Sari la conținut

Cu mopedul la mare


ad3lin_01
 Share

Postări Recomandate

Daca nu va grabiti sa ajungeti, puteti face 2 zile pe drum, nu omorati motoarele, sunt motoare mici alea trebuie multe pauze, ulei bun. Si eu am participat in 2011 intr-o excursie cu scutere pe transalpina, transfagarasat etc, totyal cam 9-10 zile, a fost excursie nu fugareala. Si tot la fel am mers cu 40-50km/h rar un 60km/h.

 

Mergeti voi, dar sa fie mopede noi cu motor nou pastrat si transmisia la fel. Era mai bine cu un piaggio SI sau Bravo, au variator unele si aprindere electronica si mai confortabile decat un ceao care e bicicleta cu motor :)

 

Au mers alti si cu biciclete asa ca nu e ceva ciudat ce faceti voi... Dar uni stie numai de motoare de la 600cc si model dupa anul 2000... e bine sa ii ignori :)

Editat de LaurX82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator MosRahao

ce parere aveti despre aceasta excursie?

 

io am o parere foarte buna ! doar destinatia mi se pare naspa, la Costinesti e mare tziganie. ce ziceti de Kavarna? http://goo.gl/maps/8LyjJ

 

cu 50 cc eu am mers dintr-o bucata si intr-o singura zi doar 150 de km dar cred ca e foarte posibil ce vreti voi, daca motoarele sunt revizuite inainte de calatorie, folositi ulei bun si nu le forjati. nu uitati nici de echipament, 600 de km nu-i poti face doar cu o casca-n cap si-n slapi. bafta la drum !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Eheee....am mers intr o zi Bucuresti-Brasov,retur si alte ture prin bucale,400km in total in ziua aia,am avut timp si de o liniuta cu un L30 condus de un amic.La intoarcere de la Brasov am parcat intr un sant, in curba,nefiind atent la drum.Anul asta se implinesc 5 ani de cand bestia zace fara carene intr un sopron..carene care au fost vopsite cu ,cwurul si mi-a fost scarba sa le montez

 

Am ceva cunostinte care au facut 11 ore din bucale pana la mare cu scuterele.Prin 2007-2008 era nebunie mare cu buburuzele astea de 49.Eu mergeam la munte doar cu scuterul de 49

 

E mult mai fun un drum lung cu un moped decat cu un motor mare.In vara la intoarcere de la mare nu mi-a stat nici o masina in fata.Viteza,autostrada plictisitoare,zero distractie,Dupa veo 1.5 ore de la intrare pe autostrada eram in fata blocului mai plictisit decat am urcat pe motor.Mi-e dor de vremurile si drumurile lungi pe care le faceam cu scuterul de 49

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am o parere foarte buna ! doar destinatia mi se pare naspa, la Costinesti e mare tziganie. ce ziceti de Kavarna? http://goo.gl/maps/8LyjJ

 

cu 50 cc eu am mers dintr-o bucata si intr-o singura zi doar 150 de km dar cred ca e foarte posibil ce vreti voi, daca motoarele sunt revizuite inainte de calatorie, folositi ulei bun si nu le forjati. nu uitati nici de echipament, 600 de km nu-i poti face doar cu o casca-n cap si-n slapi. bafta la drum !

 

Nu avem voie sa iesim din tara cu numere de primarie. :( daca aveam voie destinatia era olanda:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avem voie sa iesim din tara cu numere de primarie. :( daca aveam voie destinatia era olanda :D

Noi acum 4 ani am fost 16 scutere la ruse <la o plita incinsa> da cu numere de primarie , cu ITP valabil , cu asigurari RCA si nu am avut probleme .

Cu un piaggio NRG racit pe apa am fost si la mare bucuresti - constanta pe drumu vechi si am mai facut drumul bucuresti - calafat 300 km

Problema mare este consumul de carburant la 80 - 90 h cred ca am bagat benzina mai mult ca la o masina , ambele drumuri cu pasager . 7 ore pana la mare :)) cu pauze de fumat .

Have Fun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 2010 am facut cu o motocicleta de 150 cmc intr-o zi vreo 600 km (Campulung Moldovenesc-Jupiter). Am mers cu maxim 90-100 km/h, dar majoritatea drumului l-am facut cu 50-60 km/h. Am plecat la ora 5 dimineata si am ajuns la ora 19! 14 ore de condus. Am prins si o zi cand vuiau televiziunile cu coduri galbene de ploaie, majoritatea drumului a fost pe ploaie. Nu va descriu durerea de "fund" pe care o aveam dupa atatea ore de stat in sa. E descris totul aici: /index.php?/topic/551610-tura-prin-tara-cu-first-bike-concorde-peste-1600-de-kilometri/ . Deci se poate face. Va urez bafta multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La voi nu e problema viteza, puteti merge si cu 30-40 km/h, dar sa mergeti. Dar la voi cred ca o sa pierdeti mult timp cu reparatile :)

Cred ca la venire le vindeti la fier vechi, daca ajungeti la mare si veniti acasa cu trenu. Trebuie motor bun la drum lung.

Am mers mai demult cu cineva tot asa cu moped si se oprea din 10-15 km sa o repare, schimba bujii si reglari.

Si inca o problema, cred ca o sa gasiti si dealuri pe drum, abia urca scuterele la deal ca uni le mai inpinge....

 

Partea buna la voi e ca aveti pedale si daca e sa ramaneti in pana, dati la pedale, ajungeti voi :)

 

Si nu prea vad unde o sa puneti bagaje pe ele, mai pui si bagaje... deja ai pasager...

Cum va ziceam, cu un Piaggio SI sau Bravo ar mai merita, mai ales un SI cu aprindere electronica si cu variator, in primul rand sa aibe variator...

Editat de LaurX82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare , baieti ! Sa nu renuntati , marea nu e asa departe . Daca vreti sa faceti o pauza la jumatatea drumului, spuneti sa va gasim o curte in care sa mesteriti si un pat in care sa va odihniti peste noapte . Pe bune ! . Mult succes !

 

A, luati-va casti , macar !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca reparatiile sunt sarea si piperul, tin minte cum acum vreo 15 ani cand calaream comuniste si unora li se defectau din 20 in 20 km, mai faceam cate o intrunire ad-hoc, momentul culminant a fost intr-o noapte de Inaltare cand pe maxim 50 km au "crapat" fo' 7 comuniste, s-a lasat grav atunci cu RK-uri in zi de sarbatoare... :)

Editat de Clasic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari..din calarasi si felicitari pentru idee,sunt la a 4 participare a intruniri SEAWOLVES M.C. din mamaia si sunt foarte incantat de atmosfera si locatie. ANUL ACESTA CRED CA VA FI IN PERIOADA 13.14,15 IUNIE DAR SIGUR SE VA ANUNTA .IDEEA ESTE URMATOAREA DACA VA HOTARATI SA MERGEM LA MARE IMPREUNA CU SIGURANTA VETI AJUNGE SI PRIN CALARASI.EU ORICUM MA DUC SUNT 135 KM DIN CL.PE DRUMUL VECHI PANA IN MAMAIA VERIFICAT DE MINE...DRUMUL ESTE LIBER PEISAJ DE VIS...50. 60 VITEZA PAUZE CAT ESTE NECESAR...OBLIGATORIU CASCA COSTUME DE PLOAIE SI ASIGURARE, ITP, PERMISE MAI NOU... :))) EU PLEC CU CORTUL SI STAU.. PLEC PE DRUMUL VECHI SI MA INTORC PE HARSOVA- FETESTI.-.CALARASI IAR CU MOPEDELE SE POATE IESI DIN TARA ATATA TIMP CAT ESTE INCRIS LA PRIMARIILE DE ORAS...EU CU AL MEU AM FOST IN BULGARIA FARA PROBLEME...MOPED ACTIV SET 80 CUSTOMIZAT DE MINE KM 17.MII IN 3 ANI...POZELE VB DE LA SINE..VA ASTEPT SI PE PAG MEA DE FB DACA SE MAI DORESTE ACEASTA PLIMBARE A VOASTRA...ASFALT USCAT PENTRU TOTI...https://www.facebook.com/dan23s

post-60694-0-96058500-1392463781_thumb.jpg

post-60694-0-20919400-1392463799_thumb.jpg

post-60694-0-06626600-1392463808_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Nu vad eu bine sau chiar ai fost la transfagarasan cu asa ceva, cred ca ai urcat-o in masina si coborat transfagarasanu. Nu de alta, dar nu cred ca are putere sa urce asa dealuri nici noua fiind... ciudat.

Daca era un SI poate, ca ala are variator si ajuta la deal.

Editat de LaurX82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Voi erati pe 13.07 pe la Bran?

post-72-0-56731700-1405939390_thumb.jpg

post-72-0-39139500-1405939409_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...