Sari la conținut

Pot pune o janta mai lata?


TZU
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor, a venit iarna si cu ea o gramada de idei mai mult sau mai putin "tampite" de a-ti modifica ceva la mobra din dotare.De aici si topicul pe care multi cu siguranta poate nu o sa il agreeze (gandindu-se ca sunt nebun) poate altii o sa ma ajute cu idei sau cu propuneri.Am in garaj un GSXF de 600 din 1994 si din cate stiti cu totii aceste moto nu sunt cu o roata asa mare si lata precum cele cu R dupa GSX.Cum posibilitatile de a lua una cu R dupa sunt mici,ramane macar dorinta de a fi mai "lat"...De aici si intrebare: "SE POATE MONTA O JANTA CU DIMENSIUNI CAUCIUCULUI DE 180 PE O BASCULA (fara a o schimba) DE 150 SI CU CAT SCHIMBA CICLISTICA MOTOCICLETEI ACESTE MODIFICARI ??? (imi pare rau dar nu stiu dimensiunile jantei exact,dar cred ca s-a inteles ideea) MULTUMESC MULT !!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema este ca janta mea este in talon pentru 140 si am pe ea 150 sta bine si se conduce la fel de bine insa ideea este daca pot monta alta janta care este fabricata pentru cauciuc pe 180 asta ma intereseaza.Daca pot schimba janta cu totul adica sa pun una mai lata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus pe o moto identica un cauciuc de 150 si intra si 160 cu siguranta. e un pic mai stabila de poponeata pe viraje dar pierzi din viteza la plecare rapida

iar am baut

dar cum adica pierde din viteza ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a te lamuri trebuie sa studiezi daca I-ti permite bascula,aliniamentul lantului iar daca pe aceeiasi janta pui un cauciuc de alta dimensiune ai facut kakatul praf terminatii cu aberatiile.Producatori sunt asa de prosti cand fabrica profilele jantelor si cauciucurilor si se gasesc niste tralalala sa-I contrazica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

app pe mine ma intereseaza sa o schimb pentru ca vreau sa o fac mai stabila



CA SA LAMURIM !!!!!!!!!!!!!!!!! NU VREAU SA PUN UN CAUCIUC DE 180 PE O JANTA CARE SUPORTA MAXIM 150 !!!!!!!! EU VREAU SA SCHIMB JANTA CU TOTUL CA SA PUN CAUCIUCUL MAI LAT, IMI PARE RAU, DAR ESTE GRESEALA MEA DIN TITLU TOPICULUI SCUZE!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

app pe mine ma intereseaza sa o schimb pentru ca vreau sa o fac mai stabila

 

CA SA LAMURIM !!!!!!!!!!!!!!!!! NU VREAU SA PUN UN CAUCIUC DE 180 PE O JANTA CARE SUPORTA MAXIM 150 !!!!!!!! EU VREAU SA SCHIMB JANTA CU TOTUL CA SA PUN CAUCIUCUL MAI LAT, IMI PARE RAU, DAR ESTE GRESEALA MEA DIN TITLU TOPICULUI SCUZE!!!

Ai masurat sa vezi daca are loc? Nu atinge bascula sau lantul? Nici pinioanele nu cred ca vor mai fi aliniate.

Eu zic ca nu se poate.

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate e seara si frig afara si mi-e cam lene sa ma duc in garaj sa masor...Dar din ce am vazut are mai mult de 5cm in stanga si in dreapta de la cauciuc la bratele basculei



inseamna ca maine am mult de masurat...matematica, nu scap niciodata de ea ???????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate e seara si frig afara si mi-e cam lene sa ma duc in garaj sa masor...Dar din ce am vazut are mai mult de 5cm in stanga si in dreapta de la cauciuc la bratele basculei

 

inseamna ca maine am mult de masurat...matematica, nu scap niciodata de ea ???????????

Asa mult? La mine la Banditul din foto nu sunt mai mult de 10-12 mm pana in bratele basculei si cam tot atat pana in lant. Cauciucul fiind de 180.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , in primul rand . In al doilea rand , trebuie sa iei in calcul dimensiunile rulmentilor din janta . Trebuie sa fie la fel cu cei pe care-i ai acum ptr a nu necesita alt ax . Pe urma , masoara distanta intre brate sa vezi daca incape roata cu tot cu pinion montat . Asta in cazul in care o iei cu tot cu pinion . Daca o iei fara , trebuie sa-l iei in calcul . Pe partea stanga trebuie sa vezi daca etrierul mai calca pe disc corect si daca nu necesita si acesta modificari . O seara faina si spor la treaba .

 

P.S : exemplu - VFR 750 cu roata spate de VTR . Modificari necesare : etrier VTR , ax VTR , pinion spate VTR .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

app pe mine ma intereseaza sa o schimb pentru ca vreau sa o fac mai stabila

 

CA SA LAMURIM !!!!!!!!!!!!!!!!! NU VREAU SA PUN UN CAUCIUC DE 180 PE O JANTA CARE SUPORTA MAXIM 150 !!!!!!!! EU VREAU SA SCHIMB JANTA CU TOTUL CA SA PUN CAUCIUCUL MAI LAT, IMI PARE RAU, DAR ESTE GRESEALA MEA DIN TITLU TOPICULUI SCUZE!!!

 

app pe mine ma intereseaza sa o schimb pentru ca vreau sa o fac mai stabila

 

CA SA LAMURIM !!!!!!!!!!!!!!!!! NU VREAU SA PUN UN CAUCIUC DE 180 PE O JANTA CARE SUPORTA MAXIM 150 !!!!!!!! EU VREAU SA SCHIMB JANTA CU TOTUL CA SA PUN CAUCIUCUL MAI LAT, IMI PARE RAU, DAR ESTE GRESEALA MEA DIN TITLU TOPICULUI SCUZE!!!

TZU pe modelul tau merge sa bagi geanta care tine gume de 180-190 far probleme :)

 

Rectific si imi cer scuze daca am indus pe cineva in eroare cu raspunsul de mai sus, tocmai am vb cu tovarasul meu si ma lamurit si pe mine,, cand a schimbat geanta ca sa puna gume de 180/190 el a schimbat bascula. Inca odata imi cer scuze ca m-am bagat in seama crezand ca pot da o mana de ajutor :) Numai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu face prostia asta.

mai mare ,mai bine,mai mult este opusul binelui si in situatia ta ,manevrabilitatea ,handlingul ,ciclistica ,au de suferit + ca daca era o treaba buna puneau inginerii de la suzuki din prima pe motocicleta asa ceva ca sigur nu sunt niste tampiti sau nepriceputi ,ramai cu ce ai scris in talon si o sa fie bine else... schimba motocicleta cu totu`

numai bine

Doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Este o prostie când zici că motocicleta are stabilitate mai mare dacă pui cauciuc lat. Daca era așa, fi sigur că producătorul o făcea. Jantă mai lată nu vei putea adapta pe bascula actuală, iar dacă pui un cauciuc mai lat pe janta asta va sta cum spunea un coleg mai sus, "ca o ciupercă). Baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma totul se va limita la aspect . Din cate stiu eu , tu oricum nu vezi roata din spate , in mers iar o roata mai lata pe spate are si avantaje dar si dezavantaje . Este adevarat , estetic este un mare castig dar nu cred sa fie acesta scopul final .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-74222-0-21667000-1387470524_thumb.jpg uite eu am pus mai lat decat e in talon ti se pare k arata k o ciuperca???? si sa stii k imi intra si mai lat dar nu mam inteles cu baiatu de unde lam luat la pret. asa k nu te mai panica. app mobra este de vanzare daca intereseaza pe cineva. sunati la nr 0760669030

Editat de gabywst
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gifSDC13669.JPG uite eu am pus mai lat decat e in talon ti se pare k arata k o ciuperca???? si sa stii k imi intra si mai lat dar nu mam inteles cu baiatu de unde lam luat la pret. asa k nu te mai panica. app mobra este de vanzare daca intereseaza pe cineva. sunati la nr 0760669030

cauciucul asta pe care il ai acum pus pe ea ce dimensiune are??? ca am vazut multe modele de cacucicuri pe 160 cu profil de strada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa faci o treaba buna iti sugerez sa iti cauti o bascula de gsxr cu janta etrier ax si totot...tot sistemul...si o montezi cu totul...sunt multe modele de gsx-r de pe care poti lua....,..eu am avut o trotineta de 750 cu roata de 130 pe spate...:)))si i-am pus tot sistemul cu bascula cu tot si guma pe 180....iti poti inchipui cat de meserie arata dupa aceea...si totul a fost la fix...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...