iti pot salva viata. mai mult, ti se prezinta scenarii pe care le poti anticipa amintindu-ti de cele citite si modificandu-ti atitudinea in trafic poti evita situatii neplacute...

 

dar cand vrei sa fi Tarzan... unii si-o mai fura.



@adi: un flash crezi ca ar fi ajutat?



adica daca tot l-ai vazut pe tzaran, asigura-te ca te-a vazut si el.... zi eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TIR-ul poate intoarce BRUSC in fata daca este in miscare si are 50 km/h.

presupuneri putem face, poate moto avea 90 sau mai mult sau mai putin.

de pe margine pare totul simplu, ca la fotbal, ca la orice, cum zicea cineva mai sus: "daca eram eu cred ca reuseam sa scap" dar nu e asa !

ce am patit eu : linie continua. eu cu moto doream sa depasesc o masina si m-am inscris in depasirea ei. aveam 80-90 la ora. cand am ajuns in dreptul soferului ce credeti ca face ? da, intra si el in depasire. nu am pastrat o mare distanta intre noi si am incercat sa evit cat pot de mult spre stanga. norocul meu a fost ca (cred) a auzit toba in momentul in care eram la geamul lui. nu am putut face multe, sa claxonez sau altceva, doar m-am lasat putin pe stanga. am avut noroc ca m-a vazut pana la urma.

 

Greseala a fost a mea. a fost o lectie invatata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adi: un flash crezi ca ar fi ajutat?

 

adica daca tot l-ai vazut pe tzaran, asigura-te ca te-a vazut si el.... zi eu...

flashul e prost interpretat de majoritatea meltenilor ... fix pe dos ... comuti pe faza lunga sa-l atentionezi si prostu crede ca e flash si se baga ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, daca rulezi peste viteza legala, daca nu reduci viteza in apropierea intersectiilor cu drumuri secundare, statii de autobuz, zone unde de afla animale, zone fara vizibilitate pina la limita evitarii oricarui eveniment, se cheama ca esti inconstient. Daca nu-ti cunosti limitele de conducator, inseamna ca mergi la noroc,Poti foarte bine sa mergi pe o curba unde viteza legala e de 100km/h, daca nu ai vizibilitate si se intimpla sa te trezesti cu o masina pe sensul tau de mers, si nu ai fost in stare sa opresti, cu toate ca aveai doar 90km/h. se cheama ca ti-a furat-o singur.Nu poti sa spui ca mergeai cu 80-90km/h, si TIR-ul ti-a intors BRUSC in fatza, acel vehicul e imens, are inertie mare, pina se pune in miscare, trec secunde bune, ai timp sa apesi frina si sa opresti. Daca ai mult peste 90km/h, ajungi subiect de discutie pe acest forum. Sau, in cazul de fatza, omul o fi considerat ca TIR-ul se va opri, lasindu-l sa treaca si i-a dat inainte, caz in care ar fi chiar .....

subscriu, pentru vizibilitatea comentariului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...