Sari la conținut

Borne inversate


euforiu
 Share

Postări Recomandate

Ce se-ntanpla daca pui bornele invers?

Rezolvi prajeala, intorci bateria si gata poate incepe sezonul, iar data viitoare faci semne pe baterie si/sau pe "borne".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se f**e releul de incarcare...? Oricum, care e faza, planuiesti sa pui bornele invers, sau ai facut-o si s-a stricat ceva? Sau ai facut-o, nu s-a intamplat nimic iar acum ti-e frica sa te urci pe ea? :crack:

Nu, la mine daca pun bateria invers nu-mi mai ajung firele

Doar eram curios

 

te cunosti cu asta de aici? /index.php?/topic/708322-problema-pronire/

Nu, da' d-aici mi-a venit...

 

te cunosti cu asta de aici? /index.php?/topic/708322-problema-pronire/

Nu, da' d-aici mi-a venit...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se intampla ce mi s-a intamplat mie cand faceam pe mecanicul in parcare acum cativa ani, se arde siguranta generala, aia de 50 sau nu mai stiu, am baut plm e duminica! :friends: :wacko:

Editat de wtf?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, la mine daca pun bateria invers nu-mi mai ajung firele

Doar eram curios

 

in cdi va avea loc un mic incendiu/explozie ... un electronist ar putea inlocui piesa defecta ... cel putin la Aprilia Atlantic 500 asa se intampla

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde cat de mult se tine contact cu borne inversate!

O componenta electronica activa (dioda, tranzisor, circuit integrat) se arde instant daca o inversare de polaritate duce la aceasta, o siguranta nu protejeaza in acest caz.

 

in cdi va avea loc un mic incendiu/explozie

Sunt doua tipuri de CDIuri :

CDIuri AC (la majoritatea monocilindru) care se alimenteaza direct din magnetou si nu au nicio legatura cu bateria, mobra merge fara baterie din punct de vedere al lor.

CDIuri DC (la mai multi cilindrii) care isi iau alimentarea de la +12 si care daca nu au protectie de sens (o dioda) se ard

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se-ntanpla daca pui bornele invers?

Probabil ca producatorii au luat in calcul si varianta asta si au creat sisteme de protectie . Acum depinde cat de mult ai tinut bornele inversate . Cu cat mai putin cu atat mai mici daunele . Daca nu ai ars nimic si motocicleta merge , incearca sa nu mai faci asta pe viitor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca producatorii au luat in calcul si varianta asta si au creat sisteme de protectie .

Unii da, altii nu, si chiar daca are, poate nu garanteaza 100% fool-proof.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O componenta electronica activa (dioda, tranzisor, circuit integrat) se arde instant daca o inversare de polaritate duce la aceasta, o siguranta nu protejeaza in acest caz.

Legea lui Murphy spune că tranzistorul se va arde primul protejând siguranţa ultrarapidă destinată protecţiei lui, în realitate se ard ambele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...