Sari la conținut

Un arc si un bolt in baia de ulei.


Ruben
 Share

Postări Recomandate

Pe la dopul respectiv verifici semnele aprinderii/distributiei! pe bune ca esti mecanic? in partea dreapta scrie 1000ml si ai un buson ce il poti desface cu mana, deasupra scrisului! pe acolo torni uleiul!

operatiunea cu uleiul, am inteleso gata. Dopu ala nu aveam idee de la ce e..:)

 

ucenic la auto zice. Difera un pic motoarele daca te uiti din afara :)

 

@Ruben: Ia un manual de reparatii de la unu de 125cc si o sa intelegi mai bine ce si cum, presupunand ca stii un pic de engleza.

ok..mecanica poate nu stiu..da macar engleza cat de cat stiu..:)) mersii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru ca ai pus ceva poze,cu motorul am reusit totusi sa identific despre ce este vorba.

Din imagini mie imi pare ca seamna motorul cu cel de pe Suzuki DR 125,si uite ce am gasit:

 

Nu stiu ce ai mai demontat tu pe acolo, ca nu prea am inteles..dar acel bolt si arcul aferent este de la selectorul de viteza mai precis opritorul furci nr 2 de viteza.

 

post-15340-0-21157500-1392104882_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca ai pus ceva poze,cu motorul am reusit totusi sa identific despre ce este vorba.

Din imagini mie imi pare ca seamna motorul cu cel de pe Suzuki DR 125,si uite ce am gasit:

 

Nu stiu ce ai mai demontat tu pe acolo, ca nu prea am inteles..dar acel bolt si arcul aferent este de la selectorul de viteza mai precis opritorul furci nr 2 de viteza.

 

Pentru ca ai pus ceva poze,cu motorul am reusit totusi sa identific despre ce este vorba.

Din imagini mie imi pare ca seamna motorul cu cel de pe Suzuki DR 125,si uite ce am gasit:

 

Nu stiu ce ai mai demontat tu pe acolo, ca nu prea am inteles..dar acel bolt si arcul aferent este de la selectorul de viteza mai precis opritorul furci nr 2 de viteza.

 

aha. Multumesc de ajutor. Deci ce am gasit eu nu era in baia de ulei aiurea.. Doar ca am desfacut busonul gresit.. :( multumesc inca o data pentru ajutor ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat, au copiat chinezii dupa suzuki, mai exact motorul de Suzuki gn 125 1987-2001

 

Gn125.jpg

 

 

si chiar are legatura cu selectorul, este pinul de fixare pe punctul mort.

 

Selector+gn125.jpg

 

Spor la treaba pentru tine (adica mergi la un mecanic totusi...) si multumim ca ne-ai mai pus mintea la treaba...ca pe praful asta cam lancezim.

 

Jos palaria pentru FLR-BV, trebuia sa ma uit prin zona aia de la inceput...dar nu stiam exact ce motor are drumjba intimatului...adia in amurg incep sa am mintea limpede... :crack:

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da..deci azi i'am pus arcul so boltul ala inapoi pe mobra.. Era de acolo.a intrat perfect..si acum nu ma mai chinui asa pana o pun pe neutru.. Merge mai usor ;) mai ramane sa ii fac si o "spalare" sii gata:)) multumesc inca o data celor ce mau ajutat >:D<

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da..lam curatat cu benzina..dar cred ca degeaba..ca daca eu nu iam dat afara uleiul de la motor..ci ala de distributie sau ce o fii...si am pus asta nou peste el..tot nimic am facut in afara ca am stricat uleiul degeaba..

Ulei de distributie? baiatule! nu mai pune mana pe chei! Pune mana pe un manual de mecanica si invata despre motorul in 4 timpi! nu exista ulei de distributie! in motor e un singur ulei , care lubrifiaza toate angrenajele (la motorul in 4 timpi) , inclusiv cutia de viteze ( la motociclete) inclin sa cred ca ai dat cu matura prin serviceul acela , e ca si cum ai spune ca in cauciuc se afla " un aer" si in janta "alt aer " . sfat : invata notiunile de baza ale mecanicii ! nu ti-o spun din rautate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei de distributie? baiatule! nu mai pune mana pe chei! Pune mana pe un manual de mecanica si invata despre motorul in 4 timpi! nu exista ulei de distributie! in motor e un singur ulei , care lubrifiaza toate angrenajele (la motorul in 4 timpi) , inclusiv cutia de viteze ( la motociclete) inclin sa cred ca ai dat cu matura prin serviceul acela , e ca si cum ai spune ca in cauciuc se afla " un aer" si in janta "alt aer " . sfat : invata notiunile de baza ale mecanicii ! nu ti-o spun din rautate !

asa stiam si eu ca e acelasi ulei in tot motorul.. Dar am citit undeva ca ar fi si separat pentru distributie sau transmisie..si eram in ceata total..:-s
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in fine , daca ma uitam la o poza imi dadeam seama daca e 2 t sau 4 t , e una dintre putinele exceptii ,dar cu ulei de distributie separat nu exista nicio motocicleta!!!

de "harley" ai auzit ? are cutie de viteze separata de motor si implicit ulei separat fata de cel din motor.

Editat de Babalau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mnda , cand vreodata o sa lucreze baiatu care a inceput topicul la un harley? eu doar ii explicam un pic care-i treaba cu uleiul de motor , care la MAJORITATEA MOTOCICLETELOR comune , lubrifiaza si cutia de viteze !

Corect ! :goodposting:

Dar ca regula generala doar cele 2T au ulei penentru/in cutia de viteze...la 4T fiind un singur ulei in tot motorul...cu exceptiile de rigoare ale diferitilor constructori de "utilaje"

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...