Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

12 hours ago, pomo said:

Kimi Raikkonen se retrage la finalul sezonului din F1. Parcă văd că face precum Alonso și revine peste vreo 2 ani, deși are deja 40 împliniți.

Conform Canal+, Bottas îi va lua locul și Russel merge la Mercedes. Dacă se întâmplă mișcarea asta, sunt tare curios dacă Russel o să fie locotenentul lui Ham. Ăsta fiind flămând după rezultate, nu cred ca vrea el să facă din astea, singura șansă fiind să'l liniștească Toto la prima escapadă.

 

Alonso a plecat prima dată din răzvrătire egoistă pentru că avea o troacă de mașină. Kimi se retrage acum pentru că are doi plozi acasă și pentru că nu mai are rezultate: și-o cam ia și de la Giovinazzi în ultima vreme.

 

În afară de Russell la Mercedes și Bottas la Alfa Romeo, mai sunt prefigurate două mișcări: Albon la Williams și de Vries la Alfa.

 

Russell nu merge la Mercedes ca să fie vioara a 2-a. E viitorul lor campion, iar Hamilton știe asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Doesn't work like this.

Hamilton va fi si in urmatorii 2 ani vioara 1 la AMG.

Ar fi frumos sa vina Russell si sa il domine,dar nu vad asta intamplandu-se.

In primul rand pt ca Ham va manevra ca sa nu vina Russell la AMG cat e el - bag mana in foc ca cei 2 nu vor fi "contemporani"...in al 2lea rand pt ca eu nu-l vad pe Russell asa un mare pilot incat sa-l bata pe Ham.

Pana la proba contrarie,raman la parerea lui Rosberg despre Ham.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca e un pilot extraordinar pt care trebuie sa te concentrezi si sa dai 120% pt a-l bate macar o data.

Eu nu-l vad pe Russell la nivelul ala.

Pe masini egale,sunt cativa din paddock care la ora actuala poate ii pot da replica lui Ham dar Russell....nu cred in miturile astea ale wonder-boyz.

Uite ala are 7 titluri mondiale si zeci de ani de exp in F1..."ce vorbesti?ii intoarce Russell valoare de 20 ani casca in cap"....mi se par dumele astea prea fantasmagorice si prea "soc! senzational!" dume de presa.

Un pilot cu palmaresul si exp lui Ham e f greu de batut.Aaa,poate Ham la 20 de ani vs Russell la 20 de ani da...dar si atunci ar fi dubios.Dar Ham la ....34? sau cati are si cu ce are in spate vs Russell neica-nimeni....nici o sansa.

 

In alta ordine de idei - am vazut o tura de Zandvoort cu VErst....prost circuit.

Rapid stramt si periculos.Spatii de esapare minime,bariere armco f aproape si garduri de beton.

Viraje de viteza insa.

Reteta pentru un dezastru.

 

Un fel de Suzuka dar fara flow'ul si heritage'ul circuitului japonez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bottas la Alfa e done deal, se așteaptă doar cursa de la Monza (etapa de casă a echipei) pentru anunțul oficial. Primul pas a fost anunțul retragerii lui Kimi.

 

Surprinzător, dar Giovinazzi își va pierde cel mai probabil locul în favoarea lui de Vries. Cât despre Albon, Marko a anunțat deja că "va primi o a doua șansă în F1" - deci Williams.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cuki a spus:

 

 

Numai daca Ferrari nu are un plan meschin cu Bottas, sa-l aduca in fieful lor pentru a obine informatii despre Mercedes...dar 2022 schimba regurile. 

 

 

 

cum au mai facut cu Berger prin anii  '90 cand l-au luat de la McLaren

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, cuki a spus:

Decizia line-upului la Mercedes este luata, doar ca nu este anuntat nimica oficial. Cred ca s-a asteptat ca Raikkonen sa-si anunte retragerea, lasand-i cateva zile bune de spotlight. Probabil dupa Zandvoort il vor anunta oficial pe Russel la Mercedes. 

Viata lui Russel la Mercedes cred ca va fi relativ complicata...si nu pentru ca va fi 2nd Driver, ci pentru ca il va avea pe Hamilton ca si coechipier si pe Toto ca Boss. 

In teorie insa Russel s-ar putea sa aiba un oarecare avantaj anul viitor cu noiile masini. Baiatul fiind mai tanar, capabil sa performeze chiar si cu material de cursa schimbat (trecerea la AMG de anul trecut a fost extrem de easy pentru el) s-ar putea sa ii se potriveasca mai bine decat batranului Hamilton. Time will tell

Chiar m-as bucura,dar nu o sa cred pana nu vad.

Astea cu "aia tineri se adapteaza mai repede decat cei batrani"...partz.Depinde de pilot.Uita-te la Alonso - 40 de primaveri si iti conduce si se adapteaza pe ce vrei tu.Ia sa-l ia AMG,sa vezi cum se adapteaza de dracii ii gaseste pe toti :)

Acum 18 ore, cuki a spus:

Depinde, s-ar putea sa fie un circuit bun pentru un alt tip de racing. Ala presarat cu saftycars, schimbari climatice, red flags, accidente etc. 

 

Altfel iti dau dreptate tie, si majoritatea "expertiilor" care spun ca e un circuit anost...fara oportunitati de wheel to wheel racing si depasiri. Va fi mai degraba o parada

Da se poate...eu nu de spectacol ma tem ci de accidente urate.

Are banking....ca in anii 50?aberant total.Unde e safety ul de tot faceau parada de safety aici?Pai de pe banking efectiv poti sa decolezi.Plus ca nu mai zic ca daca lovesti vii fix la interior unde e inclinat el.

E super periculos circuitul asta.Sper sa nu se intample nimic aiurea.Si sa-l scoata cat mai repede din calendar.

 

Tot pe Verst trebuie sa-l injuram pt asta...daca nu era el nu faceau astia nimic in Olanda :bounce:

Dar pe Assen ce avea mai nene mai?Super circuit.

Da si pe asta mergea,dar sa-l faca cum trebuie nu doar sa-l adapteze.Eu nu inteleg cum au primit licenta aia de la FIA.

Acum 1 oră, cuki a spus:

In F1 zvonuriile sunt deobicei adevarate, dar imi vine asa de greu sa cred ca Bottas si de Vries (piloti Mercedes) sa ajunga la echipa 2 Ferrari. Iar Albon (pilot RedBull) la Williams. 

Numai daca Ferrari nu are un plan meschin cu Bottas, sa-l aduca in fieful lor pentru a obine informatii despre Mercedes...dar 2022 schimba regurile. 

de Vries e iarasi pilot Mercedes, bun...dar nu a rupt gura targului. Cred ca Alfa ar avea mult mai mult de castigat cu Schumi jr, care e pilot Ferrari si care ar putea fi pregatit incet incet sa preia volanul de la Sainz peste 2-3 ani (nu stiu cat mai are contract)

Logic, Bottas ar lua locului lui Russel la Williams. Mick Schumacher s-ar duce la Alfa, locul fiindui luat de Robert Schwarzmann sau de Ilott (piloti buni - nu stiu cum stau cu punctele pentru licenta)

 

Vom vedea insa ce miscari sunt...poate Russel si Bottas raman unde sunt, iar in locul lui Kimi vine Albon si case closed :peace:

Pffiiii ce permutari...

"It's the silly season again"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Method said:

Da se poate...eu nu de spectacol ma tem ci de accidente urate.

Are banking....ca in anii 50?aberant total.Unde e safety ul de tot faceau parada de safety aici?Pai de pe banking efectiv poti sa decolezi.Plus ca nu mai zic ca daca lovesti vii fix la interior unde e inclinat el.

E super periculos circuitul asta.Sper sa nu se intample nimic aiurea.Si sa-l scoata cat mai repede din calendar.

 

Tot pe Verst trebuie sa-l injuram pt asta...daca nu era el nu faceau astia nimic in Olanda :bounce:

Dar pe Assen ce avea mai nene mai?Super circuit.

Da si pe asta mergea,dar sa-l faca cum trebuie nu doar sa-l adapteze.Eu nu inteleg cum au primit licenta aia de la FIA.

Pffiiii ce permutari...

"It's the silly season again"

 

Assen ar fi la fel steril în ceea ce privește spectacolul și este prea îngust pentru competițiile auto de anvergură (lățime de 10m față de 8-14m pentru Zandvoort). Accesul este și el mult mai facil la Zandvoort, care este practic lipit de Amsterdam, pe când Assen este în partea de nord a țării, la 20km de un oraș mediu - Groningen.

 

Virajul înclinat este mai puțin periculos decât pare, mașinile actuale au un aero foarte eficient, iar circuitul este lent cu viteze relativ mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se par curbe de viteza Maricica.

Da da tu ai dreptate în teorie alea nu se mișcă de pe viraj problema e dacă se întâmplă vreun accident acolo.foarte urata zona după părerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kimi pozitiv COVID, așa că lipsește începând de azi. Kubica o să'i ia locul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, apriliacluj a spus:

si iarasi rasturnare de lider in clasamentul pilotilor

frumos si interesant acest sezon :)

Diferența e mică, doar 3 puncte, dar Max, deși sunt în asentiment cu Method, nu'l suport deloc, face un sezon extraordinar.

În altă ordine de idei din capitolul bârfe: Rosberg a aruncat o informație conform căreia echipa de la Netflix a fost chemată de Toto în birou ca să filmeze momentul când Russel semnează cu Mercedes.

Cât despre Bottas, a declarat într'un interviu că nu poate să ne spună dacă a semnat sau nu cu Mercedes, dar că e foarte bucuros pt viitorul carierei sale, ceea ce mă face să cred că zvonul intrării la Alfa e adevărat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost interesant in cursa pe la sfarsit, cand i s-a comunicat lui Bottas sa nu mai incerce sa doboare fastest lap, si el fix aia a facut

apoi a intrat la boxe in penultimul tur Manelistul sa-si schimbe cauciucurile, si sa recastige acel punct pt fastest lap :) :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pricep de ce se mai dau nșpe ture dacă ordinea rămâne ca în quali... 3 ture după safety car ca data trecută sunt suficiente, și poluează mai puțin! 

În rest ce să zic, se doarme bine la tv când e f1 comentatorii ăia mai rag și tulbură liniștea. 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, apriliacluj a spus:

si iarasi rasturnare de lider in clasamentul pilotilor

frumos si interesant acest sezon :)

Da,are suisuri si coborasuri.Cursele insa...meh....

Acum 3 ore, apriliacluj a spus:

a fost interesant in cursa pe la sfarsit, cand i s-a comunicat lui Bottas sa nu mai incerce sa doboare fastest lap, si el fix aia a facut

apoi a intrat la boxe in penultimul tur Manelistul sa-si schimbe cauciucurile, si sa recastige acel punct pt fastest lap :) :) 

Deci m-am uitat la highlights si chiar si alea au fost boring.Cred ca e a new low - efectiv cursa fara istoric.

Singurele faze notabile au fost in primul tur cand erau sa se loveasca in pluton ca l-au scos pe Ocon pe iarba,cand Norris i-a dat una total gratuit lui Perez si faptul ca Ham a intrat la boxe ca sa rezolve porcaria lui Bottas.In rest snooze fest.

Urata cursa urat circuit.

 

A fost penibil ce-a facut Bottas dupa parerea mea - a vrut el sa demonstreze ca...ce?Ca e mai rapid decat Ham?Guess what - nu e.Si iarasi sa ii iei punctul colegului care se bate la titlu - not cool.

Acum 3 ore, pomo a spus:

Diferența e mică, doar 3 puncte, dar Max, deși sunt în asentiment cu Method, nu'l suport deloc, face un sezon extraordinar.

În altă ordine de idei din capitolul bârfe: Rosberg a aruncat o informație conform căreia echipa de la Netflix a fost chemată de Toto în birou ca să filmeze momentul când Russel semnează cu Mercedes.

Cât despre Bottas, a declarat într'un interviu că nu poate să ne spună dacă a semnat sau nu cu Mercedes, dar că e foarte bucuros pt viitorul carierei sale, ceea ce mă face să cred că zvonul intrării la Alfa e adevărat.

Nu mi se pare ca face un sezon fantastic Wax - merge tare,asta stim ca stie.

Problema lui e ca a comis-o la Silverstone cand nu trebuia deloc s-o comita.

Dar e ok pt ca nici Ham n-a facut un sezon fantastic - a avut vreo 2-3 curse in care s-a lasat intimidat de musiu - la Imola pe ploaie samd.Slabut,nu mai era obisnuit sa-l depaseasca cineva nu i s-a mai intamplat demult.Si-a luat seama totusi la Silverstone si a stat drept.Nota 10 acolo.

 

In rest,fiecare incearca sa profite la maxim de masina si circuitele prielnice.

Outcome undecided pana acum,foarte bine Wax ca a profitat si a luat tot ce se putea aici si la Spa.

Va fi interesant deznodamantul cred ca mai degraba decat cursele.In continuare pariez pe Liuis datorita experientei masive cat si a racecraftului superior.

Sper insa ca la anul sa nu ii vad tot pe nasoii astia 2 pe primele pozitii.

 

F tare zvonul lui Rosberg daca intradevar se confirma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Method a spus:

 

1. Urata cursa urat circuit.

 

2. A fost penibil ce-a facut Bottas dupa parerea mea - a vrut el sa demonstreze ca...ce?Ca e mai rapid decat Ham?Guess what - nu e.

 

1.   50% de acord :)

mie personal imi place circuitul, mai ales cu curbele inclinate stil Nascar, Indy

 

2.   eu mai degraba as crede ca din greseala, involuntar  a prins acel fastest lap, hahahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

2.   eu mai degraba as crede ca din greseala, involuntar  a prins acel fastest lap, hahahaha

Mhmm...a si fost atentionat.Jenibil.Nu inteleg ce a vrut sa demonstreze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Method said:

A fost penibil ce-a facut Bottas dupa parerea mea - a vrut el sa demonstreze ca...ce?Ca e mai rapid decat Ham?Guess what - nu e.Si iarasi sa ii iei punctul colegului care se bate la titlu - not cool.

 

Ceea ce a fost jenant a fost atitudinea celor de la Mercedes - din nou. L-au chemat să schimbe gumele "preventiv, din cauza vibrațiilor". My ass. L-au chemat doar ca să nu fie nevoie să- cedeze poziția șefului în văzul tuturor, pe circuit. Și chiar a dat abort la tentativa de fastest lap, doar că reușise să câștige deja prea mult pe primele sectoare ca să nu-i iasă recordul. Și că tot am zis de Valtteri - gata, e oficial:

 

 

Urmează confirmarea lui Russell la Mercedes și apoi a lui Albon și de Vries.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, pomo a spus:

În altă ordine de idei din capitolul bârfe: Rosberg a aruncat o informație conform căreia echipa de la Netflix a fost chemată de Toto în birou ca să filmeze momentul când Russel semnează cu Mercedes.

Ce-a zis colegul !

 

Se pare ca e adevarat pt ca e deja oficial ca Bottas a semnat cu Alfa,deci la AMG e un loc liber,so....

 

Eu cred ca Russell isi va luat totusi bataie de la Ham.Ar fi superb sa fie invers dar nu cred.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, PzKpfW a spus:

Ceea ce a fost jenant a fost atitudinea celor de la Mercedes - din nou. L-au chemat să schimbe gumele "preventiv, din cauza vibrațiilor". My ass. L-au chemat doar ca să nu fie nevoie să- cedeze poziția șefului în văzul tuturor, pe circuit. Și chiar a dat abort la tentativa de fastest lap, doar că reușise să câștige deja prea mult pe primele sectoare ca să nu-i iasă recordul.

Ba deloc.

Nu va inteleg,sa mor eu....suntem toti virgini neprihaniti?Acum ne-am dat seama ca la F1 se sacrifica pilotul nr.2 pt ca pilotul nr.1 sa aiba toate sansele pt a se bate la campionat?wtf?

O stim din vreumuri imemoriale,nu inteleg care e problema.A mai fost o discutie monstru atunci cu Barrichello si cu Schumacher in Austria (nu stiu cati dintre voi se uitau atunci la F1),dar mi s-a parut la fel de penibil.

Nu vad care e problema?Bottas se poate bate cu Ham de la egal la egal ?Nu.De ce?Pt ca Bottas e mai slow.

Bottas e intr-o pozitie de a se bate la titlu?NU.De ce?Pt ca a gresit de n si n ori in acest an.

Daca situatia ar fi fost inversa,RBR ar fi facut la fel cu Wax/Perez?Ba chiar mai rau.

I-au facut vreun mare deranj cursei lui Bottas?NIMIC.

 

Si atunci care e problema mai frate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...