Sari la conținut

PERMISIE de' O ZI


ianachim
 Share

Postări Recomandate

CALD..... PREA CALD SA ZACI PRIN BUCURESTI

au realizat o data cu mine inca doi "nebuni " care si au luat PERMISIE DE'O ZI de la job, de la familie si m au insotit intr o frumoasa tura de octombrie pe soselele pline cu frunze ruginii

 

nimic mai frumos decat sa "zburzi printre dealuri si munti pictati in culorile vii ale toamnei, gandintu te la miile de corporatisti cu camasile scrobite stand intre 4 pereti de sticla si beton

 

duminica era inca prea ud pe jos iar frunzele lipite de asfalt nu au vrut sa mi danseze "in poala"

insa azi stromul pilotat EXEMPLAR de Adrian le a trezit la viata pe TRANSFAGARASAN si parca niciodata nu mi a placut sa merg in urma unui alt motociclist dar azi, azi a fost demential sa urmaresc dansul frunzelor aramii in muzica tobelor de strom' , daca Robert nu ar fi avut caramele" sunt sigur ca s ar fi "certat cu Adrian pentru primul loc

 

10 ore UN STROM SI 2 BMW au deranjat ordinea frunzelor satule de atata vand si ploi si cazute la intamplare pe asfaltul gri din curbele de pe cheia, rasnov, poiana marului si da , IAR TRANSFAGARASAN

 

soare, toamna, miros de pamant proaspat intors de plug, fum si miros intepator de campuri arse, brazi si mesteceni, un vant aspru pe creste si "LINISTE de BALEA"

 

ne uitam spre parte de sibiu si nu ne venea sa ne urnim motoarele, desi oprite sa contemple linistea si muntii inca "trosneau" asteptand ca niste catei comanda sa se lanseze intr o noua cursa de urmarire

 

norii se asejazera ca o caciula pe varful muntilor si ne aminteau sa sunt singurii stapani ai inaltimilor

 

vantul TIPA la noi PLECATI, PLECATI de aici....

nu am putut decat sa ne supunem NATURII MARETE si am demarat in tromba spre coborarea pe versantul de arges

 

un autocar parca ratacit in linistea vaii si a facut aparitia umpland zona CASCADA cu turisti zgribuliti si curiosi

 

am pozat si admirat urmandu ne calea in linistea sparta de bubuitul celor 3 tobe incalzite bine la ture joase

 

ma uitam in oglinzi cum nori devin stapani pe varfurile muntilor, apoi pe vai si SURPRIZA .... lacul inca se incalzea cu razele soarelui asa ca am profitat si am mai tras un cadru de amintire cu padure, frunze si raze de soare

autostrada a spart "MONOTONIA"curbelor si ne a readus CU PICIOARELE PE BETON INTRE PERETI DE STICLA.....

 

ASA.... a mai trecut o ZI

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mi se pare mie sau tu ti-ai facut abonament la Transfagarasan?

Imi pare bine ca ai corupt inca 2 corporatisti..deabea i-ai mai deconectat de termene limita si sefi :)

 

ON:Ne incanti retina ca deobicei,GJ!

LE: Te rog,daca continui cu poze si povestiri(ca cea de mai sus) scrie si tu un jurnal "de bord",o carte de calatorii...facuta din povesti si pozele aferente.

Asa *poate* faci un ban in + si finantezi si alte iesiri mai lungi.

Editat de iFeel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie sau tu ti-ai facut abonament la Transfagarasan?

Imi pare bine ca ai corupt inca 2 corporatisti..deabea i-ai mai deconectat de termene limita si sefi :)

 

ON:Faine pozele,ca deobicei.GJ!

la 2 intrari pe TRANSFAG. ai una GRATIS..... ai fi vrut s o PIERD.....

 

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari Ianachim ,se vede ca-ti place sa te plimbi ,super tare !

multam man

dar eu cred ca nu e unul de pe aici / motociclism sa nu i placa sa se plimbe

conteaza mult cat esti dispus sa sacrifici pentru MOTOCICLISM......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

multam man

dar eu cred ca nu e unul de pe aici / motociclism sa nu i placa sa se plimbe

conteaza mult cat esti dispus sa sacrifici pentru MOTOCICLISM......

 

 

no offense mosule, iti respect plimbarile, te admir pt ceea ce faci, dar hai totusi sa nu fim IPOCRITI.

 

Nu incerca sa pozezi intr-un om care-si rupe painea de la gura ca sa se plimbe pe Transfagarasan..

 

E drept, exista un procent de bikeri,care au bani / finante...si nu se duc NICI pe circuit si NICI pe Transfagarasan, stau doar si belesc p***a prin oras la terasa. Si nu,nu e un cliseu. Chiar asta fac. Toti echipati din cap pana in picioare cu motoare 2008/2009 +

 

Dar stai linistit ca restul (majoritatea) s-ar duce peste tot, daca ar avea posibilitatile tale sau ale altora. Pentru mine personal timpul nu a fost niciodata o piedica. Chiar si la ora 19:00 cand ieseam de la munca, imi luam prietena de-acasa si mergeam si mancam 'cina' la malul unui lac, undeva, sa simt macar ca evadez din cotidian si din oras.

 

Zi-ne ce venituri /salarii ai, ce motoare/masini/bunuri detii si dupa aia iti spunem noi cat de tare sacrifici tu...sau altii..

 

Nu vreau sa-ti stric topicul asta dar m-am saturat sa vad in stanga si dreapta cum sufera unii si cum fac ei sacrificii ....cand habar nu au de acest termen...

 

 

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachime, draga vere

S-ar parea ca lumea cere

Declaratia ta de'avere

Dar am vrea sa stim si noi

Cum e-n viata de apoi...

 

Scris de Ianachim 1.2

:funny:

no offense mosule, iti respect plimbarile, te admir pt ceea ce faci, dar hai totusi sa nu fim IPOCRITI.

 

Nu incerca sa pozezi intr-un om care-si rupe painea de la gura ca sa se plimbe pe Transfagarasan..


E drept, exista un procent de bikeri,care au bani / finante...si nu se duc NICI pe circuit si NICI pe Transfagarasan, stau doar si belesc p***a prin oras la terasa. Si nu,nu e un cliseu. Chiar asta fac. Toti echipati din cap pana in picioare cu motoare 2008/2009 +

 

Dar stai linistit ca restul (majoritatea) s-ar duce peste tot, daca ar avea posibilitatile tale sau ale altora. Pentru mine personal timpul nu a fost niciodata o piedica. Chiar si la ora 19:00 cand ieseam de la munca, imi luam prietena de-acasa si mergeam si mancam 'cina' la malul unui lac, undeva, sa simt macar ca evadez din cotidian si din oras.

Zi-ne ce venituri /salarii ai, ce motoare/masini/bunuri detii si dupa aia iti spunem noi cat de tare sacrifici tu...sau altii..


Nu vreau sa-ti stric topicul asta dar m-am saturat sa vad in stanga si dreapta cum sufera unii si cum fac ei sacrificii ....cand habar nu au de acest termen...

Editat de FBogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no offense mosule, iti respect plimbarile, te admir pt ceea ce faci

 

Eu nu inteleg partea asta.

Sunt destule topicuri cu destui oameni care merita respect si admiratie pentru plimbarile lor. Sunt destui oameni care se plimba fara sa faca 100 de topicuri trase la indigo, scrise in haiku, cu caps lock si cu multe puncte de suspensie.

Cat timp vor exista reactii de genul:

Uite, oamenii ca tine fac cinste acestei tari, [...]

 

vor exista si topicuri de genul astuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no offense mosule, iti respect plimbarile, te admir pt ceea ce faci, dar hai totusi sa nu fim IPOCRITI.

 

Nu incerca sa pozezi intr-un om care-si rupe painea de la gura ca sa se plimbe pe Transfagarasan..

 

E drept, exista un procent de bikeri,care au bani / finante...si nu se duc NICI pe circuit si NICI pe Transfagarasan, stau doar si belesc p***a prin oras la terasa. Si nu,nu e un cliseu. Chiar asta fac. Toti echipati din cap pana in picioare cu motoare 2008/2009 +

 

Dar stai linistit ca restul (majoritatea) s-ar duce peste tot, daca ar avea posibilitatile tale sau ale altora. Pentru mine personal timpul nu a fost niciodata o piedica. Chiar si la ora 19:00 cand ieseam de la munca, imi luam prietena de-acasa si mergeam si mancam 'cina' la malul unui lac, undeva, sa simt macar ca evadez din cotidian si din oras.

 

Zi-ne ce venituri /salarii ai, ce motoare/masini/bunuri detii si dupa aia iti spunem noi cat de tare sacrifici tu...sau altii..

 

Nu vreau sa-ti stric topicul asta dar m-am saturat sa vad in stanga si dreapta cum sufera unii si cum fac ei sacrificii ....cand habar nu au de acest termen...

 

 

@adrian, ai loc pt off-uri in alta parte.multumesc

@ianachim - bre, pt navetisti au bagat reduceri ? daca da, da mi te rog pt o zi si tichetul tau .

apropo, stii ca si tara vecina are TA ei ? ti l filmez eu curand :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu nu inteleg partea asta.

Sunt destule topicuri cu destui oameni care merita respect si admiratie pentru plimbarile lor. Sunt destui oameni care se plimba fara sa faca 100 de topicuri trase la indigo, scrise in haiku, cu caps lock si cu multe puncte de suspensie.

Cat timp vor exista reactii de genul:

 

 

vor exista si topicuri de genul astuia.

ce mi placeti ......ce mi mai placeti.....

 

MOSULE

ESTE FORUM DE MOTOCICLISM

ESTE TOPIC DE POZE

 

NU MI AM PUS POZE SI DIN ALTE PLIMBARII.... ca ai plange MAI TARE....

 

sunt ON SITE SI TOPIC CU CE TE AM DERANJAT?????

 

ups...... MUNCEAI IERI IN TIMP CE NOI ERAM PE MOTOARE..... NASPA !!!!!!

 

 

asta ca sa fiu si EU CA TINE .... OFF TOPIC!!!!

 

 

 

no offense mosule, iti respect plimbarile, te admir pt ceea ce faci, dar hai totusi sa nu fim IPOCRITI.

 

Nu incerca sa pozezi intr-un om care-si rupe painea de la gura ca sa se plimbe pe Transfagarasan..

 

E drept, exista un procent de bikeri,care au bani / finante...si nu se duc NICI pe circuit si NICI pe Transfagarasan, stau doar si belesc p***a prin oras la terasa. Si nu,nu e un cliseu. Chiar asta fac. Toti echipati din cap pana in picioare cu motoare 2008/2009 +

 

Dar stai linistit ca restul (majoritatea) s-ar duce peste tot, daca ar avea posibilitatile tale sau ale altora. Pentru mine personal timpul nu a fost niciodata o piedica. Chiar si la ora 19:00 cand ieseam de la munca, imi luam prietena de-acasa si mergeam si mancam 'cina' la malul unui lac, undeva, sa simt macar ca evadez din cotidian si din oras.

Zi-ne ce venituri /salarii ai, ce motoare/masini/bunuri detii si dupa aia iti spunem noi cat de tare sacrifici tu...sau altii..

 

Nu vreau sa-ti stric topicul asta dar m-am saturat sa vad in stanga si dreapta cum sufera unii si cum fac ei sacrificii ....cand habar nu au de acest termen...

 

EXEMPLU MEU :

sa ai doua super bijuteri de MOTOCICLETE.... si sa i faci doar la una RCA....

 

ce sa facem frate,,,,,, nu toti putem ca tine sa face intr un an 20000 km cu o asa SCULA .........

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce mi placeti ......ce mi mai placeti.....

 

MOSULE

ESTE FORUM DE MOTOCICLISM

ESTE TOPIC DE POZE

 

NU MI AM PUS POZE SI DIN ALTE PLIMBARII.... ca ai plange MAI TARE....

 

sunt ON SITE SI TOPIC CU CE TE AM DERANJAT?????

 

ups...... MUNCEAI IERI IN TIMP CE NOI ERAM PE MOTOARE..... NASPA !!!!!!

 

 

 

Uneori am impresia ca jumatate din topicurile de pe forumul asta sunt cu si despre ianachim. Ineptii care mai de care, caps lock, cultul personalitatii, tot tacamul. Asta ma deranjeaza.

Da, eram la munca in timp ce voi erati pe transfagarasan. Nu vad nici o rusine in asta :wacko: si nu vad nici o mare branza in a iti lua o zi libera in mijlocul saptamanii. Sintagma savuroasa cu corporatistii precum si modul usor retard de a gandi à la "cel mai bine e sa fii somer si sa ai bani" sunt exact ineptiile pe care le reclamam mai sus.

 

Cat despre mine, de plimbat ma plimb, stai linistit, iar "noaptea este inca tanara". Stiu ca e greu de conceput, dar nu toata lumea simte nevoia sa i se cante ode pentru fiecare iesire cu motocicleta.

 

Dar destul despre asta. Sunt constient ca in mare parte e vina mea fiindca m-am bagat peste topicul tau, dar unele lucruri trebuiau spuse. Pe viitor nu am sa mai intervin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ofttopic, cu scuze, @mihai - este perfect ca ne ai spus, acum ne putem bucura de poze si putem sa l urcam pe piedestal pe ianachim ? pe langa ponta, base , asta sta pe calul lui si nu pe coada calului de la universitate..

acum , recunosc, si eu sunt invidios. da' parca tot mai bine ma apuc de baut si dupa ce ajung la 0.,89 pun poze cu mine, ce zici ? ( nu, nu mi rapsunde aici , ci pe PM ).

 

si nu, postul meu nu e "pro ianchim" e "anti"off-uri si chestii care " Trebuiau spuse" . nu , nu trebuiau deloc, sau nu aici, ci la " timpul liber".

 

sanatate si respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa vad aventurile lui ianachim, pozele si filmuletele de pe unde se plimba.

 

Din vorba in vorba si din critica in critica pana la urma se supara si asta pe sat si pleaca cum au mai facut-o si altii gen Mihai Barbu , Semaca, etc.

 

Lasa-l p-aici ca e pitoresc!:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@ foxbat: nu trebuie sa te guduri asa pe langa ianachim, ca nu-ti arunca nici un oscior.

 

Daca tot e topic de poze si video si peisaje...sa fie,dar cum am spus initial,nu suport sa vad ipocrizie. Ca si cum toti avem posibilitatile lui ianachim si preferam sa stam in casa, iar el,deschizatorul de drumuri,un fel de path finder al motociclismului autohton,ne invata cum sa mergem, pe unde sa mergem si cum sa ne bucuram de 2 roti.

 

Ai cuvantul meu,daca nu baga replica aia cu "trebuie sa faci si sacrificii pentru motociclism" ma JUR ca nu comentam nimic.


Dar aia mi s-a parut un apogeul de ipocrizie si cult al propriei personalitati (cum spunea si mihai mai sus).


Si @ Ianachim, stai linistit mosule, eu pot sa-ti dau LECTII despre ce inseamna sacrificii ca sa te plimbi cu moto, si nu viceversa, asa ca nu ma mai ironiza gratuit cu cei 20.000 km ai mei intr-un an.


Mai baga o fisa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ai cuvantul meu,daca nu baga replica aia cu "trebuie sa faci si sacrificii pentru motociclism" ma JUR ca nu comentam nimic.

Poate a vrut sa spuna ca si-a sacrificat ziua libera sa se chinuie atatia km.pe motocicleta :))

 

(... ...)asa ca nu ma mai ironiza gratuit cu cei 20.000 km ai mei intr-un an.

Nu trebuie sa te simti aiurea deloc, 20.000 km/an sunt multi, stiu o gramada pe aici care se declara fericiti ca au mers 3 sau 5000/an..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foxu' da sa fie PIDISTAL' de SICLA SI BITON' ..... da??????

 

credeam ..... credeam ca OAMNEII astia ...PE 2ROTI .......SUNT ALTFEL...... dar ma conving pe zi ce trece ca multi sunt FUN TARAF SI OTV

 

o natie" care se bucura cand vede oamnei chinuiti, care se bucura cand vecinului ii moare

CAPRA, care se bucura cand unul DINTRE EI CADE.... nu conteaza conditiile

 

ia ca m am suparat si MAINE PLEC IAR ..... pe transfagarasan .... care te bagi?????

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Poate a vrut sa spuna ca si-a sacrificat ziua libera sa se chinuie atatia km.pe motocicleta :))

 

Nu trebuie sa te simti aiurea deloc, 20.000 km/an sunt multi, stiu o gramada pe aici care se declara fericiti ca au mers 3 sau 5000/an..

@l.u.v. : stai linitit, la cate plimbari a facut ianachim, nu cred ca era nevoie sa se 'sacrifice' de la munca, pt inca o plimbare :)

 

Si da, stai relax, nu ma simt deloc aiurea cu 20.000 km. El ma ironiza doar. Am facut cat am putut/cat mi-am permis. Si eu , pe de alta parte, stiu ce inseamna sa faci sacrificii ca sa te plimbi cu mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ianachime, ca mi e lene sa le dau PM ca vorba ta, n ai cu cine,

 

 

nenea nenea chen ai taciu ? pliz osu. osu, cat e osu' ?

 

:)

du-te n pana mea si in alte parti ( nu dau idei ca le tin pentur mine sa nu se aglomereze :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Uneori am impresia ca jumatate din topicurile de pe forumul asta sunt cu si despre ianachim. Ineptii care mai de care, caps lock, cultul personalitatii, tot tacamul. Asta ma deranjeaza.

Da, eram la munca in timp ce voi erati pe transfagarasan. Nu vad nici o rusine in asta :wacko: si nu vad nici o mare branza in a iti lua o zi libera in mijlocul saptamanii. Sintagma savuroasa cu corporatistii precum si modul usor retard de a gandi à la "cel mai bine e sa fii somer si sa ai bani" sunt exact ineptiile pe care le reclamam mai sus.

 

Cat despre mine, de plimbat ma plimb, stai linistit, iar "noaptea este inca tanara". Stiu ca e greu de conceput, dar nu toata lumea simte nevoia sa i se cante ode pentru fiecare iesire cu motocicleta.

 

Dar destul despre asta. Sunt constient ca in mare parte e vina mea fiindca m-am bagat peste topicul tau, dar unele lucruri trebuiau spuse. Pe viitor nu am sa mai intervin.

este un forum si o lume libera fiecare are dreptul sa si exprime parerile deci nu ai gresit cu nimic comentand

 

ca ce dracului vrei sa facem ..... excursii in tacere printre copaci ??????

 

sunt o multime care pleaca si se dau adevarat....

poate nu au timp sa deschida topicuri

poate nu fac/ au chef de poze pe drum

poate nu vor sa si impartaseasca experienta cu altii

poate ii doare in dos de voi/noi.....

etc

 

merg repede sa scot de la cuptor placinta cu ODELE din tura de ieri ca am lasat o prea mult si se rumeneste rau

 

BRB

.............

 

@l.u.v. : stai linitit, la cate plimbari a facut ianachim, nu cred ca era nevoie sa se 'sacrifice' de la munca, pt inca o plimbare :)

 

Si da, stai relax, nu ma simt deloc aiurea cu 20.000 km. El ma ironiza doar. Am facut cat am putut/cat mi-am permis. Si eu , pe de alta parte, stiu ce inseamna sa faci sacrificii ca sa te plimbi cu mobra.

stiu cativa oamnei la care ziua de maine este undeva peste ani..... insa sacrificiul lor suprem este sa se opreasca din munca si din produs bani...

cand ma refer la SACRIFICIU de a te da cu mobra inseamna FOARTE CLAR de a luat dintr un loc ....BANI, TIMP defapt ORICE inseamna sa aloci unei pasiuni si DE A TRANSFERA SPRE MOTOCICLETA.....

pentru unii timpul petrecut cu familia inseamna ceva imp si l sacrifica pentru o zi de mers pe motor

pentru altii banii de schimbat mobila in casa si transferul" lor in benzina de concediu inseamna SACRIFICIU

.......

asta asa .... discutam ca am mult timp la dispozitie fiind in parc pe banca si ma bucur de peisaj.....

 

.

 

un tip destept

imi poveste la un momendat prin e tari umblat aratandu mi totodata si poze

 

l am intrebat cand a venit vorba de tari, peisaje si oamnei amarti ... DE E TE DUCI SA VEZI MIZERIA SI CHINUL ALA?????

Mi a raspuns RAZAND:

 

"DUPA CE VEZI CE INSEMANA CHINUL DE ZI CU ZI AL UNOR OAMNEI CU ADEVARAT AMARTI, CAND MA INTOR IN TARA SI VAD DE LA CE MA ENERVEZ SI CARE CRED EU CA I CHINUL MEU DE VIATA" .... STAU UN MINUT SI MA GANDESC LA OAMNEII AIA SI MA APUCA RASUL CAT SUNT DE FRAIER...... asa ca o data la ceva ani PLEC SA MA INCARC ...... "

 

fiecare acum dintre voi intelege ce vrea, ca unii ca mine SE LAUDA CU UN TUR DE TRANSFAGARASAN ieri, ca unii ca ...... se bucura ca au facut rost de un schimb de ulei..... si tot asa

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...