Sari la conținut

A luat cu el 5 oameni nevinovati


todea
 Share

Postări Recomandate

Da , sunt sinucideri cu victime colaterale in toata lumea . In toata lumea a III-a .

In lumea civilizata oamenii au compasiune si decenta . Chiar si in exercitarea actului suicidal.

 

Asta a fost un dement ( nu e vina lui total ) produs si tolerat de o societate bolnava in strafundurile ei morale . Societate superficiala pana la absurd .

Sa nu imi spuna nimeni ca era un tip dragut , saritor , sincer si prietenos . Era un golan arogant si dezaxat care a devenit criminal . Cred ca ar fi fost usor de identificat daca cineva ( doctorii sau familia ) si-ar fi dat silinta la modul serios sa ii observe comportamentul . Alo , fosta prietena a criminalului , ma auzi ? Inteleg ca ai vrut sa scapi de el , inteleg si motivele , dar ai avut vreo secunda intentia sa atragi atentia cuiva ca ai descoperit un monstru ?

Editat de RobertAmbrozie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Terminati cu aberatiile astea cu teste psihologice. Sa zicem ca dai teste psihologice la toata populatia si descoperi pe unii depresivi, pe altii psihopati sau mai stiu eu cum, DAR care nu au facut rau nimanui. Ce faci atunci? Le anulezi carnetul la toti si ii bagi pe tratament pt. ca s-ar putea intr-un moment de slabiciune sa se omoare arancandu-se de pe bloc pe o femeie insarcinata.

E un nebun cu acte in regula pe strada mea care face scandal periodic, cateodata mai cheama lumea politia. Stiti ce-i face politia? Nmic, ca e nebun cica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizionati prea multe filme. Realitatea e mult mai simpla. In toata lumea au loc sinucideri unde mor multi oameni nevinovati (colaterale). Nu ai cum sa-i depistezi din timp. Si daca nu avea permis, nu putea sa ia masina si sa conduca spre moarte? Ma uitam la idiotii care au lansat ideea cu separatoarele de sens. Pai eroul ar fi cautat un drum fara separatoare si ar fi facut alte victime.

F adevarat..

 

Se vede ca toti cei ce-i dati cu psihologia, sinteti pe dinafara. Omul suferea din dragoste. Nici Ponta , nici Basescu nu aveau ce sa-s faca.

Iar f adevarat.

Muncitorimea de la locul meu de munca este testata psihologic anual..Nu stiu sigur cati da's destui,dupa parerea mea,dilii..Asta nu inseamna ca-i dau sefii afara ori li se schimba incadrarile..Cand un test 'suna' altfel decat ar trebui,conform grilei,impricinatul este chemat la psiholog pt o discutie amicala si atat..De ce-s multe cauze puse pe seama 'nebuniei temporare'?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul suferea din dragoste. Nici Ponta , nici Basescu nu aveau ce sa-s faca.

 

Nu sunt profesionist in stiinte psiho ... dar daca suferea din dragoste, inteleg legatura cu intentia de suicid si cu ducerea ei la indeplinire .

Ce nu vreau sa admit ca nu se putea preveni este intentia criminala ! Intentie care inseamna altceva decat suferinta din dragoste . Si ducerea ei la indeplinire e altceva decat suferinta din dragoste .

» Post actualizat in 30 Sep 2014 06:10

Mi se pare ingrozitoare atractia dementa a prea multor romani pentru fapte criminale cu violenta .

Acum vad la TV cum o fata de 17 ani a nascut singura in spatele curtii si imediat a dat foc copilului. Cum e posibil ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremuri era vorba aia cu capra vecinului. Acum vremurile s-au schimbat. Se pare ca vorba a devenit "sa moara capra vecinului si sa moara si vecinul"... Altfel nu imi explic dorinta c.retinului de a mai lua si pe altul cu el in moarte.

 

Cum e posibil sa isi omoare copilul nou nascut? Educatie zero, lipsa de empatie si de simt matern... Intr-un final: buba la cap...

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, am inteles, testarea psihologica e o prostie si nu are nici un efect.

Daca e asa de unde se poate indrepta comportamentul asta haotic al milioane de concetateni? Care e numitorul comun pe care il avem cu ei si care la noi a avut succes in a ne civiliza si la ei nu?

 

Singurul lucru in comun la care ma pot gandi e scoala, alea minim 10 clase in care fiecare n-ar trebui sa fie intr-o competitie ci sa invete sa lucreze intr-o echipa, sa invete ca toti suntem egali si avem dreptu sa ne traim viata fara sa fim agresati de altii (la televizor, pe sosele, la coada la ghisee).

De acolo s-ar rezolva multe probleme, inclusiv cele de genu asta.

Tipu asta a fost un drama queen, a vrut sa plece cu tam-tam, sa fie sigur ca pretena-sa se simte vinovata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, am inteles, testarea psihologica e o prostie si nu are nici un efect.

Daca e asa de unde se poate indrepta comportamentul asta haotic al milioane de concetateni? Care e numitorul comun pe care il avem cu ei si care la noi a avut succes in a ne civiliza si la ei nu?

 

Singurul lucru in comun la care ma pot gandi e scoala, alea minim 10 clase in care fiecare n-ar trebui sa fie intr-o competitie ci sa invete sa lucreze intr-o echipa, sa invete ca toti suntem egali si avem dreptu sa ne traim viata fara sa fim agresati de altii (la televizor, pe sosele, la coada la ghisee).

De acolo s-ar rezolva multe probleme, inclusiv cele de genu asta.

Tipu asta a fost un drama queen, a vrut sa plece cu tam-tam, sa fie sigur ca pretena-sa se simte vinovata.

am mai auzit de curand cliseul asa cu LUCRU IN ECHIPA si nicidecum COMPETITIE care apare in scoala roamaneasca.... este cat se poate de adevarat si judecand la rece exact asta se intampla

 

+1 la postul tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt sinucideri cu victime colaterale in toata lumea .

Gresit ! Asta n-a fost un sinucigas, ci un criminal schizofrenic. Sinucigasii nu omoara alti oameni odata cu ei, au si ei onoarea lor.

Astuia nici n-ar trebui sa-i pronuntam numele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, am inteles, testarea psihologica e o prostie si nu are nici un efect.

Daca e asa de unde se poate indrepta comportamentul asta haotic al milioane de concetateni? Care e numitorul comun pe care il avem cu ei si care la noi a avut succes in a ne civiliza si la ei nu?

 

Singurul lucru in comun la care ma pot gandi e scoala, alea minim 10 clase in care fiecare n-ar trebui sa fie intr-o competitie ci sa invete sa lucreze intr-o echipa, sa invete ca toti suntem egali si avem dreptu sa ne traim viata fara sa fim agresati de altii (la televizor, pe sosele, la coada la ghisee).

De acolo s-ar rezolva multe probleme, inclusiv cele de genu asta.

Tipu asta a fost un drama queen, a vrut sa plece cu tam-tam, sa fie sigur ca pretena-sa se simte vinovata.

La noi in rromania a inceput de la o vreme sa se dezvolte cultul "smecheriei"... Oriunde intorci capul vezi un smecher... La TV, la bodega, in gasca, la scoala... Orice pusti cordit vrea sa fie smecher, pentru ca asa l-a vazut el pe jiji sau meme la TV... Nu conteaza ca e un "smecher" prost, sau ca el nu are bani de un cico... E "smecher"... E miezu... Deci cum putem sa vorbim de lucru in echipa si egalitate? Respect ? De unde respect pentru celalalt ? Putini sunt cei care au notiunea de "respecta si vei fi respectat"... Din cate am vazut in jurul meu, lumea se bazeaza pe notiunea "fiecare pentru el " si "scapa cine poate"... In final totul e sa nu ai ghinion sa intalnesti un dezaxat din asta dezamagit in dragoste care sa te ia la tinta de pe contrasens...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total de acord si constient ca asta e realitatea contemporana, insa daca scoala ar incepe sa puna accent pe ce conteaza cu adevarat poate, doar poate, in vreo 30 de ani situatia s-ar schimba. Momentan realitatea e trista si superficiala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca e asa de unde se poate indrepta comportamentul asta haotic al milioane de concetateni? Care e numitorul comun pe care il avem cu ei si care la noi a avut succes in a ne civiliza si la ei nu?

 

 

Pai e simplu. Sa faca un drog(medicament cica) pe care sa-l administreze la toata lumea si care sa duca la eliminarea emotiilor si sa ne faca pe toti niste roboti care asculta doar de autoritatile care stiu ele tot ce e bine pt. noi,eventual si camera de supraveghere peste tot...........o, dar stai asa ceva e SF, e distopie, e dictatura. Au fost scrise multe carti pe tema asta.Vezi 1984, Brave New World, vezi filmul Equilibrium . Eventual sa fie ca in Minority Report si oamenii sa fie arestati preventiv doar pe baza unui profil psihologic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

La noi in rromania a inceput de la o vreme sa se dezvolte cultul "smecheriei"... Oriunde intorci capul vezi un smecher... La TV, la bodega, in gasca, la scoala... Orice pusti cordit vrea sa fie smecher, pentru ca asa l-a vazut el pe jiji sau meme la TV... Nu conteaza ca e un "smecher" prost, sau ca el nu are bani de un cico... E "smecher"... E miezu... Deci cum putem sa vorbim de lucru in echipa si egalitate? Respect ? De unde respect pentru celalalt ? Putini sunt cei care au notiunea de "respecta si vei fi respectat"... Din cate am vazut in jurul meu, lumea se bazeaza pe notiunea "fiecare pentru el " si "scapa cine poate"... In final totul e sa nu ai ghinion sa intalnesti un dezaxat din asta dezamagit in dragoste care sa te ia la tinta de pe contrasens...

 

Asta este una dintre probleme, intr-adevar, pentru ca in Romania, aproape toate mijloacele de influenta promoveaza un sistem fals de valori. Un pu---ica din asta care crede ca Universul se invarte in jurul lui, se va p-sa pe tot ceil inconjoara si care nu prezinta importanta pentru el. Pentru ca, pentru el, liberatatea inseamna sa faca ce vrea p--a lui, indiferenta ca se p--a pe liberatatea ta...

 

 

Sunt total de acord si constient ca asta e realitatea contemporana, insa daca scoala ar incepe sa puna accent pe ce conteaza cu adevarat poate, doar poate, in vreo 30 de ani situatia s-ar schimba. Momentan realitatea e trista si superficiala

 

In plus, un factor mai important in viata unui individ mi se pare a fi familia, care, de altfel, creeaza fundatia individului care vei deveni maine. Daca fundatia nu este bine realizata, tot ce pui pe ea se poate narui la un moment dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, am inteles, testarea psihologica e o prostie si nu are nici un efect.

Daca e asa de unde se poate indrepta comportamentul asta haotic al milioane de concetateni? Care e numitorul comun pe care il avem cu ei si care la noi a avut succes in a ne civiliza si la ei nu?

 

Singurul lucru in comun la care ma pot gandi e scoala, alea minim 10 clase in care fiecare n-ar trebui sa fie intr-o competitie ci sa invete sa lucreze intr-o echipa, sa invete ca toti suntem egali si avem dreptu sa ne traim viata fara sa fim agresati de altii (la televizor, pe sosele, la coada la ghisee).

De acolo s-ar rezolva multe probleme, inclusiv cele de genu asta.

Tipu asta a fost un drama queen, a vrut sa plece cu tam-tam, sa fie sigur ca pretena-sa se simte vinovata.

 

Corect, scoala, adica mediul pe care il oferi copilului are un mare rol in viata. E adevarat ca si bagajul genetic e important, ca personalitatea e un echilibru intre innascut si dobandit, de ex frati care au crescut in acelasi mediu atat acasa cat si la scoala, dintre care unul a ajuns prof univ si altul gunoier sau criminal. Dar mediul e decisiv atunci cand esti mic. Asta sa inteleaga si cei care vor sa omoare tigani pe topicul celalalt. Nu violenta e solutia, ci schimbarea mediului in care traiesc, daca nu au un mediu propice acasa pt a deveni cetateni normali, atunci obligatia de a merge la scoala e singura solutie. Acolo intra intr-un alt mediu, invata regulile sociale nu fortat, de frica, ci printr-o calitate umana care nu e exploatata cum trebuie in bine, anume tendinta de a imita, de a urma modele. Un tigan printre 10 copii romani se va modela dupa ei, va dori sa aiba aceleasi standarde de viata, va dori sa faca o facultate, sa aiba bani, sa urce pe treapta sociala. Nu va mai fura si nici nu va mai face 1000 de puradei. Si atunci nimeni nu va mai avea nimic cu el, pentru ca nu culoarea pielii deranjeaza, ci comportamentul, iar asta se modeleaza de mic. Din pacate nici inainte de revolutie si nici dupa, educatia in Romania nu a fost ce trebuie sa fie. Sistemul asta bazat pe concurenta, acumulare mecanica de cunostinte, goana dupa note bune etc trebuie schimbat din temelii. In trecut, cand educatia se facea acasa sau la biserica, adica cei 7 ani de acasa, scoala nu era obligata sa joace acest rol. Acum parintii nu mai au timp, biserica si-a pierdut credibilitatea, ramane doar educatia primita la scoala, unde de bine de rau copiii se duc. Iar scoala in Romania e varza, pentru ca e vorba de o investitie pe termen lung pe care niciun guvern care alearga dupa voturi, dupa rezultate rapide, nu vrea sa o faca. De aici consecintele

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cre ca o sugea bine rau femeia....ca altfel nu imi exlic ca buna nu e. :))

+10

 

Iată şi părerea conservarilor:

http://www.4tuning.ro/editorial/accident-sinucigas-pe-dn1-cu-6-morti-cum-sta-treaba-de-fapt-23863.html?utm_source=InterPromo220&utm_medium=hp220&utm_campaign=direct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...