Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Acum 15 ore, cuki a spus:

Eu am spus de multe ori...ca sa-l bati pe Hamilton si pe Mercedes, ai nevoie de masina/pilot care sa fie cu minim 1 sec mai rapida pe tur. 

RedBull e cam cu 0.5 sec mai rapid...dar nu in toate circumstantele. 

Mai pui si faptul ca Hamilton are Locotenent, iar Perez chiar daca se vrea a fi locotenent pentru Max, abia acuma daca intelege monopostul. Plus ca lui Perez ii lipseste "experienta" de vioara a 2-a, iar Bottas...chiar daca e un pilot de mana a 2-a, e locotenent de prima mana. Nici nu stiu daca nu era mai bine sa-l ia pe Alonso la RedBull sau pe Hulkenberg in locul lui Perez. 

 

In mare nu cred ca este neaparat pierdut acest titlu...pana la urma, ultimele 2 curse au fost influentate de factori nefavorabili pentru RedBull. Fara abandonuri si accidente, posibil ca RedBull sa fi fost inca bine in fata celor de la Mercedes, chiar daca terminau in urma lor. 

 

Acuma e 1 luna de pauza, dupa care vin niste circuite care au toata posibilitatea sa produca surprize care ori maresc diferenta, ori inclina din nou balanta. 

Eee,nici chiar asa...1s/tur e enorm,ar fi distrugere indiferent ca e AMG sau altcineva.

RBR e putin mai rapida dar da...nu in toate circumstantele.Si mai gresesc si ei - mi se pare ca track-team'ul AMG e superior si asta le da un avantaj.

Apoi mi se pare ca per total Hamilton e superior (repet - nu vorbesc despre viteza efectiva - acolo cred ca Verst e intradevar superior,dar Ham are mai mare exp si asta se vede).

Iata ca in 2 curse nu ca s-a evaporat avantajul  lui Verst ba chiar Ham a acumulat si cateva puncte in plus.Cauza?Greseala/aroganta lui Verst (again...racecraftul...),iar aici la Hungaro cred ca Liuis a fost superior in calificari si asta a schimbat tot.Pilotul a facut totusi diferenta.

 

Locotenenti...sunt insignifianti.Bottas mi se pare din ce in ce mai duda...contributia lui la titlul lui Ham e adevarat ca iata,exista - dar e ne-voita,iar Perez...vorba ta nu e om de locul 2 ci mai degraba un talent care n-a prins niciodata un loc la o echipa care sa-i permita atacarea unui titlul,iar acum pe final de cariera traieste o a 2a tinerete intr-o masina f buna.Dar,dupa cum ai zis,mai are de invata la RBR.

Alonso clar nu era bine sa fie la RBR pt Alonso e only si only vioara 1 - l-ar fi atacat pe Verst.Hulk...da - o idee buna.

 

Normal ca nu e pierdut titlul,dar avantajul s-a evaporat.80% din cauza lui Verst.

Mai e foarte mult din sezon,cu circuite si pt unii si pt ceilalti.Nu e nimic jucat.Doar ca RBR au pierdut binisor si asta clar va conta in economia campionatului.

Acum 8 ore, prafrau a spus:

pare ca mereu doar ultimul scandal conteaza, ca niciodata nu s-a mai vazut asa ceva

marele circ se repeta aproape identic in fiecare an de zeci de ani

Nu - din cate am inteles Horner a urmarit descalificarea lui Ham pe baza incidentului de la Silverstone - treaba asta s-a intamplat o data la decada cam asa.Din ce imi aduc eu aminte,s-ar putea sa ma insel,dar a fost Schumi vs Villeneuve si apoi incidentul cu Crashgate din 2009 cu Piquet,in rest nu am mai auzit de descalificarea unui pilot.

E o mica mare diferenta intre a te plange de o aripa ca flexeaza si a cere descalificarea unui pilot.Horner e chiar jigodie,ar fi vrut sa castige la masa verde si sa si-l pupe pe ala arogant in anius in timp ce il ridica sus sa l vada toata lumea cum a luat el titlul.Calcat,pai nu asa.

Bate-l pe Liuis fata in fata,si da atunci jos palaria,dar nu fugi sa-l descalifici ca "m-a pus in pericol n-a franat cand am trecut pe langa el...si ne-a stricat si masina....si e bani multi masina noastra...1.8mil".Partz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O mizerie.Se stia ca va ploua in continuu inca de ieri.Restul a fost o vrajeala pentru televiziuni,sponsori,spectatori si telespectatori.Perez prostul satului.

Mazepin cel mai rapid 0,5 puncte.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.08.2021 la 21:16, PzKpfW a spus:

Cea mai mare farsă din istoria competiției. Mai rău ca Indianapolis 2005. Penibil.

Exact.Penibil.Macar atunci au concurat,acum....

 

Conducerea cursei a gresit masiv zic eu - trebuia sa ii lase macar 10 tururi fara SC sa vada ce fac.

Era un risc dar hei...that's why they get the big bucks.A troznit-o bine Norris si a sarit din ea deci....

La 30.08.2021 la 8:50, apriliacluj a spus:

per ansamblu un weekend bun pt Max Wax, a redus cu 5 puncte diferenta fata de Manelist, si in statisticile F1 a mai punctat o victorie

cifrele astea raman, restul e poveste, nu mai conteaza

exact

 

Acuma...Russell probabil moare de ciuda ca Wax a reusit acel tur in quali,daca nu,am fi avut un Williams castigator de etapa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Max cu plecare din fata pe ploaie probabil ca ar fi castigat oricum. Caz in care acum putea fi din nou inaintea lui H la general. Din punctul meu de vedere cursa de duminica trebuia anulata sau amanata. Organizatorii si-au cam batut joc de toata lumea.

Cele 5 puncte nu cred ca vor face diferenta oricum la finalul campionatului, iar daca chiar o vor face, si Max va castiga la diferenta mai mica de 5 puncte nu cred ca va fi prea fericit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, cio.infinitas a spus:

..... si Max va castiga la diferenta mai mica de 5 puncte nu cred ca va fi prea fericit.

serios??

 

altii au castigat campionate la 0.5 puncte si au fost fericit...., dar Max nu, el batman batman, nu va fi fericit

pfffff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, apriliacluj a spus:

serios??

 

altii au castigat campionate la 0.5 puncte si au fost fericit...., dar Max nu, el batman batman, nu va fi fericit

pfffff

true true

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1984 - Niki Lauda 72 pts v Alain Prost by 71½ pts. 

2008 - Lewis Hamilton 98 pts v Felipe Massa 97 pts.

2007 - Kimi Räikkönen 110 pts v Lewis Hamilton & Fernando Alonso 109 pts.

1994 - Michael Schumacher 92 pts v Damon Hill 91 pts. 

1976 - James Hunt 69 pts v Niki Lauda 68 pts.

 

nici unul dintre acesti piloti nu au fost fericiti...., si au castigat  al un amarat de punct...

hahahahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Relaxați-vă măh, că tot Ham va fi campion. 🤭😊

Achesez.

 

Dupa arogantele si fitzele lui Wax de anul asta cat si tiganiile lui Horner,ajung sa tin cu Hamilton.

Ce a ajuns si sportul asta...sa nu mai ai cu cine sa tii....

Nu se gaseste bai nene un Ricci un Norris,un Leclerc sa le dea replica nesuferitilor astora?...mda,de fapt o echipa sa dea replica acestor echipe....

 

Intre cei 2 il prefer pe Ham...parca nu e atat de arogant si plin de el ca Wax.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Method a spus:

 

 

 

 

Intre cei 2 il prefer pe Ham...parca nu e atat de arogant si plin de el ca Wax.

Asa gandeam si eu despre Senna,fiind fan Mansell.

Scuza mea era ca aveam 20 de ani......

Intre timp am invatat sa judec numai pilotul,sportivul ,ce face in cursa si nu omul de dinainte si dupa cursa.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O farsă sinistră "cursa". Probabil ca să nu dea banii înapoi spectatorilor au defilat 3 ture. Cum, au dat puncte pt cel mai rapid tur? După safety car?!? :moron:

De fapt f1 oricum a devenit un circ penibil... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Method a spus:

Intre cei 2 il prefer pe Ham...parca nu e atat de arogant si plin de el ca Wax.

corect, bine punctat!

sau cum era la noi acum vreo 25 de ani, la alegerile prezidentiale, Iliescu vs Vadim, hahahaha :)

 

Acum 7 ore, adiy32 a spus:

Asa gandeam si eu despre Senna,fiind fan Mansell.

da, daca nu era acel incident, cand Mansell desi era black flagged, nu a iesit la boxe, ba mai mult la acrosat din spate pe Senna, acestuia astfel s-a dus titlul mondila pe apa sambetei...

.....

There was always drama and memorable moments with Nigel Mansell throughout his career. Here at Estoril, Our Nige misses his pit, reverses back and receives a black flag. More drama was to follow

Lap 48, a black flagged Nigel Mansell charges on and attempts to take second place into turn one which ends in a collision with Ayrton Senna. Nigel received a one race ban while Senna’s title hopes took a huge blow. Portuguese GP, Estoril, 1989

......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, adiy32 a spus:

Intre timp am invatat sa judec numai pilotul,sportivul ,ce face in cursa si nu omul de dinainte si dupa cursa.

Pilotul Verstappen e foarte rapid (nu stiu daca cel mai rapid dar intre primii 3),si foarte bun defensiv,insa mult prea agresiv si slab ofensiv as zice eu.

Si ca pilot Hamilton e superior (Hamilton in acest punct al carierei lui fata de Verst in acest punct).Verst cand va fi de varsta si exp lui Ham...alta treaaba.

Dar deocamdata cred ca Verst e inferior.Drept si dovada greselile tactice as spune pe care le face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kimi Raikkonen se retrage la finalul sezonului din F1. Parcă văd că face precum Alonso și revine peste vreo 2 ani, deși are deja 40 împliniți.

Conform Canal+, Bottas îi va lua locul și Russel merge la Mercedes. Dacă se întâmplă mișcarea asta, sunt tare curios dacă Russel o să fie locotenentul lui Ham. Ăsta fiind flămând după rezultate, nu cred ca vrea el să facă din astea, singura șansă fiind să'l liniștească Toto la prima escapadă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand depinde de ce poate, nu ce ar vrea...

...daca nu-l ajunge pe Manelist, sau mai bine zis daca nu se califica constant in fata lui, poate sa vrea si soarele de pe cer ca tot degeaba..., tot Manelistul va fi in frunte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...