Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La moto ce sa modifice in timp real?

Ei sunt inca pe cadre de Al,ce sa se bage ei la complexitati de electronica ? :P (am facut o aroganta)

 

Nu,serios vorbind,ei pot modifica din cate stiu eu mape la motor (avans,alimentare) si setari de TC in timp real,atat.

Bine,lor mi se pare ca nu le e interzisa telemetria din 2 directii ca la F1,dar nici nu o vad asta ca pe un lucru bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat si eu pana in turul 15 (dupa ce a abandonat Rosberg). Nu am descarcat cursa, pentru ca am gasit-o pe site-ul Dolcesport. Am intrat sa vad rezumatul, si cand dau click pe video era defapt cursa intreaga. :) Bine, nu la vreo calitate impresionanta, dar e ok. Nu am urmarit mai mult, pentru ca deja era clar ce o sa fie (mai ales ca m-am uitat la rezultat).

 

Edit:

 

Pfffff :laugh: Eu m-am chinuit sa vad tururile astea din cursa pe net, iar la televizor pe Dolcesport HD e cursa in reluare chiar in momentul asta (acum e pe la jumatate) :D

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,chiar ca hopa :)

Ape tulburi la Ferrari.

 

Am vazut vreo 15 tururi din cursa dupa care am avut alte treburi.

Norocul lui Rosberg s-a dus.

Ce misto isi faceau ei planul inainte de pitstop : "vezi ca nu iti mere ambreiajul,te ridicam de spate,bagi intaia si ii dai si noi te lasam".Bun,numa ca trebuia sa si intre in 1.Saracul de el,ce butona la padelele alea,si nimic,aia tot N arata.Chiar mi-a fost mila de el cat s-a straduit...

La sf s-a batut putin Hamilton cu Vettel,dar slab,AMG e prea puternica pt RB.

Cursa boring vorba colegilor.

NEXT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, eu n-am inteles... s-a introdus chestia aia cu interdictia informatiilor/sfaturilor prin radio, sau nu? In cursa asta, au dat un mesaj radio de la Redbull, in care ii spuneau lui Ricciardo ca franele pe spate sunt incinse si sa mute cu doua click-uri balansul franelor, si nu stiu mai ce sa faca, ceea ce e interzis conform noilor reguli.

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, eu n-am inteles... s-a introdus chestia aia cu interdictia informatiilor/sfaturilor prin radio, sau nu? In cursa asta, au dat un mesaj radio de la Redbull, in care ii spuneau lui Ricciardo ca franele pe spate sunt incinse si sa mute cu doua click-uri balansul franelor, si nu stiu mai ce sa faca, ceea ce e interzis conform noilor reguli.

 

Nu chiar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E interzis cu exceptia cazurilor in care e vorba de 'reliability issues'. Adica poti sa-i spui 'ba, nu mai calca frana ca vita ca o sa ia foc si te izbesti'. Nu e ok sa-i zici 'franeaza mai finut in curba 14 cu 15 metri mai devreme'.

 

Pana la urma, eu n-am inteles... s-a introdus chestia aia cu interdictia informatiilor/sfaturilor prin radio, sau nu? In cursa asta, au dat un mesaj radio de la Redbull, in care ii spuneau lui Ricciardo ca franele pe spate sunt incinse si sa mute cu doua click-uri balansul franelor, si nu stiu mai ce sa faca, ceea ce e interzis conform noilor reguli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,ce s-a introdus era o chestie ok in opinia mea,adica in cazul de fata,puteau sa-i spuna lui Ric "vezi ca ti se incalzesc franele pe spate",dar nu puteau sa-i spuna "vezi ca ti se incalzesc franele,da balansul cu 2 clickuri mai in fata".

Dar vad ca pe cat de repede s-a introdus,pe atat de repede s-a renuntat.Bine,pe partea ailalta,tot ce iti trebuie e un tel mobil cu un hf in urechea ailalta ca sa comunici cu inginerul "pe ascuns",adica na,nu prea stiu ce fel de control poti avea asupra chestiei asteia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E interzis cu exceptia cazurilor in care e vorba de 'reliability issues'. Adica poti sa-i spui 'ba, nu mai calca frana ca vita ca o sa ia foc si te izbesti'. Nu e ok sa-i zici 'franeaza mai finut in curba 14 cu 15 metri mai devreme'.

 

Pai da, cum zice si Method, puteau sa ii spuna: "franele pe spate sunt foarte incinse", dar ei deja i-au spus exact cu cate click-uri sa modifice balansul franelor, lucru pe care il regasesti in lista aia de mesaje interzise.

 

Oricum, se pare ca au renuntat deocamdata la idee. S-ar parea ca din 2015 va intra in vigoare regula privind comunicatiile radio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a bashit mireasa...

 

N-am si nu voi avea niciodata incredere in baietii astia cu nume celebre.(nu ca Verstappen a fost vreun mare pilot,dar deh,a auzit lumea de el).

Rosberg e ok ca si pilot dar sunt altii mult mai buni ca el.

Magnussen s-a vazut ca au facut o greseala cei de la McLaren cand l-au dat afara pe Perez pt a-l lua pe el,pt ca Perez il baga in buzunar la orice ora.

De aceea imi permit sa nu am incredere deloc in baiatul asta.Nu vorbesc de faza aia haioasa cand a dat cu masina in gard,dar baiatul asta are 17 ani.Deci cu alte cuvinte,n-are nici floci la pwla.Aici nu e ca la MotoGp,nu mere,tre sa fii inrait,rau.Nu poti fi rau la 17-18 ani,atunci poti fi doar fara cap.La ce presiune pun astia pe el deja,cred ca va fi un mare balon de sapun musiu Verstappen jr.

Singurul pilot care era smecher la varsta aia (nu chiar,ca avea 19 ani parca atunci cand a venit in F1) era Kimi.Si asta nu avea parinti celebri,poate si de aia era smecher :P

Pilotii cu nume celebre,ca si copiii de bani gata,au din start foarte multe usi deschise,nu trebuie sa se mai chinuie atat sa ajunga sus.De aceea nu sunt asa buni,pt ca nu au avut de luptat asa mult sa ajunga acolo.Si luptele acelea te fac sa fii bun.Si atunci cand dai fata in fata cu concurenta,tu ai un dezavantaj.Si spre deosebire de copiii de bani gata din Ro, astia la F1 te mananca,ca nu mai e tati sau managerul langa tine in masina,esti singur si ceilalti piloti sunt mai mult decat rai pe pista.Deci daca nu esti lup,vei avea o problema.Ori la 17-18 ani si impins de numele si relatiile lui tati de la spate,cam greu sa fii deja lup...

Vergne tot timpul mi s-a parut un pilot bun.La Torro Rosso l-a batut de multe ori pe Ric,si s-a vazut ce pilot e Ric.

Prin urmare mi se pare ca se face o greseala Verstappen pt Vergne la fel cum s-a facut si cu Magnussen pt Perez.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă o iei așa, și Senna era băiat de bani gata :P

 

Nu-l atinge pe Method la Senna ca ne bate pe toti :D

 

Serios acum, Marko isi face bine treaba si se descurca foarte bine in jungla F1: e nenorocit, nemilos si senzationalist cu presa. Nu ma suprinde declaratia despre Verstappen. E fix stilul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă o iei așa, și Senna era băiat de bani gata :P

Pai oricine care intra sau vrea sa intre in F1 e milionar sau pe-aproape.Nu e sport de coate-goale ca fotbalul (asa,ca sa fac o aroganta :D )

Nu,poate m-ai inteles gresit,eu comparam baietii de bani gata slab pregatiti din Ro cu pilotii cu tati celebri care sunt la fel de slab pregatiti.

Bani tre sa ai ca sa intri in F1,aia nici nu e in discutie.

 

 

 

Nu-l atinge pe Method la Senna ca ne bate pe toti

Ai dreptate,totul pana la Senna :D

 

 

Serios acum, Marko isi face bine treaba si se descurca foarte bine in jungla F1: e nenorocit, nemilos si senzationalist cu presa. Nu ma suprinde declaratia despre Verstappen. E fix stilul lui.

Da,numa sa vedem cum se descurca Verstappen in F1.

Eu dupa cum am zis,pariez ca se va descurca prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep si eu ca cei de pe "topicurile dedicate" : personal nu am servit,dar a mers un prieten bun de-al meu care mere la sbk rookies si a zis ca e extraordinara.In ce sens : nu are foarte multa putere (el mere pe un bmw cu ecu modif stage 3 mi se pare pt akrapovic ,are peste 200 de cai la roata,deci perceptia lui despre putere difera de a omului normal ca sa zic asa),dar trage de jos si handling-ul (sasiu-suspensii) e peste tot ce a mers el pana acum,inclusiv bmw-ul.Deci nota 15 din auzite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...