Sari la conținut

accident grav pe Dudesti (Bucuresti)


anonymous
 Share

Postări Recomandate

Nu au spus mare lucru, o sa incerc sa ma interesez cumva. Daca ea iesea doar cu botul masinii nu era problema, dar ea nu s-a mai uitat in stanga, doar in dreapta....si de acolo nu venea nimeni asa ca s-a bagat brusc dar nu a mai apucat. Eu am ajuns pe banda 1 si el aproape pe contrasens, iar ea sustine ca el a mers pe contrasens dar NU! Poate in momentul impactului era acolo deoarece a incercat sa evite accidentul dintre mine si ea, pe contrasens nu venea nimeni,,,

 

 

stai linistita ca nu conteaza daca era el pe contrasens sau nu, am facut eu accident in depasire, similar si ala de pe straduta e vinovat 100% chiar daca depasesti pe linie continua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

stai linistita ca nu conteaza daca era el pe contrasens sau nu, am facut eu accident in depasire, similar si ala de pe straduta e vinovat 100% chiar daca depasesti pe linie continua.

 

 

 

Asa sa fie ! <3 Si eu am zis la fel, e neacordare de prioritate, noi ne-am asigurat ca din contrasens nu venea nimeni....

Editat de Gabytsa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa .. pozacii ... imi pare rau pt voi.

Aveti mai multa grija data viitoare ...



bah, nu stiu cum sa zic dar daca dudia blonda a taiat coloana ca sa iasa pe sensul celalalt(io asa am inteles ca s-a intamplat) vinovatul moral al acestei intamplari sunt motiretele. sa va zic si de ce:

1. din masina nu ai cum sa te asiguri pt banda 2(in cazul nostru sina de tramvai) si tre sa scoti botul masinii ca sa vezi ceva(fatalitate pt cine depaseste coloana)

2. cand te apropii de o coloana oprita la semafor si il vezi pe unu ca franeaza amboulea poti anticipa acest scenariu si mai bine te asiguri tu ca nu il lasa pe altu sa iasa din parcare sa zicem.

3. experienta mica si viteza maricica(a spus singurica cum ca "se cam grabeau") de adunat si cu oleaca de viraj in portiunea respectiva au condus la necazul amandorora.

 

inca un caz clasic de "... v-ati rupt picioarele cu prioritatea in mana" dar totul e bine cand se termina cu bine. fiarele se repara, bine ca ati scapat voi relativ intregi!

deh ... si tu acuma. Chiar iubesti oamenii :) credeam ca doar mobrele :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa dau like ultimului post...cum fac?

 

 

Lasa-i ca-s si ei mici...ce-ai cu ei :) intradevar, nu alea sunt motocicletele potrivite pentru capacitatea lor de a pilota, dar nu asta a fost cauza accidentului, s-ar fi intamplat chiar si cu mobre de 250.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult, sper sa fie bine. Ne grabeam si chiar nu m-am gandit ca iese cineva de pe straduta, de obicei sunt mai precauta. Mai avem f putin pana la intersectie, aia era destinatia, dar asa a fost sa fie

 

Bine ca sunteti ok - nu te mai grabi, cand esti pe mobra nu te grabesti, mai ales prin oras. Si eu am invatat asta tot dintr-o cazatura. :) Nu te uiti la ceas, mai bine ajungi 5-10 minute mai tarziu, timpul nu mai conteaza pe motoreta. Asteapta-te sa iasa oricand cineva de pe o straduta si sa nu te vada, da-i mai incet prin zonele cu stradute.

 

Aderenta este inca, mobra nu e de bagat la iernat... dar trebuie mers cu mai multa atentie.

 

Multa sanatate :cheers:

 

Daca ea iesea doar cu botul masinii nu era problema, dar ea nu s-a mai uitat in stanga, doar in dreapta....si de acolo nu venea nimeni asa ca s-a bagat brusc dar nu a mai apucat.

 

Nu trebuie sa te intereseze scenariul soferului, doar ce poti face tu ca motociclist. Te apropii de straduta, te uiti, scoate cineva botul. Te apropii, vezi daca se opreste, degetul pe claxon, eventual dai un beep scurt daca nu esti sigura ca te-a vazut. Te astepti sa tasneasca si sa iti taie calea, esti pregatita sa franezi (evitarea nu cred ca merge, soferul poate sa "o calce" - cum ati patit voi). Daca forteaza sa intre, il lasi, nu te pui cu el. Nu zic ca e cel mai corect, dar eu nu am avut niciun incident procedand asa, nu am fost luata prin surprindere. Mai multa atentie next time, in oras nu e prea distractiv sa motociclesti.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Auzi, dar mie imi da cu virgula: deci tu ai intrat in aia, undeva la mijlocul masinii (?) si ea a continuat sa se deplaseze? Ca asta nu prea inteleg: adica ai impact cu un obiect=franezi instant. Ea mai mult de 10-15kmh nu putea sa aiba in cei 5 metri pe care i-a parcurs de la iesirea de pe straduta pana ce ati dat voi cu accidentul peste ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, dar mie imi da cu virgula: deci tu ai intrat in aia, undeva la mijlocul masinii (?) si ea a continuat sa se deplaseze? Ca asta nu prea inteleg: adica ai impact cu un obiect=franezi instant. Ea mai mult de 10-15kmh nu putea sa aiba in cei 5 metri pe care i-a parcurs de la iesirea de pe straduta pana ce ati dat voi cu accidentul peste ea.

 

Cam asa reiese, pt ca eu m-am dus pe banda 1, pe ea am surprins-o cu masina fix pe linia de tramvai, iar eu am ajuns pe banda 1, adica jum de metru spre dreapta..Ea mi-a zis ca a incercat sa ma evite si pe el nici nu l-a vazut...si-a dat seama dupa. Ea a iesit brusc, noi eram la 2 m in fatza ei...am evitat cum am putut....

 

 

 

P.S E vreun martor pe aici? Userul Frana, tu unde ai gasit poza? As vrea sa stiu daca respectivul/respectiva a fost acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa te intereseze scenariul soferului, doar ce poti face tu ca motociclist. Te apropii de straduta, te uiti, scoate cineva botul. Te apropii, vezi daca se opreste, degetul pe claxon, eventual dai un beep scurt daca nu esti sigura ca te-a vazut. Te astepti sa tasneasca si sa iti taie calea, esti pregatita sa franezi (evitarea nu cred ca merge, soferul poate sa "o calce" - cum ati patit voi). Daca forteaza sa intre, il lasi, nu te pui cu el. Nu zic ca e cel mai corect, dar eu nu am avut niciun incident procedand asa, nu am fost luata prin surprindere. Mai multa atentie next time, in oras nu e prea distractiv sa motociclesti.

 

Freya... ca sfat e bine ce zici, din pacate insa in practica treburile stau putin diferit, nimeni nu poate anticipa absolut tot, nici pilotii de curse sau unul cu 3 milioane de km si cat timp mergi pe sosea te bazezi pe ceilalti participanti la trafic ca nu fac lucruri imprevizibile.. altfel nu am mai depasi si am tine 20 m distanta fata de urmatorul vehicul

 

Nu ai cum sa mergi suficient de incet pentru evitarea oricarui pericol pentru ca ai merge mult prea incet si te-ar calca un sofer de maxi-taxi sau q7

 

Ai trecut o intersectie semaforizata(oarecare) cu viteza maxima admisa sau mai mare? inseamna ca te-ai bazat ca aia care stau la semafor nu-ti vor iesi in cale.

 

 

 

Acum experienta pe motocicleta iti lasa timp de reactie si capacitate de procesare/anticipare a traficului.. ATAT , cand iti iese blonda de pe straduta nu ai intotdeauna ce face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa reiese, pt ca eu m-am dus pe banda 1, pe ea am surprins-o cu masina fix pe linia de tramvai, iar eu am ajuns pe banda 1, adica jum de metru spre dreapta..Ea mi-a zis ca a incercat sa ma evite si pe el nici nu l-a vazut...si-a dat seama dupa. Ea a iesit brusc, noi eram la 2 m in fatza ei...am evitat cum am putut....

 

 

 

P.S E vreun martor pe aici? Userul Frana, tu unde ai gasit poza? As vrea sa stiu daca respectivul/respectiva a fost acolo...

Pai cum sa te evite daca nu v-a vazut? Si tu ai zis ca a declarat ca se asigura din dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum sa te evite daca nu v-a vazut? Si tu ai zis ca a declarat ca se asigura din dreapta.

 

 

 

Declaratiile la politie le dam vineri. Asta am discutat eu cu ea si a zis ca m-a vazut , a incercat sa ma evite, eu oricum am intrat in ea si apoi s-a mai trezit cu o motocicleta in fatza :D

 

Ne-a vazut prea tarziu, pt ca nu s-a asigurat..

Editat de Gabytsa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Declaratiile la politie le dam vineri. Asta am discutat eu cu ea si a zis ca m-a vazut , a incercat sa ma evite, eu oricum am intrat in ea si apoi s-a mai trezit cu o motocicleta in fatza :D

 

Ne-a vazut prea tarziu, pt ca nu s-a asigurat..

Se cam contrazice duduia in declaratii. Aveti grija ce ziceti pe acolo. Si sa fie bine ca sa nu fie rau.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa dau like ultimului post...cum fac?

 

 

Lasa-i ca-s si ei mici...ce-ai cu ei; intradevar, nu alea sunt motocicletele potrivite pentru capacitatea lor de a pilota, dar nu asta a fost cauza accidentului, s-ar fi intamplat chiar si cu mobre de 250.

:ChopperEmo: :ok: :clap: etc.

 

Indiferent de capacitatea lor de a pilota, nu sunt potrivite pentru mersul in oras ziua in full trafic. Daca aveau vreun endurache, pac, un derapaj, o talpa in asfalt si o indreptau inainte sa faca buf.

 

Oricum Dudestiul e zona extrem de periculoasa, de evitat cu orice pret; acolo mi-am facut si eu botezul acum 4 ani...

Editat de anonymous
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Freya... ca sfat e bine ce zici, din pacate insa in practica treburile stau putin diferit, nimeni nu poate anticipa absolut tot, nici pilotii de curse sau unul cu 3 milioane de km si cat timp mergi pe sosea te bazezi pe ceilalti participanti la trafic ca nu fac lucruri imprevizibile.. altfel nu am mai depasi si am tine 20 m distanta fata de urmatorul vehicul

 

Nu ai cum sa mergi suficient de incet pentru evitarea oricarui pericol pentru ca ai merge mult prea incet si te-ar calca un sofer de maxi-taxi sau q7

 

Ai trecut o intersectie semaforizata(oarecare) cu viteza maxima admisa sau mai mare? inseamna ca te-ai bazat ca aia care stau la semafor nu-ti vor iesi in cale.

 

Acum experienta pe motocicleta iti lasa timp de reactie si capacitate de procesare/anticipare a traficului.. ATAT , cand iti iese blonda de pe straduta nu ai intotdeauna ce face

 

De acord cu tine, nu toate incidentele pot fi evitate. Dar cand zic sa lasi distanta nu inseamna ca trebuie sa ai 20 m de masina din fatza, important e ca la viteza pe care o ai sa poti frana in siguranta in caz de ceva. La unii mai experimentati distanta e mai mica, eu mi-am dat seama ca trebuie s-o maresc pentru ca o apreciasem gresit pentru nivelul meu de experienta/ stapanire a franelor. Exersez franari in continuare.

 

Nu cred ca e bine sa mergi prea incet ca blochezi traficul. Mi-a spus cineva cu multa experienta pe 2 roti ca e bine sa incerci sa te feresti pe cat posibil sa fii incadrat de masini, sa fii "ahead of the traffic". Sa ai cat mai multa vizibilitate in fata - asta, plus pozitionarea pe banda sa fii vizibil si sa ai mereu o "portita de scapare" in caz de ceva, sa poti sa faci o evitare fara sa te infigi in ceva. Teoria suna grozav, mai greu de aplicat, stiu... voi face tot posibilul. :)

 

Eu cred ca ai ce face cand iese blonda de pe straduta. Astia ca mine merg cu morcovu' dupa ce au dat cu fizicul de asfalt, preventiv. Poate am o parere gresita dar cred ca pilotii de curse/ cei cu 3 milioane de km la activ stiu ce sa faca la o viteza mai mare pentru ca stiu traficul si probabil ca motivul pentru care au (rar) accidente este un moment de relaxare. O clipa in care te "fura peisajul" si reflexele nu te mai pot salva de ceva ce nu ai vazut la timp - desi ai fi putut... Cel putin asa cred eu... corect? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

P.S E vreun martor pe aici? Userul Frana, tu unde ai gasit poza? As vrea sa stiu daca respectivul/respectiva a fost acolo...

 

Pe facebook am vazut-o, am sa ii dau mesaj persoanei care postase poza si iti dau PM aici daca e ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Declaratiile la politie le dam vineri. Asta am discutat eu cu ea si a zis ca m-a vazut , a incercat sa ma evite, eu oricum am intrat in ea si apoi s-a mai trezit cu o motocicleta in fatza :D

 

Ne-a vazut prea tarziu, pt ca nu s-a asigurat..

Si prostavanca asta cika incerca sa evite pietonii...in mintea ei..

http://link interzis/view?i=288_1379946827&comments=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. Astia ca mine merg cu morcovu' dupa ce au dat cu fizicul de asfalt, preventiv. Poate am o parere gresita dar cred ca pilotii de curse/ cei cu 3 milioane de km la activ stiu ce sa faca la o viteza mai mare pentru ca stiu traficul si probabil ca motivul pentru care au (rar) accidente este un moment de relaxare. O clipa in care te "fura peisajul" si reflexele nu te mai pot salva de ceva ce nu ai vazut la timp - desi ai fi putut... Cel putin asa cred eu... corect? :)

 

nu, asta vrem toti sa credem, asta ne-au invatat filmele americane .. realitatea e alta, cateodata nu ai ce face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela, cu riscul sa fiu luat la tura, dar sper ca ati reusit sa va faceti poze pe motoare.... ca de acuma nu le mai puteti scoate prin parc la poze. :rusinica:

 

 

Mda.. se pare ca anul acesta va fi cu 50% mai putina beteala motociclistica de sarbatori. :(

 

 

AVETI GRIJA DE VOI!

 

 

si folositi prezervativul. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresesti...azi noapte ma plimbam rupt de beat pe forum si m-am lovit cu genunchiul de birou dupa care mi-a cazut capul pe tastatura de mi-au ramas urme de taste pe frunte :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresesti...azi noapte ma plimbam rupt de beat pe forum si m-am lovit cu genunchiul de birou dupa care mi-a cazut capul pe tastatura de mi-au ramas urme de taste pe frunte :))

si ce LITERE au iesit CASTIGATOARE...?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Declaratiile la politie le dam vineri.

 

stai sa vezi cum nici nu va recunoaste vineri.. ba chiar prevad ca are si martori cum ca erati pe contrasens.

 

si ce LITERE au iesit CASTIGATOARE...?????

numerele le iau eu... poate castig un bilet mare.

 

Mda.. se pare ca anul acesta va fi cu 50% mai putina beteala motociclistica de sarbatori. :(

deci ei erau actionari majoritari la beteala. de acuma incepe calvarul si stresul. sper macar una din motoare sa fie mai intreaga, ca sa-si poata face poze cu randu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...