Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

Azi am curățat carburatoarele, în varianta de duminica cu un spray de la motul. După ce mam chinuit vreo jumate de ora cu desfundatl m-am apucat sa montez pe mobra tot ce am demontat acum o luna (rezervor, air box, suport scărița stânga, scărița dreapta, am vrut sa înlocuiesc semnalizări le de pe spate dar nu am reușit sa potrivesc o sticla care se potrivea la alta semnalizare, am lipit smd-urile vechi din bord înapoi pe bord după ce în urma cu o luna am vrut sa le schimb pt ca mă enerva pe mine portocaliul ăla din bordul de la hornet.

am reparat o pompa stricata și am umflat roata de pe spate. Nu știu la câte atmosfere, aștept zilele următoare sa merg în peco sa verific. Practic am pregătit motoreta pt perioada următoare când am de gând sa o scot la plimbare. Îi mai trebe asigurare și bordul montat la loc.

» Post actualizat in 08 Mar 2015 18:15

Am uitat sa ung lanțul. Dar nui bai. Și mâine este o zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Duminica nu se mestereste.. ;)

 

Ba da, azi si eu am frecat la galerii, sa scot cromul la iveala.

 

Profitand de faptul ca e duminica si soare afara am zis ca vfr-ul meu ar avea nevoie de o sedinta de infrumutesare inainte de venirea carenelor de la vopsit peste 3 zile.

M-am inarmat cu o bascula de rabdare si am inceput dimineata la 8 sa lustruiesc cadrul.

Scule folosite: compresorul (am terorizat vecinii, acesta functionand toata ziua), slefuitor pneumatic, biax, un motor de pompa de apa pe care am adaptat un disc de pasla, un disc de pasla adaptat pe biax, pasta de slefuit aluminiu sub forma de calup, pasta autosol, smirghel 150, 400, 600 si 1500 pentru slefuitorul pneumatic si rabdare multa.

Cel mai greu e pana am dat jos stratul anodizat cu smirghel de 150. Ala i-ti mananca 3 sfert din timp.

Dupa o zi de munca treaba arata cam asa.

 

Arata foarte fain, dar ia repede si da un lac transparent pe cadru. Aluminiul se oxideaza, iar luciul acela la care ai muncit toata ziua va disparea destul de rapid. De aia era anodizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai lacuit peste aluminiu lustruit si nu tine. 1 la mana nu face priza si se ingalbeneste in timp destul de scurt. daca mai ai noroc si de socuri de temperatura creapa repede. cea mai buna solutie il menti asa e sa il mai dai cu autosol din cand in cand si sa nu mai vada spuma activa veac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

la hondă nimic, doar e hondă :))) la bavarez i-am montat numarul si am dat o tura sa ma mai obisnuiesc :P

» Post actualizat in 11 Mar 2015 17:24

Azi dupa ce am schimbat uleiul am scos o la o plimbare. Dupa ~40 minute m am plictisit si am încercat un top speed. E naravasa rau de tot, ma cam surprinde, inca :). Apoi catre "căşi", am spalat o si la nani. Vreo luna jumătatea. .pauza !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce pauza o luna jumate?

 

 

 

Eu pe a mea am scoso azi sa o spal ca am lasato jegoasa inainte sa o bag la iernat.

Am incercat sa ii curat janta spate dar din pacate a ramas prea mult jeg pe ea de la spalarea lantului si acum mai tre sa insist inca o data cu spalarea jantei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Il astept pe junior, trebuie sa apara cat de curand :D. Nu voi mai avea timp mai deloc anul acesta, doar asa, o tura scurta din cand in cand..din pacate. Dar asta e, vor trece motoarele pe locurile secundare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il astept pe junior, trebuie sa apara cat de curand :D. Nu voi mai avea timp mai deloc anul acesta, doar asa, o tura scurta din cand in cand..din pacate. Dar asta e, vor trece motoarele pe locurile secundare :)

Da mie 1000rr ca ii invart rotile :crack: .

Nu de alta,dar e pacat sa stea degeaba in garaj...

Benzina si schimburile,le voi face eu automat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mie 1000rr ca ii invart rotile :crack: .

Nu de alta,dar e pacat sa stea degeaba in garaj...

Benzina si schimburile,le voi face eu automat

 

Pan' la tine is io mai aproape... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Doar ce am schimbat ce era..au mai ramas doar cauciucurile :D . Stii cum e? Femeia si masina/motorul nu se dau ;). Despre altele mai tratam daca e cazul :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spalat motocicleta si fiecare element demontat... plasticele negre vopsite cu negru si lac mat. Desfacut farul si vopsit oglinda neagra, in asteptarea bixenoanelor. Chestii de duminica la garaj :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu un surub nu strang duminica :)

tin minte,odata mi sa slabit un surub pe la motocicleta pe la cablul de ambreaj,doar o cheie de 12 era nevoie sa repar/strang ,dar nu am facut.mai bine am stat bland duminica si am iesit la o bere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce?

Te vede Doamne Doamne si nu e de bine.N-o sa mai aiba grija de noi cand e asfaltul alunecos sau sa ne fereasca de aia care nu se uita in oglinda retrovizoare:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt nu lucrez duminica. Doar ma simt bine mesterind si facand ceva ce-mi place, ceva ce am planificat toata saptamana sa fac. Nu vreau sa o dau in off topic pe chestii bisericoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce?

 

Pt ca sunt inchise magazinele de piese, in caz ca ai nevoie de ceva :)) Singura logica valabila...

Ca daca o dam pe "sarbatori", de fapt sambata e a 7a zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te vede Doamne Doamne si nu e de bine.N-o sa mai aiba grija de noi cand e asfaltul alunecos sau sa ne fereasca de aia care nu se uita in oglinda retrovizoare:P

 

Repara si soselele?

» Post actualizat in 15 Mar 2015 19:26

Pt ca sunt inchise magazinele de piese, in caz ca ai nevoie de ceva :)) Singura logica valabila...

Ca daca o dam pe "sarbatori", de fapt sambata e a 7a zi.

Asa da. Un motiv demn de luat in seama.

Si acum on..... am mesterit cate ceva la sistemul de incarcare. Se pare ca totusi este releul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...