Sari la conținut

Rezistente semnalizari led


jinxy
 Share

Postări Recomandate

N-am sa inteleg niciodata de ce unii isi pun leduri in niste semnalizari care au fost gandite pt becuri sau a caror instalatie e facuta pt semnalizari cu becuri.

 

E scump curentul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa schimbi releul cu unul special facut pt leduri!

 

releul de semnalizare.

 

asta e tot, nu mai intreba nimic, habar nu am unde se gasesc, probabil la magazine cu specific moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca din seria semnalizari chinezesti si pentru ca aspect. Tu ai vazut cum arata semnalizarile stock?

 

superbec, poti fi putin mai specific, te rog?

ti-a raspuns belbody, trebuie sa schimbi releul de semnalizare cu unul specific LED, un model nu stiu sa-ti zic, vezi si tu ce ai pe mobra mai intai.

 

cu rezistentele te poti intepa , sa nu functioneze deloc sau sa produca tot felu de probleme electrice nebanuite

 

nici eu nu suport castroanele alea stoc de semnalizari infecte, semnalele mele cu led au venit cu rezistente la pachet dar nu am reusit sa le fac sa mearga, functionau doar pe o parte, daca montam rezistenta si pe cealalta parte nu mai mergeau de loc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi'am pus la fel semnale pe LED si am sapat in legatura cu rezistente/relee. Ideea e ca rezistentele alea sunt relativ scumpe si ai nevoie de vo' 4. Iesi mai ieftin cu un releu simplu(cu 2-3 urechi) pt LED, sunt gramada pe ebay.

 

Vrei sa'ti zic ce'am facut eu pana la urma? le'am lasat asa.. le am de vreo 2 ani si nu s'a incalzit/ars nimic, pe langa asta parca imi place mai tare sa clipeasca des.. imi da impresia ca ma face mai vizibil cand opresc sa fac stanga cu masini la 80 la ora trecand prin dreapta mea.

 

L.E. rezistentele se mai si incing pe deasupra, deci cea mai viabila e cu releul. Unul simplu cu un schimbat de papuci la fire face treaba. "toate's la fel", de mobra sa fie :cheers:

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba mai am o intrebare: de ce esti stupid? Era evident ca de releul de semnalizare e vorba... M-ar fi ajutat modelul releului, sau parametrii rezistentei daca merg pe varianta cealalta.

 

Meantime, plimba ursu'!

 

Toate releele de semnalizare sunt la fel la majoritatea motocicletelor.

Pt ca functioneaza la fel, la aceeasi tens de alimentare.

 

Ia orice releu de semnalizare pt led pt motocicleta. Probabil la orice magazin de acc moto te pot sfatui ce marca/culoare/preferinta sa-ti alegi.

 

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, nu aveam timp mai devreme sa caut pe net pentru ca eram prins cu ceva.

Pentru cei interesati, releul de semnalizare (cel putin la suzuki) vine incapsulat intr-o piesa cu 7 pini care arata ceva de genul asta:

 

http://www.motomus.ro/piese-accesorii/electronica/semnalizare/releu-semnalzare/releu-semnalizare-led-jmt-12v-7pol-7090442?CarVehicleId=158992#!prettyPhoto

 

Tinand cont ca piesa aia e 130ron, iese clar din ecuatie. In schimb se pot aplica urmatoarele variante descrise aici:

 

http://www.bugmanweb.com/gsxr/flasher.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii au mai gasit o inginerie romaneasca, prin legarea in serie a cate unui bec normal pe fiecare parte, puse in spate sub sa. Acuma, depinde de gusturi.

Paralel. Probabil e typo, dar ca sa nu mai apara inca un topic :)

 

N-am sa inteleg niciodata de ce unii isi pun leduri in niste semnalizari care au fost gandite pt becuri sau a caror instalatie e facuta pt semnalizari cu becuri.

 

E scump curentul ?

Mai ai si tu dreptate citeodata :P E 100% moft. Singurul avantaj practic e ca ledurile alea probabil depasesc speranta de viata a motocicletei. Odata am mers noaptea cu becul de la stop ars, sa zicem ca e un avantaj considerabil. Exista chiar si-un dezavantaj: daca se buleste un fir, oxideaza o mufa etc n-o sa mai stii asta prin frecventa cu care-ti pilpiie in bord. Nu mai spun ca la chinezarii gindite cu c.uru e posibil ca datorita sistemului serie-paralel de legare a ledurilor sa nu-ti ajunga destula tensiune la borne si astfel sa nu se aprinda nici un led. Nu zi ca nu se poate, ca se poate :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Unii au mai gasit o inginerie romaneasca, prin legarea in serie a cate unui bec normal pe fiecare parte, puse in spate sub sa. Acuma, depinde de gusturi.

Metoda asta am gasit-o si eu(in paralel... asa cum a spus si Adminul). Problema la mine ca , de lene, am legat semnalizatoarele vechi cu becuri si sunt cam mari....se cam inghesuie sub sa :).

Alta problema ar fi ca in loc sa scad consumul de curent il cresc. Sunt sigur ca metoda lui Shory ramane cea mai buna "iti trebuiesc doua rezistente 6.5ohmi la 25w le montezi pe firele semnalizarilor spate sub sea si ai rezolvat problema in 10 minute.Fizica de clasa a6a" Sincer eu am cam chiulit la fizica asa ca nu inteleg de ce trebuie rezistenta sa aiba 25W si nu 5....nu ar trebui sa aiba cat are un bec normal de semnalizare? rezistenta creste cosumul la fel ca becul? am vazut pe o schema ca a pus cineva in paralel o rezistenta de 10 ohmi 10 watt....conteaza?

Editat de Lukasss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...