Sari la conținut

Exista CDI unlimited?


marianklm4
 Share

Postări Recomandate

Problema nu e CDI-ul limitat ci performantele motorului. Nu cred ca cei putea prinde 170/h decat cu investitii substantiale ( sau alt motor), dar poate un 120 ar merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar, oare e sanatos pentru el sa vrea sa mearga cu 160-170 cu rotile alea inguste, plus ca e usurica tare, de te falfaie vantu' pe toata soseaua. Te matura un TIR si cu 600'le, d-apoi cu una d-aia.

Pentru cel care intreaba: Nici n-ar trebui sa iti bati capul daca exista sau nu, e al naibii de riscant ceea ce vrei. Incearca sa capeti experienta si iei altceva cu care sa poti ajunge la vitezele alea cu mai putine riscuri. Pana atunci, fvte, bea, fumeaza, baga party-uri, mergi cu 100 cu ceberica si o sa vina vremea sa mergi si cu 160.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.. Am si eu o mica intrebare... Exista cumva CDI Unlimited pentru Honda Cbr 125 ca mi-a zis cineva ca cica ar prinde undeva la 160-170 km/h cu acest CDI... Si daca exista de unde il pot achizitiona...

 

 

Multumesc! Asfalt Uscat!!

 

 

Da exista. Ori cumperi una deja delimitata, ori o delimitezi / schimbi harta de pe aia care o ai . Gluma ajunge la 300 -500 euro.

Daca te intereseaza , iti pot da mai multe detalii si un pret mai exact.

 

Adi

» Post actualizat in 27 Sep 2014 11:26

Salutare.. Am si eu o mica intrebare... Exista cumva CDI Unlimited pentru Honda Cbr 125 ca mi-a zis cineva ca cica ar prinde undeva la 160-170 km/h cu acest CDI... Si daca exista de unde il pot achizitiona...

 

 

Multumesc! Asfalt Uscat!!

Singura chestie care nu se poate garanta este aceasta viteza. In teorie poti ajunge si la 200 km, daca vorbim doar de viteza si CDI. Dar cum viteza de varf nu depinde numai de CDI , si este doar o parte din ecuatie, bineineteles ca trebuie luat in calcul mai multi factori. Ca sa nu mai vorbim de faptu ca acel motor va avea o viata invers proportional de scurta cu puterea pe care o dezvolta.

 

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar majorata la 195cc si cu CDI care trece de 10k ture cu modificari de came etc, obtii 26 caluti care iti ajung pentru 150km/h pentru 170 trebuie sa ai cam 32 de caluti.

Nu stii insa cat de stabila e, ca daca ai un weave la viteza asta, inseamna moarte sigura.Plus ca asa cum ti-au spus si altii te costa foarte mult si fiabilitatea e zero.Mai bine vinde-o si achizitioneaza o RS 125.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba sta cam asa:

1) poti merge spre 200 km/h cu 50 cc (vezi motocicletele de curse de la clasa 50cc). Motociclete stock - aprilia rs 50 scoate 105 km/h

2) Poti trece destul de bine de 200km/h cu motociclete de 125 cc (motocicletele de curse). La capitolul motoare stock: 125cc 2t urca pe la 170 - aprilia rs 125 si similare. 4t - cam la un max 120 dca nu ma insel

 

Peste tot pe unde vedeti mentionate motociclete de curse - inseamna foarte foarte multi bani. Sa pui o toba si un filtru racing nu ajuta prea mult.

 

La capitolul performante - intre 2t si 4 t diferenta de putere vine din urmatorul fapt - 125 4t un piston - ai explozie si generare de putere o data la 2 ture de motor

125 2t si un piston - ai explozie si generare de putere la fiecare rotatie

 

la o socoteala sumara - un 2t genereaza putere cam cat um motor in 4t dublu in cilindree. (asa e si in realitate pt o tehnologie data).

 

 

Daca esti tanar - stai cuminte la vitese normale la cap. Depasirea vitezei pt categoria pt care ai permisul trece mobra in categorie suplimentara si in fata legii e ca si cum nu ai avea permis deloc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...