Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

 

Method, n-ai fost atent, aici se vede clar unde au fost facute modificarile :)

nu!

Oare pt care echipă s-or fi făcut modificările? 🤔

Cum ciuhabii nu umblă în mercedesuri deloc am o vagă bănuială... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 minutes ago, ENEOS said:

Oare pt care echipă s-or fi făcut modificările? 🤔

 

Teoretic pentru a încuraja depășirile. Sectorul 1 va fi flat-out cel puțin în quali, până la acul de păr. Și sectorele 2 și 3 au avut modificări tot pentru a crește viteza medie și a penaliza (în teorie) mai puțin mașina din spate.

 

Comparație între o roată actuală și una de anul viitor:

image.thumb.png.54e55547ab237a5a13ad29bc60c226a4.png

 

Drăguță glumița celor de la Pirelli.

 

image.thumb.png.165a818bc65dd752f9331792f7a51021.png

 

Just now, PzKpfW said:

Sectorul 1 va fi flat-out cel puțin în quali


*după primul viraj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, apriliacluj a spus:

Method, n-ai fost atent, aici se vede clar unde au fost facute modificarile :)

Da,2 viraje le-au facut mai finute....sunt totusi 2 ace de par.

In mod normal circuit mai favorabil RB.

 

Mai eu merg tot pe mana lui Ham,dar daca castiga Verst fara tiganii (lovituri,manevre,scos in decor adversarul,penalizari samd - chestiile caracteristice),eu zic ca a fost fair - vina lui Ham e faptul ca nu trebuia "sa se lase" sa ajunga asa aici.

S-ar putea ca totusi RB sa nu poata fi prinsa aici - cum a fost anul trecut.

FP1: Verstappen quickest in Abu Dhabi first practice with title rival Hamilton third

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, cuki a spus:

RedBull a mai castigat titluri in ultima cursa a sezonului, Hamiton cred ca viceversa...nu retin sa fi castigat vreun titlu in ultima cursa. Ori rezolva campionatul inainte de ultima cursa, ori dadea cu bota-n balta in ultima cursa...de vreo 2-3 ori chiar

 

Vedem

2008

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 2008, Brazilia, ultima cursa :) :)

 

Massa a fost chiar campion mondial vreo 38 de secunde, pana cand in ultimul viraj Hamilton l-a depasit pe Glock si a prins locul 5, care i-a adus punctele necesare castigarii titlului :)

a fost o cursa nebuna, cu ploaie, cu de toate, hahahaha

 

 

 

 

PS: declaratia Manelistului dupa cursa:

Before it started to rain I was quite comfortable, and I was just focused on having a clean race. Then it started to drizzle and I didn't want to take any risks – but Sebastian [Vettel] got past me and I was told that I had to get back in front of him. I couldn't believe it. Then at the very last corner I managed to get past Timo [Glock] – it was just amazing. This was one of the toughest races of my life, if not the toughest. I was shouting, 'Do I have it? Do I have it?' on the radio. It was only when I took the chequered flag and got to turn one that the team told me I was world champion. I was ecstatic.

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1 oră în urmă, cuki a spus:

Hamiton cred ca viceversa...Ori rezolva campionatul inainte de ultima cursa, ori dadea cu bota-n balta in ultima cursa...

:rock:

True true :D

Le-a cam troznit in ultima cursa de mai multe ori...2007 a pierdut in ultima cursa (atunci ne-a aratat Dumnezeu ca se uita la F1 si ii plac finlandezii),2008 parca a luat in ultima?...2016 l-a pierdut in ultima...de fapt l-a pierdut pe la inceput dar in ultima l-a pierdut matematic.

 

E chestie si de sansa.Cine stie...sper sa fie interesanta cursa oricum,nu joc de sah.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Method said:

Mai eu merg tot pe mana lui Ham,dar daca castiga Verst fara tiganii (lovituri,manevre,scos in decor adversarul,penalizari samd - chestiile caracteristice),eu zic ca a fost fair - vina lui Ham e faptul ca nu trebuia "sa se lase" sa ajunga asa aici.

 

Same. Dacă ar trebui să pun la pariuri, aș miza pe Hamilton. Dar sunde acord cu Alonso: Max merită tilul mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, apriliacluj a spus:

dar banii pe care-l pui??

ca asta conteaza :)

Hamilton

1 oră în urmă, cuki a spus:

Da nush...se vede experienta lui Hamilton

....

Max e la prima "incercare"...si inca ce incercare, avand in vedere ca is la egalitate de puncte...iar Max, un putzoi dealtfel in comparatie cu cioara batrana

True.

 

Verst per total anul asta totuși a fost...nu știu dacă mai bun dar clar mai agresiv....agresiv la modul prost,la modul Marquez in motogp...

Cred ca daca îl câștiga Verst va fi mai degrabă un titlu pierdut de Hamilton care a ezitat de multe ori când Verst I.a dat all-in...meltenește dar I.a dat.

De cele mai multe ori când a fost provocat,Hamilton a dat înapoi.Ceea ce....prima oara înțeleg sa fii prudent și sa te bazezi ca îl ocolești și îl vei învinge cu ajutorul mașinii superioare,dar când deja se întâmplă de 4-5 ori și tot eziți,iată ca se poate întoarce împotriva ta și te răstoarnă.

 

Chiar și dacă reușește s.o rezolve pana la sfârșit,tot rămânem cu ideea ca a dat înapoi a cedat când a fost provocat.

La fel a facut și Rosberg,deși lui Rosberg I.a fost mult mai greu pt ca deși avea același material tehnic nu avea suportul echipei ca și Hamilton și -  trebuie recunoscut- nu avea totuși skillul și agresivitatea lui Verst.Dar a avut noroc.Norocul se întâmplă însă când oportunitatea întâlnește pregătirea.Iar Rosberg bai nene...s-a pregătit nemțește.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Method said:

Iar Rosberg bai nene...s-a pregătit nemțește.

 

Da, Rosberg a câștigat titlul prin meticulozitate, pregătire și constanță. În mod obiectiv, Hamilton era pilotul mai bun dintre cei doi. S-a văzut la numărul de titluri câștigate. Asta face însă reușita lui să fie cu atât mai impresionantă: a bătut un pilot mai bun, cu același material de concurs.

 

Cu norocul nu prea sunt de acord: ca spectator, de când mă uit la F1 nu cred că am văzut pilot mai norocos ca Lewis Hamilton. Nu spun că prin asta s-ar explica rezultatele pe care le-a avut, dar în mod cert l-a ajutat. De la Brazilia 2007 încoace, soarta i-a surâs copios.

 

Cam la genul ăsta de abordare mă refeream când spuneam că presa din UK este partizană:

 

 

image.thumb.png.2cfe9f4d99ac4caa1d1f02eadc107ee7.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să aibă ceva mai multă maturitate și obiectivism în abordare. Lewis este britanic, dar echipele sunt ambele cvasi-britanice - cu Red Bull chiar mai mult decât Mercedes (echipă localizată în întregime în Anglia, șef de echipă englez, etc.). Nu au făcut decât să ascută dialogul ăsta al surzilor la nivel declarativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, PzKpfW a spus:

Da, Rosberg a câștigat titlul prin meticulozitate, pregătire și constanță. În mod obiectiv, Hamilton era pilotul mai bun dintre cei doi. S-a văzut la numărul de titluri câștigate. Asta face însă reușita lui să fie cu atât mai impresionantă: a bătut un pilot mai bun, cu același material de concurs.

:agree:

Acum 12 ore, PzKpfW a spus:

Să aibă ceva mai multă maturitate și obiectivism în abordare. Lewis este britanic, dar echipele sunt ambele cvasi-britanice - cu Red Bull chiar mai mult decât Mercedes (echipă localizată în întregime în Anglia, șef de echipă englez, etc.). Nu au făcut decât să ascută dialogul ăsta al surzilor la nivel declarativ.

O fi presa britanica oarecum partizana cu Ham,si pe buna dreptate vorba colegului,dar restul presei....omg.Numai mesaje subliminale.Si sa nu mai vorbesc de bravii nostri comentatori de pe digi..."Max in sus Max in jos"...daca i-ar auzi Verst cred ca le-ar da un bonus :)

 

TOATE echipele de F1 sunt cvasi-britanice... "c-asa e'n tenis".Nu e asta un motiv.Ei tin cu pilotul...care e (un tigan) britanic.

Acum 12 ore, PzKpfW a spus:

 

image.thumb.png.2cfe9f4d99ac4caa1d1f02eadc107ee7.png

RB e mai buna pe iesirile din virajele stranse.It's gonna be tight.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, PzKpfW a spus:

Rosberg a câștigat titlul prin meticulozitate

Eu zic că prin dorința mercedes de a avea campion german! 

O să sară unii că o echipă nu-și sabotează pilotul. Sure, nici pe băeatul ăla care l-a înlocuit pe sir și i-au mermelit schimbul de gume. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...