Jump to content
adidas

Trackdays - Discutii generale

Recommended Posts

Noi ne-am distrat si anul trecut in acel camping si probabil ca vom merge si anul asta. 

Depinde doar de cat esti de pretentios :)

Salut fratilor,  pe 19 iunie intru si eu ptr prima data pe un circuit la trackday. Dupa vreo 10 ani de dat pe strada, m.am hotarat sa ma convertesc de tot la mersul doar pe circuit. 

Moto e un k8 1000, am pus carene CRC pe el si cam atat deocamdata. 

Neavand nici o modalitate de transport pana la circuit, intreb daca e cineva printre voi care vine la trackdayul de pe 19 iunie si are un loc liber pe  platforma/duba, evident, contracost.(zona dristor)

Inafara de un pavilion ptr umbra, vreo 30l benzina extra, ce sa.mi mai pun pe lista de "necesare"?

Multumesc, 

Cornel

Scaun, palnie, trusa de scule simpla, sul de hartie , cativa soricei, bauturi( acolo sunt si scumpe si poate deschide bufetul si mai tarziu decat ai tu nevoie) , papuci ( este mai confortabil decat sa stai in cizme toata ziua) , prosop si sampon ( in caz ca ai nevoie sa faci un dus), pompa/compresor, aparat de verificat presiune pneuri.

Goe nu uita de Powertape :)) 

🤣🤣🤣

Da,corect , un powertape poate prinde bine.

Posted (edited)

WD40 sau spray de lant nu?  poate ai vreun surub de desfacut, scartaie aneta de fra,na ceva

Edited by einstein1984

Daca te duci pregatit 100% dispare si sentimentul de aventura si nu mai ai nici motive de socializare cu vecinii de cort.

Posted (edited)
19 hours ago, cashu21 said:

Salut fratilor,  pe 19 iunie intru si eu ptr prima data pe un circuit la trackday. Dupa vreo 10 ani de dat pe strada, m.am hotarat sa ma convertesc de tot la mersul doar pe circuit. 

Neavand nici o modalitate de transport pana la circuit, intreb daca e cineva printre voi care vine la trackdayul de pe 19 iunie si are un loc liber pe  platforma/duba, evident, contracost.(zona dristor)

Inafara de un pavilion ptr umbra, vreo 30l benzina extra, ce sa.mi mai pun pe lista de "necesare"?

Multumesc, 

Cornel

Salut, 

Ai permis de conducere categoria B? pot sa te combin cu un prieten la o remorca si va descurcati :) 

Edited by Ribo

Acum 8 minute, Ribo a spus:

Salut, 

Ai permis de conducere categoria B? pot sa te combin cu un prieten la o remorca si va descurcati :) 

Salut, da, am B.ul

Da-i nr meu lui si discut cu el

0740346375

Multam

Multam si celorlalti ptr sfaturi. 

Acum 19 ore, cashu21 a spus:

Multumesc, 

Cornel

Ce e pe 19 iunie ?

MOTO&AUTO track day !

Am gasit acum pe adancata la calendar. Mersi.

Posted (edited)

Am băgat K1200r sport la Serres pe circuit acu' două zile. 🥳

Fu atât de mișto că am impresia că o să trec pe la Adâncata și din altă ipostază decât de spectator! 

Parcă văd că încep să bag bani într-un nou hobby! 😅

Gen 

90C6B38F-C168-403B-9E5A-FCE18B086876.jpeg

Edited by Tornada

Inca mai caut transport ptr data de 15 iunie la trackday...orice mic ajutor e bine venit

Multumesc lui cmd ptr ca m.a influentat cumva sa.mi fac motorul strict de circuit

Multumesc lui Balamuc si baietilor care erau cu camioneta aia albastra 🙏

Am fost la primul trackday din viata mea si am ramas uimit cat de diferit si greu e fata de mersul pe strada...si eu ziceam ca merg tare, genunchi pe jos..😂😂😂 ce prost

Am prins 4 sesiuni, cu 2.12 best lap

Va salut si sa ne vedem cu bine la urmatorul trackday. 

Screenshot_20190617-130112_Messenger.jpg

16 hours ago, cashu21 said:

Multumesc lui cmd ptr ca m.a influentat cumva sa.mi fac motorul strict de circuit

Multumesc lui Balamuc si baietilor care erau cu camioneta aia albastra 🙏

Am fost la primul trackday din viata mea si am ramas uimit cat de diferit si greu e fata de mersul pe strada...si eu ziceam ca merg tare, genunchi pe jos..😂😂😂 ce prost

Am prins 4 sesiuni, cu 2.12 best lap

Va salut si sa ne vedem cu bine la urmatorul trackday. 

Screenshot_20190617-130112_Messenger.jpg

Bravo , la cat mai multe iesiri pe circuit atunci !

Ai scos bine pentru prima intalnire cu cursele, sper sa te prinda microbu sa stai mai mult pe la pista 🍺

18 hours ago, cashu21 said:

am ramas uimit cat de diferit si greu e fata de mersul pe strada...si eu ziceam ca merg tare

Aici ai pus punctul pe i ;) 
Pacat ca cei mai multi n-au nici macar curiozitatea sa incerce treaba asta. Speram ca usor usor va mai creste disciplina si la noi. Deja sunt tot mai multi care intra pe circuit. 
Bravo pentru timp!

Posted (edited)

Nu e nici un punct pe i. Sa mergi tare pe strada e una(un etalon aberant si nedefinit) iar pe circuit e altceva( mediile de viteza as spune ca sunt minim duble fata de stradal, logic de altfel). Poti fi racheta pe strada și la fel de racheta pe circuit. Sau orice alta varianta. Buuut, safety first iar la acest capitol pe strada, siguranta de fapt e norocul. Adica o iluzie... 

E foarte bine ca tot mai mulți întra si gusta circuitul, dar din păcate (părere personala) nr de noi posesori de plastic il depășește covârșitor pe cel al celor care intra pt prima data pe   circuit.

Si la mai mare tururor. 👍

PS:mie personal mi s-a parut chiar usoara obisnuiala cu circuitul, părea ceva mult mai natural decat slalomul printre cretini. 😂

Edited by george05

Posted (edited)

punctul pe i ma refeream la realizarea lui finala cu "si eu credeam ca merg tare". Am lasat-o pe toata pentru context. 

Era ideea de ce reality check iti da circuitul cand ai impresia ca esti mare iscusit pe strazi :D  Abia din punctul ala realizezi ca e de bagat carbuni serios.

Edited by LimpTA

Got it! Mare dreptate ai. 👍

asa a fost cu toata lumea cred ,felicitari cashu`le 😘

La mine stiu sigur ca asa a fost, deci...+1