Sari la conținut

Toti posesorii de cbr 125 sunt rugati sa citeasca !


Postări Recomandate

Salut tuturor , sunt posesorul unui cbr 125 din 2005 si am avut o problema la el de cand l-am luat...batea ceva in motor...sunet metalic...sa dovedit a fi axa cu came si culbutorii distruci ...foarte distrusi ...axa in loc sa fie ovala ajunsese rotuna si culbutorii in loc sa fie suprafata convexa era concava....si facea ca un tractor :)) , si am depistat si problema de la care a plecat deteriorarea lor....motoarele de cbr 125 nu au filtru de ulei ci doar o sita exact sub pompa de ulei care aduna toate impuritatile...la mine era exagerat de murdar pur si simplu nu mai trecea ulei prin ea ...tind sa cred ca asta a fost cauza...automat daca ulei nu a mai trecut prin acea sita ,,,pompa nu a mai bagat ulei in rampa sus si a dus la deteriorarea axei si a culbutorilor.....Sfatul meu pentru toti posesorii e sa curete sita la fecare schimb de ulei!! , Se da capacul de la ambreiaj jos si apoi se curata sita , atasez o poza cu pozitionarea ei !

post-81713-0-49275700-1394276531_thumb.jpg

Editat de Effect20CM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, desi n-am CBR, multumim pentru instiintare!

e posibil ca si la alte modele care nu au filtru de ulei sa aiba asa.....Cu placere , chiar nu as vrea sa treaca si altcineva prin ce am trecut eu...mai bine previi decat sa repari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare design prost tare de tot daca tre sa dau un capac lateral jos cand schimb uleiul.

Accesibilitate proasta, pentru ca... automobile.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sora-mea are CBR 125, si nu are aceasta problema pentru ca intotdeauna i s-a schimbat uleiul la timp, de obicei cu Motul 5100 10W40.

Din ceea ce spui, se dovedeste ca nu s-a avut grija de ea, a avut probleme cu gresarea in partea superioara a motorului, axa cu came s-a incins de a gasit-o boala pana s-a polizat, dar ar fi trebuit sa se aprinda becul la ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai uitati-va si voi prin manualele lor de exemplu la motorul de cg125 se specifica curatirea filtrului centrifugal la 12000km (se da capacul dinspre ambreiaj jos) imposibil ca la CBR125 sa nu se specifice cand se face aceeasi operatie la filtrul interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sora-mea are CBR 125, si nu are aceasta problema pentru ca intotdeauna i s-a schimbat uleiul la timp, de obicei cu Motul 5100 10W40.

Din ceea ce spui, se dovedeste ca nu s-a avut grija de ea, a avut probleme cu gresarea in partea superioara a motorului, axa cu came s-a incins de a gasit-o boala pana s-a polizat, dar ar fi trebuit sa se aprinda becul la ulei.

nu are bec de ulei...eu i-am pus motul 7100 10w40 full sintetic...am inteles ca e cel mai recomandat...chiar daca e un pic mai scump...si da a avut probleme deoarece schimbu Dumnezeu stie cand a fost facut...am scos un ulei care semana mai mult a apa din ea ...saraca...acum o sa o duca boiereste :)) ...

 

Mai uitati-va si voi prin manualele lor de exemplu la motorul de cg125 se specifica curatirea filtrului centrifugal la 12000km (se da capacul dinspre ambreiaj jos) imposibil ca la CBR125 sa nu se specifice cand se face aceeasi operatie la filtrul interior.

da se specifica in manual! sincer de acolo am aflat si eu de sita respectiva...poza e luata din manual, am luat tot manualul la rand sa vad si eu ce si cum se intretine / schimba la acest motoras...si sunt sigur ca acum se simte foarte bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Mersi de sfat. Eu am un RS125 si la fel ca la mobra ta nu am filtru. Maine ii bag si eu tot Motul 7100 2T si o sa ma uit atent dupa sita aia sa o curat. Tot maine schimb si pompa de ulei. Am una noua noutza, chiar daca cea veche nu-mi face probleme, prefer sa o pun pe cea noua. Daca cineva poate sa imi dea un sfat in legatura cu reglajul pompei de ulei. Am setul deja folosit mult timp, dar in stare ok, compresie foarte buna, deci nu este cazul sa dau pompa de ulei la maxim ca sa faca rodajul cu ulei indeajuns. In fine, sa nu mai bat campii, cam cum ar trebui pompa reglata, nu vreau sa folosesc ciocanul pentru a scoate pistonul din cilindru, dar nici sa manance a saracie ulei de pomana si sa scoata fum ca Trabantul vecinului. Prefer sa bag un ulei cat mai bun si sa fie pompa reglata cat mai recomandat, decat sa bag ulei de drujba sau Unisol si sa dau pompa la maxim :))

Editat de kadar20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

@kadar, tu nu ai acea sita, motorul tau fiind in 2 timpi.

Lubrifierea se face prin amestecul uleiului cu benzina, nu ai nici arbore cu came si nici supape iar cutia de viteze are uleiul ei care trebuie verificat din cand in cand sa nu scada nivelul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta este un motiv pentru care schimburile de ulei si intretinerea a trebui facute de cineva calificat.

in cazul in care nu esti "doctor" in propria mobra... mai bine mergi la mecanic.

ala va sti ce sa faca.

sunt nenumarati proprietari de motor care fac intretinerea dupa ureche sau din ce au citit pe forumuri.

si poate nu au citit tot...

nenumarati sunt si cei care au impresia ca magazinele incearca sa-i fure cand le recomanda schimb de filtru de ulei la fiecare schimb...

sau ca producatorii de uleiuri sunt "naspeti" scumpi... si merge si cu alt ulei decat ce trebuie care este mai ieftin...

sau se pun bujii mai ieftine ca... ce conteaza, tot bujie este...

si se ajunge la astfel de cazuri.

 

mai bine esti paranoic si faci schimburile mai repede si cu ce-i mai bun decat sa ... cumperi jumate de motor + set de garnituri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...