Sari la conținut

Bd Regina Elisabeta 31.10.2013


Geo_ZGA
 Share

Postări Recomandate

tocmai ce am trecut pe langa un moto rosu (cbr parca?) lovit, putin mai sus de Hotel Cismigiu. moto era cazut pe banda troleelor, cu fata spre Universitate, unde stiam ca e interzisa circulatia, erau doar 2 politisti langa el. nu parea sa fie lovit rau, vizibile erau doar lichide scurse pe asfalt. nu am vazut vreo masina lovita in jur sau ceva de genul...posibil sa fii cazut singur, nu stiu. poate stie altcineva mai multe detalii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoristul este la municipal. Motoreta BV 10 ERZ honda de stunt. Motoristul cica ok doar picior rupt. din ce spun martorii venea pe interzis si a intrat in depasire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu pe langa accident in jur de 19:10. Motociclistul parea accidentat usor, constient, fara sange vizibil, era descaltat, Daca o fi avut piciorul feqcturat, atunci era fractura inchisa nu deschisa.

 

Pozitia motoretei si a masinii confirma ceea ce s-a zis mai sus, ca moto a venit in sus pe nterzis si a intrat in depasirea masinilor ce probabil stateau la stop. Oricum, e nasol, atata vreme cat motoretu era pe interzis nu prea sunt multe de imputat conservarului. Din pacate pe portiunea aia s-a format un obicei sa se mearga pe interzis (masini, motorete) si pulisu nu zice nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar acolo este interzis cu exceptia mijloacele de transport in comun, dar daca nu stii sectorul de drum nu ai cum sa vezi ca semnul este ascuns dupa un pom,tipic romanesc :-j (mai ales ca cnv mai sus spunea ca are nr de brasov deci foarte posibil sa nu stie drumul). Asta stiu din propria experienta ca acolo am luat eu prima amenda de circulatie, nu am vzt semnul si m-a prins "baiatul cu bmw-ul". Sincer imi pare rau sa aud ca inca nu s-au sfarsit incidentele/accidentele de acest gen, ma gandeam ca fiind sfarsit de sezon se mai raresc daca nu chiar sa se sfarseasca ca m-am saturat de cate accidente am auzit in anul asta ...Oricum sanatate "raidarului" si sper sa se faca bine cat mai repede, iar celorlalti asfalt uscat si ne auzim cu bine !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu sunt "victima". Tastez din pat :) Din fericire nu am nimic rupt. Va povestesc maine intamplarea. Multumesc de urari! Asfalt uscat!

PS: Multumesc bikerului care m-a ajutat si a stat cu mine pana au venit politia si salvarea.

PPS: Acum caut o carja...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-as culpabiliza foarte mult pe colegul pt ca a luat-o pe interzis. Pe langa taxiuri, trolee si autobuze care au dreptul de a merge legal, sunt si multe masini care merg fara nicio retinere pe acolo, profitand si de lipsa de implicare a politiei. Eu merg frecvent pe acolo (lucrez in zona Cismigiu si e cel mai facil drum catre Universitate) si niciodata nu am vazut macar sa se uite un politist urat la mine. Stau toti si dirijeaza traficul si atat.

Problema apare cand e ambuteiaj mai sus ca se formeaza cozi mari de trolee si autobuze iar tentatia de a depasi pe contrasens e mare. In plus mai apare o problema cu cei care vor sa intre in Reg. Elisabeta venint dinspre parcarea de la KFC, politie, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un "conservar" nu se asigura mega temeinic cand de exemplu, un motociclist il depaseste pe linia de tramvai, depasind in stanga si refugiul de pietoni, toata lumea ii vrea capul.

 

Daca insa un motociclist o ia pe interzis si pe deasupra, mai si depaseste pe linie continua, reactia "fireasca" este:

Nu l-as culpabiliza foarte mult pe colegul pt ca a luat-o pe interzis. ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce vă miră aceste reacții? Ipocrizia este o valoare...adică, ai ipocrizie, ai valoare mînca-ți-aș!

 

Bine că nu ți-ai rupt vreun os ridere, așteptăm povestea, că e deja mîine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati bre asa, nu sariti la beregata! ziceam ca nu l-as culpabiliza ca a mers pe interzis atata timp cat este un interzis partial (adica e totusi un sens, o banda de mers pe directia aia, permisa pt transp public si taxiuri). L-as culpabiliza insa daca s-a bagat pe contrasens - asta e alta mancare de peste. Adica una e sa faci pipi la gard normal, alta e sa faci pipi contra vantului, daca-mi este permisa o paralela mai inedita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista "interzis partial"... tu faci parte dintr-o anumita categorie cu motocicleta, categorie care are interzis acolo. doar mijloacele de transport in comun au voie, taxiurile sunt autoturisme, tot interzis au.

deci a intrat pe interzis (era vizibil, dar am zis ca exista o posibilitate, mica, sa fii fost pe sensul normal de mers si sa se fii invartit mobra) si a intrat in depasire pe linie continua... bun asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maistre, vezi ca taxiurili ie transport in comun si are voie p-acolo ;)

cat despre viziunea colegului.... iti place shaworma?!? cu tipul asta de atitudine nu vom ajunge nicaieri ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legislatia rutiera nu ie. ca nu ie nici troleu, nici autobuz, nici tramvai... exprimarea a fost gresita de la inceput: pe semnul de interzis scrie "cu exceptia ratb" (si in situatiile prevazute de lege salvare, politie, pompier). oricum ar fi, moto nu e transport in comun, in nici un caz :))

la ce viziune te referi?

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrez si eu pe strada aia (curios totusi ca n-am auzit sau vazut accidentul). Din topic inteleg ca rider-ul a intrat pe contrasens (peste linia continua) ca sa depaseasca coloana care se face la intersectia dintre Regina Elisabeta si Calea Victoriei. Nu ar fi singurul care o face totusi (joi seara erau formate 2 coloane, inclusiv peste linia continua) dar asta nu inseamna ca e absolvit de vina. Inca un exemplu ca in Bucuresti se conduce ca in jungla, fara nici un respect pentru regulile de circulatie sau de ceilalti participanti la trafic. Daca te risti la manevre din astea, trebuie sa fii constient de riscurile care vin.

Se mai poate sa fie lasat in pace ca era pe sensul ala fiindca am impresia ca cei de la parcare (KFC) pot sa faca si dreapta inspre intersectie (o posibila explicatie de ce politistii care dirijeaza nu zic nimic) si asta inseamna ca pe acei 50 m pot sa circule si masini si RATB-ul. Dar daca era si peste linia continua, nu mai conteaza nimic.

Editat de rockfest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legislatia rutiera nu ie. ca nu ie nici troleu, nici autobuz, nici tramvai... exprimarea a fost gresita de la inceput: pe semnul de interzis scrie "cu exceptia ratb" (si in situatiile prevazute de lege salvare, politie, pompier). oricum ar fi, moto nu e transport in comun, in nici un caz :))

la ce viziune te referi?

Pe semnele alea scrie "Cu exceptia transportului public local" Adica inclusiv taxi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe semnele alea scrie "Cu exceptia transportului public local" Adica inclusiv taxi.

Bai ce e drept, microbuzele din C-ta stiu ca sunt exceptate, deci nu m-ar mira in categoria asta sa intre si cele de taxi. Uite de exemplu asta eu nu o stiam... e bun si motorism.ro la ceva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Va eram dator cu o poveste

Am gasit un link ieri in care se vede locul accidentului. Era filmat dupa ce ma luase salvarea , dar se poate vedea bine locul motorului ( putin mai sus de KFC , si masina implicata - 20 de m mai jos spre Cismigiu)

Tocmai ce iesisem de la servici , acesta fiind 10 m mai jos de accident pe partea dreapta cum cobori spre Cismigiu. Cum locuiesc la Unirii este mai usor sa merg pe banda de autobuze si taxi 30 de m pana in intersectie , decat sa o iau in jos spre parc , pe la Izvor etc.Stiu ca este interzis si ca legal nu am voie sa merg pe acolo da na...Asta este.Am gresit acuma trag ponoasele. :) Asa ca in seara magica am iesit de pe trotuar , m-am asigurat si am facut stanga spre Universitate. Cele 3 benzi care duc spre Cismigiu erau goale , iar banda de ratb+taxi ( politistu mi-a zis ca au voie si taxiurile ca s-a schimbat legislatia) era plina pana in dreptul KFC.Evident ca nu era prima data cand faceam stanga acolo , ba chiar era un obicei. Un obicei prost si periculos pe care mi-l asumam.Cum cele 3 benzi erau goale , am decis sa o iau pe dunga continua , pe langa masini , pentru a ajunge la semafor. Toate bune si frumoase pana acum. Am apucat sa depasesc vreo 2 masini , cand am vazut ca le-a dat drumul celor ce veneau spre Cismigiu. Am zis ca nu are rost sa fortez asa ca am intrat pe banda de autobuze inapoi , in dreptul unei masini. Tipul din masina de langa mine statea pe mijlocu benzii ( nici el nu avea ce cauta acolo :D ) asa ca am avut loc amandoi pe banda , fara sa calc macar linia continua. M-am oprit asadar langa el si am asteptat sa se puna in miscare si banda noastra. Cum viteza mea in mom ala era de 0 km/h am putut vedea bine ce se intampla in fata. Din ce imi aduc aminte am vazut o masina venind dinspre calea Victorie , care a facut dreapta pe banda a 3-a. Din ce stiu acolo e o preselectie pt dreapta , care te duce pe banda 1. El a facut dreapta dupa preselectie din scurt. Ajungand pe banda a 3-a , am vazut ca mergea pe exterioru acesteia , foarte aproape de dunga continuaa. In 2 sec era langa mine si impactu a fost inevitabil. Pur si simplu nu aveam ce sa fac sau unde sa ma duc. Am avut un crash cage pe motor de la Impaktech (

). L-a lovit in plin cu farul fata dreapta. Cusca a fost smulsa din motor , a venit peste picioru meu.In urma impactului , mi-a tras moturul de sub mine , am facut 2 tumbe in aer si am cazut pe spate/casca la vreo 2 m in fata de impact. El a oprit mai jos vreo 20 m. Se poate vedea si in filmulet. A venit la mine dupa un min. A zis ca nu a putut deschide usa din cauza ca aceasta era intepenita.

Daune : El - nu stiu exact ca nu am putut vedea masina. Din ce zice politistu - aripa fata dreapta , toc usa sofer, usa spate stanga

Eu - fizice - am avut echipament ( geaca , casca , manusi , genunchiere , bocanci , ghiozdan hard )

- daca nu aveam bocanc era mult mai grav - cusca m-a lovit in laba piciorului , si din impact am rupt scarita cu talpa - o taietura pana la os , un hematom , si

multe vanatai

- ghiozdanu a bubuit cand am cazut asa ca si-a facut datoria

- casca a absorbit impactu . Un Shoei XR 1000.

mecanice- cusca smulsa de pe motor. ( era prinsa in 2 puncte , la mijloc fiind cu ax de oxel dintr-o parte in alta a motorului

- scarita si schimbator rupt - cu picioru

- baie sparta de ulei

- etc ca inca nu am facut o revizie la moto. S-ar putea sa fie afectate furca si cadru.

Concluzie:

Vina mea 100 %. ramane sa ma duc Luni la Politie sa vedem care-i planu. El zice ca a avut 50km/h . Nu ca ar conta dar totusi mi-e greu sa cred ca se poate ajunge la asa ceva tinand cont ca eu aveam 0 km/h si el numa 50 :)

Bina ca nu a fost mai nasol. Acuma vine iarna deci am timp sa fac moto , pe mine si pe el

Asfalt uscat si cald si sa nu ne mai auzim pe la sectiune asta ever .

No Fear!

 

post-41494-0-16181700-1383468708_thumb.jpg

post-41494-0-44592500-1383468713_thumb.jpg

post-41494-0-12755200-1383468720_thumb.jpg

post-41494-0-38136400-1383468725_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...