Sari la conținut

04 zx10r vs 04 cbr 1000rr


SorinCbr900rr
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor. Cum ziceam in alt topic deschis de mine acum ceva timp vreau sa imi schimb motoreta. Cum cbr-ul sa stricat si vandut, acum sunt in cautare de un inlocuitor pentru ea. Am analizat piata si variantele pe care le am si am ajuns la concluzia ca ma incadrez (atat preferinte cat si buget) la una din variantele din titlu: 04zx10r sau 04cbr1000rr.

As dori sa ma ajutai cu sfaturi privind fiabilitatea, manevrabilitatea,etc. Daca se poate sa raspunda doar cine e in cunostinta de cauza si la subiect (fara discutii de genu :ia un 600 ca te omoara miaru,etc. E decizia mea daca risc sa mor sa nu.)

Mersi anticipat si o sa pun poze cu ea cand o sa vina(cat de curand, doar sa ma hotarasc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


» Post actualizat in 08 Jul 2014 06:06

o sa gasesti si testele de pe strazi


» Post actualizat in 08 Jul 2014 06:09

daca gasesti un zx10 in mintile lui,e o alegere buna zic eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde pt ce vrei sa il folosesti.

Mie ZX10-le din 2004 mi s-a parut extrem.Prea dur.Prea scurt,prea nervos si prea imprevizibil.Nu trage pana in 7000,dar cand incepe sa traga,puterea vine ca un baros.

Foarte instabil,eu nu aveam incredere deloc in motoreta astfel incat sa ma apuc sa merg tare cu ea.

Honda nu am servit dar am auzit numa de bine.

Deci daca ai un nivel de experienta si cauti acel edge pe curbe,da,sunt convins ca din zx10 se poate scoate.Daca meri asa,de placere pe curbe,parerea mea e ca nu ar trebui sa ai treaba cu zx10,e o motoreta prea demanding.

As zice sa mai spilcui si alte variante : Gixxer K5 sau chiar Gixxer K6-K7 750.Nivelele sunt apropiate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Cum ziceam in alt topic deschis de mine acum ceva timp vreau sa imi schimb motoreta. Cum cbr-ul sa stricat si vandut, acum sunt in cautare de un inlocuitor pentru ea. Am analizat piata si variantele pe care le am si am ajuns la concluzia ca ma incadrez (atat preferinte cat si buget) la una din variantele din titlu: 04zx10r sau 04cbr1000rr.

As dori sa ma ajutai cu sfaturi privind fiabilitatea, manevrabilitatea,etc. Daca se poate sa raspunda doar cine e in cunostinta de cauza si la subiect (fara discutii de genu :ia un 600 ca te omoara miaru,etc. E decizia mea daca risc sa mor sa nu.)

Mersi anticipat si o sa pun poze cu ea cand o sa vina(cat de curand, doar sa ma hotarasc).

 

Salut!

 

zx10r-ul 04-05 (adica prima generatie) a fost intradevar un boom de putere, le-a dat "fum" la toate miarele atunci insa a venit cu mari probleme constructive, in special cadru, care se fisureaza de la sine fara sa fie nevoie sa ii faci ceva anume (stiu zx10r-uri la care au fost schimbate 3 cadre si tot s-au fisurat dupa un timp) si am mai auzit de probleme cu oala de ambreiaj care ar fi un pic subdimensionata si un pic slaba ca si material pentru puterea motocicletei, cu tendinte de stricare (rupere) prematura. In rest motocicleta e cea mai scurta dintre suratele ei mai noi (06-07/08-11/++) are tendinte de voblaj din cauza puterii, si e cea mai agresiva dintre zx10r-uri la cum pune puterea la roata. Oricum este o motocicleta care rupe norma din multe puncte de vedere, cu toate defectele ei.

Despre RR am auzit ca ar avea probleme cu statorul de regula (buba Hondelor - electrica) dar de altceva nu am mai auzit (nu la modelele 04).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce s-a exclus K4 care ar fi un compromis intre greutatea Firebladeului, puterea ZXului si ofera tinuta de drum controlabila fara sa fie la fel de pensionara ca Honda si ofera fiabilitate ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel ca si cei de mai sus care l-au incalecat consider si eu ZX10-le 2004 fascinant dar un pic cam prea mult. Ai doua variante, ori esti foarte bun pe motor si atunci iti place foarte mult si iti da multe satisfactii, ori il conduci cuminte ca pe un bibelou.

Mie imi place mult modelul dar pana la urma am luat ceva mai "moale",adica ZX10-le 2006., mai liniar,mai previzibil, mai stabil. Asta nu inseamna ca nu ma gandesc cateodata cum ar fi sa-mi iau un 2004-2005 :D

 

Din ce am citit despre model si ti-au spus si altii mai sus, probleme la cadru si la cutia de viteze. Zice-se ca s-ar fi facut o revizie in 2005 si ca cel putin cutia de viteze e mai buna la modelul 2005. Insa e greu sa-ti dai seama care e 2004 si care e 2005, ca vizual sunt la fel.

 

P.S. Cu CBR2004 nu am mers, nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zx10 daca vrei forta , cbr daca iti place sa te plimbi frumos ... eu fara discutii asi alege KAWA ...cu toate ca cea mai buna varianta este suzuki gsxr 1000 k5 , putere mare apropiat de kawa dar mult mai bine lucrat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de opinii. Sunt cam 60% kawa si 40% cbr, am exclus gsxr k4 sau k5 din cauza ca nu imi place cum arata deloc. Am citit tot ce am gasit despre fiecare, intre timp am mai facut rost de un zx6r din 98(vechi, dar e bun pana vine a doua iubire) si nu mai vreau 600, e lenes, nu imi place, am incercat un gsxr 750 k4 si tot asa nu ma impresionat( putere), am incercat si un r1 din 2000 si nu pot sa zic ca nu mia placut dar sunt vechi si nu mai vreau tot veche. Astea fiind zise am gasit 2 zx10r din 2004 respectiv 2005 de vanzare si sper sa pot ajunge in weekend sa le vad. Inca caut un cbr1000rr din 04-05 sa imi placa pentru a-l vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

r1 anii 2000-2001 este foarte slab , mult mai brutal este 98-99 , poti incerca si de la 2004 in sus , acolo se schimba treaba... cbr 1000 rr cea mai buna varianta ar fi 2006 dar deja sunt si alte preturi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te ajuta cu nimic pentru ca ingreuneaza motocicleta ,poate si de aceea au revenit si au pus pe cablu pt modelele mai noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF: si eu imi caut un zx10r 2004-2005. Daca stiti pe cineva serios care vinde asa ceva, ma puteti contacta. Mersi. :)

 

ON: Este o motocicleta foarte sexy, poate cel mai reusit model de zx10r. In rest, ar mai fi un minus faptul ca nu are amortizor de directie din fabrica care de altfel este o necesitate. Alt minus ar mai fi faptul ca are cadrul de bord din plastic care se poate sparge la socuri. In rest, este o motoreta deosebita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare din nou. scuze daca gresec gramatical( gramar nazy :)) ). am terminat cautarea si m-am ales cu zx10r 2004. pfff greu gasesti unu care sa fie ok, nu impecabil ci ok...

 

pozele o sa vina dupa ce termin de scimbat consumabilele si o scot la o plimbare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

r1 anii 2000-2001 este foarte slab , mult mai brutal este 98-99 , poti incerca si de la 2004 in sus , acolo se schimba treaba... cbr 1000 rr cea mai buna varianta ar fi 2006 dar deja sunt si alte preturi ...

de curiozitate, cate din modelele enumerate de tine ai incercat personal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

he he ce buni sunte-ti voi , pai ma baieti sa va arat cateva din fostele mele R1 ...


» Post actualizat in 19 Jul 2014 18:27

daca cineva spune ca r1 2000-2001 este motor agresiv inseamna ca toata viata a mers pe 125 ... ce naiba ma .........

post-78781-0-85268100-1405794228_thumb.jpg

post-78781-0-65179700-1405794240_thumb.jpg

post-78781-0-32746100-1405794252_thumb.jpg

post-78781-0-66452700-1405794265_thumb.jpg

post-78781-0-85921000-1405794283_thumb.jpg

post-78781-0-61303900-1405794301_thumb.jpg

post-78781-0-96749200-1405794331_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...