Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Vettel este într-adevăr un sore loser. La fel ca și Alonso. Sau Schumacher. Sau Senna. Sau alți campioni. Faptul că se smiorcăie constant pe radio este penibil. Faptul că nu-i place să piardă, nu.

:agree:

» Post actualizat in 08 Aug 2017 10:44

Pfoai,deranj mare la Ferrari - link

 

Vettel,care btw,se manageriaza singur,nu a vrut sa accepte un contract pe 3 ani cu acestia,vrand doar contract pe 2018.Asta,spun gurile rele,pentru ca are vorbele facute cu Wolff si il sare din schema pe Ham cand i se termina contractul la sf lui 2018.

Foarte indrazneata mutare,poate sa il faca sa aiba titluri ca Schumacher daca va reusi sa ajunga la AMG,sau poate sa il ingroape daca se enerveaza acum Marchionne si il ia pe Ricci sau pe Alonso,care de abia asteapta.

Un lucru e sigur - Vettel got balls !

 

Mutarea e in terenul lui Marchionne acum,oare ce va face?Ca si ala e imprevizibil ca draq,deci Vettel se cam joaca cu fundul gol pe langa dansa sculata.

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Confirmat: Kimi rămâne la Ferrari pentru încă un an. Asta implică faptul că și Vettel rămâne, singura necunoscută fiind pentru câte sezoane va semna. Se pare că el trage pentru un singur an.

 

Iar McLaren îl confirmă pe Vandoorne pentru 2018. Nici cu Alonso nu cred că vor dura mult discuțiile: în afară de Renault nu prea are alternative. Și chiar și acolo, doar în cazul în care nu intră Kubica în joc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirmat: Kimi rămâne la Ferrari pentru încă un an. Asta implică faptul că și Vettel rămâne, singura necunoscută fiind pentru câte sezoane va semna. Se pare că el trage pentru un singur an.

Da,am scris si eu mai sus,e un mic scandal cu Vettel,marjeaza tare neamtzul,sa vedem ce zice Ferrari (ar fi cam slabutzi sa puna botul la vrajeala lui,dar deh).

 

Si alta duma tare -

Renault: Talks with McLaren over 2018 F1 engine supply have begun

:dropsmilie:

So Honda e in groapa !?!

Nu ca nu ar merita-o,dar acum a ajuns cutitul la os (bine,dupa 2 ani de prostie).Au 2 variante,ambele penibile pentru o asemenea companie :

- se retrag din F1 cu coada intre picioare si lasa capul jos la capitolul tehnologie-hibrida

- continua cu o echipa de calcat (care?) si se duce spre aceeiasi inevitabila iesire din F1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vettel a semnat pentru încă 3 ani cu Ferrari. 40 mil €/sezon. Meh.

Ha!

Deci Marchionne nu e chiar asa cum credea Vettel,nu l-a lasat sa sara din barca in barca.Gata,e long time agreement,la revedere pupaturi cu Wolff si invitatii pe la onomastici.Nu merge cu ala chiar cum credea Vettel,daca e ceva la care un manager ca ala e bun,e sa stranga cu usa.Mai ales pe cei aflati in subordinea lui.L-o fi amenintat "ori semnezi pe mai multi ani,ori nu mai semnezi nimic si il aducem pe Alonso de la anul.Alonso asta planeaza asupra tuturor echipelor.

Duma tare : cica i s-a propus contract la Williams pe 2018.Asta n-a dat la televizor....

Nu e o idee rea nici pentru Williams nici pentru Alonso.El nu are volan competitiv,iar ei il au pe Massa care se retrasese si a reinviat si care oricum e mai bun decat money-boy ala mic cu tata super-bogat.So...match made in heaven.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa pierd timpul si sa vad cursa cam in intregime.

Ceva interesant la inceput, ceva prin turul 34-35 cand a iesit SC si cam atat. Putina prostie de la Perez sa mai ridice ochii care cadeau in gura si cam atat.

Se tot adanceste in abis spectacolul.

 

Discutii tehnice, discutii ca fara DRS nu face nimic, viteza inferioara pentru Vettel fata de Hamilton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Pérez îl cam roade frustrarea. Pe de-o parte ușile echipelor de uzină s-au cam închis - cel puțin pentru un an, iar pe de altă parte junele Esteban îi cam face zile fripte și ocazional chiar îl bate. Nu prea dă bine la imagine treaba asta. Face tot posibilul să-l intimideze dar nu prea-i iese.

 

Pentru șou a fost un plus, cea mai interesantă fază dintr-o cursă anostă, câștigată de motorul Mercedes. Cam la fel se anunță și la Monza.


» Post actualizat in 28 Aug 2017 15:01

2BQF88th.jpg

 

^_^


» Post actualizat in 28 Aug 2017 21:10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Pérez îl cam roade frustrarea. Pe de-o parte ușile echipelor de uzină s-au cam închis - cel puțin pentru un an, iar pe de altă parte junele Esteban îi cam face zile fripte și ocazional chiar îl bate. Nu prea dă bine la imagine treaba asta. Face tot posibilul să-l intimideze dar nu prea-i iese.

Da,cam ai dreptate.Desi sunt fan Perez,ceea ce a facut el la Spa nu a prea fost cusher.E bine pentru echipa ca le-au interzis sa se mai intreaca pentru ca deja au pierdut destule puncte.

 

Cred ca Perez a incercat sa ii plateasca cu aceeiasi moneda pentru ceea ce i-a facut Ocon la Baku,dar nu i-a iesit,ca a facut pana.A incercat si sa-l loveasca putin si sa-l intimideze.Ocon a insistat pe unde usa era inchisa clar si au avut probleme tehnice amandoi drept urmare.Ocon e tanar si are balls.Toti tinerii din F1 au balls,dar asta mai e si rapid,asta e problema lui Perez.

Repet,desi sunt fan Perez si mi se pare ca ceea ce a facut Ocon la Baku a fost o mare prostie si nesimtire si ca Perez era dator,nush daca a facut bine ceea ce a facut aici la Spa.Acum si pe partea ailalta,daca ceda acolo e lectia Senna - daca ai cedat odata inseamna ca vei ceda de fiecare data cand te voi presa".Si asta cred ca trebuie luat in considerare.A vrut sa ii arate lui Ocon ca moare cu el de gat,ceva in genul.I-a aratat,dar cu un pret destul de mare.

E interesant ce va urma.Oricum amandoi sunt piloti extrem de buni.Perez e mai experimentat,dar in opinia mea Perez e in top 5 piloti din lotul actual,ori tu ca debutant sa ii pui asemenea probleme unui asa pilot...Daca poti sa fii asa de rapid ca Perez pe acelasi material de concurs,si sa te si bati cu el in dog fights,inseamna ca esti la egal cu toti granzii competitiei.....Ocon e un smecher natural.A crescut in ochii mei anul asta Ocon desi e reckless.Nota 15.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In the news: diferența dintre Mercedes și Ferrari după FP1, cam o secundă.

Cica recupera Ferrari in FP2,sunt la 0.1 de AMG,si deja sub timpul lui AMG din FP1.

Insa si eu cam vad AMG'ul sef aici.

Draq,daca nici Monza nu mai e circuit de motor,atunci nu stiu care e.Mi-ar fi greu sa vad Ferrari avand vreo sansa la victorie aici.Bine speranta moare ultima.

Vedem maine in quali.Sa fiti atenti la Q2,ala e ritmul de cursa.

» Post actualizat in 02 Sep 2017 07:30

In alta ordine de idei,puteti intra pe fb la pagina RB sau a lui Ricci sa vedeti o prezentare cu motorhome'ul lui Ricci care e briliant.Si pe Ricci care face o mica caterinca despre Vettel desigur :)))

link

 

Iar formatia Alonso si injinerii au scos hitul verii 2017,ce-a fost Despacito anul trecut e minciuna pe langa asta :lol:

 

21325933_819685914872003_415564811_n.jpg

» Post actualizat in 02 Sep 2017 07:32

Atentie! Contine versuri pe care unii le-ar putea considera vulgare :bounce:

» Post actualizat in 02 Sep 2017 10:57

Update : ploua bine de tot la Monza.Asta schimba planurile.Si favoritii.

» Post actualizat in 02 Sep 2017 15:50

Frumoase quali,asteptam cursa.Sper sa ploua in continuare si maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era clar ca daca nu va ploua va fi deranj cu ritmul AMG.Asa a si fost.

Desi nu sunt fan mynele,mi-a placut mult arogantza lui Ham de pe podium cand il huiduiau de mama focului - "se pare ca Mercedes Power e mai smechera ca Ferrari Power" :bounce:

Astea cu huiduielile venite de pe stadioane cand castiga celalalt si specifica italienilor in principal atunci cand nu le castiga idolii,fie ca se numesc Rossi,sau si mai weird,Vettel (plm,cum sa fii italian si sa tii cu Vettel?tre sa fii trepanat pe creier rau de tot) nu le inteleg.Huiduielile ar trebui sa nu ajunga in motorsport,sa ramana acolo la "sportul rege" impreuna cu berea si semintele regulamentare.

Plm toti de acolo sunt niste super smecheri si nu merita huiduiti.Chiar daca se imbraca si se comporta ca Salam,cand sunt la volan in cursa sunt asi.La fel si in motogp.

 

Nota 20 pentru Ricci,din nou si-a aratat clasa.Depasiri de profesor,trademark'ul lui cu mimat o parte ca momeala si apoi schimbat instant in partea ailalta si mai ales la Kimi,schema "Senna" - nu mimeaza nimic,sta linistit si "il adoarme" pe adversar si apoi se arunca pe curba facand super late braking.Si Brundle a fost extaziat.Ce sa mai,clasa.Pacat ca nu l-a ajuns pe "preferatul" sau Vettel,ca atunci chiar ca era nasol sa tii cu ferrari.

Verst iar a fript-o,de data asta totusi nu din vina lui,s-a intalnit cu capatzanosu de Massa care ne-a obisnuit cu prostiile.Dar,din nou,rezultat bun in quali si slab in cursa.

 

In alta ordine de idei,din ce vorbeau cei de la sky,treaba cu McLaren - Renault e ca si facuta,mai ramane doar sa se dea sapt viitoare anuntul oficial.

Honda iese pe usa din spate a F1.Cum si merita dupa ce 2 ani a tinut-o din esec in esec.

 

Cursa boring intradevar,astepatm Singapore unde AMG e slab si probabil va iesi ceva bumbaceala intre cele 3 echipe de la varf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au au au .... cum era daca reusea Ricci sa-l ajunga pe Vettel

Era deranj.Ii turtea facultatile maestrului Vettel.

 

Depasirea asupra lui Kimi :

 

Ce e cel mai haios e faptul ca Kimi a mai luat-o odata in acelasi fel de la Ricci,in 2014 :

https://www.youtube.com/watch?v=mCKILnnohUs

 

Si Bottas in 2016

 

Si in 2014 l-a ars pe maestrul Vettel IV exact cum l-a ars acum pe Perez,cu momeala si exact in acelasi loc

:bounce:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plictiseală de cursă. Parcă ne-am întros în 2015-2016. Noroc cu băeții de la RBR.

Ferrari - pur și simplu penibil. Probabil cea mai slabă cursă din acest sezon. Și tocmai acasă, la 200km de fabrică. Dacă nu fac tâmpenii majore, Mercedes și Hamilton vor câștiga titlul fluierând. Din nou.

Aproape la fel de penibil, Honda:

 

- îi schimbă preventiv motorul lui Vandoorne înainte de cursă

- Stoffel pleacă ultimul

- Stoffel abandonează încursă din cauza unei probleme electrice la PU

 

Hilar.

 

McLaren sunt disperați. Vor să scape de Honda cu orice preț. Problema este că nu au alternative la motoriști: Mercedes și Ferrari i-au refuzat deja, iar Renault spune că nu poate să furnizeze motoare la mai mult de 3 echipe. Cu alte cuvinte singura soluție pentru ca McLaren să scape de Honda și să capete motoare Renault este de a-i convinge pe Toro Rosso (actualemente furnizați de către francezi) să accepte motoarele japoneze. Cam greu, chit că Honda le-ar da motoarele pe gratis și ar veni și cu bani de acasă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plictiseală de cursă. Parcă ne-am întros în 2015-2016. Noroc cu băeții de la RBR.

 

Ferrari - pur și simplu penibil. Probabil cea mai slabă cursă din acest sezon. Și tocmai acasă, la 200km de fabrică. Dacă nu fac tâmpenii majore, Mercedes și Hamilton vor câștiga titlul fluierând. Din nou.

Da.Probabil.

As zice ca ntre cei 2,e si mai logic sa castige Ham,cu toate lanturile lui de aur la gat si cerceii cu diamante din urechi.Vettel,cu plansetele alea la fiecare problema pe care o are,cu lipsa de forma si productivitate,cu ezitarile si prostiile din duelurile intre ei, si efectiv cu stilul sau...mi se pare pilotul mai slab intre cei 2.

Cand "chips are down",primadona e de baza.Il asemuiesc putin cu Freddie Mercury daca pot face o asemenea paralela : ala era poponar convins,dar cand se urca pe scena si canta live,calcat,era de departe cel mai bun,rupea scena.La fel si asta,cand il vezi cu toate porcariile alea pe el,cu lanturi,inele,cercei,tricourile alea de calcat,comportamentul de wanna-be rapper de mana a 7-a,mai are si parul ala dubios,ti-e aproape jena ca il apreciezi,te cam face de rusine,dar cand se urca in masina,mama,ce pilot...

Nu cred ca e cel mai bun din actualul lot,dar de departe e superior lui musiu Vettel.

Aproape la fel de penibil, Honda:

 

- îi schimbă preventiv motorul lui Vandoorne înainte de cursă

- Stoffel pleacă ultimul

- Stoffel abandonează încursă din cauza unei probleme electrice la PU

Honda e o cauza pierduta.

Nu stiu,draq,au aceleasi si aceleasi probleme de ani deja,probleme pe partea recuperarii de energie.Nu stapanesc treaba cu hibridul deloc.Asta pe langa faptul ca in 2015 cand au intrat,in loc sa fure designul AMG,de departe cel mai bun,si desi si-au dat seama ca e superior,au preferat sa ramana pana in 2017 cu designul lor cu melcul acela turbo.Dar problemele pe partea de recuperare-electrice sunt stiute demult.

Nush,sa se duca,sa ne lase.Sau sa fure si ei draq tehnologie cum facea Ceausescu in anii'70,nush sa fure planuri sa fure un motor sa il imite,sa faca ceva "samuraii".omfg,Loooserri.

McLaren sunt disperați. Vor să scape de Honda cu orice preț. Problema este că nu au alternative la motoriști: Mercedes și Ferrari i-au refuzat deja, iar Renault spune că nu poate să furnizeze motoare la mai mult de 3 echipe. Cu alte cuvinte singura soluție pentru ca McLaren să scape de Honda și să capete motoare Renault este de a-i convinge pe Toro Rosso (actualemente furnizați de către francezi) să accepte motoarele japoneze. Cam greu, chit că Honda le-ar da motoarele pe gratis și ar veni și cu bani de acasă.

Hai ca si McLaren a lalait-o.Au tot discutat cu unul si cu altul pana cam acum e destul de tarziu in campionat.Ii inteleg pe Renault au zis ceva pe stilul "acuma va trezirati mai baieti?".Pai da,pentru ca in mod sigur Renault a fost alegerea nr.3.

Foarte ciudat faptul ca cei de la RBR sunt de acord ca TR sa se suceasca si sa faca parteneriat cu Honda.Foarte ciudat.Pentru ca TR era o echipa mai mult decat competitiva.Asa...1-2 ani vor fi praf.

Saptamana asta in mod sigur se va anunta si se vor termina speculatiile.Vom vedea.

Sper insa ca McLaren sa scape de Honda.E pacat de ei.Honda sa moara pe limba lor,sa nu mai traga o echipa buna in jos.

Draq,e pacat si de TR.Sainz ala e pilot foarte bun.

Vettel parea fericit pe podium, Forza Ferrari !

Mda "bravo ragazzi,Forza Ferrari",Vettel e penibil.Schumacher impersonator.Nu are nimic din forta lui Schumacher.Doar faptul ca sunt nemti,atat.

Daca mai erau 4-5 tururi,nu mai era el asa ferici pe podium,iar ii dadea rusini fostul coechipier mai putin titrat.Daca vine ala la Ferrari in 2019,va fi 2014 reloaded.Iar o sa ii dea rusini si in quali si in cursa si il bate din orice pozitie.

Nu,eu nu ii vad pe cei de la Ferrari luand vreun titlu cu Vettel.Efectiv nu il vad in stare.Stiu ca a luat 4 titluri,dar echipa din spatele lui era incredibila,ceea ce nu e cazul la Ferrari.Si nu mai e Newey in coltul sau.Deh,alte vremuri,nu faceau motoarele legea,ci aero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...