Sari la conținut

20 Iulie: Bucuresti - Alexandropoulis si retur


robert_bobariu
 Share

Postări Recomandate

https://maps.google.com/maps/ms?msa=0&msid=202421828685079719242.0004fe791636b5fe29258

 

Viteze decente, pauze doar pentru alimentare si o cafea/salata pe malul marii. Amatori?

nu cred ca gasesti om pt a lasa banii pe 1200 km de o zi

si sincer daca nu ramai noaptea la o betie pe malul marii NU ARE FARMEC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord, insa am fereastra mica - doar duminica. Asa ca o sa ma imbat acasa sau pe drum, cu apa rece...

Nu e iesire de peisaje ci de invatit roata.

drumul e prea anost sa l faci de doua ori in aceeasi zi si sa l schimbi la retur nu ai cum

daca vrei sa invarti roata ..... pe cricul central ai la si sa mearga pana se ridica temperatura la max. bei bere langa fara sa ti risti permisul....

iata ca toate elemetele problemei au fost puse in scena

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au iesit 1100 km cu retur diferit pe harta (dus prin Stara Zagora si intoarcere prin Targoviste)... Si nu am de gand sa-mi risc permisul, cel mult o amenda, o atentie. Prefer sa fac mai multe ore.

Nu ma mana nimeni de la spate. Daca merg singur (ca inteleg ca nu-s multi masochisti pe aici), ma pot oricand intoarce din drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul e prea anost sa l faci de doua ori in aceeasi zi si sa l schimbi la retur nu ai cum

daca vrei sa invarti roata ..... pe cricul central ai la si sa mearga pana se ridica temperatura la max. bei bere langa fara sa ti risti permisul....

iata ca toate elemetele problemei au fost puse in scena

 

+N, mai ales ca deh... nu prea ai ce vedea in punctul final. e eventual de stat o seara si... cam atat.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mananca si pe mine Robert maine, dar m-as rezuma mai la aprox 700-800 km daca nu e cu ramas peste noapte :)

Eu ma gandeam la asta, (sau cu intoarcere de la Varna pe Silistra in loc de Razgrad) dar cum zice si Adrian mai sus, vad ca vrea sa ploaie maine in toata partea aia din sud si litoral... :(

Mai butonez azi niste trasee, dau share daca iese vreunul interesant.

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mananca si pe mine Robert maine, dar m-as rezuma mai la aprox 700-800 km daca nu e cu ramas peste noapte :)

Eu ma gandeam la asta, (sau cu intoarcere de la Varna pe Silistra in loc de Razgrad) dar cum zice si Adrian mai sus, vad ca vrea sa ploaie maine in toata partea aia din sud si litoral... :(

Mai butonez azi niste trasee, dau share daca iese vreunul interesant.

 

 

O varianta locala man : eu as vrea sa fac maine traseul asta > Buc > Pitesti > Horezu > Polovragi > [ dfileul Oltetului , enduro usor tocmai bun pt motoretele noastre ] > Curmatura Oltetului si acolo sa vedem pe unde intepam Dn de pe Valea Oltului > Buc .

Aprox 600 / 700 Km .

 

Suna Ok ?

 

Vulpea se pare a taiat-o de ,,,,,,,,,,,,,,, nu raspunde la tel .

 

 

Daca se mai baga cineva editati un nou topic sa nu stricam pe aici sper ca nu se supara Robert .

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu ma dau in vant pt A1 sau mers pe aceste superbe autostrazi dar asta este , daca vrei baga tu un nou topic cu varianta asta 3/4 mobre sunt ok .

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cap0ne, mi-s statut destul de mult si tre' sa-mi incarc bateriile...

Intre timp am mai bricolat la traseu, l-am incarcat si in GPS. Au iesit 1150 de km, cu multe serpentine in nordul GR (destul de multe zone cu drum de pamant/piatra): https://maps.google.com/maps/ms?msid=202421828685079719242.0004fe7e0a287e041d609&msa=0 Vad eu ce iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp am mai bricolat la traseu, l-am incarcat si in GPS. Au iesit 1150 de km, cu multe serpentine in nordul GR (destul de multe zone cu drum de pamant/piatra): https://maps.google.com/maps/ms?msid=202421828685079719242.0004fe7e0a287e041d609&msa=0 Vad eu ce iese.

Si fara curbe prea multe pe drumuri de pamant, 1.150 km este un drum de minim 13 ore.

Daca mai pui si pauza de masa la destinatie, dureaza lejer 15 ore.

Adica pleci la 7 dimineata si te intorci la 10 seara rupt in doua.

 

Dar evident tu stii ce vrei, noi doar comentam aici :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta si vrea : o zi plina de mers cu motocicleta . Nu cascat gura la peisaje , nu pauze inutile ci mers intensiv . Are chef mare si va reusi fara probleme .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dorsalul este bine, merci. Un pic de febra musculara la gambe insa, ca am ajuns pe coclauri si am stat cam mult in picioare :crack: ...

 

Nu obisnuiesc sa dau nume lucrurilor, dar GPS-ul meu ar merita titlul de Captain Random! Am facut traseul in Google Maps, am convertit KML-ul in GPX, incarcat in BaseCamp (de la Garmin), transferat pe device si cam atat. Am mai aruncat o privire vaga si parea in regula. Pe drum insa a inceput sa-mi faca suprize. Banuiesc ca a optimizat traseul, lasand la o parte punctele lipsite de interes (de exemplu, malul marii, ca-l obisnuisem mai mult pe la munte) si m-am trezit ca am intrat in GR pe unde intentionam sa ies, ca ma duce in nord prin munti desi inca nu vazusem marea... Cert este ca am dat de drumuri superbe, complet libere, unde singura grija este sa eviti balega sau cacareaza de oaie si sa mai ocolesti cate o testoasa grabita. Am ajuns pe coclauri pana la 300 de metri de granita cu Bulgaria, de unde insa m-am intors, ca totusi nu-mi mancasem salata greceasca pe malul marii. Urat a fost drumul "rapid" de intoarcere, pe langa granita cu Turcia, unde m-am luptat din greu cu somnul (si de cateva ori am pierdut - motiv de oprire, tras palme, hidratat si plecat mai departe). In final au iesit 1222 km si 14:30 (de mers + 1 ora de masa, granite si scarpinat in crestet cu ochii pe GPS).

 

post-53322-0-64232800-1405932926_thumb.jpg

post-53322-0-64721000-1405932930_thumb.jpg

post-53322-0-84095900-1405932934_thumb.jpg

post-53322-0-84349200-1405932938_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e rea ideea de a merge macar in 2. Ma gandeam ca daca ma intind pe campii, tre' sa astept recolta sa vina oamenii la treaba (sau poate se prindeau dupa vulturii care s-ar fi rotit). Mai ales ca nu stia nimeni unde sunt, nici macar eu! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...