Sari la conținut

accident grav pe Dudesti (Bucuresti)


anonymous
 Share

Postări Recomandate

 

daca era grupul de la 9 se trezea cu 15 motociclete infipte-n ea

Hai ca stateam la bere si ne-a zis cineva ca te bagi in seama iar...

 

Un membru al grupului iti transmite ca daca eram noi nu se intampla vreo faza de genu'. Noua ne place sa ne plimbam nu s-o ardem aiurea prin oras. ;)

 

Bafta si scuze de off. Tsunami daca mai ai ceva de comentat te astept pe pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poza este facuta la cateva minute dupa accident. Au fost implicate doua motociclete si w touareg. Blonda a iesit de pe straduta din dreapta, a vrut sa faca stanga, din dreapta ei nu venea nimeni dar ea nu s-a mai uitat si in stanga , a zis ca a lasat-o cineva sa treaca. M-a vazut pe mine, nu a franat deloc , a accelerat in speranta ca are timp sa se bage banuiesc sau nu stiu ce a fost in mintea ei. Eu am ajuns de pe banda 2 sa zic asa (linia tramvai) pe banda 1...atat am reusit sa evit si am atins-o in lateral. Prietenul meu cand ne-a vazut, sa nu intre peste noi a virat putin stanga, spre contrasens pt ca acolo era liber , dar a intrat in fatza, pe partea stanga :( Eu m-am ridicat singura, dar el nu prea era constient.............

Blonda sustinea ca ea nu ne-a facut nimic pt ca aproape intrase pe sensul ei, dar masina era perpendiculara cu noi...si sustine ca noi eram pe contrasens, dar ea nici nu l-a vazut pe el ..asa mi-a zis. A fost socul mare..a incercat sa ma evite pe mine dar a intrat si a doua motocicleta in ea....vai saraca blonda *** sper sa nu ne scoata culpa comuna... Pt ca ea isi sustine parerea ei, eu pe a mea, stiu tot ce s-a intamplat. Daca mergeam pe contrasens eu nu ajungeam pe banda 1....

Fa rost de declaratiile unor eventuali martori, pentru ca or sa va fie de folos la proces.Dar pana la proces, trebuie constituita dinamica accidentului. Daca va scot culpa comuna in ea, e cam nasol. La mine a contat enorm, pt ca nu aveam cum sa dovedesc ca am intrat in intersectie pe culoarea verde. Daca nu aveam martor, nenea politistu' spunea ca suntem vinovati amandoi: CULPA COMUNA. Adio despagubiri !!! Editat de Ady_R_001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... stii cum se spune ...decat sa planga mama mai bine sa planga ma-sa ... .

 

Asa gandesc majoritatea posesorilor de gipane:- Daca nu stiu sa conduc macar eu sa scap.

Evident ca si nevestelor tot pe aceleasi premise li se cumpara masini cat mai mari: - Nu stie ea sa conduca dar macar sa scape.

Poate ca nu e cazul tau Yonutz16 dar sa stii ca si Huidu a gandit la fel si proasta asta cu Tuaregul a gandit la fel. Asa ca e greu sa nu fii bagat in aceeasi oala cu colegii tai din gipane.

Tot ce va defineste e frica si daca ai bani de gipan ai bani sa scapi cand faci un accident. Huidu a scapat, Pauneasca parca tot gipan avea si a scapat si aia. Poate ca nu ti-ai luat gipanele din dotare ca sa iti etalezi valoarea dar indiferent de motive tot devine dificil sa fii judecat diferit de ceilalti.

Evudent ca fiecare isi alege modul in care vrea sa traiasca. E dreptul posesorilor de gipane sa aleaga frica ca mod de viata. Le e reca sa nu moara, le e frica sa nu ramana fara bani fiindca nu ar mai putea sa isi cumpere gipane in care sa poata trai linistiti cu frica lor.

------------------------------

Tampita aia cu Tuaregul va iesi sigur vinovata. Ea avea cedeaza asa ca nu conteaza de unde veneau motociclistii. Puteau sa vina si de sus ca tot trebuia sa le dea prioritate.

Acum evident ca mai depinde si cate pile are toanta. Adica vinovata iese sigur dar acum depinde cat de vinovata.

----------------------------

Pe de alta parte nici motociclistii nu pot fi banuiti de inteligenta. Un mtociclist care face accident inseamna ca nu a fost destul de atent si de inteligent sa evite acel accident.

Indiferent de dinamica accidentului motociclistul are un procent de vina mai mare sau mai mic.

In acest caz procentul de vina al motociclistilor sare de 50%.

Ca motoiclist nu ai dreptul sa fii surprins. Iar daca inteleg eu bine inainte ca idioata cu Tuaregul sa iasa ca vaca pe islaz a mai oprit o masina ca sa o lase sa iasa.

Cand situatia se aglomereaza in orie situatie ca motociclist deja incepi sa franezi pana cand se limpezeste orizontul.

Ca sa nu mai punem la socoteala ca Dudesi este o sosea prosta, aglomerata, ingusta si ondulata in toate sesnurile.

In conditiile in care inteligenta nu te-a ajutat sa ocolesti soseaua aia macar stai in banca ta, pe asfaltul ala plin de gripi dar mai aderent decat cimentul tramvaiului. Nu mori 10 minute pana o traversezi cu toate ca e mai bine sa o ocolesti.

Imi pare rau pentru motociclisti. Si pe viitor le doresc mai multa inteligenta. Ocoliti zonele aglomerate fiindca cu motocicleta nu se numeste ocol se numeste plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru motociclisti. Si pe viitor le doresc mai multa inteligenta. Ocoliti zonele aglomerate fiindca cu motocicleta nu se numeste ocol se numeste plimbare.

 

Asta a fost maxima....in intrat vreodata in Bucuresti???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost maxima....in intrat vreodata in Bucuresti???

 

Nu folosi prea multe cuvinte ca poate sa devina dureros.

Poate ca tu stii ce ai vrut sa spui dar eu nu stau prea bine cu ghicitul in stele.

Daca doar ai fost curios o sa iti satisfac curiozitatea. Eu m-am nascut in capitala si am crescut la km 0. In timp, am constatat ca oamenii din centrul capitalei sunt putin mai inteligenti decat cei de la periferie. Se pare ca nu m-am inselat. Se vede cu ochiul liber ca sunt capabil sa folosesc in exprimare mai mult de 5 cuvinte fara sa obosesc.

Ceva mai jos pe scara evolutiei se afla cei care spun ca e prea mult scris si nu sunt capabili sa parcurga tot textul.

Oricum nu vad legatura dintre intratul in Bucuresti si subiectul topicului. Probabil legatura se afla undeva intre niste neuroni dar e prea slaba pentru a fi detectata.

----------------------------------------

Si uitati ce se intampla cand dai un gipan pe mainile cui nu trebuie. E adevarat ca si femeia aia a gandit:- Decat sa planga mama mai bine sa planga ma-sa. Lucru care evident ca s-a si intamplat. Mama cuiva a plans si nu a fost mama celei din gipan.

 

http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/KfhE6rP70Fj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nea Last, sa sti ca si eu merg pe principiul decat sa planga mama mai bine sa planga ma-sa... asta nu indeamna ca daca pot sa trec u motoreta peste tine trebuie sa o si fac (chiar pot sa faca treaba asta ;) ) in timp am invatat ca nu e frumos sa jignesti oameni pe care nu ii cunosti doar pt ca te-ai nascut la km zero... ca sa vezi si eu tot p-acolo am fost fabricat dar pt mine nu conteaza treaba asta.

 

"Tampita aia cu Tuaregul va iesi sigur vinovata. Ea avea cedeaza asa ca nu conteaza de unde veneau motociclistii. Puteau sa vina si de sus ca tot trebuia sa le dea prioritate."

 

SERIOS?!???? Pai sa sti ca o sa dau in aia ca-n popice...(raspuns raportat la atitudinea dvs) adica ce, daca am motocicleta sunt mai jmecher, am PRIORITATE DE MOTOCICLIST????? Esti luat de val si cred ca mai bine ai analiza putin situatia.

 

exista doua expuneri ale situatiei, un cu RR si alta fara. D-soara Gabitza nu vrea sa posteze public raspunsul la intrebarea "exista sau nu RR-ul in schema accidentului" mi-a raspuns pe pm dar deoarece nu am acordul ei de a posta public raspunsul nu o voi face!

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) show frate ... show.

Nu e nimic de invatat din accidentul asta, decat ca trebuie sa casti ochii bine de tot la ce fac ceilalti participanti la trafic de pe sensul tau ...si nu numai, chiar si intentia celor de pe trotuar sau contrasens ... Si mai e de invatat ca daca te dai pe sina de tramvai, fie ea pe contrasex sau nu, trebuie sa ai ceva experientza acumulata ... ori, aici nu e cazul.

Nu cred ca conteaza asa de mult cine sunt vinovatii pana la urma ... conteaza ca atunci cand mintea ta nu percepe semne de pericol o iei in bot.

Parerea mea este ca femei ca cea din Touareg se gasesc cu miile in bucuresti ... iar motociclisti ca ei cu zecile. Exista un raport ... si se pare ca voi 2 nu sunteti decat o statistica.

 

In Bucuresti ori esti concentrat 100% in trafic, si cand ajungi din A in B cazi lat si bei o cafea, chiar daca drumul a fost doar de 15 km ... ori esti pe pilot automat si ajungi pe jos. Automatismul pe o motocicleta e moarte curata.

 

Insanatosire grabnica.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Last sau Iast ...

Eu nu merg cu "gipul" ca nu stiu sa conduc... Acum nu poti baga in aceeasi oala pe toti care au masini de teren. Sunt oameni care stiu de ce manere sa apuce aceste 4x4 si oameni care au sute de cai sub poponeata dar nu stiu la ce folosesc.

 

Iar, despre frica ... fiecare are perceptia lui... Nu are rost sa intram in detalii ...Nu iti spun decat atat: sentimentul de frica, E UNUL BUN, atat in trafic cat si prin alte parti. Frica devine la un moment dat PREVENTIE. Degeaba esti bun, foarte bun, cel mai bun daca la un moment dat ...NU ITI ESTE indeajuns de FRICA cat sa te feresti de anumite situatii. Nu trebuie decat atat: sa-ti fie frica de nepravazut ...restul e can-can.

 

 

In offroad exista o vorba ...este bine sa-ti fie frica. Ptr ca frica este garantia ca inainte sa te bagi intr-o situatie limita, vei evalua corect riscurile si toate manevrele le vei executa cu maxima atentie.

 

Colegul nervOptik ...a prins foarte bine ideea ...:)

Editat de Yonutz4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-i sa stea linistiti ca vad ca incepem sa avem discutii constructive si cine stie ce sterg :))



latest news, cica iepsista declaratia rr-ului la dosar.... pa ba bi bammmm!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-i sa stea linistiti ca vad ca incepem sa avem discutii constructive si cine stie ce sterg :))

ce discutii constructive ..?.. tu faci polemica fara sa cunosti legislatie,

 

Cum a zis si lost, puteau sa cada motoretistii din cer tot jipanca este vinovata, e trist ca sunt atat de multi participanti la trafic care nu inteleg conceptul de prioritate. Daia mergi tu pe coclau?

 

Nu inteleg de unde vine ura asta, ai ceva personal cu ei doi? Din cate vad sunt doi pustani care si*au luat o palma, da si tu un picior acolo ca e moca .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bec, incercam cu totii sa intelegem ce si cum s-a intamplat, nu am nimic cu oamenii doar ca se pare, AM ZIS SE PAREEE, ca nu au descris corect accidentul... daca vi pe contrasens se cheama ca efectuezi o depasire si e cam adio prioritatea(stiu ca mi-am luat-o)

treaba cu coclaul e alta mancare de peste, daca as merge pe strada la jumatate din ce pot sa fac pe coclau as fi impachetat de mult cu tot cu parastas.

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma ucizi, intreaba un gabor daca nu ma crezi, prioritatea se refera la orice vehicul aflat pe drumul cu prioritate circuland din orice directie si pe oricare banda de sens, poate e gresit, o scapare in lege dar asa stau treburile.

 

Eu nam actiuni la astia doi, stii ca nu suport nubletii cu glas , si_au furat-o pe barba lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LEGAL femeia din Tuareg trebuia sa acorde prioritate tuturor celor care se deplasau pe drumul in care voia sa intre.

 

MORAL, cand esti pe prioritate si vezi ca o conserva (sau chiar doua) opresc fara un motiv aparent e mai sanatos s-o faci si tu. Sau macar sa incetinesti semnificativ. De altfel nu-i sanatos s-o arzi cu viteze care sa te lase fara reactie in situatii in care vizibilitatea e obstructionata (masini oprite, curbe al caror capat nu se vede, vegetatie, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prioritatea se refera la orice vehicul aflat pe drumul cu prioritate circuland din orice directie si pe oricare banda de sens, poate e gresit, o scapare in lege dar asa stau treburile.

Asa este. In cazul de fata nici culpa comuna nu se poate da, fiindca masina nu era in situatie de egalitate de prioritate cu motocicletele. Asa ca doamna tuarega e vinovata legal fara dubiu.

Motociclistii? ce sa mai zic, daca in situatia in care DOUA masini opresc in fata lor ocupind DOUA siruri de circulatie pe sensul lor si ei aleg sa depaseasca PE CONTRASENS pachetul ala, fara vizibilitate asupra motivului pentru care droagele s-au oprit (RR ala e cit o magazie), au o problema de atitudine in trafic. Si de supravietuire. Acum au avut noroc.

 

 

 

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tuaregul se afla deja intrat pe "contrasensul" motociclistilor...ce prioritate mai visati ? :D.

azi am mai vazut un miez cu FZN6N cred, cu nr de galati care mergea pe contrasens pe dudesti si s-a intalnit cu un taxi care circula regulamentar pe linia de tramvai :D. probabil ca miezu de galati nu urmareste topicul ...sau il urmareste si de asta mergea incetisor in zona in care s-a intamplat accidentul asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la efectuarea depasirii nu tre sa te asiguri ca nu vine nici un vehicol din contrasens deoarece trebuie sa ii acorzi prioritate???

 

adica daca eu depasesc o coloana oprita din tertze motive...si sa zicem ca vehicolul din capul coloanei vrea sa vireze stanga sau sa intoarca chiar iar eu, ca un brav motociclist ma posterizez pe tractor, se zice ca nu sunt vinovat????

vi pe contrasens... ma pish pe motocicleta ta... am mai vazut smecheri d-astia motociclisti care depasesc coloana fara pic de decenta si nici macar nu se sinchisesc sa incetineasca sau sa de un semnam ca se baga la loc... tre sa il feresc eu ca sunt tot motociclist... imi propun sa merg la intimidare de acum inainte sa vedem ce iese, poate fac vre-un frontal cu dublu lutz :)))



il las pe el sa iegzecute tzucahara ;)

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest caz procentul de vina al motociclistilor sare de 50%.

Ca motociclist nu ai dreptul sa fii surprins. Iar daca inteleg eu bine inainte ca idioata cu Tuaregul sa iasa ca vaca pe islaz a mai oprit o masina ca sa o lase sa iasa.

Cand situatia se aglomereaza in orice situatie ca motociclist deja incepi sa franezi pana cand se limpezeste orizontul.

Ca sa nu mai punem la socoteala ca Dudesi este o sosea prosta, aglomerata, ingusta si ondulata in toate sensurile.

In conditiile in care inteligenta nu te-a ajutat sa ocolesti soseaua aia macar stai in banca ta, pe asfaltul ala plin de gropi dar mai aderent decat cimentul tramvaiului. Nu mori 10 minute pana o traversezi cu toate ca e mai bine sa o ocolesti.

 

+1

 

Dudestiul nu e strada pe care sa te grabesti niciodata vreodata, orice motociclist cu xp in trafic urban isi da seama imediat de pericol si ruleaza usor de tot p-acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

ma bag si eu in seama la o luna dupa dar trebuie sa intreb

@ Gabitza pe prietenul tau il cheama Alex ( Maxx ) ?

Editat de Gabi M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nea Last, sa sti ca si eu merg pe principiul decat sa planga mama mai bine sa planga ma-sa... asta nu indeamna ca daca pot sa trec u motoreta peste tine trebuie sa o si fac (chiar pot sa faca treaba asta ;) ) in timp am invatat ca nu e frumos sa jignesti oameni pe care nu ii cunosti doar pt ca te-ai nascut la km zero... ca sa vezi si eu tot p-acolo am fost fabricat dar pt mine nu conteaza treaba asta.

 

"Tampita aia cu Tuaregul va iesi sigur vinovata. Ea avea cedeaza asa ca nu conteaza de unde veneau motociclistii. Puteau sa vina si de sus ca tot trebuia sa le dea prioritate."

 

SERIOS?!???? Pai sa sti ca o sa dau in aia ca-n popice...(raspuns raportat la atitudinea dvs) adica ce, daca am motocicleta sunt mai jmecher, am PRIORITATE DE MOTOCICLIST????? Esti luat de val si cred ca mai bine ai analiza putin situatia.

 

exista doua expuneri ale situatiei, un cu RR si alta fara. D-soara Gabitza nu vrea sa posteze public raspunsul la intrebarea "exista sau nu RR-ul in schema accidentului" mi-a raspuns pe pm dar deoarece nu am acordul ei de a posta public raspunsul nu o voi face!

Ma nea Jumba, eu nu am nimic cu oamenii nascuti la periferie daca ei nu tin neaparat sa arate ca sunt nascuti acolo.

Si acele cuvinte au venit ca urmare a faptului ca cineva se baga in seama cu mine aiurea. Cum nu pot sa vorbesc urat pe forumul asta am gasit si eu cea mai eleganta metoda sa dau de inteles ca intelectul unora de aici este mult sub nivelul marii.

Adica daca spun cuvintele "tampit", :"idiot", "(cuvant urat)" pe forumul asta ma trezesc suspendat in timp ce altii se injura pe topicul vecin de mame si alte rude de gradul I si nu patesc nimic.

Asa ca ma adaptez si eu situatiei. In nici un caz nu am vrut sa aduc un afront oamenilor nascuti la periferie. Ma adresam doar unui singur om.

Si chiar daca tu nu stii cine sunt, eu te cunosc pe tine si am tot respectul pentru ce faci. In plus mai stiu ca nu esti genul de om pe care il declari aici.

Totusi cu tot respectul la faza cu prioritatea te inseli.

Sa iti dau un exemplu. Un prieten iesea de pe un drum fara prioritate si vroia sa traverseze o sosea cu scuar pe mijloc. Se uita frumos in stanga sa se asigure si pleaca de pe loc urmand sa se opreasca pe mijlocul soselei in dreptul spatiului verde sa se asigure si din dreapta. Cand iese vine un destept din dreapta pe contrasens si il pocneste.

Un om normal se gandeste ca ala care a venit pe interzis este vinovat. Prietenul meu a primt raspuns de la politist fix ce am spus eu mai sus: Putea sa vina si din cer. Aveai cedeaza trecerea esti vinovat.

Nu conteaza ca motciclistii erau in depasirea pe prima banda de pe sensul opus al drumului cu prioritate.

Un alt prieten se apuca pe Grivita sa depaseasca peste linie dubla continua. Un destept ca si el se gandeste sa faca la stanga peste aceeasi linie dubla continua. Au facut poc. Te astepti la culpa comuna fiindca amandoi erau in afara legii. Prietenul meu a avut castig de cauza fiindca ala cu masina trebuia sa se asigure la schimbarea directiei de mers. Nici unul nu a fost sanctionat fiindca au taiat linia dubla continua.

 

Last sau Iast ...

Eu nu merg cu "gipul" ca nu stiu sa conduc... Acum nu poti baga in aceeasi oala pe toti care au masini de teren. Sunt oameni care stiu de ce manere sa apuce aceste 4x4 si oameni care au sute de cai sub poponeata dar nu stiu la ce folosesc.

 

Iar, despre frica ... fiecare are perceptia lui... Nu are rost sa intram in detalii ...Nu iti spun decat atat: sentimentul de frica, E UNUL BUN, atat in trafic cat si prin alte parti. Frica devine la un moment dat PREVENTIE. Degeaba esti bun, foarte bun, cel mai bun daca la un moment dat ...NU ITI ESTE indeajuns de FRICA cat sa te feresti de anumite situatii. Nu trebuie decat atat: sa-ti fie frica de nepravazut ...restul e can-can.

 

 

In offroad exista o vorba ...este bine sa-ti fie frica. Ptr ca frica este garantia ca inainte sa te bagi intr-o situatie limita, vei evalua corect riscurile si toate manevrele le vei executa cu maxima atentie.

 

Colegul nervOptik ...a prins foarte bine ideea ... :)

 

Pai tocmai asta e ideea. Cand conduci un gipan in oras nu ai de ce sa iti fie frica fiindca in oras nu prea sunt tir-uri.

Nu ii bag pe toti in aceeasi oala. Totusi majoritatea isi iau gipane ca sa scape cu viata. Ori tin prea mult la viata lor si se cred mai pretiosi decat ceilalti, ori sunt prea prosti soferi si atunci vor iara sa scape fiindca dau in toti stalpii cu ele.

Motivele sunt diverse. Cert este ca isi cumpara tancuri cu care fac dezastre

Si inca ceva Ionut. Nu confunda gipanele nesimtitilor cu adevaratele masini 4x4 alea preparate pentru offroad. Ca in masinile alea nu prea vezi pitipoance ori soferi prosti.

Eu ma refer strict la SUV-uri gen Tuareg, X5, Santa fe si cei mai periculosii prostii fara bani inghesuiti in Duster.

Frica de care vorbesti ii indeamna sa isi cumpere 2 tone de fier in care frica le dispare ca se simt protejati.

Frica ne ajuta pe noi motociclistii sa ne ferim de cei ce isi scund frica si neputiinta in cele doua tone de fier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm,

 

Interesanta perceptia ta legata de masini ...

Sa inteleg ca daca, absolut intamplator, mai am in curte si un ...Tuareg ...cand sunt la volanul Nissanului sunt una si cand ma sui la volanul Tuaregului ...sunt altceva?

Dragul meu ...nesimtirea si prostia din trafic ...nu se contorizeaza nici in functie de marca si nici in functie de marimea masinii sau a motocicletei ...

 

Eu nu mi-am luat "gip" ca sunt bou si nici ca sa pilafesc pe colegii de trafic ... Desi in "masina de strada" tin multi cai de hatzuri ...prefer sa conduc la fel indiferent unde si in ce conditii merg...

 

E bine ca exista ...FRICA ...si unii constientizeaza ca frica salveasa ...viata! Aia care se cred insa buricul pamantului indiferent ca sunt la volanul unei masin sau la ghidonul unui moto ...mai devreme sau mai tarziu ...ori se dau pe brazda ori isi mai rup una alta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mi-am luat "gip" ca sunt bou si nici ca sa pilafesc pe colegii de trafic ...

 

Yonutz, conceptul asta nu il inteleg toti.

 

In rest, sanatate tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...