Sari la conținut

Circuit Targu Mures


Calfi
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 127
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost, am vazut, am ramas placut surprins DAR mai au un pic de lucru, pentru noi motociclistii.
Concret,am ajuns acolo de dimineata, dar a fost o ceata foarte deasa si destul de frig, pana la ora 14, cand s-a ridicat ceata,dar dupa 2 ore deja incepea sa se intunece.
Mi-am holbat ochii peste tot pe unde am putut sa intru.
Tot ce tine de infrastructura este super ok, la fel "ca in vest" sau chiar peste: toalete,dusuri,curent in box/paddock, helipad,sali de conferinte,drumuri de acces etc, se vede ca banii au fost investiti in ceva.
Circuitul este asezat in varf de deal si este unul tehnic, cu viraje in orb,in coborare, diferente de nivel etc.
In filmarile onboard pe care le-am vazut pana acuma, nu reflectau realitatea, (mai ales ca erau doar din masini facute) si sunt diferente de nivel semnificative , virajele se vad altfel de la fata locului (cel putin de dupa gard 🤣 )
Acum urmeaza si partea la care mai au de lucru un pic.
Din pacate,nu mi-am dat cu motorul pe circuit, deci nu ma pot pronunta direct,dar am vb cu pilotii care mi-au impartasit turele facute de ei.Nu mai comentez nimic legat de parapeti si siguranta :) Vedeti Video mai jos :)

https://www.facebook.com/piese.ducati/videos/1821944344580978

Accidentul s-a petrecut dupa inaugurare, si s-a soldat pe drum public. Am vazut si eu cand mergeam acasa,cand il impachetau in staniol. https://observator.tv/eveniment/motociclist-mort-mures-pista-sporturi-motor-274996.html

45835140_1822816624493750_77692990562238464_n.jpg

IMG_4008.JPG

IMG_4009.JPG

IMG_4070.JPG

IMG_4094.JPG

IMG_4095.JPG

IMG_4162.JPG

IMG_4188.JPG

IMG_4193.JPG

IMG_4194.JPG

IMG_4198.JPG

IMG_4200.JPG

IMG_4202.JPG

IMG_4268.JPG

IMG_4271.JPG

IMG_4272.JPG

IMG_4278.JPG

IMG_4288.JPG

IMG_4289.JPG

IMG_4290.JPG

Editat de sanyes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de info. Pare totuși interesant, cel putin din spatele tastaturii, ca se spune ca ar fi tehnic. Virajul in orb da, dar diferentele de nivel nu le-as cataloga drept "tehnice". Spun asta dpdv al unuia care a vazut doar desenul si cateva filmulete. Nah, fie cum o fi, in primavara cand da caldura sunt prezent. Astept ceva preturi, de curiozitate doar, oricat ar fi, tot voi incerca. Daca iese prea aproape ca pret de o iesire "afara", ar fi pacat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din spatele tastaturii nu se poate face un review, oricat de multe onboard-uri ai vedea.
Chiar si din spatele gardului nu il poti evalua cum trebuie.
Si eu astept anul viitor sa pot da cateva ture sa vad exact cum ii circuitul. Din ce am citit/inteles, circuitul se bazeaza pe Hungaroring, dar la o scara mai redusa.
Asa ca, hai cu primavara 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic:Te contrazic la prima parte. Ai fost pe suficiente circuite si nu-mi spune ca nu ai vizionat On-board-uri la greu pt a invata virajele iar la fata locului totul a fost mai usor de procesat. 

On-topic:avand in vedere desenul circuitului si faptul ca, cel putin mașinile, sunt in full gaz cel putin 60-70% din turul de circuit, sub nici o forma nu il poti cataloga ca fiind un circuit tehnic. 

Comparația cu Hingaro cred ca e doar wishfull thinking. Eu personal nu vad nici o asemanare. Deh, diferentele de nivel sau sicana si iesirea de pe ultimul viraj? Sa fim seriosi. 

hungaroring-plan-2013.jpg

images.png

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Da,m-au ajutat onboard-urile pe care le-am vizionat, dar situatia tot timpul a fost alta din teren, mai ales daca implica diferente de nivel. Alea niciodata nu le-am putut invata din on-board.
2. Legat de tehnic, ai auzit vorbele pilotilor 😇

3. Comparatia cu Hungaro (am gasit-o pe mai multe site-uri) -> 

1.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ADMIN pinned this topic
  • 2 weeks later...

Misto ca a mai aparut un circuit la noi, chiar daca a durat o eternitate pana a fost finalizat.

Nu am fost la fata locului, dar din cate am vazut si am citit, nu este pregatit pt curse moto.... mare pacat. Chiar NU pot sa inteleg faza, asta daca nu cumva a fost facut doar pt auto, atunci ar avea sens. 

Mergi pe circuit sa ii dai blana cat te tine, in conditii de siguranta...dar se pare ca siguranta a fost uitata pe undeva prin dosare. Tre sa vedem niste accidente urate ca sa realizam unde trebe ajustat circuitu?! Buuuuuuna treaba =))

Inca una si ma duc...care e faza cu "circuit tehnic"? pe bune? asta e circuit tehnic? pai atunci circuitele cu adevarat tehnice cum se numesc? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Circuitele cu adevarat tehnice se numesc circuite facute de oameni care stiu ce inseamna. Aici s-a "desenat" ceva care sa incapa in parcela aia si aia a iesit. La fel cum si "pilotii profesionisti" din interviul de mai sus sunt... Profesionisti care se pricep. Deh, poate-s rau desi cred ca mai degraba realist. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Incercasem sa postez și eu "minunatia" dar era in mentenanta forumul. M-am prapadit de ras. 🤣🤣 40eur aproape/sesiune. Haiosi rau organizatorii. Program intre 11.00-15.00 si locuri limitate. Blanaaaaa romaneasca. Oare s-or gasi oameni sa plateasca atata amar de bani? Dacă da, e clar, pt unii dintre noi tot "strainatate" scrie pentru distracție. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal fac orice comparație cu Hungaroring pt ca doar acolo am fost. Acolo costa 124eur/160minute in sesiuni de 20min. Comparativ, la Mures costa aprox 320eur/160min. Inteleg ca trebuie sa se producă bani, dar parca e cam tras de coada pretul. In fine, mi s-a dus speranta ca nu va trebui sa conduc 1000km dus intors ca sa ma ma dau o zi pe circuit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe calendarul pus de circuit, au anuntat in fiecare marti un trackday
Sunt curios ce preturi vor pune 🤔
Preturile din weekend nu sunt nici macar ca alea din "afara" 🤣
Pe langa asta, nu cred ca modificarile au fost facute pentru a avea mai mult spatiu de degajare asa ca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ribo, asa s-a întâmplat si la Adancata. Preturi mari la inceput, desi acolo era o mizerie fara conditii, si cu toate ca lumea se plangea de preturi uite ca s-au gasit platitori. Plm... Romanul e ciudat rau. Desi la ce tarife se vehiculeaza aici, personal as spune ca doar un disperat sau unul cu prea multi bani ar plati. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

De comedieeeee! Mi-e lene sa caut sa va dau citat cu aberatiile unora cum ca circuitul asta o sa fie o minunatie ca este la maramu si aia nu sunt ca astia de pe langa bucuresti ...ca sa vezi organizari ieftine de niste maramureseni adevarati....

 

Buhahahahaha!

 

 

Presupun ca  vioara unu cu aberatiile era JAGI si mai avea si cativa aplaudaci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...