Sari la conținut

Jivina Sovietica


Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator MosRahao

Am zis din momentul in care am aflat ce vrei sa-ti cumperi ca vei primi cel putin o teapa.

 

Ai zis! Si ai avut si dreptate... :D

 

Intre timp insa, cu incetul si cu ajutorul unor oameni de buna credinta, motoreta e bine, sanatoasa si frumoasa. O sa ti-o prezint, cu tot cu atas, gata sa dai o tura cu ea daca o sa vrei, asa cum am promis!

 

(o sa fii intr-o dupa-amiaza insorita pe la garaj sau de-abia din primavara?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul e bine cand se termina cu bine! :D

 

Programul la service in perioada asta e mult mai relaxat decat in sezon. Practic nu venim la program :D

Daca insa pana la primavara iesi in weekend la plimbare, sambata cu singuranta sunt prezent la datorie, de obicei incepand cu ora 11.

Te astept cu drag (si un ceai cu rom) si bineninteles ca vreau sa dau o tura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Daca insa pana la primavara iesi in weekend la plimbare, sambata cu singuranta sunt prezent la datorie, de obicei incepand cu ora 11.

Te astept cu drag (si un ceai cu rom) si bineninteles ca vreau sa dau o tura!

 

O sa ies chiar maine la o plimbare insa nu va fi timp de vizite. Incepand cu urmatorul we, daca timpul va fi macar la fel de ok ca acum, vin cu mare placere, asa cum ai zis: intr-o sambata. Toate bune pana atunci!

 

OK, astept un semn de la tine in functie de cum avanseaza pregatirile

 

Gata de drum! :)

 

(chiar nici un alt "comunist" cu sau fara atas nu are chef de o plimbare maine ? totusi, in caz ca se mai hotaraste careva sa-si miste fieratania : plecarea la ora 11.00, din Berceni. traseul aproximativ : http://goo.gl/maps/hEoch - 150 km)

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Rares si felicitari pt. perseverenta. A iesit frumoasa 'jivina sovietica". Nu am inteles insa (poate ai explicat alta data dar nu am citit eu?) de ce ai renuntat la atasasul cu care ai achizitionat-o sia trebuit sa cumperi altul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Salut, Adrian! Si multumesc frumos! :cheers:

 

A trebuit sa renunt la atasul ei pentru ca cel original, achizitionat deodata cu motocicleta fusese accidentat in bot (din care cauza barca statea "cash" si in plus avea tot fundul schimbat, de o maniera groaznica, o reparatie lucrata primitiv. Ar fi costat foarte mult repararea lui (necesita lucrari ample de tinichigerie) si rezultatele ar fi fost indoielnice. De aceea am decis ca e mai bine sa-l inlocuiesc. Am ratat atasul acela de Planeta5 pe care mi l-ai semnalat tu in vara dar apoi s-a intamplat (cu ajutorul altui confrate) ca l-am gasit pe acesta. Este de IJ 4, este mai usor decat cel de P5, un pic mai mic (si mai usor, ceea ce e bine) dar cel mai important este ca l-am gasit in starea originala, fara nici un fel de modificari sau carpeli. Si la un pret bun, platit cinstit unui baiat onest si cumsecade. As fi vrut doar barca dar si cadrul meu original era gaurit de rugina ... Asa ca l-am schimbat cu totul.

 

Vezi? Erau multe chestii in neregula la cel vechi... De aceea l-am schimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ies chiar maine la o plimbare insa nu va fi timp de vizite. Incepand cu urmatorul we, daca timpul va fi macar la fel de ok ca acum, vin cu mare placere, asa cum ai zis: intr-o sambata. Toate bune pana atunci!

 

 

Gata de drum! :)

 

(chiar nici un alt "comunist" cu sau fara atas nu are chef de o plimbare maine ? totusi, in caz ca se mai hotaraste careva sa-si miste fieratania : plecarea la ora 11.00, din Berceni. traseul aproximativ : http://goo.gl/maps/hEoch - 150 km)

 

Traseul propus e destul de lungut. Daca nu incurc, eu va insotesc pana la Herasti, vizitez Conacul si apoi ma intorc acasa, fiu-meu reincepe scoala luni. O sa fim 5 sau 6 atase, daca si-l ia si Furtex pe al lui crestem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Traseul propus e destul de lungut. Daca nu incurc, eu va insotesc pana la Herasti, vizitez Conacul si apoi ma intorc acasa

 

Cum sa incurci? Vino! Adunarea e la 11, la Cristi -n-o sa tinem de traseu ca gaia matzul, ne sfatuim si cu ceilalti.

Suntem flexibili cu traseul. S-a avansat inclusiv propunerea unui ceaun cu vin fiert la intoarcere daca nu ne intindem mult.

 

Pai atunci, sa nu ne-ntindem mult! :laugh:

PS: Eu m-am intins cel mai putin. :laugh: Sa puneti si voi poze.

Pe drum spre voi s-a dus b a t e r i a, asa cum am banuit...

 

post-67793-0-84087600-1388917435_thumb.jpg

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial ma batea si pe mine gandul sa vin dar drumul de la mine pana la Berceni pe centura de 20 km dus 20 intors ma facut sa renunt . Totusi nu am stat acasa si am incalecat pe a mea " jivina sovietica " si am facut o tura de vre'o 60 km in zona iar la intoarcere m-am incalzit la un gratar la prietenii din Mogosoaia unde am fost promovat grataragiu sef . Si uite asa mai trecu o duminica de iarna imbinand pasiunea de mers pe moto cu cea de a sta alaturi de prieteni la un pahar de vorba si nunumai .



Asteptam poze si de la ceilalti care au putut ajunge la plimbarea propusa .

post-29942-0-46740500-1388933409_thumb.jpg

post-29942-0-34868600-1388933416_thumb.jpg

post-29942-0-08785800-1388933423_thumb.jpg

post-29942-0-33761800-1388933430_thumb.jpg

post-29942-0-89978400-1388933436_thumb.jpg

post-29942-0-14600300-1388933444_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos! Ce mult imi place sa ma uit la pozele postate de voi cu plimbari pe ,,jivine" salvate de la pierirea la fier vechi. Sunt off-topic dar nu pot sa nu imi exprim respectul si admiratia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma Festina ne-a ajuns din urma pe intoarcere cu japoneza, si ca sa recupereze disconfortul creat de lipsa Ij-ului a fost numit bucatar sef la ceaun (absolut delicios).

Poze pune el daca vrea, ca e topicul lui si in poze nu apare nici un IJ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Poze pune el daca vrea, ca e topicul lui si in poze nu apare nici un IJ.

 

Pai n-apare nici un ij, daca m-a lasat bateria drept acu`... Insa au aparut 4 atase - dar n-am facut nici o poza inghetat de frig fiind. Noroc cu focul pentru ceaun si mai ales cu veselia prietenilor ai caror oaspeti am fost, dupa plimbare. Toata aceasta caldura + vinul fiert foarte bun m-au dezmortit...

 

Am furat o poza insa, de la Adina :

 

1489124_10152133096619275_1736871283_n.j

 

Initial ma batea si pe mine gandul sa vin dar drumul de la mine pana la Berceni pe centura de 20 km dus 20 intors ma facut sa renunt . Totusi nu am stat acasa si am incalecat pe a mea " jivina sovietica " si am facut o tura de vre'o 60 km in zona iar la intoarcere m-am incalzit la un gratar la prietenii din Mogosoaia unde am fost promovat grataragiu sef .

 

Hehe, ce coincidenta! Si eu tot de promovarea asta avui parte - si mi-a facut mare placere intr-o companie foarte, foarte placuta. Pacat ca nu ai venit cu noi, pe de alta parte te inteleg perfect, a fost cu-adevarat frig.

 

Misto si plimbarea ta, Ionele! :cheers:

 

Sunt off-topic dar nu pot sa nu imi exprim respectul si admiratia.

 

Nu esti offtopic, om. Multumim frumos! Asfalt uscat sa ai si tu!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

De azi, Jivina cea Sovietica are o noua baterie. :)

 

 

 

Pentru cine mai cauta o baterie asemanatoare pentru IJ :

M6 010, 12V 8 Ah, 80 A (EN) ETN 508 012 008, dimensiuni: 88 l x 106 h x 152 L

furnizor : http://consumabile.bepagroup.ro/

 

Te-a costat 50 ron ? La pretul asta iti gasisem baterie ruseasca, noua, tot 12 V / 8 A ( intra la fix in cutia IJ-ului Planeta 5 ) dar nu te-ai catadicsit a da un telefon dupa ce ti-am trimis SMS-ul.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că Bosch e o alegere bună. Eu am avut Varta de două ori şi nu m-au ţinut (la motocicletă). La maşină am păţit la fel -Varta = praştie din punctul meu de vedere. Acum am Bosch şi sunt foarte mulţumit.

P.S. Doar 50 lei o baterie nouă de 12V 8Ah? Unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

dar nu te-ai catadicsit a da un telefon dupa ce ti-am trimis SMS-ul.

 

ah, tu erai? am in memoria telefonului un singur numar al tau, nu am stiut cine m-a sms-uit, de aceea n-am sunat. sorry...

 

Cred că Bosch e o alegere bună.

P.S. Doar 50 lei o baterie nouă de 12V 8Ah? Unde?

 

Sa speram ca e buna, si ca o sa tina corespunzator faimei celebrei marci ... A costat 150 de ron.

 

Felicitari, frumos proiectul :) la cat mai multi km cu el :)

 

Multumesc frumos! Multi km imi doresc si eu cu el, inceputul e mai greu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...