Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:lol:

 

Pole-uri ceva?

Alonso,vreun RB-ist,,Vettel,Hulk,Wehrlein,cine ar mai fi?Dare i hope Perez?

Cred ca toata lumea s-ar inscrie pe lista.

 

Oare cand vor face anuntul?

Sa vedeti daca nu se schimba toate listele cu piloti acuma,pentru ca in mod sigur vor lua un pilot cu galoane de pe la vreo echipa de varf si aia va trebui sa ia alt pilot cu galoane de la o alta echipa mai de jum,si tot asa,contracte rupte si refacute,scandaluri,show de show.

 

Vorba lui Vettel - it's the silly season :bounce:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revista presei:

 

  • Ricciardo a confirmat deja că rămâne la RBR.
  • Marko mai bine moare cu Verstappen de gât decât să-l lase la Mercedes.
  • La fel și Hülkenberg la Renault - în primul rând pentru că nu mai au niciun alt pilot de calibrul lui dispus să vină la ei în acest moment.
  • Presa spaniolă scrie că Alonso este deja în tratative cu Mercedes. De dragul spectacolului ar fi interesant, dar nu este realist. Nu doar pentru că precedenta căsnicie dintre ALO și HAM a fost cea mai vizionată telenovelă a deceniului, dar Mercedes vor un pilot german lângă balerină.
  • Bottas - plauzibil, dar i-ar lasă în fundul gol pe cei de la Williams, cu un începător și o mașină goală în luna decembrie. Nu acceptă Claire așa ceva.
  • Pascal Wehrlein este cel puțin "planul B" în momentul de față. Este deja pilot Mercedes și este german. Pe el aș paria.
  • Perez este și el pe listă în mod cert, dar n-are naționalitatea care trebuie în pașaport. În plus nu cred că Force India sunt dispuși să înceapă 2017 cu doi piloți noi.
  • Sunt sigur că Vettel este pe lista scurtă. Este german și cred că ar fi dispus să sară din barca instabilă numită Ferrari. Dar mi se pare foarte improbabil ca italienii să fie de acord cu asta. Totul depinde de contractul pe care-l are Vettel acum. Și un lucru interesant în acest aspect: Vettel este printre singurii piloți (sau singurul?) din F1 care nu are manager.
  • S-a adus în discuție și numele lui Button, iar marele lui avantaj este că este practic liber de contract (sunt sigur că McLaren l-ar lăsa să plece). În plus, este o valoare sigură, un pilot solid care nu ar face probleme în relația cu #44. Nu știu însă dacă ar chef să vină să joace pe majordomul - și nici dacă Mercedes ar accepta doi piloți britanici.
Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marca și motoarele sunt germane. Echipa este engleză: în mare parte a rămas echipa BrawnGP (100% britanică), doar top management-ul s-a schimbat. Acum, din motive de marketing, vor și un pilot german.

Cam asta am tot spus si eu cand afirmam sustinerea echipei pt Ros in detrimentul lui Ham, doar ca sareau niste colegi pe aici ca batman, Merc e echipa britanica si nu l-ar favoriza pe spalacit!

Acu' avem si pixde si balerina, mai trebe stripteuze care sa-si dea jos chilotii pt un volan de Merc :P

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Între timp, Bottas a postat o poză pe twitter:

CyzntJTXEAE4C9d.jpg

Poate Wolff încearcă să-l bage pe Wehrlein pe gât celor de la Williams și să-l ceară la schimb pe #77? Foarte posibil :)


» Post actualizat in 05 Dec 2016 16:02


Se restrâng opțiunile pentru locul liber de la Mercedes: Vettel are contract solid pentru 2017, iar Alonso se pare că nu pleacă nicăieri. De Perez și Button nu se aude nimic.

Deci Bottas la Mercedes și Wehrlein în locul lui la Williams? Sau Wehrlein direct la Mercedes? :)


» Post actualizat in 06 Dec 2016 11:26

Un clip drăguț cu Rosberg apăsând niște butoane pe volan ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Revista presei:

 

  • Ricciardo a confirmat deja că rămâne la RBR.
  • Marko mai bine moare cu Verstappen de gât decât să-l lase la Mercedes.
  • La fel și Hülkenberg la Renault - în primul rând pentru că nu mai au niciun alt pilot de calibrul lui dispus să vină la ei în acest moment.
  • Presa spaniolă scrie că Alonso este deja în tratative cu Mercedes. De dragul spectacolului ar fi interesant, dar nu este realist. Nu doar pentru că precedenta căsnicie dintre ALO și HAM a fost cea mai vizionată telenovelă a deceniului, dar Mercedes vor un pilot german lângă balerină.
  • Bottas - plauzibil, dar i-ar lasă în fundul gol pe cei de la Williams, cu un începător și o mașină goală în luna decembrie. Nu acceptă Claire așa ceva.
  • Pascal Wehrlein este cel puțin "planul B" în momentul de față. Este deja pilot Mercedes și este german. Pe el aș paria.
  • Perez este și el pe listă în mod cert, dar n-are naționalitatea care trebuie în pașaport. În plus nu cred că Force India sunt dispuși să înceapă 2017 cu doi piloți noi.
  • Sunt sigur că Vettel este pe lista scurtă. Este german și cred că ar fi dispus să sară din barca instabilă numită Ferrari. Dar mi se pare foarte improbabil ca italienii să fie de acord cu asta. Totul depinde de contractul pe care-l are Vettel acum. Și un lucru interesant în acest aspect: Vettel este printre singurii piloți (sau singurul?) din F1 care nu are manager.
  • S-a adus în discuție și numele lui Button, iar marele lui avantaj este că este practic liber de contract (sunt sigur că McLaren l-ar lăsa să plece). În plus, este o valoare sigură, un pilot solid care nu ar face probleme în relația cu #44. Nu știu însă dacă ar chef să vină să joace pe majordomul - și nici dacă Mercedes ar accepta doi piloți britanici

Golaneala maxima si cu postul asta liber de la AMG.

- Ric ramane,Verst la fel,eu spun ca in urma schimbarii regulamentelor din 2017 ar fi nebuni sa plece.

- Hulk probabil e legat la Renault.

-Wehrlein nu il vad ca pilot titular la AMG.Nu il vad si punct.

- Bottas - nu cred.Batranul Williams il place si e foarte incapatanat.Deci si daca ar vrea,nu va mere nimic.Claire e pe dinafara,daca zice batranul ceva,e zis.

- Button - sub nici o forma.Si-a depasit termenul de valabilitate.(btw foarte ok gestul de a se retrage cand inca e ok)

 

Alonso sunt convins ca da din coate pentru acest post,desi noul sef al McLaren (thank God) zice ca nu.

Sper ca si Perez da din coate pentru acest post si sper sa-l ia.Din partea Force India nu cred ca e o problema pana la urma,ei povestesc pe bani,insa ai si tu dreptate ca nu are cetatenia corecta.Dar e popular si asta conteaza.

 

Vettel...Vettel e o necunoscuta.E self-managed,cred ca singurul,foarte inteligent in asemenea jocuri de culise.Nu se intelege bine cu un Ferrari dezbinat...e neamt si e prieten cu Wolff si cred ca si cu Lauda.Foarte enigmatica treaba asta.De aici s-ar putea sa sara iepurele.

 

3 baieti as zice eu : Alonso,Vettel,Perez.

Perez cred ca mai degraba mi-as dori eu sa vina.Are insa cele mai putine sanse.Insa finger-crossed :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vettel s-a scos singur din cursă cu declarațiile pe care le-a făcut ieri. Cel mai probabil are clauze cu mulți bani la cheie în contract, nu pleacă nicăieri.

 

Wolff îl vrea pe Bottas sau Alonso, dar și ei au contracte grele. E clar că spre ei bate. Dar dacă nu iese nimic, nu va avea încotro și-l va pune pe juniorul Wehrlein în mașina lui Rosberg.

 

La cum arată lucrurile acum, probabilitățile ar fi: Wehrlein, Bottas, Alonso. În ordinea asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintre astia 3 Alonso e cel mai nimerit de departe.

Ma mira faptul ca intrebat despre coechipieri,Hamilton a subliniat ca vrea un statut de egalitate cu urmatorul coechipier.Adica (inteleg eu) e stresat ca urmatorul coechipier va avea un statut mai bun decat al sau?

Ori asa ceva nu poate avea decat Alonso dintre astia 3 zic eu.

In fine,crosetam masiv aici.

 

Eu tot sper si la Perez...

 

Numa Wehrlein sa nu fie.Va fi baiat de mingi pt Hamilton,il va omori balerina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merkel îl felicită pe Rosberg și îi urează mult succes sezonul viitor

Te credem pe cuvant,Iti dai seama ca nu am inteles nimic din limba aia,zici ca e un document din al doilea razboi.A draq limba ma,vorbesc engleza,o rup pe franceza si pot citi si intelege spaniola si putina italiana,dar din limba asta spurcata nimic,zero.Scarbosi oameni.

Si pixda asta nesimtita,ala se da de ceasul mortii,ia campionatul pe ultima suta,se retrage,vuiesc ziarele si ea ii trimite o scrisoare dactilografiata de vreun secretar care nu stia ce scrie de ii ureaza succes in sezonul viitor si ea decat semneaza in graba.

Ce Merkel de calcat,propun ca la terminarea mandatului sa o trimita astia ambasadoare in Libia la emigrantii ei :D

 

 

Alonso e singurul disperat si in stare sa renunte la orice bani ( are destui ) ca sa-si poata trai visul cu ochii :D

Pe asta ma bazez si eu cand zic(sper) ca are cele mai mari sanse.

Il doare pe el in fiund de bani,asta cred ca e ultima sansa sa mai nazuiasca la un campionat mondial.Are 35 de ani parca,dar inca e pe varf.Ar if la perfect,are inca 1-2 ani buni in el.Ar fi superb.Sa se bata cu balerina si sa il bata...bwoah (vorba poetului).

Daca izbandeste el treaba asta,punem mana de la mana si ii trimitem un fruit basket cu o palinca de pe la noi in mijloc,sa-i dea Dumnezeu sanatate dimpreuna cu maiculita Domnului :D

 

Mai ales ca pe partea ailalta McLaren cu Honda o cam freaca in cap.Au inceput strong,cu McLaren adepti inveterati ai acelui concept 0g si cu masina atat de trasa pe centru si etc,ok,poate pe aero mere,e smechera,dar partea Honda cu turbina aia melc efectiv nu mere,citeam ca motorul pe langa deficitul de peste 60 de cai fata de AMG,nici nu are randamentul bun,consuma f multa benzina si cei 2 trebuie sa faca coasting,etc in timp ce majoritatea celorlalte echipe au rezolvat problema asta si merg in debit maxim deja.E o mare problema aici.

Repet,sunt foarte curios sa vedem la anul cand se scot tokenurile si se da liber la dezvoltare cati constructori vor imita split-tubine al celor de la AMG.Pentru ca avand in vedere ca orice solutie aero superioara e copiata instant si la indigo de catre toate echipele,aceasta solutie de arhitectura motor ar trebui la fel,halita de toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te credem pe cuvant,Iti dai seama ca nu am inteles nimic din limba aia,zici ca e un document din al doilea razboi.A draq limba ma,vorbesc engleza,o rup pe franceza si pot citi si intelege spaniola si putina italiana,dar din limba asta spurcata nimic,zero.Scarbosi oameni.

Si pixda asta nesimtita,ala se da de ceasul mortii,ia campionatul pe ultima suta,se retrage,vuiesc ziarele si ea ii trimite o scrisoare dactilografiata de vreun secretar care nu stia ce scrie de ii ureaza succes in sezonul viitor si ea decat semneaza in graba.

Ce Merkel de calcat,propun ca la terminarea mandatului sa o trimita astia ambasadoare in Libia la emigrantii ei

 

Ce doicilandheităr ești, nu știam ^_^ Scrisoarea e de pe 30 noiembrie, era puțin ironic faptul că-i urează succes pentru ca doar la 2 zile după, vizatul să se retragă :)

 

Nu vreau s-o dăm pe politică dar mi se pare că acțiunea este lăudabilă având în vedere mesajul lui Merkel: cancelarul german care felicită un pilot cosmopolit (doar maică-sa și licența de pilot sunt germane) este un semnal bun. În rest, după Brexit și alegerea lui Trump, până și americanii o văd drept "leader of the free world". Lucru deosebit pentru o figură de dreapta :)

 

Cifrele sezonului 2016:

 

0qks9x4u4z1y.png

» Post actualizat in 06 Dec 2016 21:44

Și poza anului (Rosberg, Suzuka, Degner 1):

 

JGHtasS.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce doicilandheităr ești, nu știam Scrisoarea e de pe 30 noiembrie, era puțin ironic faptul că-i urează succes pentru ca doar la 2 zile după, vizatul să se retragă

 

Nu vreau s-o dăm pe politică dar mi se pare că acțiunea este lăudabilă având în vedere mesajul lui Merkel: cancelarul german care felicită un pilot cosmopolit (doar maică-sa și licența de pilot sunt germane) este un semnal bun. În rest, după Brexit și alegerea lui Trump, până și americanii o văd drept "leader of the free world". Lucru deosebit pentru o figură de dreapta

Da,sunt.Parerea mea e ca nemtii distrug si subjuga toata Europa.Englezii nu de prosti au iesit din UE.Si vor mai urma si altii in curand.

Credeam ca scrisoarea in care ii ureaza un sezon 2017 glorios a venit dupa retragerea lui,de aia.Cand castigi asa ceva,toata lumea se lauda cu tine si te aplauda.Mai ales nemtii cand ii bati pe englezi :D

 

Merkel leader of the free world - Ha!.Bai ma lesi?Pe ce baza?

Pentru ca a distrus economiile tuturor tarilor din UE in afara de cei cativa aliati puternici (Franta,Italia,Elvetia,Olanda,etc) ca sa aiba piata de desfacere pentru ca productia Germaniei s-a marit atat incat 90% mere la export ei avand nevoie doar de 10%?

Ca a distrus economia Greciei,apoi i-a tinut imprumuturile ca apoi sa-i ceara in schimb insula Creta?

Ca madam Merkel impreuna cu industriasii s-a gandit ca ar avea nevoie de mana de lucru la 4-500E nu ca est-europenii la 1000 si a facut prin urmare un apel la toti emigrantii,libienii,oropsitii sa vina pa Germania? (Ea in mintea ei din birou s-a gandit la o noua America,a citit pe statuie "give us your poor,your hungry,etc" ca sa aiba cine lucra moca,nu s-a gandit ca arabii vin si freaca pwla pe acolo si violeaza pixde de revelion in Koln :crack:

De aia e madam Piscopescu asta leader of the free world?Hai sa fim seriosi.Nu e nimic care sa ma duca cu gandul la "free world" la Germania sau la madam Merkel.

 

Cifrele sezonului 2016:

 

Și poza anului (Rosberg, Suzuka, Degner

Interesante statistici.

Deci castigatori : Vettel,Perez,Alonso de departe,Ricci,Sainz de departe,Bottas previzibil.

Iarasi,in ciuda trambitarilor si suflarii de vant in pupa lui Verst (intradevar in multe cazuri meritat),Ricci e fruntas dupa AMG-uri la mai toate capitolele : victorii,podium,pole,fastest laps,etc,etc.Asta zice ceva - dintzosul si zambaretul asta australian e al draq de bun.

 

Chiar ca poza anului.

Cica a ramas masca la poza aia Rosberg si l-a cautat pe fotograful care i-a facut-o sa-l felicite si sa povesteasca cu el.A zis ca stie zona si era in turul de recunoastere sau asa ceva,nici macar nu merea tare cand i-a facut-o ala,de aia a fost asa impresionat de torsionarea vizibila a suspensiei si a masinii.

Daca asa face masina pe Degner,pe Eau Rouge sau pe virajul ala de la Istanbul de aproape 90 de grade in banking la 280kmh si 6g,cum o fi ??? :eek:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre Merkel, nu te contrazic. Avem păreri diferite. Dar prefer să fiu subjugat de către nemți decât de altă nație ^_^

 

Revenind on topic, am găsit această comoară: Kimi după primul test în F1.

 


» Post actualizat in 08 Dec 2016 14:48


...Se pare că Wehrlein este foarte aproape de a fi ales ca înlocuitor al lui Rosberg la Mercedes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind on topic, am găsit această comoară: Kimi după primul test în F1.

:lol:

Zici ca il ia somnul asa vorbeste,ma asteptam ca in orice moment sa cada cu capul pe masa.Dar bine,nici cei de langa el nu sunt departe ca si vorba.Stilul lor specific.

Cam asa ceva :

 

...Se pare că Wehrlein este foarte aproape de a fi ales ca înlocuitor al lui Rosberg la Mercedes.

Of God,sa speram ca nu.

Ok,Bottas clar nu vine.E Alonso care cred ca inroseste firul cu Wolff,sa speram ca si Perez...baiatul asa Wehrelin ar fi o pierdere totala de vreme.Hamilton ar fi atat de fericit...

S-ar sterge Hamilton cu picioarele de el,e prea crud si e slab oricum,nu e Verst.Slabutz copil...ori sa vii asa direct la echipa campioana,nu se face.

Ar fi pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi și Wolff a declarat că-l vrea la o echipă din mijlocul clasamentului un an sau doi. Dacă-l promovează pe el, e clar că a epuizat celelalte opțiuni. Probabil îi oferă contract pe un an cu clauze de performanță și aia e. Greu să găsești pilot în decembrie :)

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Verstappen a venit la RBR abia din etapa a 5-a.

Balerina are 65 de locuri penalizare, dar 60 le-a făcut doar la Spa, când echipa a profitat de penalizarea inevitabilă pentru a schimba practic tot PU-ul și cutia.

Vettel a avut penalizări pe grilă în Rusia, Austria, Marea Britanie, Singapore și Japonia. Fără ele era în fața lui Kimi și la qualifying.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu să găsești pilot în decembrie :)

Pentru echipa campioana?N-as crede.Wehrlein asta e oricum cea mai proasa optiune de departe.

Eu as fi zis ca Perez era cea mai buna si ieftina optiune.

 

Un studiu cu RB 2017 -arata insane

6f951d46069095.5846eccb9b0b8-1068x601.jp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel ca și ceilalți, Perez are deja contract pe 2017. Iar Force India (a 4-a echipă a campionatului, btw) nu-l lasă să plece nicăieri acum, ca să rămână ei în fundul gol în prag de sărbători, cu un cvasi-începător și o mașină goală. Pe Wehrlein l-au refuzat deja o dată și l-au preferat pe Ocon, deci Wolff nu are ce să le propună la schimb.

 

Și eu cred că Wehrlein este o variantă proastă pentru Mercedes, dar am zis de la început că este o soluție sigură, și se pare că este și singura. Recital de manele și balet la anul :)


» Post actualizat in 16 Dec 2016 13:20

Update: cea mai plauzibilă variantă este cu Massa revenind la Williams alături de Lance băiat-de-bani-gata Stroll, și cu Bottas la Mercedes cu balerina :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Update: cea mai plauzibilă variantă este cu Massa revenind la Williams alături de Lance băiat-de-bani-gata Stroll, și cu Bottas la Mercedes cu balerina :)

Off,80 de mil ca sa intre progenitura in F1...imi dau seama cum va fi de bun...prea zgarcit si avar batranul Williams,de aici i se trag toate...nu va mai castiga el neam alt titlu in F1 daca o arde cu piloti din astia.

Mi se pare penibil,dupa ce s-a smiorcait atata si i-au dat si masina si l-au aplaudat si etc sa revina Massa.Mai degraba l-ar coopta pe Button.Mi se pare un baiat bun pentru ce au ei nevoie.

 

Da,s-ar parea ca Bottas are sansa nr.1 sa vina la AMG...ciudat,niciodata nu m-am gandit ca echipa care a luat locul 1 la tot 3 ani la rand va avea atatea greutati in a-si gasi un pilot...

Bottas e enigmatic,ca toti finlandezii,si plin de surprize.O vairanta mult mai buna oricum decat Wehrlein ala.

 

Reiau subiectul supapelor rotative care mi se pare foarte interesant,iata un motor de Mustang se pare modificat cu asemenea supape :

Se pare ca Coates Intl. a patentat acest sistem si il foloseste in prezent cu succes la tot felul de imensitati de motoare si generatoare.

Cititi aici un comparativ cu avantajele fata de supapele clasice.

E bine totusi ca acest sistem se cerceteaza macar,sper sa fie implementat cat de curand si pe strada daca are fiabilitate.

 

Si o poza cu aceste supape,care arata pur si simplu demential :

15435765_663778570462739_886478140_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cvasi-oficial: după plânsetele și melodrama de la Interlagos, Massa rămâne de fapt în F1 pentru cel puțin un sezon. Primește și bani pentru asta (vreo 6 milioane de euro chair), iar Bottas este liber să plece la Mercedes. Interesant este că, pe lângă Wolff, nici #44 nu și-l dorea pe Wehrlein drept coechipier. Autobild spune că-i era frică de o situație similară celei de la McLaren din 2007, când a venit el, junele, peste campeonul Alonso :)

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il speram pe Alonso sau Perez langa Ham,dar e bine si asa cu Bottas.Bottas a fost intotdeauna o enigma.Foarte bun pe ploaie intotdeauna,insa.Smecher.Acum s-au aliniat stelele pentru el,sa speram ca nu va dezamagi.

Bine,pe partea ailalta,suntem noi hateri,dar cred ca Ham e un pilot extraordinar iar Bottas va avea his hands full cum se zice,sa speram ca se va ridica la nivelul coechipierului.

Nu il vad insa pe Wehrlein drept contracandidat al lui Ham,chiar nu il vad acolo,nu cred ca situatia era nici pe departe comparabila.

In 2007 la McLaren a fost o muiangerie tipic englezeasca nascuta din patriotismul lor exacerbat - 2 piloti buni unul cu exp unul fara pusi sa se bata unul impotriva celuilalt.Toata echipa insa cu Ron Dennis in fata il sustineau fatis insa pe Ham ceea ce a fost total neprofesional,ba chiar eu suspectez ca la masina lui Ham s-a lucrat grav pentru ca pe ultimele curse de unde il domina pe Ham brusc scotea timpi cu 0.3-0.4s mai lenti decat acesta.Il cred perfect in stare pe Ron Dennis sa dea asemenea ordine.De aia a fost o razbunare perfecta atunci cand i s-a stricat cutia lui Ham nu de tot,ci destul cat sa ia Kimi campionatul.Acolo a fost "la mano de Dios" cum zicea Maradona.

Singurul downside a fost faptul ca Alonso zic eu ca a fost privat de a lupta si de a castiga un campionat pe deplin meritat.De aia ziceam ca in locul lui Alonso nu as mai fi vrut sa stiu de McLaren si Ron Dennis cat traiesc.

 

Nu cred ca situatia e comparabila,in primul rand Wehrlein asta nu e nici pe departe la nivelul lui Ham,in al doilea rand echipa nu il va sustine fatis pe Wehr,nu se compara situatiile.Da,o fi neamt,dar si Rosberg a fost neamt,insa asta nu l-a impiedicat pe Ham sa-l bata din toate unghiurile posibile.Hai sa fim seriosi,a castigat in 2016 neamtul pentru ca lu ala i-a facut masina poc de x-spe ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AMS: se pare că aripa dorsală de pe airbox (sharkfin) va reveni la anul. Motivul ar fi configurația aripii spate, mai lată și mai joasă decât până acum. Turbulențele create de axul față care treceau până acum pe sub aripa spate, ajung acum direct pe ea.

 

ross_ferr_barc_2010_b-17.jpg

 

RedBull (care a mers tot timpul cu un rake pronunțat) vor fi mai puțin afectați - au încercat chiar să facă sharkfin-ul ilegal pe baze estetice, dar nu au avut succes :)

 

ded1303ma199.jpg


» Post actualizat in 20 Dec 2016 19:40

Este cvasi-oficial: după plânsetele și melodrama de la Interlagos, Massa rămâne de fapt în F1 pentru cel puțin un sezon.

 

Sursa. Bottas la Mercedes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...