Sari la conținut

Despre SuperBike-uri


wtf?
 Share

Sa alegem  

193 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

O sa fie foarte interesant cand BMW-ul merge in MotoGP, orgoliile vor fi foarte mari, mai ales BMW - Audi :D

Sper ca Ducati sa reuseasca mai repede o motoreta rapida, poate cu Crutchlow.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu ii vad bine in motogp sau poate bmw au o surpriza pregatita deja

ducati nu cred ca o sa gaseasca in urmatorii ani un pilot cum a fost Stoner pt ei sa faca ce vrea el cu motocicleta aceea

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ducati nu cred ca o sa gaseasca in urmatorii ani un pilot cum a fost Stoner pt ei sa faca ce vrea el cu motocicleta aceea

"Motocicleta aceea" e moarta si ingropata, Ducati ul actual este o clona japoneza iar acum incearca sa faca o motocicleta pe care sa o stapaneasca orice pilot, cu un sasiu traditional twin spar din aluminiu.

Nu mai au nevoie de un Stoner..............la fel cum s-au debarasat de un proiectant inovativ ca Preziosi, care reusise sa invinga concernele japonze tocmai cu ideile lui alternative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca cel mai votat si laudat motor (s1000rr) pe acest topic cam scartaie acolo unde conteaza cu adevarat :

 

WSBK 2009 :1.ducati 2.yamaha 3.honda (bmw in coada clasamentului)

WSBK 2010 :1aprilia 2.ducati 3.suzuki ( idem)

WSBK 2011:1.ducati 2.yamaha 3.aprilia

WSBK 2012 :1 aprilia 2 bmw (in sfarsit) 3.ducati

WSBK 2013 : clasament provizoriu 1.aprilia 2.kawasaki 3bmw si anunta retragerea cu coada intre picioare, pt 2014

 

Iar pe strada,drumuri virajate nu prea conteaza 5-10 cai in plus(oricum ,cu un usor tuning si japonezele scot 200 de cai la roata)..!parerea mea: s1000rr e muuuuuult supraevaluat (ca orice motor bmw de altfel :D)

 

http://www.youtube.com/watch?v=ydqrBbRTTMQ

Levi, WSBK are motorete supraunate fata de cele pe care le -ai putea cumpara. Din propulsor ramine doar carterul exterior, inauntru se schimba absolut tot, pistoane, biele, vibbrochen, cutie de viteze, chiulasa cu axele cu came. Furcile sint complet altele, amortizorul spate, bascula, jantele, cutia de aer,tubulatura de aer, rampa de injectie, jugurile, pompa de frina (si ambreiaj), cadru de bord, bord, amortizorul de directie, cadrul posterior. Cadrul principal pastreaza forma initiala, dar este mdificat substantial pt rigidizare, derigidizare in zonele dorite.Computerul motocicletei este unul cu functii de 100 de ori mai evoluate decit cel stock. Montarea unei suspensii complete fatza, concomitent cu schimbarea ansamblului bascula-amortizor spate, poate schimba complet comportamentului motocicletei , de zici ca-i un model nou. Am mai spus si mai zic: sa tunezi la 180cai/roata un SBK japonez de 1000, costa de la 5000euro in sus, dar daca nu-i faci mentenantza de schimbare a cuzinetilor, supapelor, arcurilor de supape, scaunelor supapelor din 1500 in 1500km, motorul se va distruge iremediabil. Nu este o supozitie, este un fapt real, verificat involuntar la noi in ROSBK, sau la cei straini din alte campionate care s-au dat impreuna cu romanii. Daca iei manualul HRC de exemplu, ai sa ramii mut cind o sa citesti la citi km se schimba majoritatea pieselor de tuning din propulsor, in plus, nici un producator, prestator de servicii de tuning propulsor, nu-ti va acorda nici cea mai mica garantie la aceste lucrari. E un subiect foarte sensibil, una e sa cresti de la 150cai la 160cai, cit are motoreta ta, fara a umbla in propulsor, si alta e sa continuii sa ridici puterea la 180 cai, si la 1500km, sa scoti inca cel putin.

1000euro(caz fericit). Putera motorului creste mult prin marirea compresiei in cilindri, plus marirea turatiei maxime(cel putin 1000ture in plus). Asta se face si cu schimbarea axelor cu came care au lobii modificati pt micsorarea-marirea timpilor de deschidere a supapelor. Japonezele folosite de regula in zona de redline, bubuie destul de repede, daca mai si ridici cu 1000ture, frecventza maxima, viatza motorului se scurteaza exponential. In plus, se mareste si avansul aprinderii, se merge la limita limitelor pt a stoarce ultimul cal, si e suficient ca benzina (minimum 105octani) cumparata cu cel putin 4euro/litrul sa aibe 2-3-4octani in minus, si asta duce la autodetonatie. Oamenii vorbesc din auzite si sint intr-o mare eroare privind acest capitol.

Asta e unul din motivele pt care BMW e the King la puterea dezvoltata. Bubuie si BMW-ul daca-l folosesti la redline.

 

Daca vrei comparatii realistice, Campionatele mondiale de superstock, sau competitiile zonale gen Alpe Adria(tot la clasa superstock) sint de urmarit si tras concluzii.

 

Un exemplu simplu, caz din ROSBK, depasesti un rider pe BMW care doarme pe curbe, ii dai 20m pina la intrarea in linia dreapta, dupa jumatatea liniei drepte, te trezesti cu cel depasit pe BMW, cum trece racheta pe linga tine. Dupaia, iar te chinui sa-l depasesti, iar vine o linie dreapta, iar te depaseste. Iti vine sa dai foc la motocicleta ta japoneza dupa 2-3 curse cu asemenea exemple.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta pt cine isi permite.....sunt baieti in ROSBK care se dau cu propulsoare stock....niste arcuri si ulei in furca.....un QS...niste frane...scarite...o finala(nu toti) si cam atat......nu trebuie sa investeti jde mii de euro ca sa fi competitiv.....daca ajungi la un anumit nivel...atunci da...m-ai tin minte cand a zis Talmacsi o data pe Hungaro..iei un motor ii pun niste gume bune...niste frane si gata:)) si el face 1.55 sau 1.54 cu un cbr 1000 stock(de strada ma refer aici)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apar 2 circuite in RO, intr-un an, doi ani. Majoritatea celor cu adevarat pasionati de vitezane vor merge de 4-5-6-8ori /an la circuit si cam din aceste deplasari se va vorbi cit de bune sin SBK-urile, ceilalti stradali vor posta la touringuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apar 2 circuite in RO, intr-un an, doi ani. Majoritatea celor cu adevarat pasionati de vitezane vor merge de 4-5-6-8ori /an la circuit si cam din aceste deplasari se va vorbi cit de bune sin SBK-urile, ceilalti stradali vor posta la touringuri.

cand mai exact? ca de vreo 2-3 ani tot se incep lucrari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apar 2 circuite in RO, intr-un an, doi ani. Majoritatea celor cu adevarat pasionati de vitezane vor merge de 4-5-6-8ori /an la circuit si cam din aceste deplasari se va vorbi cit de bune sin SBK-urile, ceilalti stradali vor posta la touringuri.

Asta a fost unul din motivele pentru care am creat topicul acesta, suntem pe drumul cel bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de circuite, toti ne dorim circuite...Am totusi o intrebare, CINE va sustine investitia? Cei 3 piloti care isi permit sa participe in Rosbk? Ceilalti 3 dornici de cate un trackday?

 

Un circuit costa, costa,costa! Fara implicarea statului, orice circuit de dimensiuni decente cade extrem de usor in plasa falimentului.

 

Banuiesc ca va doriti un circuit, nu un Amkart usor supradimensionat (vezi Tg Secuiesc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt sigur ca vor fi grupuri de baietii in fiecare weekend la trackday in sezon cum sunt acum pe cel de la Tg Secuiesc, dar problema poate fi alta, ok platesti dar valoarea banilor nostri nu se compara cu euro cum s-ar plati pe un circut sa zicem din Germania.

Plus ca cel mai probabil sunt foarte multi care merg si nu au treaba cu forumul, tu stii mai bine asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de circuite, toti ne dorim circuite...Am totusi o intrebare, CINE va sustine investitia? Cei 3 piloti care isi permit sa participe in Rosbk? Ceilalti 3 dornici de cate un trackday?

 

Un circuit costa, costa,costa! Fara implicarea statului, orice circuit de dimensiuni decente cade extrem de usor in plasa falimentului.

 

Banuiesc ca va doriti un circuit, nu un Amkart usor supradimensionat (vezi Tg Secuiesc).

spre norocul nostru sut ceva sperante pt circuite....poate ca in rosbk sunt mai multi de 3.....paote chiat 5,6.....sa se faca circuit pt cei 3 dornici de un track day dca cei trei dispun de bani..de ce nu........dar atunci mucles cand vine vorba despre superbike-uri si treceti in tribune cu limonada si steguletele in mana...

 

Eu sunt sigur ca vor fi grupuri de baietii in fiecare weekend la trackday in sezon cum sunt acum pe cel de la Tg Secuiesc, dar problema poate fi alta, ok platesti dar valoarea banilor nostri nu se compara cu euro cum s-ar plati pe un circut sa zicem din Germania.

Plus ca cel mai probabil sunt foarte multi care merg si nu au treaba cu forumul, tu stii mai bine asta.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, rational gandind...Ce costuri implica un circuit? Cifra "3" a fost pusa doar ca exemplu. Tu crezi ca cele cateva mii de lei provenite ocazional de la cei cativa doritori de ture pe circuit vor reusi sa umple golul din buget?

 

Banuiesc ca vreti un circuit safe, cu asfalt neted, fara noroi in viraje,cu cateva dependinte...Eh, toate astea costa, mult !

 

Sansa noastra, asta in cazul in care se va constri totusi ceva, este atragerea macar a unei competitii "de marca" si implicarea statului, vorba lui B.B

 

Circuitul produce doar cateva luni pe an, in restul timpului fiind necesara o intretinere riguroasa. asta in cazul in care nu vrem sa fie de unica folosinta.

 

Investitia in sine este colosala , investitorul dorind (cred) sa vada si ceva bani, candva, cumva.Pe langa asta, intretinerea e si ea o mica avere. Aici e problema aia de care vorbeam, in care se implica statul si da niste fonduri grase de la buget pentru sustinere (macar)

 

Cati romani ar plati minim 100 de lei(pret de Ro) ca sa vada o cursa de Wsbk sau MGp? :)

 

Hai sa privim imaginea per ansamblu si nu doar ceea ce ne intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca depinde de bugetul meu sau al tau contruirea unui circuit...dar cei care incearca(si cred ca vor reusi) merita toate laudele...cel mai usor este sa stai pe margine cu seminte in mana si blamezi si sa arunci cu chestii negative in incercarea unor oameni de a face ceva pt motorsportul roamnesc.Sunt ferm convins ca sumele care se baga intr-un circuit nu sunt mici(spre norocul meu stiu exact asta),dar hai sa lasam negativismul si sa ne bucuram de 1,2 circuite care sunt in plan si sa ne vedem la o bere tot acolo chiar si la 1,2 ture......in rest ...noi sa fim sanatosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca dupa ce va fi terminat cel de la adancata se vor gasi investitori, sunt foarte multi oameni cu bani multi in Bucuresti iar distanta de Adancata nu e deloc mare.

Vorba lui art, trebuie sa fim optimisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel de la Tg Mures se face cu banii statului, Consiliul Judetean Mures e investitorul, terenul l-au primit moca de la MApN. Daca lucrarea e bine facuta, pista rezista si 15 ani fara interventii.



La Adincata, indif de timpul real de executie, o sa se faca, sint interese clare , numai ca o sa treaca muuuulti ani pina va fi un circuit cu boxe, amenajari de relaxare, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un circuit se intretine cu banii castigati din evenimente nu din trackdays.statul trebuie sa sustina atat circuitul cat si evenimentele ,intr-o anumita masura.

Doar ca statul nu se implica cu adevarat in asa ceva,doar daca se va tine un meci cu steaua pe circuit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti inteleg punctul tau de vedere.
Sunt constient ca banii de vor veni de la noi nu vor fi de ajuns si va fi nevoie de implicarea masina din partea statului sau a unui/unor investitor/i pentru a amortiza investitia in cativa ani buni, dar totodata cred cu tarie ca toata treaba asta cu trackday-uri se va dezvolta foarte mult in viitorul nu foarte indepartat si la noi. Din punctul meu de vedere e doar o chestiune de timp pana se vor forma grupuri si grupuri cu treaba asta in sange. Deja sunt foarte multi in bucuresti care fac deplasari in alte tari sa se dea, oamenii astia vor "dormi" pe circuit in perioada ce se poate folosi.

Sunt sigur ca vor apare multe posibilitati dar abia dupa ce constructia va fi gata, cei care stiu sa faca bani multi, vor sti cum sa ii scoata si din circuitele astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...