Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Managementul conteaza nu actionariatul.


» Post actualizat in 01 Dec 2016 12:43

Cand te uiti cred ca la toate cursele lui MM de cand a venit in moto3 si pana acum,cand vezi cat de bataios e la fiecare cursa,nu cred ca "pixda" e cuvantul care iti vine in cap.In fine.

Hai totusi sa nu facem si aici telenovele si teorii ale conspiratiei si Mioritze cu cei 3 ciobanasi din care 2 vor sa mi-l omoare pe al treilea "ca-i mai ortoman si are oi mai multe".S-a dezbatut acel campionat si in dunga,oricum fiecare a ramas la parerea lui,deci chiar nu are rost.

Mike Webb insa se pare ca a fost de parerea noastra din moment ce l-a penalizat pe Rossi.

 

L-a penalizat pe Rossi pentru ca micutzul Marquez a mancat rahat. Parerea lui Webb

 

 

When deciding on the penalty, Race Direction also took into account some 'provocation' from Marquez.

"It's my opinion on the way he was riding, the lap time, my perception is that as many riders do he [Marquez] was trying to change the race," Webb said. "But I was very clear with him that he didn't break a rule. So he's not been penalised.
Read more at http://www.crash.net/motogp/news/224594/1/motogp-race-director-explains-rossi-punishment.html#5yOh5q2XqE8fRzZG.99

Nu puteam sa te las sa mananci asa linistit :)

A fost foarte bataios Marquez cu al batran dar foarte ocrotitor cu pixda lui, Lorenzo. :)

 

Now back to the topic. In acest an nu au contat atat de mult motocicletele, decisive au fost anvelopele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stai ca veni si Altair sa reia Miorita.

Now back to the topic. In acest an nu au contat atat de mult motocicletele, decisive au fost anvelopele.

Lurkere,vezi ca topicu aici e F1 in general si Abu-Dhabi in special,in nici un caz laba trista de acum 2 ani pe care o tot tineti voi in viata pe diferite topicuri si o spuneti oricui fie ca vrea fie ca nu vrea sa va asculte.

 

Frate,lasati-o moale cu Rossi si Marquez si Lorenzo si cum i s-a furat lu ala campionatul de catre alalalt si alte ca.caturi din astea.Lasati-ma ca am auzit ca.caturile astea de un an jumate incoace non-stop.Dar nu aici,va rog eu.Aici e cu F1,discutam despre F1,mai discutam o tehnica o smecherie,o inginerie,aici nu e cu tribuna giallo.Va rog eu duceti-va pe motogp si dati la Malaiezia 2015 si continuati acolo ca si asa are 500.000 de pagini de lamentari despre nimic.Sau faceti topic "merita Rossi campionatul 10?in paranteza muje Lorenzo,Marquez si mai nou muje preventiva Vinales" si continuati acolo intre voi pana va dor mainile de la tastat,dar nu aici,va rog eu.

 

Repet,aici e cu F1.Si asa suntem putini si ne-am caznit mult pana ne-a pus topic pinned si mai discutam si noi de ale noastre,nu vreau sa degenereze intr-o discutie fara sens.Deci daca aveti ceva de spus despre orice inseamna F1 suntem ochi si urechi,daca nu,pentru Brusli il bate pe Vandam duceti-va pe topicurile motogp ca sunt destule si foarte active,aveti cu cine va certa pe acolo.

Cheers :cheers:

 

Aia ii cereau sa mareasca ritmul ca sa ia Ros titlul fara stres, ala a fost telul echipei.

Aia ii cereau sa mareasca ritmul pentru a nu fi incidente.

 

Si eu sunt de parere ca echipa vroia (in secret) sa ia Rosberg titlul,dar nu putea sa nu-l sustina si pe Hamilton si le-a placut cum a decurs situatia.

Paddy Lowe e profesionist si nu putea sa zica altceva decat a zis.Banuiesc ca fiind british i-ar fi placut sa ia Ham titlul,cum sunt ei foarte nationalisti,dar asta era o parere personala ce nu isi avea locul la functia pe care o are,omul e profesionist iar preferintele personale nu isi au locul la slujba.

Echipa aia are 2 parti - una in Anglia ce face masina iar alta in DE care face motorul si da banii.Sunt convins ca ei conlucreaza de minune dar nu se suporta.Cei din Anglia tineau cu Ham,iar cei din DE cu Rosberg.Draq stiie cu cine tinea managementul,probabil cu ala care le-ar fi adus mai multi bani in publicitate daca castiga,deci vorba lui Bernie,cu Hamiton.Managementul nu are preferinte never,ei tin cu ala care le aduce mai multi bani de regula,intotdeauna preferinta lor sunt banii.

Dar scopul echipei era,cum e si normal,ca sa faca un 1-2,nu conta cine ce si cum.Ori Hamilton a pus acest 1-2 in pericol si de aia au tipat la el si s-au nervozat.

E normal ce a facut echipa,la fel de normal ce a facut si Hamilton,la fel de normal ce a facut si Rosberg,chiar daca a denontat no cohones,Vettel insa acolo zic eu ca trebuia sa atace.Repet,daca ar fi fost prima cursa,ataca.Acum,nuu.In fine,Vettel pe limba lui va muri.

Oricum,daca mi se permite o vorba (si cu referire la laba paralela de mai sus cu motogp-ul) : Campionatele nu se pierd nici nu se castiga intr-o cursa,ci intr-un an.E lege.

Hamilton a pierdut acest campionat in decursul anului,nu la Abu-Dhabi.Aaa,ca nu a pierdut pe mana lui ca a facut poc masina de x ori,poate nu a vrut Doamne-Doamne sa mai castige mynele campeonatu,de unde sa stiu eu.Sunt si acum si oricine cred ca e de parere cu mine ca e pilotul mai bun,dar norocul are intotdeauna si el aportul sau.Norocul l-a parasit.Asta e.

 

In opinia mea vizionara :P nici unul din baietii astia 3 - Hamilton,Vettel si Rosberg nu va mai castiga vreun campionat.La anul balanta puterii se va schimba spre aero si implicit spre RB si geniul din umbra Newey care a lasata avioanele si a venit full-time sa proiecteze masina 2017 ca cica ii plac lui regulile de la anul.

Deci tineti-va bine pentru un duel intre doi piloti foarte buni : extrem de enervantul Verstappen si extrem de simpaticul Ricciardo.Sper totusi ca astia 2 sa nu se bata singuri,ci sa se bata cu Hamilton si Rosberg cu un AMG care va compensa lipsurile clare de aero cu puterea motorului.Ar fi incredibil.Un duel in 4 pentru campionat?We can only hope :alcy:

Si atunci sa vedem din ce sunt facuti pilotii AMG,cand vor avea masina similara sau chiar preconizez mai slaba decat concurenta.Sa vedem atunci ce stie Rosberg,ce stie Hamilton.Toti isi vor da examenele la anul,si Ricci si Verstappen.Zic eu ca la anul va fi deranj.

 

Ferrari nu le dau in continuare nici o sansa,deja e debandada,si cine ziceam ca e mana de fier si super-manager a gresit major : Marchionne.Bai nene,numa fanfaroni la conducerea echipei si de aici provine tot.Dupa Todt a venit baiatul ala tanar cu ochelari,am uitat cum il cheama care nici el nu cred ca stia cum il cheama,apoi prietenul infumuratului de Montezemolo,ala care vindea masini pe America apoi baiatul asta care vindea tigari,ce plm e asta ma?Job la regii in Romania?Iti pui prietenii directori?cacao.Sa il ia pe Boullier care s-a ingropat de atatia directori la McLaren si sa il puna serif sa vezi ce treaba iese.Trebuie un om capabil si care sa stie curse sa fi fost angrenat la firul ierbii in F1,nu tot felul de baieti din astia care nu au treaba cu F1.

Deasemenea va fi de urmarit Torro Rosso nu atat prin prisma pilotilor,desi Sainz jr nu e rau deloc,ci prin prisma lui James Key de la aero,care are capul mare si idei multe care au fost copiate grup de celelalte echipe.

 

Overall a pretty disappointing lack of swearing, but then I guess Vettel wasn’t involved!

Da,Vettel are comentarii funny.Si pe buna dreptate.

I'll give him that...

 

In alta ordine de idei,nu mi-ai spus ce crezi despre supapele rotative.Ok,la F1 am inteles ideea-interzise,dar in rest la motogp si in racing in general eu zic ar avea potential...


» Post actualizat in 01 Dec 2016 20:02

skysports-nico-rosberg-f1_3842084.jpg?20

 

P.S. Am observat ceva apropo de Rosberg - desi e neamt si pare destul de arogant,e uman si destul de popular,are prieteni intre piloti,au sarbatorit impreuna,nevasta-sa pare chiar ok.

Ric era pwla de beat,pishat pe el nu alta,era si Grosjean acolo,nu am vazut treburi din astea la Hamilton,ala e cu cainele ala urat si cu prietenii lui negri de fitze.

Adica pare mult mai ok crowd-ul si petrecerea de titlu a lui Rosberg decat pozele bashite pe care le-ar fi pus Hamilton cu el in Pagani,el cu cainele si el iesind din masina cu steagul deasupra,sau fitze din astea maxime.

Ok Rosberg pe partea asta.E si el asa,ca un om.


» Post actualizat in 01 Dec 2016 21:59

Statistici funny F1 - The Bad F1 Stats

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ramas proasta,vorba poetului

Intradevar se retrage,a dat declaratia - aici.

A scris pe pagina lui de fb,am vazut dar era in germ si normal ca m-am uitat ca curca-n lemne.

 

Foarte interesant - e o paralela Prost-Senna'93.Bine,in sensul ca Rosberg s-a retras ca si Prost exact dupa ce a luat campionatul,lasandu-l pe Senna cu buzele umflate,Senna care ar fi vrut sa-l umileasca.

In nici un fel nu se poate compara nici Prost cu Rosberg nici Senna cu Hamilton.In nici un fel.

 

Dubioasa alegerea lui Rosberg.

Chiar deloc,foarte rationala din punctul lui de vedere.

A zis ca a supus-o pe nevasta-sa la un stres continuu,deasemenea si el ,si nu mai vrea.Nu mai are nimic de dovedit,a urcat muntele cum zice el.Pentru el a fost o incrancenare,nu a fost ceva placut,nu ii place batalia ca celorlalti piloti.A bifat-o si a trecut la altceva,fara emotii - Ce monegasc,e neamtz pursange!

Asta a fost o atitudine tipic nemteasca.

 

Foarte interesant va fi deasemenea bursa pilotilor acum.Cine vine in locul lui?Sper sa nu vina vreun coate-goale.

Dar i hope - Alonso,Perez???

Sa vedeti daca nu se intorc toate echipele cu susu-n jos


» Post actualizat in 02 Dec 2016 15:02

Rosberg campion :

15219510_1346021488764199_35155162904540

 

 

Dupa vestea retragerii - Intre timp,pe telu lui Toto Wolff :


15230693_1294241943967421_91878716946252

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai curand monegasc,un neamt pursange ar fi luat titluri ca Schumi si Vettel,fara numar!Si se retrage doar cand e dat afara!Sti cum e la fotbal italienii bat cu 1-0,spaniolii cu 3-0 si nemtii cu cat pot sa-ti dea!

Daca s-a hotarat sa se retraga pe bune,toata stima!Putini pot sa ia o astfel de hotarare!

Prost era la sfarsit de cariera,iar un mare campion ca el nu se umilea ca Schmi sa traga de un contract sa-si mai cumpere o vila si o masina bengoasa!

La fel cred si despre Senna,nu-l vad atarnand de un contract banos dar fara perspectiva de a se bate cu cei buni!

In locul lui as vrea sa vina un lup tanar din F3,nespalat pe creier de politica corecta actuala si de seniorii plangaciosi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O pixda. Prost a ramas un nume (+ supranumele Le Professeur), si acum ne aducem aminte de niste curse si batalii duse de el si le mai cautam pe Youtube. Ros cum o sa ramana in amintiri? Poate ca Spalacitul, la propriu si la figurat. Si ce sa cauti pe tub, formidabilele lui curse de conservare a rezultatului? Un campion fara glorie, cum am mai spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu facem comparatie Rosberg-Prost,ca nu are rost!

Sper ca decizia sa fie a lui,si nu a nevestei(ca stim noi cine)!

Cat despre amintiri,de minim 15 ani nu mai ai ce sa-ti amintesti din F1!

Pana si ciocnirile Ham-Ros sunt niste mici sicane comparativ cu cele ale ilustrilor lor predecesori!

Luptele din F1 actuala sunt ca cele de gradinita,cu muci la nas

si pampersi la kur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rosberg se milostivește și îi oferă lui Alonso ultima șansă de a se bate la titlu :)

 

Serios acum, chiar dacă se poate elibera de jugul McLaren (probabil că are contract pe 2 ani cu opțiune pe al 3-lea), cred că Wolff s-a săturat de o pereche de piloți competitivi. Plus că vor probabil un pilot german(ic). Aproape sigur îl vor promova pe Wehrlein. Sper sincer ca RBR să renască la anul, altfel e spectacol de manele tot sezonul ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti sa compari mere cu pere!

La ora actuala in F1 pilotul conteaza mult mai putin fata de motoGP!

Ca sa nu mai zic ca in F1 e doar o echipa in lupta,iar restul se bat la locul doi!Si asta de multi ani,dinainte de era Mercedes!

Doar nevestele pot avea aceleasi naravuri(poate nu e, in cazul lui Rosberg)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prost a ramas un nume (+ supranumele Le Professeur), si acum ne aducem aminte de niste curse si batalii duse de el si le mai cautam pe Youtube. Ros cum o sa ramana in amintiri? Poate ca Spalacitul, la propriu si la figurat. Si ce sa cauti pe tub, formidabilele lui curse de conservare a rezultatului? Un campion fara glorie, cum am mai spus.

:agree:

 

N-a fost chiar asa. Mai degraba un soi de

 

Veni, vidi, vidi, vidi, vidi, vidi, vidi, uffff vici

Exact.

A castigat o lula Rosberg.Am mai zis o treaba si o mai zic pentru ca e adevarata : si Rosberg si Hamilton tre sa se puna in genunghi si sa faca metenele la inginerul ala care a inventat split-turbine si i-a dat prin asta Mercedes-ului mai putin lag,mai multa recuperare de energ si 50-60 de cai in plus.Pentru ca baiatul ala le-a adus lor titlurile pe masa.

Ca Hamilton mai treaca-mearga,dar daca era dupa skillu lu Rosberg,tragea ca Button,vorba colegului,la conservare,pentru locul 6-8.Rosberg...

Super gest acum oricum,bravo,boier Bibescu.Si in cel mai bun moment,la anul nu mai pupa AMG dominatie.

Se speculeaza si prin mediile ingineresti din F1 ca la anul va fi stapan Newey si voodoo-ul lui pe aero :D

 

Cu tot respectul pentru Rosberg, Stoner este la un alt nivel ca talent

Ar fi vrut Rosberg sa fie ca Stoner.

Si ca skill si ca nevasta :lol:

Rosberg tre sa-si puna poza cu Stoner pe perete deasupra patului,cum aveam la scoala cu Ceausescu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul Veni Vidi Vici pe care mi-l amintesc din ultimii ani este, cu scuzele* de rigoare, Marquez :D

 

* asta fiindca a devenit inamicul public no. 1

Ala a fost mai mult Veni Vici. :) A luat titlul din prima. Nu a stat sa vada nimic. :) A avut un abandon si o descalificare in primul sezon. In rest, podiumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marca și motoarele sunt germane. Echipa este engleză: în mare parte a rămas echipa BrawnGP (100% britanică), doar top management-ul s-a schimbat. Acum, din motive de marketing, vor și un pilot german. În mod paradoxal, cea mai germană echipă de F1 din era modernă a fost cea a celor de la Toyota :)

 

...Între timp, la Brackley:

 

Cyr1nqBW8AA42B9.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...