Sari la conținut

Era sa o dau in bara...pe bune


fast_arrow
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 87
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca era o simpla gresala din partea unui sofer nu ma inflamam,toti gresim..m-a deranjat ca a facut-o intentionat cum fac multi alti soferi..sunt unii care nu apreciaza corect atunci cand intra intr-o depasire, tu vii cu viteza..asta este,dar sunt altii care vad ca vine ceva mai mic decat utilajul si intra in depasire cu un ranjet plin de nesimtire pe fata,in cazul de fata el terminase depasirea dar nu se tragea pe banda lui..venea fix sa intre in mine si nu aveam unde sa ies in lateral.

Sa fii sigur ca dupa ce un prostalau din asta primeste o lectie nu mai are tupeu sa faca asa ceva vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba te ataci, prostii exista, sunt printre noi si raman. E datoria ta sa te pazesti de ei, ca altfel nu te pazeste nimeni. Zau.

 

Am vazut TIR intrand in depasire, in curba, desi de pe contrasens veneau masini (centura Est Ploiesti), le vedeam eu din spatele lui sigur le vedea si el. Rezultatul? Doua masini iesite pe camp din cauza idiotului.

 

N exemple de boi care mi-au iesit in fata, desi eram cu masina mult mai mare ca a lor. Nici macar instinct de auto-conservare nu aveau.

 

In rest nu mai vorbesc, esti ca si inexistent. Am patit-o si eu sa ma scoata de pe drum si sa ranjeasca in timp ce trecea pe langa mine. Sunt prosti, atat ii duce capul. Nu ii vei schimba tu. Mergi in asa fel incat sa te poti feri de ei si nu te baza pe faptul ca altcineva va avea grija sa respecte legea sau sa te fereasca, pentru ca nu o vor face. Trist, dar asta e. La sf zilei e important sa poti ajunge acasa, nu la spital sau mai rau dar avand dreptate. Nu iti mai ajuta la nimic.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Idiotii astia care fac fazele astea si apoi ranjesc, efectiv nu merita iertati. Un pumn, o oglinda:

ceva, orice. Trebuie sa plateasca.

 

Mergand zilnic pe mobra aproape ( si in oras si in exterior) ma confrunt foarte foarte des cu situatii asemanatoare cu cele prezentate de mai sus, dar parca nimic nu ma scoate din minti precum un act facut intentionat; nu ma atac asa tare daca-mi taie calea, daca se baga in depasirea mea si ma ingramadeste , etc etc, dar cand il vad ca o face intentionat, tampesc.

Si ce ma roade la os e faptul ca acesti idioti nu realizeaza cu ce se joaca: sunt vieti la mijloc, nu e ca la masina, ca iesi putin in decor, prinde roata putin nisip de pe margine, te invarti etc. Nu , aici o greseala din partea lor ii poate costa viata pe altii.

Sunt suficiente greselile pe care le facem noi insine, la ghidon, chiar nu e nevoie sa ne "ajute" si altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum as putea sa-i rup o oglinda unui TIR, in fine. Una e ce ne dorim, alta e cind iti dai seama cit esti de neinsemnat. Poate doar cei ce-si permit o coloana oficial, cu girofaruri,... Toata lumea stie ca societatea e bolnava, problema e ca ne-am inmultit prea mult, si nu ne mai ajunge spatiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' aici toata lumea merge corect, nu recunoaste nimeni cand a ratat o curba si a iesit pe contrasens sau cand s-a bagat intr-o triplare? Sau cand coloana ce merge cu 80 o depasim cu 200? Nu odata am intrat intr-o depasire si n-am apreciat corect distanta sau viteza celui ce venea din fata. Asa ca astea sunt intamplari obisnuite din trafic, un inteleg de unde atata caz pentru o banalitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza lunga deranjeaza si ziua, nu numai noaptea dar unii fac drumuri prea scurte sa-si dea seama.

Da, dar poți să zici ceva aici ? Nu poți, că atunci ești conservar-lover. Ești baicăr, bagi "faza mare" all time, all way round.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nu stiu cum as putea sa-i rup o oglinda unui TIR, in fine. Una e ce ne dorim, alta e cind iti dai seama cit esti de neinsemnat. Poate doar cei ce-si permit o coloana oficial, cu girofaruri,... Toata lumea stie ca societatea e bolnava, problema e ca ne-am inmultit prea mult, si nu ne mai ajunge spatiul.

 

Problema este educatia si mentalitatea...

 

Sunt state cu trafic mai intens unde se merge civilizat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar poți să zici ceva aici ? Nu poți, că atunci ești conservar-lover. Ești baicăr, bagi "faza mare" all time, all way round.

Tu stii de cate ori am plecat cu farul stins de acasa ori munca??!?! Ia ghici: nu s-a intamplat nimic!

 

Eu nu mai merg cu faza lunga de vreo 3 ani, iar daca tu esti un biker suficient de bun incat sa te bazezi pe sunetul tobei sau pe intensitatea farurilor, atunci primeste un calduros RIP din partea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Eu nu mai merg cu faza lunga de vreo 3 ani, iar daca tu esti un biker suficient de bun incat sa te bazezi pe sunetul tobei sau pe intensitatea farurilor, atunci primeste un calduros RIP din partea mea!

 

Nu trebuie sa ajungi in stadiul in care te bazezi pe far sau tobe, dar nu ai idee ca in multe situatii fix acel FAR aprins sau acea toba pe care bizonul o aude in ultima secunda, pot face diferenta intre a scapa sau nu de un accident.

 

Nu incurajez montarea tobelor sport,nu mi se pare c00l sa ai toba sport, INSA: combinatia de motor rapid (SS/superbike/naked) + toba stock SILENTIOASA + far stins = o combinatie fatala.

 

Si nu trebuie sa crosetezi prin trafic ca un nebun. E suficient sa mergi legal pt a deveni fatala combinatia de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu stii de cate ori am plecat cu farul stins de acasa ori munca??!?! Ia ghici: nu s-a intamplat nimic!

La mine s-a intamplat. Prima mea amenda ca motorist a fost pt far stins =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@CapOne - La mine s-a intamplat. Prima mea amenda ca motorist a fost pt far stins =))


- Si la mine la fel tot prima ca motorist, dar...si ultima. Plecasem de la munca si grabit sa o incalec am uitat sa o aprind. Avertisment sau amenda. Mie mi-a dat amenda. De atunci mi-am format reflexul de a pipai din cand in cand in mers butonul de la lumini, socul si semnalul . Am vazut la unele persoane ( zica-se experimentate..cu milonul de Km ) cum uita semnalul pus. Deruteaza ceilalti participanti la trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza lunga deranjeaza si ziua, nu numai noaptea dar unii fac drumuri prea scurte sa-si dea seama.

 

 

Da, dar poți să zici ceva aici ? Nu poți, că atunci ești conservar-lover. Ești baicăr, bagi "faza mare" all time, all way round.

 

 

Tu stii de cate ori am plecat cu farul stins de acasa ori munca??!?! Ia ghici: nu s-a intamplat nimic!

 

Eu nu mai merg cu faza lunga de vreo 3 ani, iar daca tu esti un biker suficient de bun incat sa te bazezi pe sunetul tobei sau pe intensitatea farurilor, atunci primeste un calduros RIP din partea mea!

 

absolut, faza lunga, toba zgomotoasa inseamna nesimtitre

e suficient sa mergi legal si ai accident?

eu de ce n-am?

merg putin? ai nu zau?

cuparati-va masini mici, gen, aveo, smarturi si invatati traficul inainte sa mergeti pe 2 roti.

tuturor motociclistilor care merg cu faza lunga le-o pun si eu in ochi, indiferent daca-s cu motorul sau masina, daca-s straini sau romani (am vazut si straini, mai putini decat slaparii nostrii, dar am vazut)

 

adriane, nu mai tin prea bine minte, ca nu-s atent la persoane cand postez ci doar la text, ti-am zis ca mai trece apa pana sa stii sa mergi pe 2 roti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timp sa experimentez, dar mi-ar fi placut enorm sa invit cate unul de aici de pe forum sa mergem un pic la drum in oras si afara... sa vedem ce si cum... Nu ma indoiesc ca ar fi unii mai rapizi, nu asta vreau sa vad, dar la intoarcere as putea sa va spun la fiecare ce si unde ati gresit, sa va mai iasa fumurile din cap. Chiar ma gandeam sa fac acest lucru pentru a - mi gasi un partener de drum pe masura... nu numai un bun motociclist dar si un bun camarad. Formatia de doi o accept, apropos de mersul in grup de pe alt topic, dar inca nu am gasit omul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tsunami :)


- o sa fac altceva, cand o sa ma intorc din franta, daca nu ma lasa motorul pe undeva, filmez cum merg in trafic si astept evaluarea.., :)


nu ca-mi caut partener,



esti funny


- Posibil sa fii un bun camarad, pe unii ii strica gura...dar iarta-ma daca gresesc. Impresia mea vis a vis de tine e ca nu esti modest si ,prea le stii tu pe toate...' Stiu ca doare (sunt prea direct) dar...sunt sincer ! Posibil sa ma insel. P.S. O chestie personala...prefer ,cainele care musca'


Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa ajungi in stadiul in care te bazezi pe far sau tobe, dar nu ai idee ca in multe situatii fix acel FAR aprins sau acea toba pe care bizonul o aude in ultima secunda, pot face diferenta intre a scapa sau nu de un accident.

 

Nu incurajez montarea tobelor sport,nu mi se pare c00l sa ai toba sport, INSA: combinatia de motor rapid (SS/superbike/naked) + toba stock SILENTIOASA + far stins = o combinatie fatala.

 

Si nu trebuie sa crosetezi prin trafic ca un nebun. E suficient sa mergi legal pt a deveni fatala combinatia de mai sus.

S-a facut pe-aici o confuzie de persoane între noi doi, de-aia îţi răspund. Trebuie să mergi legal ! Punct. Cu sau fără bun simţ.

Toba zgomotoasă a.m. neomologată nu e legală, faza lungă chiar şi ziua nu e legală etc

Nu cred să fi văzut vreo statistică gen câte vieţi a salvat "load pipes" sau "high beam".

Pe mine mă enervează (cuvant jignitor) care merg ziua cu fază lungă chiar dacă sunt motociclişti.

Automobiliştii nu te observă pt că ai un singur far, nu pt că e slab.

Poţi pune un HID de 100w pe lungă dar tot maşina cu faruri regulamentare va fi observată prima, aia declanşează "triggerul", motocicleta având un singur far, nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu merg cu faza lunga ziua pentru ca mi se pare o tampenie enorma! plm, oricum se vede becu' (in cazul meu 3, ca am 3 lupe bixenon de 4300) aiurea ziua. in plus am avantajul ca pot sa dau FLASH-URI, lucru care atrage atentia de 1000 de ori mai mult decat o faza lunga aruncata-n soare. serios, parca sunteti lipsiti de logica unii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact ! Însă cred că la majoritatea nu e doar chestie de logică ci li se pare "cool" aşa cum arată mobra cu "faza mare".

Exact ca şi cu tobele "burlan", nu le vrea nimeni zgomotoase însă doar aşa salvează vieţi.

PS este vorba de "triggerul" din capul celuilalt participant la trafic care spune că un "far = un far" iar "două faruri = maşină" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...