Sari la conținut

D'ale rulmentilor


Postări Recomandate

Eu mi-am schimbat rulmentii la roata fata la VFR, i-am scos pe cei vechi care erau NSK, am citit codul de pe ei si m-am dus la un magazin de rulmenti unde aia mi-au dat de ales intre: SKF, NSK si ceva no-name fabricati in Polonia sau Slovacia. Am luat SKF pentru ca aveau preturi super OK, gen 4-5 euro pe rulment, cele NSK erau ceva mai scumpe gen 5-6 eur bucata (:D ) iar cele no-name erau 1,5 euro bucata.

Nici nu mi-am batut capul sa caut la Honda, dar sunt sigur ca ar fi costat multi $$$$.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am patit fix invers la BMW. M-am interesat la SKF de rulmentul mare din grup. A costat la ei 400 ron. Dupa care am sunta la BMW si acelasi rulment original( FAG) costa 282 lei.La fel am patit la la masina cu termostatul. In magazine gaseam de la 230 de lai pana la 290 lei. Iar originalul BME am cumparat cu 215 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magazinul nu are desfacere/vanzare pe internet. La ghiseu lucreaza un fost maistru din fabrica care este foarte la curent cu majoritatea reperelor, insa e de moda veche ... cand ii ceri ceva nu se arunca pe tastatura, ci apuca incet cataloage imense cu repere si-ti cauta rulmentul, insa ..... trebuie sa stii ce ii ceri, adica ... REPERUL. ... ca in cazul meu (ex. L45410/G) , dimensiunile sunt pe plan secund, ca sa zic asa !

De cumparat, iti pot cumpara eu si-ti trimit prin posta, insa trebuie sa-mi spui exact ce sa-ti cumpar ! ... asta daca aici se fabrica reperul ce-l cauti ! Nu toate cotele/reperele de rulmenti de fabrica in Alexandria ! Koyo mai are o fabrica si in Brasov.

am cautat in manual, pest tot , nu gasesc exact codul. tot ce am gasit e pe site la romimoto, e linkul urmator. acolo zice de codul 736.19.59 si de codul 7361132.

 

 

http://www.romimoto-piese.ro/vehicle/17738/article/94328

 

daca nu e deranj mare...si ai drum pe acolo vezi te rog cat ar costa...ca pe magazinele online costa 2 rulmenti de la 140 lei in sus...plus transportul. merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cautat in manual, pest tot , nu gasesc exact codul. tot ce am gasit e pe site la romimoto, e linkul urmator. acolo zice de codul 736.19.59 si de codul 7361132.

 

 

http://www.romimoto-piese.ro/vehicle/17738/article/94328

 

daca nu e deranj mare...si ai drum pe acolo vezi te rog cat ar costa...ca pe magazinele online costa 2 rulmenti de la 140 lei in sus...plus transportul. merci.

Alea sunt codurile de catalog de pe site-ul respectiv ! Nu are nicio treaba cu reperul rulmentilor !

O sa-mi notez dimensiunile si incerc asa sa vad daca ii gasim asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea sunt codurile de catalog de pe site-ul respectiv ! Nu are nicio treaba cu reperul rulmentilor !

O sa-mi notez dimensiunile si incerc asa sa vad daca ii gasim asa.

ma duc in weekend la un mecanicos sa vad exact daca e problema de la rulmenti...imi vibreaza fatza la 5o la ora de nu-i adevarat(nu am spite la roata)...pe la 70 la ora nu mai vibreaza. Petrica merci anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da pe net nu au magazin? si eu as vrea sa cumpar o pereche de rulmenti pt jug...daca zici ca au preturi asa bune. as fi interesat de urmatoarele dimensiuni:

 

Dimensiuni:

Kegelrollenlager oben

48.5 x 26 x 15 mm

 

Kegelrollenlager unten

50 x 30 x 14 mm

 

cum se poate proceda?

perechea skf costa 88 lei la reprezentantul skf vin in 2 zile .

 

PS - inainte se comandati verificati daca sunt stranse piulitele de la jug :)

 

Nici nu mi-am batut capul sa caut la Honda, dar sunt sigur ca ar fi costat multi $$$$.

nu mai mult decat eticheta KTM de pe ambalajul de carton

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cautat in manual, pest tot , nu gasesc exact codul. tot ce am gasit e pe site la romimoto, e linkul urmator. acolo zice de codul 736.19.59 si de codul 7361132.

 

 

http://www.romimoto-piese.ro/vehicle/17738/article/94328

 

daca nu e deranj mare...si ai drum pe acolo vezi te rog cat ar costa...ca pe magazinele online costa 2 rulmenti de la 140 lei in sus...plus transportul. merci.

cauta pe net codurile, e imposibil sa nu gasesti (daca-mi amintesc bine, erau independente de producator, dar nu sint sigur).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce nu vad eu ? Aparatorile imbracate in cauciuc pentru praf ... Pe aia de la jugul superior o recuperezi ...dar pe cea de jos nu prea.

Pun pariu ca in pachetul OEM existau.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce nu vad eu ? Aparatorile imbracate in cauciuc pentru praf ... Pe aia de la jugul superior o recuperezi ...dar pe cea de jos nu prea.

Pun pariu ca in pachetul OEM existau.

in acest caz ,rulmentii se scot cu grija si daca protectia de cauciuc este in mintile ei se poate refolosi.

oricum la banii astia schimbi rulmentii la 6 luni,desi nu este cazul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in acest caz ,rulmentii se scot cu grija si daca protectia de cauciuc este in mintile ei se poate refolosi.

oricum la banii astia schimbi rulmentii la 6 luni,desi nu este cazul :)

Sunt perfect de acord ca tablele alea nu ridica pretul cu 800% ... ziceam doar ca i-ar trebui. Pe cea de la jugul inferior nu cred ca are cum s-o recupereze.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e ieftin nu inseamna ca e si prost.

Decat sa faci afirmatia asta, mai bine prefer sa aud "daca e scump nu inseamna ca e si bun" . Pentru ca ieftinul intotdeauna e...ieftin, adica are compromisuri. Revenind la rulmentii KOYO, cred ca sunt foarte ok. Mai ales ca multe modele de motociclete sunt echipate din fabrica cu aceasta marca de rulmentii, cum mentiona cineva mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce nu vad eu ? Aparatorile imbracate in cauciuc pentru praf ... Pe aia de la jugul superior o recuperezi ...dar pe cea de jos nu prea.

Pun pariu ca in pachetul OEM existau.

daca ai rulmenti capsulati, de ce ar mai fi nevoie de aparatori de praf? in loc de "aparatori", nu merge sa bagi niste semeringuri standard pe dimensiunea care trebuie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...