Jump to content
Sign in to follow this  
Gnraloo

Cromare plastic

Recommended Posts

Salutare,

Stiti pe cineva care poate face acoperire cu crom si pentru materiale plastice?

Ar fi vorba despre accesorii pentru un cruiser: capace vitezometru si tahometru, capac filtru aer etc.

Zona de interes: Bucuresti si imprejurimi.

Multumesc.

Erau unii pe la Policolor, pe partea stanga cum te duci spre A2 e o zona industriala unde acum sunt mai multe firme. Inainte de reprezentanta Subaru. Una dintre ele facea si asa ceva acum cativa ani... nu stiu daca mai exista, daca mai lucreaza "la bucata"... dar poti incerca intr-o zi.

Salutare,

Stiti pe cineva care poate face acoperire cu crom si pentru materiale plastice?

Ar fi vorba despre accesorii pentru un cruiser: capace vitezometru si tahometru, capac filtru aer etc.

Zona de interes: Bucuresti si imprejurimi.

Multumesc.

http://www.cromplastic.ro/contact.html

uite aici este cromare

Multumesc pentru recomandari, ma gandeam ca poate este cineva de pe aici care se ocupa.

O sa incerc pe la firmele astea daca nu gasesc vreun mester in custom de genul asta.

Cromari sau nicelari de metal, in partea de Vest, Arad, Timisoara Sau Oradea cunoaste cineva ? Sau undeva in tara unde preiau colete ?

Cromari sau nicelari de metal, in partea de Vest, Arad, Timisoara Sau Oradea cunoaste cineva ? Sau undeva in tara unde preiau colete ?

Eu am facut la Galvan Alco in Oradea. Daca vrei detalii poti sa imi dai un pm.

Cromare galbena, aurire, gasesc undeva in jurul pitestiului? Vreau sa fac un cadru de crf450r din aluminiu auriu cromat, am gasit niste baieti dar cer o suma frumusica de 1000euro placat cu aur... 

crom auriu nu exista.... poate vrei alt metal

Acum 2 ore, Alex Sucalescu a spus:

Cromare galbena, aurire, gasesc undeva in jurul pitestiului? Vreau sa fac un cadru de crf450r din aluminiu auriu cromat, am gasit niste baieti dar cer o suma frumusica de 1000euro placat cu aur... 

Intrebarea este...de ce ai face asta? De ce ai vrea sa 'auresti' un cadru de enduro?

Acum 33 minute, GoodKat a spus:

Intrebarea este...de ce ai face asta? De ce ai vrea sa 'auresti' un cadru de enduro?

poate i convertit la SM.

Cromat efectiv, auriu, nu prea. Dar poti vopsi cadrul in ce culoare vrea sufletelul tau. SI sunt vopseluri ce se apropie foarte tare de efectul crom, bani sa ai pentru ele :D iti trebuie un vopsitor profi.

Acum 2 minute, Adrian M. a spus:

poate i convertit la SM.

Cromat efectiv, auriu, nu prea. Dar poti vopsi cadrul in ce culoare vrea sufletelul tau. SI sunt vopseluri ce se apropie foarte tare de efectul crom, bani sa ai pentru ele :D iti trebuie un vopsitor profi.

Chiar si asa... :)))

Omul a intrebat unde il poate face hauriu si voi o dati in diverse. Da fratica 1000 de coco si fa-l pe bune, sa ai valoare. Hauriu fake e ca sigla de bemveu pe logan.

Acum 52 minute, Baxxter a spus:

Omul a intrebat unde il poate face hauriu si voi o dati in diverse. Da fratica 1000 de coco si fa-l pe bune, sa ai valoare. Hauriu fake e ca sigla de bemveu pe logan.

Pe scurt, in Romania nu poti...sau poti dar cu rezultate indoielnice.

Pentru cromare / nichelare si alte 'are', e nevoie de niste instalatii scumpe, acizi, avize etc. Nu merge sa faci asta in spatele blocului. Erau niste baieti care placau cu cupru parca, dar...orice placare din asta va oxida.

Intreaba la cei cu vopseluri electrostatice, sunt unele care imita relativ bine cromul. Vezi ce nuante au.

dupa cuprare tragi un lac transparent si arata foarte steampunk. Si pentru cromare trebuie intai cuprrare si apoi nichelare

Posted (edited)
Acum 16 minute, einstein1984 a spus:

dupa cuprare tragi un lac transparent si arata foarte steampunk. Si pentru cromare trebuie intai cuprrare si apoi nichelare

Da, am vazut si varianta asta. Nasoala este ca in timp oxidul va incepe sa apara pe sub lac...atunci sa te tii, daca iti pasa de aspect. :D Eu de exemplu am multe piese lustruite de mine. Niciodata nu le voi da cu lac. Imi ia foarte putin timp sa dau cu o carpa cu crema de polish din cand in cand.

Edited by GoodKat

poti sa-l faci auriu prin anodizare, gasesti multe firme pe google care fac acest proces. Gratis nu ti-l face nimeni. 

Aluminiul se anodizeaza.

Anodizarea e mata sau semi lucioasa. Banuiesc ca efectul cautat este unul de crom / oglinda dar auriu.

Daca te mananca in blana si vrei sa mucesti cat e carantina, polisheaza cadrul, iti va lua o saptamana de munca non stop :)) 

Acum 3 ore, Robyb a spus:

poti sa-l faci auriu prin anodizare, gasesti multe firme pe google care fac acest proces. Gratis nu ti-l face nimeni. 

Sa ti dea d.zeu sanatate ca la anodizarw nu m am gandit:)) sper doar ca se poate anodiza si o suprafata mai mare cum e cadrul meu

Acum 2 ore, GoodKat a spus:

Anodizarea e mata sau semi lucioasa. Banuiesc ca efectul cautat este unul de crom / oglinda dar auriu.

Daca te mananca in blana si vrei sa mucesti cat e carantina, polisheaza cadrul, iti va lua o saptamana de munca non stop :)) 

A fost polishat dar se intretine greu, l am matuit si arata mult mai bine:))

F7921A8C-19C0-4862-8090-9E3EB43C64AB.jpeg

Chiar acum, Alex Sucalescu a spus:

Sa ti dea d.zeu sanatate ca la anodizarw nu m am gandit:)) sper doar ca se poate anodiza si o suprafata mai mare cum e cadrul meu

A fost polishat dar se intretine greu, l am matuit si arata mult mai bine:))

F7921A8C-19C0-4862-8090-9E3EB43C64AB.jpeg

De anodizat cred ca poti anodiza ce vrei tu, insa nu stiu costurile si nici nu am vazut elemente anodizate pe la noi. Problema la anodizare este ca daca nu e facuta cu substante si procedura corecta, o sa vezi cum se decoloreaza la UV.

Cred ca mai ieftin iesi cu vopsire electrostatica...se tot lauda baietii care vopsesc ca au vopseluri de imita cromul intr-o anumita masura.

Spor la munca!!