Sari la conținut

Cel mai fiabil scooter


adovis77
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Care este cel mai fiabil scooter ? Care nu se strica, poate fi forjat in oras, nu trebuie umblat la motor, etc?! Eu am un Virago 535 si merg zilnic cu el prin Bucuresti dar am nevoie de ceva mai fiabil pentru ca motorul este vechi si deja cere piese noi (i-am schimbat un starter clutch si tre' sa trag mai moale de el acum). M-am gandit la un scuter care trage bine, ceva de 125.

 

 

Multam!

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am dat cu VESPA L50 si nu i-am facut nimic 2 ani cat am avut-o. 70 max in oras cu 60 kg incarcatura. super manevrabila. si look superb.

LE. in afara de revizii la 4-5 mii

Editat de g31987
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai una este scuter de 50,alta e de 250-e maxiscuter. Fiabil e cel nou,deh,ai garantie...

 

Ai dreptate, totusi nu pot sa cred ca nu exista unele mai fiabile ca altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yamaha aerox, am vorbit cu unul de la reprezentanta care se jura ca sunt cateva zeci de bucati care au trecut de 100k de km, alergate la firme de curierat.

aprilia scarabeo,iarasi e f. fiabil, si prinde o viteza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un mbk booster de 50 cc vechiut dar foarte fun și fiabil vmax cam 60-70 Piese ff ieftine, la astea în 2 timp trebuie făcut set motor periodic dar e ieftin . Am avut și un Yamada skyliner de 125 și ala a fost ok, mult mai comod ca cel de 50, motor în 4 timpi. Acum am pe lângă moto un piaggio x9 de 250. Asta e mișto, consumul strict în oraș se învârte în jur de 4 cu accelerări destul de bruște, al meu e limitat la 120, pana acu am schimbat în 2 ani doar cuiul pontou. E cam mare Pt oraș dar ai loc sub sa f mare, este ultracomod și arata și bine.

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yamaha aerox, am vorbit cu unul de la reprezentanta care se jura ca sunt cateva zeci de bucati care au trecut de 100k de km, alergate la firme de curierat.

aprilia scarabeo,iarasi e f. fiabil, si prinde o viteza...

 

La cat de simplu e aeroxul nu ma mir deloc ca e fiabil . E una din variante clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin Italia am vazut foarte multe scutere Honda SH (diverse motorizari). Presupun ca nu degeaba...

Honda Sh sunt foarte bune ,mai ales modelul pe carburatie de 150 cmc. Ar mai fi o alternativa Aprilia Leonardo 250 cu motor yamaha nu consuma nici mult si sigur nu te ti cu Virago-ul dupa el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un yamaha slider-stunt, de vreo 6 ani,in afara de segmenti pe care-i schimb in 30 minute alte alea nu prea schimb. racire pe aer, motor 2t,set de 70, te baga in sant daca nu esti atent.

kymco de la semnatura, iarasi fara moarte, de 3 ani il am, doar consumabile schimbate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

umbla vorba ca Honda Sh ar fi cel mai fiabil. Eu am un o honda pantheon de 150 cmc 2 timpi. Accelarie buna, top speed pe la 130, la 80 mergi chiar lejer. al meu are vreo 27.000 km din care 10.000 facuti de mine. eu il vand la 850 de euro dar am vazut si mai ieftine fiindca nu prea se cauta acest model. Consum vara undeva la 3,5 plus minus 10% iarna pe la 4 plus minus 10%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omul intreba care e cel mai fiabil ! sunt f multe scutere f bune dar eu le recomand pe cele in 4T pt ca sunt mult mai silentioase fata de cele in 2T . Eu folosesc un Foresight de 250 cu care ma impac f bine si binenteles fara probleme , nestiind ce e ala mecanic !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

umbla vorba ca Honda Sh ar fi cel mai fiabil. Eu am un o honda pantheon de 150 cmc 2 timpi. Accelarie buna, top speed pe la 130, la 80 mergi chiar lejer. al meu are vreo 27.000 km din care 10.000 facuti de mine. eu il vand la 850 de euro dar am vazut si mai ieftine fiindca nu prea se cauta acest model. Consum vara undeva la 3,5 plus minus 10% iarna pe la 4 plus minus 10%

 

Care vand la noi SH ul de 125 si 150? Am cautat pe net si nu am gasit.

 

Multam!

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda CUB daca mai gasesti sau ceva asemanator chiar si copiile china sunt fiabile cum am eu. Eu am o replica china de Honda CUB ceva de genu si am deja 35.000 km fara sa schimb setul motor, ambreaj sau altele pe la motor si inca trage si merge destul de bine. Doar consumabile, daca as gasi consumabile mai bune de firma ar mai fi ceva, dar bag china. Si a fost umblat mult si mers multi km fara oprire, drumuri off road si altele. Nu prea e asa confortabila dar... Nu prea e scuter dar oricum.

 

Si Piaggio Liberty sunt destul de bune si Vespa, Honda SH cam ce e Honda :) si normal cele 4T.

 

Cam orice scuter e bun daca ai grija de el si nu a fost forjat umblat la motor si altele, mai ales ceva nou sau aproape nou.

Editat de LaurX82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, de un scuter de 125 te plictisesti repede, ia-ti unul de 250 . Si eu mi-am vandut mobra si merg zi de zi cu un Kymco People 250 . Se conduce exact ca motocicleta, pot sa-l inclin fara frica in curbe si n-am probleme cu denivelarile din asfalt -are roti de 16.

De fapt asta a fost o conditie esentiala cand l-am cumparat, impreuna cu cilindreea de minim 250(mai mic e frustrant)

Cauta un kymco, piesele sunt ieftine si e ff fiabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei 2T si 50 cc, roti mai mari recomand Yamaha Why, daca vrei 4T si peste 50cc, HONDA indiferent de model. De SH deja s-a vorbit destul, nu mai are rost sa zic si eu.

Nici taiwanezele KYMCO si SYM nu-s de neglijat. Despre italiene... am (momentan) si ma abtin in a recomanda :)

Editat de bogdanix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...