Sari la conținut

ZZR-400N-2 probleme


9470m
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

 

Am nevoie de ajutor cu troaca, am observat ca pierde ulei pe la capacul statorului de pe partea stanga, sunt curios daca este normal ca uleiul sa fie inauntru pentru ca motivul pt care curge ceva de acolo imi este clar: capacul este crapat.

A doua problema este legata de mersul constant , dupa o anumita viteza mototcicleta are o zgaltaiala ritmica fata/spate si se aude o bataie de sub mine, nu conteaza in ce viteza sunt si dispare atunci cand accelerez, Lant neintins?

 

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

, sunt curios daca este normal ca uleiul sa fie inauntru .............................Lant neintins?

 

 

Multumesc.

Este normal.

 

Da, poate fi si de la lant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba mers subturat decat lant neintins ... La ce turatie schimbi de obicei treapta ?

Sincer nu pot sa-ti spun pt ca am iesit cu ea pt prima oara asta seara . 5-6 mii sa zic?Cred ca merg la 4000 constant.

Dupa ce pot sa ma uit lant sa vad daca este uzat? Pinioanele imi par ca au dintii ok, nu sunt ascutiti nu sunt indoiti.

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este normal ulei in capacu de la stator deoarece si el are nevoie de ungere, ajuta si racirea statorului.

problema cu socurile e posibil sa fie de la lant ne intins sau schimba tampoanele de la foaie spate. vrefifica manualul despre intindera lantului si pozitia tampoanelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut sacadarea asta ciudata la 600f care i-a derutat chiar si pe unii mecanici de renume, intr-un final am descoperit ca era de la lantul uzat inegal pentru ca nu a fost reglat bine dupa ce i-am schimbat guma spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut sacadarea asta ciudata la 600f care i-a derutat chiar si pe unii mecanici de renume, intr-un final am descoperit ca era de la lantul uzat inegal pentru ca nu a fost reglat bine dupa ce i-am schimbat guma spate.

multi dau neatentie lantului atunci cand schimba cauciucu..dc? dezinteresati sau nepriceputi sau nu cunosc...de regula dak nu te pricepi mergi la mecanic sa iti dea roata spate jos si apoi meri sa iti schimbi cauciucu..am patito personal.m-am invatat minte.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este normal ulei in capacu de la stator deoarece si el are nevoie de ungere, ajuta si racirea statorului.

problema cu socurile e posibil sa fie de la lant ne intins sau schimba tampoanele de la foaie spate. vrefifica manualul despre intindera lantului si pozitia tampoanelor.

Cred ca ai dreptate cu tampoanele de la foaie, daca apuc de foaie pot juca destul de usor cu ea fata spate sus jos aplecat catre si dinspre janta , nu opune multa rezistenta.

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ai dreptate cu tampoanele de la foaie, daca apuc de foaie pot juca destul de usor cu ea fata spate sus jos aplecat catre si dinspre janta , nu opune multa rezistenta.

NU mai merge pe CAPCANA AIA !!!!

 

1 ax roata spate nestrans

2 rulment capac(daca are) muci

 

vezi ca sunt baieti care vin si-ti repara mobra acasa, sau macar inspecteaza , ai sectiunea servis un pic mai jos.

 

https://www.motorcyclespareparts.eu/special-pages/model.aspx?brand=2&type=5&year=580689&model=581141&part=581446

 

601A

vezi cum e montat 42036

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU mai merge pe CAPCANA AIA !!!!

 

1 ax roata spate nestrans

2 rulment capac(daca are) muci

 

vezi ca sunt baieti care vin si-ti repara mobra acasa, sau macar inspecteaza , ai sectiunea servis un pic mai jos.

 

https://www.motorcyclespareparts.eu/special-pages/model.aspx?brand=2&type=5&year=580689&model=581141&part=581446

 

601A

vezi cum e montat 42036

Am strans piulita la specificatiile din fabrica cu o cheie dinamometrica , roata nu pare sa aiba joc cand misc lateral, pinionul daca trag de el se misca. Initial cand m-am uitat la link-ul tau vroiam sa zic ca e ZZR nu ZXR dar vad ca se potrivesc, o sa o duc intr-un service la primavara mai am decat un drum de facut cu ea anul asta la RAR la identificare si atat.

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am strans piulita la specificatiile din fabrica cu o cheie dinamometrica , roata nu pare sa aiba joc cand misc lateral, pinionul daca trag de el se misca. Initial cand m-am uitat la link-ul tau vroiam sa zic ca e ZZR nu ZXR dar vad ca se potrivesc, o sa o duc intr-un service la primavara mai am decat un drum de facut cu ea anul asta la RAR la identificare si atat.

vezi sa nu fie ultimul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cam asa face.

 

http://youtu.be/p1TLjrhv7Io

 

Rulmentul carrierului pinionului spate este distrus.

 

Dupa ce desfaci sunt absolut convins ca vei mai gasi stricaciuni:

rulmentii de roata - posibil sa fie si aia distrusi

"tampoanele" din hub-ul rotii - tasate

suruburile de reglaj/aliniere ale rotii spate - posibil sa fie gripate

Siguranta piulitei care strange axul spate lipseste - piulita aia nu se strange exccesiv de tare, de asta e siguranta acolo.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulmentul carrierului pinionului spate este distrus.

 

 

Dupa ce desfaci sunt absolut convins ca vei mai gasi stricaciuni:

rulmentii de roata - posibil sa fie si aia distrusi

"tampoanele" din hub-ul rotii - tasate

suruburile de reglaj/aliniere ale rotii spate - posibil sa fie gripate

Siguranta piulitei care strange axul spate lipseste - piulita aia nu se strange exccesiv de tare, de asta e siguranta acolo.

Suruburile de aliniere reglaj sigur nu sunt gripate pt ca am luat putin din burta lantului tragand de roata in spate ( egal pe ambele parti dupa semne) . De tampoane trebuie neaparat sa ma uit si de rulmenti . Piulita axului spate am strans-o dupa manual. Eu o desfac sambata sa ma uit sa vad ce e inauntru, revin cu pareri si probabil poze.

 

EDIT: Tocmai mi-am dat seama ca am numarul tau de la un coleg de serviciu, as vrea sa-ti fac o vizita la service intr-o sambata ( nu stiu neaparat daca asta) .

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...