Jump to content
Sign in to follow this  
OfficialBizkit

Biciclist lovit pe trecere de un motociclist

Recommended Posts

Acum 20 de minute cand treceam pe soseaua Antieriana in zona pietei 13 septembrie,am observat un motor negru (Honda parca,ceva touring,neagra) intins pe jos..si la vreo 400-500 de metrii mai in spate langa trecerea de pietoni am observat cum cei de la smurd il urcau pe motociclist in amubulanta iar pe biciclist incercau sa il resusciteze.Din cate am inteles motociclistul cu pasager avea viteza,iar biciclistul traversa PE bicicleta,el nu a apucat sa il vada si s-ar fi aruncat de pe motor,s-a ales cu o mana rupta,biciclistul se afla in stare grava.Martorii mi-au spus ca da avea viteza,si apucat sa franeze,dar nu ineajuns se pare. Mai multe detalii nu am reusit sa aflu..

» Post actualizat in 18 Sep 2014 13:12
Poze

post-68866-0-10622300-1411045863_thumb.jpg

post-68866-0-97118800-1411045884_thumb.jpg

post-68866-0-63967700-1411045899_thumb.jpg

Edited by OfficialBizkit

Trecerile de pietoni sunt pentru PIETONI,NU PENTRU BICICLISTI.Asta cu viteza e...istorie.Stiau aia ca avea viteza..

sanatate colegului,asteptam vesti.

La expertiza se afla si viteza, e posibil sa il scoata vinovat pe motociclist se spune ca daca avea viteza legala putea sa franeze pentru a evita pericolul.

Pacat. Cel de pe motocicleta putea sa aibe si 300 km/h, daca biciclistul a traversat trecerea de pietoni pe bicicleta este vinovat. Sanatate amandurora. Din neatentie o poti festeli foarte usor.

Cineva mi-a spus ca biciclistul si-a recapatat pulsul dar este destul de slab...si e/era om in varsta

Pacat. Cel de pe motocicleta putea sa aibe si 300 km/h, daca biciclistul a traversat trecerea de pietoni pe bicicleta este vinovat. Sanatate amandurora. Din neatentie o poti festeli foarte usor.

...eu as plusa un pic...cam 350km/h maximum...dupa aia e greu sa feresti.

Sa il frec pe biciclist. Ieri traversa un mos cu viteza luminii stinse si cand am ajuns in dreptul lui, nici jumatate de strada nu traversase, ramanand in centrul strazii si tot bodoganea ca idiotu'. Daca erau din acelasi neam, sper ca biciclistu' sa impinga motorete pe lumea cealalta.

Bineinteles ca toata lumea arata cu degetul spre motociclist...

sa si bage degetu ala in ........ de tarani care habar nu au de nimic.martorii astia ar trebui batuti cu lantu, vai de ce cuvinte imi vin...si nu pot sa le scriu :)

Bineinteles ca toata lumea arata cu degetul spre motociclist...

eeee normal la noi....

Nu e chiar asa.

La accidente grave se face expertiza unde viteza conteaza mult in stabilirea vinovatilor.

Toti astia cu ochelari de cal, trageti aer in piept si judecati. Viteza conteaza foarte mult atat dpdv moral cat si legal in cazul accidentului.

Doi la mana, in oras si mai ales in zona trecerii de pietoni nu ai ce cauta cu viteza.

Asa cum n-ai ce cauta calare pe bicicleta pe trecerea de pietoni...

Biciclistul nu era pieton, deci a traversat pe propria raspundere. Daca era langa bicicleta da, era pieton si avea prioritate. Asta pentru a fi in concordanta cu prevederile regulamentului.

Pe de alta parte: cand te aproprii de o trecere de pietoni, pe 2-4-6-8-x roti, belesti ochii sa nu iti iasa in fata un pieton (care poate fi, eventual, langa bicicleta), pe care sa il lovesti. E de bun simt.

Nu degeaba e restrictie de 30 la trecerile de pietoni pe strazile cu o singura banda pe sens.

Biciclistul nu avea prioritate, motociclistul s-a apropiat de trecere fara sa beleasca ochii. A belit altceva...

Nu e chiar asa.

La accidente grave se face expertiza unde viteza conteaza mult in stabilirea vinovatilor.

Dar aici nu este cazul. In sensul ca nu se poate aprecia cu exactitate din spusele martorilor viteza motociclistului, insa se stie clar ca biciclistul a trecut trecerea pe bicicleta. Vina morala poate fi impartita in cazul de fata, dar cu ce folos? Sanatate amandurora.

Edited by GoodKat

Avea viteza pt ca toti asociaza motocicleta cu F16.deci si daca o impingea tot viteza avea.daca il lovea o masina atunci era clar vina biciclistului.

fain cauciuc....

E ok, am vazut mult mai rau, unuia i se vedea sarma pe mijloc :)

Si mie mi s-a intamplat sa imi iasa un biciclist in fata din coloana de masini de pe sensul opus ca sa traverseze strada ilegal. Si cand m-a vazut s-a speriat si a sarit de pe bicicleta, bicicleta ramanand pe banda mea. Si suspans....am evitat-o!! Pentru ca era o motherf*cking bicicleta, nu un tanc... si aveam sub 300km/h.

Edited by jinxy

Omul de la ghidon era un inconstient, e plin de exemple, cauciucuri opinci, mers peste viteza legala, luat si pasageri (alti pampalai).

mi'ai luat vorba din gura. de asta l'a evitat... o palma de chicken strips

La trecerile de pietoni se reduce viteza...putea fi și un pieton sau un caine comunitar.

post-63996-0-89898800-1411052994_thumb.jpg

Mai degraba o galeate de chicken strips....si aripioare, ca sa nu se supere nimeni.

Daca biciclistul era un simplu pieton,oare motociclistul ar fi reusit sa opreasca? L-a durut in coor de trecerea de pietoni, acum sa plateasca.Sanatate biciclistului !