Sari la conținut

Baza de date cu nr in caz de urgenta


yusuf
 Share

Postări Recomandate

Imi cer scuze daca nu este locul potrivit pentru un asemenea topic , dar cum multii dinte noi suntem pe sectiune accidente consider ca aici va avea mai mult efect :

 

Am vazut conversatii despre o baza de date in caz de urgenta si sincer sa fiu chiar m-a gandeam la chestia asta cu ceva timp in urma dar am considerat ca daca scriu chesti de genu asta aici vor fi carcotasi care vor incepe cu pareri idioate .

 

Bun ideea este urmatoarea :

 

Un site accesat de utilizatori de incredere si adminii responsabili care petrec mai mult timp la birou, accesul la baza de date sa se faca cu parola.

 

- siteul sa contina adresa de mail + nr de telefon (sms) care poti anunta nr de inamtriculare si motocicleta care este implicata in accident ( aici va fi mult de lucru pentru a gasi o persoana care chiar isi petrece timpul langa pc sau orice alt dispozitiv care are acces la internet.

 

- pana apare un accident pe site trec minute - zeci de minute - ore bune! Din momentul in care esti implicat intr-un accident mai degraba trece un motociclist care poate opri si da un sms cu nr de inmatirculare sau suna la cineva care se ocupa cu baza de date.

 

-O baza de date care oricine cu motocicleta se poate inscrie : nr inmatriculare , marca motor , 2 nr caz de urgenta ( familie&prieten)

- Inscriere sa fie trimis sub forma de mail !

 

Daca ar fi cazul sa ne implicam sa facem un asemenea proiect nu este nevoie de o forta mare de lucru , eu chiar as putea sa fac siteul si baza de date sunt niste chestii nesemnificative, problema este sa se faca cunoscut siteul accesta si sa fie luat in serios chiar si de persoanele carcotase care si ei pot suferi un accident si sa se afle dupa ore bune unde sunt internati si sa nu se afle niciodata ce sa intamplat cu mobra lor.

 

Sunt binevenite alte ideei si persoane cu cunostine it !

 

 

 

 

post-74157-0-99759900-1374678789_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte buna initiativa!BRAVO! :10:

 

totusi sa speram ca il faceti degeaba, si nu va fi niciodata nevoie de ele!

 

Cateva cunostinte ( VEEEERY basic) am si eu...daca va pot ajuta cu ceva , oricand :D

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa ma interesez maxim o saptamana de accest topic sa vad ce sustinere are din partea comunitatii !

Siteul poate sa fie chiar si sponsorizat de anumite serviceuri moto care au cu ce transporta o motocicleta avariata macar pentru depozitare !

Se poate lipi pe casca un sticker cu nr in caz de urgenta al siteului sau familiei

Se pot face multe cu ajutorul comunitatii moto .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze daca nu este locul potrivit pentru un asemenea topic , dar cum multii dinte noi suntem pe sectiune accidente consider ca aici va avea mai mult efect :

 

Am vazut conversatii despre o baza de date in caz de urgenta si sincer sa fiu chiar m-a gandeam la chestia asta cu ceva timp in urma dar am considerat ca daca scriu chesti de genu asta aici vor fi carcotasi care vor incepe cu pareri idioate .

 

Bun ideea este urmatoarea :

 

Un site accesat de utilizatori de incredere si adminii responsabili care petrec mai mult timp la birou, accesul la baza de date sa se faca cu parola.

 

- siteul sa contina adresa de mail + nr de telefon (sms) care poti anunta nr de inamtriculare si motocicleta care este implicata in accident ( aici va fi mult de lucru pentru a gasi o persoana care chiar isi petrece timpul langa pc sau orice alt dispozitiv care are acces la internet.

 

- pana apare un accident pe site trec minute - zeci de minute - ore bune! Din momentul in care esti implicat intr-un accident mai degraba trece un motociclist care poate opri si da un sms cu nr de inmatirculare sau suna la cineva care se ocupa cu baza de date.

 

-O baza de date care oricine cu motocicleta se poate inscrie : nr inmatriculare , marca motor , 2 nr caz de urgenta ( familie&prieten)

- Inscriere sa fie trimis sub forma de mail !

 

Daca ar fi cazul sa ne implicam sa facem un asemenea proiect nu este nevoie de o forta mare de lucru , eu chiar as putea sa fac siteul si baza de date sunt niste chestii nesemnificative, problema este sa se faca cunoscut siteul accesta si sa fie luat in serios chiar si de persoanele carcotase care si ei pot suferi un accident si sa se afle dupa ore bune unde sunt internati si sa nu se afle niciodata ce sa intamplat cu mobra lor.

 

Sunt binevenite alte ideei si persoane cu cunostine it !

 

merci ca ai continuat tu ideea si ai imbunatatit-o. asa este mult mai safe, sa fie accesata baza doar de cativa dintre administratori. cum spuneam si pe celalalt topic, nu as lasa decat nr de tel al unor prieteni (1-2) zdraveni la cap care sa fie contactati si care sa fie invatati ce au de facut in cazul in care primesc un asemenea apel. sustin in totalitate aceasta idee si sper sa o si vedem pusa in practica in cel mai scurt timp. pentru inceput cat mai basic, fara floricele si sponsorizari. date ale motociclistului, nr motor si date de contact in caz de urgenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sponsorizarile - aici pt inceput nu ma refeream la dat banii sau etc , aici ar fi cazul sa avem ceva legaturi cu serviceuri care au rampa sau baietii cu dube , ceva de transportat motorul intr-un loc safe si la este la alegerea propietarului ce face mai departe .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vreau sa fiu rau dar realistic vorbind, ce folos are treaba asta (in afara de senzatia aia de implicare in care participantii traiesc cu impresia ca fac ceva, ca salveaza vieti si ca sunt niste oameni importanti)?

 

De anuntat rude se ocupa Politia. Eu nu cred ca pana acum a murit unu pe strada sau a stat cu lunile in spital si rudele nu au fost anuntate. Mai luati in calcul si ce bau-bau e cu telefoanele alea cu metoda accidentul (a ajuns unu la spital ca i s-a facut rau) cand suna cineva si iti spune ca tatal/copilul/etc. a avut un accident si e in stare grava la spital.

 

Eu nu spun asta sa descurajez. Consider ca ca oamenii ar trebui sa depuna un efort pentru ceva ce nu are o rezolvare, nu pentru o problema ce are deja o solutie, solutie mai buna decat ce propuneti voi.

 

Edit: Aia cu ridicatul motocicletei e o idee buna. Ideal e sa se face ceva in colaborate cu Politia. Adica aia cat fac masuratori sa anunte undeva. Sa nu fie nevoie sa treaca un motociclist.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folositi cu incredere 112...si rulati cu responsabilitate!

 

Nota:

Nu vad utilitatea acestui demers; in primul rand sunt date cu caracter personal(sic); in al doilea rand 24/7 trebuie sa stea cineva la "birou" sa gestioneze evenimentele;in al treilea rand nu stiu ce pregatire psiho/didactica are "operatorul" care anunta rudele despre eveniment un eveniment! si lista poate continua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau va comandati placute personalizate pe care treceti prenumele, CNP-ul, grupa de sange si 1/2 numere de telefon de urgenta. Apoi legati o placuta la gat si una la cheia motocicletei (se vand la pereche de obicei), putin probabil sa le uitati pe amandoua acasa, foarte probabil ca cel putin una sa fie gasita ori de SMURD ori de un binevoitor care opreste motorul motocicletei cazute.

 

Ii felul asta nu e nevoie de internet, orice vladica de la tara stie s-o citeasca, aveti controlul datelor personale.

 

 

 

Na, tocmai am dat o idee de afaceri gratis unui forumist cu timp liber. Placutele se iau extrem de ieftin, sub 1E perechea, personalizarea e floare la ureche. Asa ceva la un SMAEB sau un magazin moto, ar da lovitura.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am asa ceva si le consider utile. Chiar dc mi-am trecut grupa si rH-ul, am inteles ca oricum ti le testeaza/confirma la spital. Important este sa ai un nume sau un cnp si un numar de telefon de doamne-feri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca se cauta solutii in caz de accident,de ce nu cautati solutii sa evitam accidentele???Ia sa punem panouri cu poza unui accident moto in locurile pe unde au murit motociclisti ,fac pariu ca scade numarul accidentelor moto si poate vad si conducatorii auto si casca ochii mai bine la trafic.

Si mi se pare cam ironic ca aia care merg cu numarul ascuns si o ard nelegal prin oras sa poarte asa ceva la git,pai golanim sau cautam ajutor cind picam ca prostii?

Editat de motorhead23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am asa ceva si le consider utile. Chiar dc mi-am trecut grupa si rH-ul, am inteles ca oricum ti le testeaza/confirma la spital.

 

Se testeaza dar se si greseste. Stiu personal caz cu grupa gresita la analize. Placuta aia nu strica. Daca-ti pierzi cheile de la moto, exista macar o sansa sa sune cineva la numarul de urgenta. :)

 

Exista o "moda" mai veche cu numere de urgenta trecuta in telefon cu ICE, dar: 1) smartfoanele din ziua de azi sunt extrem de sensibile. probabil crapa si fara sa te ranesti tu. 2) majoritatea le tin blocate cu cod sau pattern, deci nici o sansa sa le citeasca aia de la urgente. Placuta ramane cea mai buna solutie.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu conditia sa stie lumea de placute. Degeaba umblam cu ele de gat daca nu stie nimeni ca sunt for real... De cand toti cocalarii se cred Rambo cine crezi ca mai sta sa citeasca pe ele? Ar trebui o campanie serioasa ca sa afle oamenii din spitale, politie, SMURD, etc ca mobristii care poarta d-alea la gat nu le poarta ca sa se simta ca-n Vietnam. Din pacate AMR-ul are un pic de treaba cu organizarea de intalniri de dube la Obarsie si n-are timp de lucruri serioase...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu conditia sa stie lumea de placute. [...] De cand toti cocalarii se cred Rambo cine crezi ca mai sta sa citeasca pe ele?

 

Ai dreptate, Kollar. Ce crezi, acelaşi principiu cu alt design ar fi mai folositor? Mă gândesc că dacă n-ar avea aspectul de dogtag ci ar semăna mai degrabă cu un badge, de mărimea permisului, eventual cu figura potenţialului accidentat (aşa, ca cea din permis) şi diverse informaţii utile (nume complet, CNP, grupa sanguină/RH, eventuale alergii şi/sau istoric medical relevant, număr de urgenţă, etc) precum şi dacă mândrul/mândra în cauză doreşte să doneze în caz de Doamne fereşte! (ştiu că un cartonaş plastifiat asupra ta nu are valoare legala în cazul donării de organe, tot familia trebuie să-şi dea acordul, dar măcar încurajează pe cei în măsură să facă demersurile necesare - am auzit, şi o să mă interesez şi promit că revin cu detalii, că printr-un spital din Oradea e un consilier foarte bun cu rată de obţinere a acordului de peste 65%)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE, nici un paramedic/medic nu risca sa viata pacientului, luand in considerare inscrisurile de pe placute.

A nu se confunda cu placutele din armata, dog-tag, care sunt facute de catre departementele speciale in baza fisei soldatului respectiv.

Va dati seama ca exista kit-uri de aflarea grupei sanguine in orice trusa ale echipajelor de salvare/smurd; si asta dureaza cateva secunde fiind nevoie doar de o picatura!

Asa ca aceste "dog-tag" sunt doar de show off!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KOS36, ti-am zis deja ca stiu caz de grupa sanguina gresita la analize. Daca ai un tag cu alta grupa, poate ca mai ai o sansa sa retesteze cum trebuie.

Raman oricum utile celelalte informatii, CNP, telefoane, etc. Iar un tag nu rugineste, nu se sparge la impact, nu se uda, nu se fura cu tot cu portofel.

 

Daca si pentru tag-uri e nevoie de campanii, e grav. Mai lipseste sa facem campanii de alfabetizare, sa-i invatam pe aia de la SMURD alfabetul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KOS36, ti-am zis deja ca stiu caz de grupa sanguina gresita la analize.

Este exact ceea ce spuneam,se gresesc la analiza, cu atat mai mult se gresesc si placutele implicit; ca nici un medic nu se ia dupa ce este scris pe diverse suporturi(cartonase, placute etc); ci iti afla grupa de sange pe loc si dureaza mai putin decat sa-ti caute nu stiu ce placuta sau acte!

Cel mai bine cei care au dubii sa se duca la urgente/smurd/pompieri si sa puna intrebarea asta! Daca medicii iau in considerare orice inscrisuri cu privire la grupa sanguina!

 

Apoi prima grija a paramedicilor este sa te salveze/stabilizeze/tina in viata; cum politia se sesiseaza la orice eveniment, face toate celelalte demersurile! Nu as vrea ca un neica nimeni dupa strada sa sune pe mama/tata/prietena si sa spuna ce crede el ca s-a intamplat cu mine!(cazatura/accident/coliziune/oase rupte da sau nu/sange/creier etc) Spun asta ca numai un medic poate sa-ti spuna ce ai dpdv medical.

Acum fiecare poate face ce vrea; poate sa-i tatueze datele pe piele, pe frunte, brat etc.

Bafta!

 

Mai lipseste sa facem campanii de alfabetizare, sa-i invatam pe aia de la SMURD alfabetul...

Stai linistit ca cei de la smurd au mai multa scoala si pregatire decat multi utilizatori, analfabeti si agramatii, cu 8-10 clase; care se pricep la orice, sa-mi-dau-cu-parerea wanna be!

Pana la urma iti lasi viata in mainile lor(smurd, evident), vrei nu vrei! NU?

Vrei sa faci campanie? Du-te la scoala primara si fa o campanie de constientizare a riscurilor, incepi cu inceputul!

Bafta

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca numele, CNP-ul si un numar ICE ar fi suficiente. Fara informatii medicale, fara alte prostii inscrise. Cum spunea cineva de pe aici, o placuta la gat, una la cheie.

Cred ca o sa-mi fac si eu un set, e o idee buna.

Ontopic: o baza de date alternativa, gestionata de nu stiu cine..nu ma convinge. N-as vrea ca dintr-o eroare datele mele personale sa poata fi tranzactionate or else.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KOS36, ti-am zis deja ca stiu caz de grupa sanguina gresita la analize. Daca ai un tag cu alta grupa, poate ca mai ai o sansa sa retesteze cum trebuie.

 

Raman oricum utile celelalte informatii, CNP, telefoane, etc. Iar un tag nu rugineste, nu se sparge la impact, nu se uda, nu se fura cu tot cu portofel.

 

Daca si pentru tag-uri e nevoie de campanii, e grav. Mai lipseste sa facem campanii de alfabetizare, sa-i invatam pe aia de la SMURD alfabetul...

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apoi prima grija a paramedicilor este sa te salveze/stabilizeze/tina in viata; cum politia se sesiseaza la orice eveniment, face toate celelalte demersurile! Nu as vrea ca un neica nimeni dupa strada sa sune pe mama/tata/prietena si sa spuna ce crede el ca s-a intamplat cu mine!(cazatura/accident/coliziune/oase rupte da sau nu/sange/creier etc) Spun asta ca numai un medic poate sa-ti spuna ce ai dpdv medical.

 

Da, dar uneori identificarea rudelor nu e usoara. La Politie au adresa ta si cam atat. Nu au numarul parintilor, al prietenilor sau cine vrei tu sa fie contactat in caz de urgente. Si in caz de accident nasol, el al naibii de bine sa fie o ruda apropiata sa te asiste, sa mute motorul din strada, sa dea spaga la doctor, sa aibe grija sa nu fi uitat pe vreun hol la urgente, sa noteze numele si numerele martorilor din zona accidentului, etc. Pana te trezesti tu din lesin / coma, se pierd multe momente importante, motorul se muta, urmele se sterg, semnele de circulatie se fura, martorii se imprastie. Pentru astfel de situatii un tag personalizat ajuta. Ideal era sa existe o "echipa de interventie" a unei asociatii nationale de motociclisti, oameni care in timp se perfectioneaza in a asista accidentati. Practic, asta e doar un vis, umanismul romanilor a tot fost otravit de vreo 20 de ani.

 

In practica, e bine sa vorbesti pe scurt cu 1-2 persoane apropiate sa le spui ce au de facut in caz de ... : poze la tot, notat martori, etc.

 

Acum fiecare poate face ce vrea; poate sa-i tatueze datele pe piele, pe frunte, brat etc.

 

Avem si d'astia, ianachim si-a tatuat CNP-ul drept cod de bare parca.

 

Stai linistit ca cei de la smurd au mai multa scoala si pregatire decat multi utilizatori, analfabeti si agramatii, cu 8-10 clase; care se pricep la orice, sa-mi-dau-cu-parerea wanna be!

 

Asta ziceam si eu, e o prostie sa faci campanie sa citeasca aia tagurile. Daca te dezbraca si dau de un tag, il si citesc.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar uneori identificarea rudelor nu e usoara. La Politie au adresa ta si cam atat. Nu au numarul parintilor, al prietenilor sau cine vrei tu sa fie contactat in caz de urgente. Si in caz de accident nasol, el al naibii de bine sa fie o ruda apropiata sa te asiste, sa mute motorul din strada, sa dea spaga la doctor, sa aibe grija sa nu fi uitat pe vreun hol la urgente, sa noteze numele si numerele martorilor din zona accidentului, etc. Pana te trezesti tu din lesin / coma, se pierd multe momente importante, motorul se muta, urmele se sterg, semnele de circulatie se fura, martorii se imprastie. Pentru astfel de situatii un tag personalizat ajuta. Ideal era sa existe o "echipa de interventie" a unei asociatii nationale de motociclisti, oameni care in timp se perfectioneaza in a asista accidentati. Practic, asta e doar un vis, umanismul romanilor a tot fost otravit de vreo 20 de ani.

 

De acord cu situatiile de mai sus! Dar, repet, placutele sunt de show off, nu cred ca sta cineva sa te caute de ele. Mai de graba, cum umbli cu actele dupa tine, sa ai asupra ta un buletin, si un numar de urgenta, asta pentru politie si altele.(adica te cauta mai degraba de buletin sa vada cine esti). E bine sa salvezi un nr de urgenta in agenta telefonica pe prima pozitie a agendei; asta daca nu se strica si telefonul de la impact.

Echipa de interventie.....trebuie si ea anuntat cumva, ca sa vina la locul accidentului(cum spuneai mai sus) dar cine sa o anunte?

E buna ideea va vina cineva de incredere cand ai un eveniment; dar cum il anunti, cine il anunta, aia e problema! Cand am dat pe jos, nimic grav, am culcat motorul la 20km/h(a dat unul sa iasa), am sunat un prieten, sa vada daca am ceva la motor, ca eu ma certam cu ala, si iti dai seama ca nu mai eram atent!

Pana acolo, eu zic sa se mearga responsabil si cu atentie!

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu situatiile de mai sus! Dar, repet, placutele sunt de show off, nu cred ca sta cineva sa te caute de ele. Mai de graba, cum umbli cu actele dupa tine, sa ai asupra ta un buletin, si un numar de urgenta, asta pentru politie si altele.(adica te cauta mai degraba de buletin sa vada cine esti). E bine sa salvezi un nr de urgenta in agenta telefonica pe prima pozitie a agendei; asta daca nu se strica si telefonul de la impact.

Echipa de interventie.....trebuie si ea anuntat cumva, ca sa vina la locul accidentului(cum spuneai mai sus) dar cine sa o anunte?

E buna ideea va vina cineva de incredere cand ai un eveniment; dar cum il anunti, cine il anunta, aia e problema! Cand am dat pe jos, nimic grav, am culcat motorul la 20km/h(a dat unul sa iasa), am sunat un prieten, sa vada daca am ceva la motor, ca eu ma certam cu ala, si iti dai seama ca nu mai eram atent!

Pana acolo, eu zic sa se mearga responsabil si cu atentie!

Bafta

Nu cred ca ai dreptate. Placutele nu sunt de show-off. Si nu, nu te cauta de ele, insa atrag atentia si pot reprezenta un atu pentru tine. Degeaba ai asupra ta buletinul sau alte acte (tema de gandire: eu am mers juma de an cu talonul pe vechea adresa), actele nu contin date suficiente pentru ca echipajul sa gaseasca in cateva minute o persoana apropiata tie.

E banal pentru cineva sa sune la un numar de telefon care apare pe un obiect ce-ti apartine,asa ca problema cu "echipa de interventie" e partial rezolvata.

Degeaba mergi responsabil si cu atentie daca se gaseste cate unu' sa iasa aiurea/depaseasca/taie curba/you name it.

Cum ziceam si mai devreme, ideea placutelor mi se pare una buna, eu o sa-mi fac un set cu informatiile de baza: nume, cnp, tel de urgenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...