Sari la conținut

Accident motocicleta politie pe Calea Victoriei


Disturber
 Share

Postări Recomandate

Lasati legea scrisa de-o parte, in viata reala, pe strada e cu totul si cu toul altceva.Nu esti atent, ti-o iei, si nu te apara nimeni.

Politistul implicat in accident isi va vedea de viata, mosulica sta 1-2-3 luni pe bara, probabi o amenda , si gata.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca as fi politist la rutiera si legea mi-ar permite (in baza unei filmari dintr-o masina fara insemne)as anula permisul unui sofer care ar schimba directia fara a semnaliza consecutiv de cel putin 3 ori.

Pana la urma ce ne dorim, ca pe sosele sa fim multi si prosti sau putini si buni si sa conducem cu placere si in siguranta ?

De astfel de legi avem nevoie, dure, care sa scoata miseirupistii si incapabilii din trafic.Altfel puneti bani deoparte, caci intr-o zi vine si randul vostru sau alor vostrii...ruleta se invarte...!

Semnal, asigurare temeinica ininte de inceperea manevrei, schimbarea de banda in lung, adaptarea vitezei, asta va tine in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi politist la rutiera si legea mi-ar permite (in baza unei filmari dintr-o masina fara insemne)as anula permisul unui sofer care ar schimba directia fara a semnaliza consecutiv de cel putin 3 ori.

Pana la urma ce ne dorim, ca pe sosele sa fim multi si prosti sau putini si buni si sa conducem cu placere si in siguranta ?

De astfel de legi avem nevoie, dure, care sa scoata miseirupistii si incapabilii din trafic.Altfel puneti bani deoparte, caci intr-o zi vine si randul vostru sau alor vostrii...ruleta se invarte...!

Semnal, asigurare temeinica ininte de inceperea manevrei, schimbarea de banda in lung, adaptarea vitezei, asta va tine in viata.

 

Ei, este prea drastica solutia asta. Tu semnalizezi tot timpul de 3 ori ? Eu nu. Trebuie pur si simplu date amenzi daca nu se semnalizeaza. Dand amenzi de 150-200 lei ca nu ai semnalizat dupaia o sa-ti fie frica si sigur vei semnaliza de fiecare data. Asa s-a intamplat si in 'occident', au fost civilizati cu frica, frica de amenzi (nu numai de circulatie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E buna asta, sa se anuleze permisul pentru nesemnalizarea schimbarii directiei de mers. Atunci pentru neacordare de prioritate la pieton de ex ar trebui executat soferul pe loc, acolo in strada, sa vada toata lumea, sa se dea exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii nu vor sa semnalizeze altii dau semnal si cand au obligatoriu dreapta ori stanga.Pt mine un aspect ultraenervant sa stai un minut,noaptea,cu licuricii aluia in ochi.Ca daca-i vorba de-o manevra mai semnalizeaza pulea..Un lucru-i cert nicio lege rutiera nu te scapa de oase rupte.Numai maxima atentie si perspicacitatea.Restul tine de hazard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii nu vor sa semnalizeze altii dau semnal si cand au obligatoriu dreapta ori stanga.Pt mine un aspect ultraenervant sa stai un minut,noaptea,cu licuricii aluia in ochi.Ca daca-i vorba de-o manevra mai semnalizeaza pulea..Un lucru-i cert nicio lege rutiera nu te scapa de oase rupte.Numai maxima atentie si perspicacitatea.Restul tine de hazard.

 

asta daca esti in romanistan

in tari cu apa calda legile rutiere te cam scapa de oase rupte

de asta vezi filmulete facute la 300 la ora cu toti cretinii prin tarile alea, si culmea, cretinul supravietuieste

fiindca in afara de (cuvant urat) restul respecta legea

si cretinului i se da la un moment dat o amenda pentru care munceste urmatorul an si se linisteste

 

legile noastre sunt, in mare parte, bune, cu aplicarea avem noi probleme

dar daca cei care aplica legile sunt injurati in fiecare zi de cei pentru care respectarea legilor alora e cea mai importanta (adica motociclistii), ce vrem noi de fapt?

vrem sa nu intoarca gigel ca pe tarla pe kiseleff, dar sa nu comenteze politia cand o ardem reicing cu peste 100 in oras

 

vrem jungla si o sustinem, asa ca asta avem

cui nu-i convine sa se lase sau sa se mute, momentan majoritatea e bananiera

 

superstar al forumului e unul care da sfaturi la fiecare accident fara sa mearga cu motorul pe strada

e ca si cum as da eu sfaturi de mers pe circuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de asta vezi filmulete facute la 300 la ora cu toti cretinii prin tarile alea, si culmea, cretinul supravietuieste

fiindca in afara de (cuvant urat) restul respecta legea

Asta'i ca in bancul ala cu meseriasul care trece pe rosu si opreste la verde ca sa se asigure ca nu vine alt meserias din dreapta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Ei, este prea drastica solutia asta. Tu semnalizezi tot timpul de 3 ori ? Eu nu.

- Foarte rau faci ! Trebuie sa semnalizezi mereu cand schimbi banda sau directia, o data sau de o suta de ori...cu 50m sau 100m inainte de a incepe manevra.

Cand spun de trei ori, ma refer la trei manevre consecutive nesemnalizate.

@ Unii nu vor sa semnalizeze, altii dau semnal si cand au obligatoriu dreapta ori stanga

-Corect este sa dai semnal chiar si cand ai stanga, dreapta obligatoriu !

Pe mine nu ma deranjeaza cel ce ma atentioneaza asupra intentiei lui, ma deranjeaza cel ce omite acest lucru si nu imi lasa timp de reactie si optiune cum ar fi..oprire.distanta, viteza, pozitionare pe banda...depasire, schimbarea benzii.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E buna asta, sa se anuleze permisul pentru nesemnalizarea schimbarii directiei de mers. Atunci pentru neacordare de prioritate la pieton de ex ar trebui executat soferul pe loc, acolo in strada, sa vada toata lumea, sa se dea exemplu.

DACA A REZULTAT ACCIDENT CU VICTIME!!!!!!

 

"Cum circulam eu asa azi prin Draganu, Arges (eram cu masina) vad pe partea dreapta cum mergi dinspre Pitesti spre Valcea un coleg la ananghie. Impingea omul pe marginea drumului la o Honda CBR de 1000 (900 si ceva, nu stiu exact modelul) de culore inchisa iar in urma era pasgera, prietena probabil. Opresc, il intreb ce a patit si imi spune ca nu ii functioneza indicatorul de benzina si ca a ramas fara. Ii zic ca il rezolv, sa stea acolo ca ma intorc. Fac rost de o sticla de 2.5l, fac 24km (12dus 12 intors) pana la prima benzinarie, vin cu benzina inapoi si cand ajung ce sa vezi, nu mai era nimeni acolo. Concluzia...sa tot faci fapte bune.

 

Edited by Pauldci, 14 June 2014 - 11:18 AM."

 

tu ai deschis topic DOAR ca ai facut 24 de km pentru a ajuta un motociclist, nerecunoscator, nu vreau sa stiu cum vei reactiona cand UNUL FARA SA SEMANLIZEZE iti va opri in fata!!!!!!

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi astia care venind din provincie in urma cu 10, 20, 30, 40 de ani ati distrus orasul asta. Numai tarani, cocalari si pitipoance, vreti drum liber sa va dati voi cu masinile? La tara, ba, inapoi de unde ati venit!

 

Lasand la o parte limbajul, pe undeva colegul are dreptate, cred ca a vrut sa ridice problema scolilor de soferi din orasele mici, unde elevii nu invata absolut nimic, doar sa manuiasca comenzile masinii, si cand ajung intr-un oras mare si aglomerat, cu 2-3 benzi/sens, cu linii de tramvai, cu motociclisti calare pe ele...iese ce iese....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va agitati degeaba.

codul rutier poate fi modificat / imbunatatit ... etc, oricat. situatia nu se va schimba.

media (pana la urma a) calitatii omului de la volan / ghidon este cea care este.

daca unu care a scos medie de 2 la BAC are cinestie ce rahat de masina pe care o considera jmechera... conduce pe strada... la ce va asteptati?
daca inteligenta / nivelul de constiinta sunt la pamant? daca notiuni de genul empatie sunt total necunoscute inclusiv ca termen nu numai ca simtamant... ce draqu sa iasa?
traim intr-o jungla in care fiecare "trage pentru el". si atat. ala de langa e un fraer care sa se duca-n m**tii masii.

legea este ca sa nu se zica ca statu nu face nimic, si se strofoalca sa ne apere pe noi de noi... aham.

 

trebuie sa anticipam sa prevedem ce va face fiecare ca sa ajungem acasa.

ochii mari, atentie, condu in limita abilitatilor personale si bafta sa nu ai parte de ceva neprevazut! si invata din ghinionul altora. alta abordare nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde atata sanatate motociclistului?!? Lasa-l frate sa sufere.. ca acum 2 saptamani colegu' isi lua spaga ca sa treaca examenul o blonda ce detinea niste euro in buzunar.

Sa fie clar, situatia postata in aceasta sectiune se datoreaza militiei ce se face vinovata de acceptul unor soferi ce nu merita sa detina dreptul de a conduce. E bine cand mai cad si ei, ca doar nu toti dintre cei ce au cazut aveau 200km/h.

 

Rog daca cineva ia lagutra cu militianul sa-l intrebe daca mai crede in siguranta si incredere. :)

Îți cam place sa mănânci ce nu trebuie. În caz ca nu știai, examenele pentru obținerea permisului de conducere se dau cu personal din cadrul DRPCIV, instituții ce sunt în subordinea prefecturilor și nu au nicio tangenta cu politia romana, cu atât mai mult cu politia rutiera, deci colegul motociclist nu avea cum sa acorde permis de conducere nimănui pentru ca nu are atribuții pe asa ceva. Dar romanii sunt destepti și le știu pe toate.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți cam place sa mănânci ce nu trebuie. În caz ca nu știai, examenele pentru obținerea permisului de conducere se dau cu personal din cadrul DRPCIV, instituții ce sunt în subordinea prefecturilor și nu au nicio tangenta cu politia romana, cu atât mai mult cu politia rutiera, deci colegul motociclist nu avea cum sa acorde permis de conducere nimănui pentru ca nu are atribuții pe asa ceva. Dar romanii sunt destepti și le știu pe toate.

Eu m-am referit ca sunt nemultumit in privinta sistemului, nu a cine stie carui sef de post sau agent.

Si nu le stiu pe toate ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...