Sari la conținut

Accident Bucuresti Cantemir B299BGS 15.15.2014 ora ~16.20


VlaDI87
 Share

Postări Recomandate

Probabil ca motociclistul i-a dat un mic sprint. Nu o fi avut 60 km/ ora dar ar fi facut doar o mica imprudenta marind un pic viteza, comparat cu soferul masinii care este absolut vinovat si care a intentionat sa intoarca in acel loc (linie dubla continua) mai grav fara o asigurare prealabila temeinica si cred eu si mai grav fara un semnal pus cu ceva distanta inainte de inceperea manevrei de intoarcere (caz in care ar fi dat putin timp motociclistului sa evite schimband banda sau sa opreasca pana in masina).

- Observati cate greseli a comis soferul.

 

Nu s-a asigurat temeinic

Nu a folosit semnalul legal 50 m

A intors unde nu avea permisiune.

Au mai fost multe alte accidente in zona din aceeasi cauza si or sa mai fie...

 

Dar e arhicunoscut ca asemenea greseli se comit la tot pasul, in fiecare secunda, de ce cred unii, foarte multi, ca lor nu li se poate intimpla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dar e arhicunoscut ca asemenea greseli se comit la tot pasul, in fiecare secunda, de ce cred unii, foarte multi, ca lor nu li se poate intimpla?

- Asa este, dar e imposibil sa anticipezi care masina din sirul de masini ce vine pe contrasens pe banda 3 iti va taia fata intorcand peste DUBLA LINIE CONTINUA fara macar un semnal pus. In aceasta situatie ca si de lovitura de fulger procentul celor ce scapa e infim. Chiar atunci cand esti pe cale sa comiti o magarie, semnalul ala nenorocit iti mai da o sansa tie si victimei tale!!! Vorbesc la modul general nu ma refer la cel citat mai sus. De aceea eu insist mereu pe acest semnal din ce in ce mai putin folosit in trafic. Producerea unui astfel de accident in conditiile de mai sus, cand rezulta victime, as sanctiona-o direct cu puscaria. E ca si cum cineva te-ar impusca pe la spate fara a avea mobil doar chef!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti putin ateny, ai sa obs ca in mai toate accidentele postate aici, se da vina ca masina ar fi efectuat o manevra brusca, prea aproape ca motociclistul sa mai aibe timp de reactie, ceea ce e ridicol. Asa ceva se intimpla rareori. Pastrind logica asta, toate bulevardele ar trebui sa fie blocate din cauza busiturilor intre masinile ce mergeau regulamentar si cele ce intorc fara nici un semnal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti putin ateny, ai sa obs ca in mai toate accidentele postate aici, se da vina ca masina ar fi efectuat o manevra brusca, prea aproape ca motociclistul sa mai aibe timp de reactie, ceea ce e ridicol. Asa ceva se intimpla rareori. Pastrind logica asta, toate bulevardele ar trebui sa fie blocate din cauza busiturilor intre masinile ce mergeau regulamentar si cele ce intorc fara nici un semnal.

Eronat, prietene. Bou' se uita, vede masina=>asteapta sa treaca si intoarce dupa aia; vede mobra=>"da-l in plua mea ca opreste el sau ma ocoleste!" si intoarce.

Asta la modul general vorbind, fara nicio legatura cu accidentul de fata despre care nu stiu absolut nimic concret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eronat, prietene. Bou' se uita, vede masina=>asteapta sa treaca si intoarce dupa aia; vede mobra=>"da-l in plua mea ca opreste el sau ma ocoleste!" si intoarce.

Asta la modul general vorbind, fara nicio legatura cu accidentul de fata despre care nu stiu absolut nimic concret.

Total de acord. Eu am patit-o cu un SUV ce voia sa intre in trafic de pe trotuar: masinile ce se aflau pe drum nu l-au lasat, insa cand a venit randul meu efectiv a tras de volan in fata mea la 4-5m. Am franat si evitat de am ajuns cu roata fata in dreptul rotii lui spate stanga (ca s-a incadrat pe banda cu incredere...). Noroc ca il vazusem si ma asteptam sa forteze, dar nu in halul ala (aveam si eu 30-40km/h cred)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eronat, prietene. Bou' se uita, vede masina=>asteapta sa treaca si intoarce dupa aia; vede mobra=>"da-l in plua mea ca opreste el sau ma ocoleste!" si intoarce.

Asta la modul general vorbind, fara nicio legatura cu accidentul de fata despre care nu stiu absolut nimic concret.

 

Asta am observat si eu azi. Nu a functionat semaforul de la intersectia Oltenitei - Iriceanu. Eu am iesit de mai multe ori in oras, cand cu masina, cand cu motoreta (si o data cu bicla) - intotdeauna pe drumul cu prioritate..

Cu motoreta si cu bicla parca eram in p--a goala - am traversat intersectia aproape pe langa ele - i-am ocolit pe cei care intrau de pe drumul fara prioritate.

CAnd am fost cu masina, parca se mai abtineau cat de cat si mai asteptau.

Deci, WTF, sa ne luam tiruri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...