Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Pai "Fierarri" cred ca a fost singurul monopost caruia i-au crapat kistoanele (produse de Mahle) in turul de incalzire, deci au know how in domeniu :D

:crack:

Asta chiar nu stiam.

Da,stiu ca pistoanele celor de la Ferrari sunt facute de Mahle,dar Mahle erau niste smecheri naturali.

Adica pistoanele bmw si de strada si de F1 tot ale lu Mahle sunt,dar alea nu crapau.Bine,acum,cand faci experimente se mai intampla sa faca poc,asta e situatia.

Nu stiu insa,colegii mai cu pricepere daca ne lamuresc,pistoanele sunt din al sau aliaje cu Al??Ca m-as mira...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai "Fierarri" cred ca a fost singurul monopost caruia i-au crapat kistoanele (produse de Mahle) in turul de incalzire, deci au know how in domeniu

 

Te referi la abandonul lui Vettel de anul trecut din Bahrain? Dacă da, cauza directă a fost electronică, nu mecanică:

 

Ferrari media insider Leo Turrini said the problem had been traced to an injector, but he now clarifies that the fault was actually caused by "a bug on the electronic mapping. It was an electronic problem rather than the failure of a mechanical part," agreed a report in La Repubblica newspaper. The report explained that the electronic glitch occurred in a certain gear at precise revs "causing a sort of blackout that affected the engine" so badly that it was damaged "irreparably".

 

În mod indirect, partea mecanică a cedat dar asta doar din cauza problemei electronice inițiale care a făcut motorul să funcționeze în afara parametrilor. Mai precis:

 

The part that failed was an exhaust valve, but interestingly Ferrari technicians believe that this was the end result of the problem rather than the cause. They believe that a problem with the engine parameters, linked to electronics management, while it was running at low speed triggered a set of circumstances that pushed the valve beyond its normal operating parameters, and caused the failure.

 

In al doilea rand,nu cred ca pistoanele sunt din al sau aliaje din al gen 7075,etc,cred ca sunt mai degraba din Ti si aliaje ale sale.Merg pe gheata subtire,pentru ca nu cunosc regulamentul foarte stufos al F1,dar m-as mira sa fie pistoane din Al,cum sugereaza articolul.

 

E destul de complicat - în principiu pentru că nu știu eu chimie ^_^

Ceea ce-mi este clar este doar faptul că Ti este interzis:

 

5.17 Materials and construction – Components :

5.17.1 Pistons must respect Article 5.16. Titanium alloys are not permitted.

5.17.2 Piston pins must be manufactured from an iron based alloy and must be machined from a single piece of material.

Partea complicată este acel articol 5.16 și articolul precedent (5.15) pe care le transcriu în întregime mai jos.

 

5.15 Materials and Construction – Definitions :

 

5.15.1 X Based Alloy (e.g. Ni based alloy) – X must be the most abundant element in the alloy on a %w/w basis. The minimum possible weight percent of the element X must always be greater than the maximum possible of each of the other individual elements present in the alloy.

 

5.15.2 X-Y Based Alloy (e.g. Al-Cu based alloy) – X must be the most abundant element as in Article 5.15.1 above. In addition element Y must be the second highest constituent (%w/w), after X in the alloy. The mean content of Y and all other alloying elements must be used to determine the second highest alloying element (Y).

5.15.3 Intermetallic Materials (e.g. TiAl, NiAl, FeAl, Cu3Au, NiCo) – These are materials where the material is based upon intermetallic phases, i.e. the matrix of the material consists of greater than 50%v/v intermetallic phase(s). An intermetallic phase is a solid solution between two or more metals exhibiting either partly ionic or covalent, or metallic bonding with a long range order, in a narrow range of composition around the stoichiometric proportion.

5.16 Materials and construction – General :

5.16.1 Unless explicitly permitted for a specific application, the following materials may not be used anywhere on the power unit :

a ) Magnesium based alloys.

b ) Metal Matrix Composites (MMC’s).

c ) Intermetallic materials.

d ) Alloys containing more than 5% by weight of Platinum, Ruthenium, Iridium or Rhenium.

e ) Copper based alloys containing more than 2.75% Beryllium.

f ) Any other alloy class containing more than 0.25% Beryllium.

g ) Tungsten base alloys.

h ) Ceramics and ceramic matrix composites.

5.16.2 The restrictions in Article 5.16.1 do not apply to coatings provided the total coating thickness does not exceed 25% of the section thickness of the underlying base material in all axes. In all cases, other than under Article 5.16.3(b ), the relevant coating must not exceed 0.8mm. Where the coating is based on Gold, Platinum, Ruthenium, Iridium or Rhenium, the coating thickness must not exceed 0.035mm.

 

5.16.3 The restrictions in Article 5.16.1(h) do not apply to the following applications :

a ) Any component whose primary purpose is for electrical or thermal insulation.

b ) Any coating whose primary purpose is for thermal insulation of the outside of the exhaust system.

 

5.16.4 Magnesium based alloys, where permitted, must be available on a non-exclusive basis and under normal commercial terms to all competitors. Only those alloys covered by ISO16220 or ISO3116 and approved by the FIA may be used.

» Post actualizat in 01 Feb 2017 12:32

Ceva puțin OT, dar foarte drăguț :) Admisia variabilă telescopic de pe LaFerrari. Și de pe Mazda 787B.

 

e0hqyz9bwlostd6icwhv.jpg

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, la Schumacher, a fost pe undeva prin 2004-6 cred. Si 100% piston. OK, mai crapa cand faci experiente, dar in turul de incalzire?! Pe vremea cand nu aveau atatea limitari la inlocuit componente. Dar na, masina italieneasca, mai mult frumoasa :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de printat 3D

https://m.youtube.com/watch?v=S6OZXdRoogY

 

 

Dar acest tip de printing nu prea ofera rezistenta piesei.

 

Poate un cold welding dupa :)

 

https://m.youtube.com/watch?v=Pq9X8tbfmlM

Editat de ettore
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Di Montezemolo spune că Mercedes ar fi început să lucre la motorul turbo de prin 2007 :)


» Post actualizat in 03 Feb 2017 14:00


May the downForce be with you :D

 

AAEAAQAAAAAAAAJsAAAAJDUzN2ExMmE4LWVhMjUt


» Post actualizat in 03 Feb 2017 14:16

După 36 de ani, McLaren schimbă tipologia numelui monopostrilor și renunță la "MP4" - încă o ruptură de era Ron Dennis, care a introdus particula "MP4" ca referință la prima sa echipă (Project Four Racing) în 1981.

 

Așadar, după McLaren MP4-31 anul trecut, urmează McLaren MCL32 anul acesta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AMG dadura drumu la noul motor - W08 :

 

Suna powerful.sunt convins ca e inca tata lor.Problema lor as spune eu insa ca e faptul ca motorul nu mai e principalul atu in 2017.Cartea marcatoare va fi de departe aero.Iar pe aero asul e la RB.Si il cheama Newey.

Pariez si pe Torro Rosso.

Ei vor fi pe 3 la aero.

 

 

 

Di Montezemolo spune că Mercedes ar fi început să lucre la motorul turbo de prin 2007

 

- încă o ruptură de era Ron Dennis

Di Montezemolo...nu poate bate nimeni Ferrari decat daca o coace vreo 7-8 ani...sa fim seriosi.

Or fi lucrat la acest concept split-turbine,se prea poate.Dar nu cred ca in legatura cu F1.

Oricum odata aflat de el,toti au facut greseala majora de a-l ignora si de aici dominatia masiva.

 

Salutam rupturile de Ron Dennis.Trebuiau ei sa se rupa de el dupa ce le-a mancat campionatul 2007 cu porcariile pe care le-a facut pt a-l impinge in fata pe Hamilton in dauna lui Alonso.Dar a mai durat 10 ani pana si-au dat seama ca Dennis e un lake.

In fine,mai bine mai tarziu decat niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Articol în italiană despre dezvoltarea motorului Ferrari pentru 2017. Ideile principale:

 

  • Datorită eficienței aerodinamice și a aderenței mecanice (cauciucuri) sporite, se vor concentra mai mult pe modulul MGU-H (generatorul electric conectat la turbocompresor și al cărui rol este de a anula turbo lag-ul) și mai puțin pe MGU-K (modulul care recuperează energie cinetică pe decelarare). Legat de asta, o mică schemă din 2015 cu diferitele arhitecturi ale PU-ului (MGU-H-ul este reprezentat în maro):

F1-2015-Moteurs-Honda-4-comparaison-EN.j

 

  • Ansamblul turbină-compresor va fi modifcat pentru 2017, dar va rămâne bloc unitar ca și până acum (nu vor fi elemente separate ca la Mercedes).
  • Nu sunt schimbări majore la motorul termic, doar optimizarea sistemului de injecție (TJI) despre care vorbeam acum ceva timp.
  • Vor să scoată puțin peste 1000cp din motor în regim de cursă. Au reușit deja, dar doar pe bancul de teste.
  • Nu-și prea fac griji legate de PU, ci mai degrabă de șasiu și de aero.
  • Rory Byrne a contribuit substanțial la prouect în ultimele 6 luni.

In other news:

 

- Safety Car-ul din MP al Argentinei din 1996 (un Renault Clio Williams) este de vânzare pentru doar 50.000$.

- După achiziția de către Liberty Media și mai ales după plecarea lui Ecclestone, Volkswagen ar putea fi interesați de intrarea în F1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Articol în italiană despre dezvoltarea motorului Ferrari pentru 2017. Ideile principale:

  • Datorită eficienței aerodinamice și a aderenței mecanice (cauciucuri) sporite, se vor concentra mai mult pe modulul MGU-H (generatorul electric conectat la turbocompresor și al cărui rol este de a anula turbo lag-ul) și mai puțin pe MGU-K (modulul care recuperează energie cinetică pe decelarare). Legat de asta, o mică schemă din 2015 cu diferitele arhitecturi ale PU-ului (MGU-H-ul este reprezentat în maro)
  • Ansamblul turbină-compresor va fi modifcat pentru 2017, dar va rămâne bloc unitar ca și până acum (nu vor fi elemente separate ca la Mercedes).
  • Nu sunt schimbări majore la motorul termic, doar optimizarea sistemului de injecție (TJI) despre care vorbeam acum ceva timp.
  • Vor să scoată puțin peste 1000cp din motor în regim de cursă. Au reușit deja, dar doar pe bancul de teste.
  • Nu-și prea fac griji legate de PU, ci mai degrabă de șasiu și de aero.

 

Parerea mea este ca avand in vedere ca acel mgu-k scoate 160cp si un cuplu masiv,nu e ceva ce art trebui neglijat.Mai ales acum cand acest cuplu poate fi pus mai bine jos datorita nou-gasitei aderente provenita de la roti si aero.

- Raman la parerea mea - sistemul split-turbo al AMG e cel mai "destept" din toate punctele de vedere si prezinta doar avantaje,iar orice solutie pe care am vazut-o pana acuma e mai slaba.Asta nu e o parere,nu e o teorie,e fact.

Foarte faine desenele cu arhitectura motoarelor,chiar si asa,pentru copii.

- Care sunt oare diferente de arhitectura intre Honda si AMG?Doar pozitionarea intercoolerului?

- La Ferrari intercoolerul e amplasat in V-ul motorului?Si cine il raceste?Motorul? :crack: Sau e pe apa?Dar oricum nefericita amplasare.Daca insista asa,nevazand problemele clare pe care tot ei le-au creat si pe care altii le-au rezolvat demult,si nevrand sa adopte sisteme mai performante daca nu le-au inventat ei,persistand in greseala,nu ii vad bine.

- Normal ca isi fac griji de sasiu si aero,toata lumea acolo va insista.

 

Deci vor fi monstruos de rapide masinile,veti vedea.Care 5s/tur ce le visa Bernie,eu as zice intre 7 si 10s/tur.

 

 

- După achiziția de către Liberty Media și mai ales după plecarea lui Ecclestone, Volkswagen ar putea fi interesați de intrarea în F1.

 

N-am inteles nimic din acel articol pentru ca este in limba aia arhaica :P ,dar te cred pe cuvant.Sa speram.E o companie extrem de puternica.

Piech nu se suporta cu Bernie si de acolo reticenta fata de F1.Acum,se schimba treaba.Fingers Crossed.

Sa intre cu o marca premium ca emblema - gen Audi,Porsche,Bentley,etc.

Oricum da sa intre.

E nevoie de constructori puternici,orice ar zice lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca avand in vedere ca acel mgu-k scoate 160cp si un cuplu masiv,nu e ceva ce art trebui neglijat. Mai ales acum cand acest cuplu poate fi pus mai bine jos datorita nou-gasitei aderente provenita de la roti si aero.

 

Nu am mers până la capăt cu ideea: importanța lui scade pentru că datorită elementelor menționate, perioadele de frânare vor fi mai puține și mai scurte. Implicit, sistemul se va încarcă mai puțin.

 

La Ferrari intercoolerul e amplasat in V-ul motorului?Si cine il raceste?Motorul?

 

Este amplasat pentru a reduce pe cât posibil traseul aerului - vezi comparație cu instalațiile complexe de la Honda sau Renault. Este cel mai simplu și direct sistem. Este adevărat că Mercedes, având compresorul în fața blocului, au mai multă libertate cu amplasarea intercooler-ului și pot astfel să-i reducă (probabil) dimensiunea.

» Post actualizat in 08 Feb 2017 16:29

Este amplasat pentru a reduce pe cât posibil traseul aerului - vezi comparație cu instalațiile complexe de la Honda sau Renault. Este cel mai simplu și direct sistem. Este adevărat că Mercedes, având compresorul în fața blocului, au mai multă libertate cu amplasarea intercooler-ului și pot astfel să-i reducă (probabil) dimensiunea.

 

Addendum: au modificat arhitectura în 2016 și au înlocuit intercooler-ul din V cu două mai mici, în afara lui (elementul 1 în schemă):

 

1455114733395.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu am mers până la capăt cu ideea: importanța lui scade pentru că datorită elementelor menționate, perioadele de frânare vor fi mai puține și mai scurte. Implicit, sistemul se va încarcă mai puțin.

 

Asta e adevarat,la ce grip vor avea in mod clar perioadele de franare vor fi mai scurte.Iar cum banuiesc ca nu pot extrage mai multa putere decat baga cu acel motor,adica aprox 220Kw,cam asta e treaba,nu mai au ce lucra la el.

La Ferrari e bine ca au imitat totusi design-ul AMG prin faptul ca au bagat mgu-h intre turbina si compresor,si astfel pe accel mgu-h poate ajuta la invartirea compresorului si implicit diminuarea lagului iar pe franare se poate "rupe" turbina de compresor si compresorul lasat in voia lui iar turbina sa invarta doar mgu-h.Renault (care a ramas cu cel mai prost design,cel clasic) nu poate face asa ceva.

 

Este amplasat pentru a reduce pe cât posibil traseul aerului - vezi comparație cu instalațiile complexe de la Honda sau Renault. Este cel mai simplu și direct sistem. Este adevărat că Mercedes, având compresorul în fața blocului, au mai multă libertate cu amplasarea intercooler-ului și pot astfel să-i reducă (probabil) dimensiunea.

Pai da,dar sa pui ceva ce trebuie sa raceasca ceva atat de sensibil ca aerul exact in V-ul motorului mi se pare hilar.Ii contracarezi insasi functia lui,adica faci foarte greu pentru el sa-si faca treaba.Packing-packing,dar nu packing de dragul packingului.

Inca un avantaj al split-turbo.

I rest my case.

 

Addendum: au modificat arhitectura în 2016 și au înlocuit intercooler-ul din V cu două mai mici, în afara lui (elementul 1 în schemă):

 

Deh,my point exactly :P

» Post actualizat in 08 Feb 2017 23:14

Fresh de la Alonso - MP4-32 :

 

GmzKwxJ.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,cred ca ceva in genul va fi,adica,draq,numa daca Alonso trolleaza de pe pagina lui de fb :bounce:

Dar am vazut ca e totusi f activ acolo si chiar e pagina lui pt ca pune multe video (aprox) personale...

 

Ca sa stiti datele importante din aceasta luna :

16507943_1366759906715624_71744672368922

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai,nu stiu,cauta pe fb alonso si vezi ca la el pe pagina e - link.

Aia e clar pagina lui Alonso.Deci am zis,numa daca trolleaza el :bounce:

Mai e una jos dar scrie la fel de clar ca aia e facut de un fan.

Poate el nu e la curent ca astia ii schimba numele,sunt convins ca nu il intereseaza prostiile alea.

Cine stie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pagina oficială de FB a lui Alonso este asta :)

 

Cea la care faci tu referire este făcută de un fan.

:)

Se prea poate.Eram convins ca e a lui,pentru ca posta tot felul de videos semi-personale de-ale lui Alonso.

Eh,mai avem putin si le vedem live.

Pana atunci plictiseala maxima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nico Rosberg says Lewis Hamilton 'walked all over' him - until he learned to stand his ground :)

 

Fragment:

 

"I stopped cycling in the summer to lose one kilo. The next race I was on pole in Suzuka by one hundredth of a second. One kilo is worth three hundredths per lap. So I was on pole thanks to losing my leg muscles. It got me the win. Those were the small details I went into."


» Post actualizat in 13 Feb 2017 13:17


Renault (Cyril Abiteboul - director sportiv) nu crede că se va sparge bariera celor 1000cp în acest an. Deci ori ținta celor de la Ferrari este dezinformare, ori Renault admit de facto că vor fi iar în urmă pe partea de putere :)

 

@Method: știu că nu-ți place limba hitleristă, dar țin să menționez referința informațiilor ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nico Rosberg says Lewis Hamilton 'walked all over' him - until he learned to stand his ground

 

Fragment:

 

"I stopped cycling in the summer to lose one kilo. The next race I was on pole in Suzuka by one hundredth of a second. One kilo is worth three hundredths per lap. So I was on pole thanks to losing my leg muscles. It got me the win. Those were the small details I went into."

 

Hamilton e pilotul mai bun.Toata lumea stie asta,Rosberg e primul care o stie.Numai ca Rosberg e neamt.Nu se opreste pana nu isi atinge obiectivul.

Pfff,asa de mici dif sa fie?Adica atat de perfect sa mearga ei incat sa conteze acel kilogram?eu personal nu prea cred.Cred ca se idolatrizeaza si ei putin.

Iti dai seama,o iesire putin mai neadecvata de pe o curba,o franare care nu e perfect dozata,inceputa si terminata unde trebuie,o trasa putin mai larga,o schimbare a vit putin mai jos sau mai sus...astea sunt miimile.nu cred ca fac ei toate astea perfect ar fi prea roboti.Doar atunci ar conta un kil.

Pe partea ailalta insa cred ca Rosberg ia dulcolax grupa mare,nu mere necalcat la cursa :crack:

 

Renault (Cyril Abiteboul - director sportiv) nu crede că se va sparge bariera celor 1000cp în acest an. Deci ori ținta celor de la Ferrari este dezinformare, ori Renault admit de facto că vor fi iar în urmă pe partea de putere

 

Cred ca admit ca vor fi in urma din nou cu puterea.Pacat.

Bai nene,cand urlam eu singur ca split-turbine trebuie imitata de toti,lumea nu ma credea.Acuma cand Honda ii imita,ferrari a plasat mgu-h intre turbine,deci a despartit turbina....treaba e clara,ce sa mai.S-au vazut avantajele care sunt majore.

Ori cei de la Renault sa insiste in continuare pe turbina clasica,e o greseala foarte mare.

Si nu m-ar deranja absolut deloc daca RB nu ar mere cu motoarele lor.

Pentru ca daca le poate face fata cineva celor de la AMG in 2017,pai aia sunt RB.Dar iar handicap de 50 de cai pe motor?Mai da-o'n....

» Post actualizat in 14 Feb 2017 22:58

Dadura drumu cica si la motorul Honda - link

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha,e inginer smecher Allison si o foarte buna adaugire colectivului AMG.

Numai ca Paddy Lowe mi se pare mai mult boss,Allison cred ca e mai mult arhitect,inginer.Nu mi se pare ca unul il inlocuieste pe celalalt.

Bine,personal nu prea inteleg ce facea Lowe la AMG,ca se cam calca pe picioare sefii pe acolo...prea multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curios, o masina lunga si lata inca are nevoie de ampenaj vertical pentru stabilizarea longitudinala. Nasol mucul ala de-i atirna sub nas. Altfel caruta are niste proportii de torpila terestra, sper ca asta sa se traduca si prin batalii mai incinse pe circuit, desi nu e obligatoriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mONSter ! :eek:

 

Mare tarlaua bai nene.

Si aripa fata zici ca e lama de combina deja cat e de mare.

E ca un faras.Aero,aero si iar aero.Tot farasul aduna aerul si il pune pe eleronul spate.Si la ce gume au mai nou,au mama ce grip vor avea baietii astia....

 

Deci toate recordurile de circuit JOS!

 

Asteptam cu nerabdare sapt viitoare,hai cu lansarileee!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curios, o masina lunga si lata inca are nevoie de ampenaj vertical pentru stabilizarea longitudinala.

 

Scopul lor nu este stabilizarea longitudinală ci evitarea turbulențelor în aerul care ajunge pe aripa spate - care este acum mai lată și amplasată cu 15cm mai jos, fiind astfel mai susceptibilă să primească aer turbulent. Mi se pare chiar cam timid sharkfin-ul celor de la Williams (asta dacă este varianta finală a design-ului, pentru că ceea ce am văzut deocamdată este CGI) - mă așteptam la ceva relativ similar cu ceea ce aveam în 2009:

 

mclaren_fin.jpg

» Post actualizat in 17 Feb 2017 12:43

Altfel caruta are niste proportii de torpila terestra (...)

 

Da, aproape că te face să uiți că sub capotă are un motor de 1,6 care sună ca un tractor de tuns iarba pe steroizi :)

» Post actualizat in 17 Feb 2017 14:37

Comparație vizuală directă între FW38* și FW40:

 

williams-comparison.jpg

 

*da, au sărit peste FW39 pentru că echipa face 40 de ani în 2017 :)

» Post actualizat in 17 Feb 2017 14:54

Asta e tare:

 

F1 teams back active suspension return

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, aproape că te face să uiți că sub capotă are un motor de 1,6 care sună ca un tractor de tuns iarba pe steroizi :)

 

F1 teams back active suspension return

 

Intradevar cu look-ul o mai rezolvara,dar cu sunetul,pfff...

Insa nu vad nici o iesire din asta,pentru ca constructorii vor motoare turbo.Care sunt bune si pt spectacol ca dau cuplu mult prea mare.Insa suna ca draq.

Nu vad vreo rezolvare de aici,pentru ca motoare turbo care suna bine au peste 4L.Eventual cresterea cil la 2L,dar nush daca ar rezolva mare lucru pe sunet...

 

Aia cu suspensia activa mi se pare o prostie costisitoare.Nu foloseste nici constructorilor,pentru ca f greu poate fi implementata pe strada,nu fol nici echipelor pentru ca e costisitoare si nu fol nici sportului pentru ca nu aduce spectacol.Deci,de ce?

Doar pentru ca toti smecherii au implementat-o si si-au facut sasiele sa lucre special pentru susp activa?Pfff...

Ar fi bine de la anul sa dea directiva - arcuri si telescoape clasice.Si punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...